První zkušenosti s fotoaparátem FinePix F200EXR a unikátním Super CCD EXR snímačem od FujiFilm - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

První zkušenosti s fotoaparátem FinePix F200EXR a unikátním Super CCD EXR snímačem od FujiFilm

12. února 2009, 06.00 | Když jsme vás minulý týden informovali o horké kompaktové novince - fotoaparátu FujiFilm FinePix F200EXR, netušili jsme, že se nám vzápětí poštěstí dostat tento fotoaparát s revolučním Super CCD EXR snímačem k redakčnímu vyzkoušení. Přístroj nabízí, díky svému snímači, především bezprecedentní dynamický rozsah, který má potenciál významně ovlivnit budoucnost vývoje digitálních kompaktních fotoaparátů. V našem článku máte jedinečnou šanci si prohlédnout jedny z prvních fotografií pořízených s pomocí FinePix F200EXR.

Jaké možnosti přináší Super CCD EXR snímač?

Když jsme vás minulý týden informovali v našem článku o horké kompaktní novince - fotoaparátu FujiFilm FinePix F200EXR, netušili jsme, že se nám vzápětí poštěstí dostat tento fotoaparát (předprodukční vzorek), s revolučním Super CCD EXR snímačem (více informací viz ZDE), do rukou k redakčnímu otestování. Super CCD EXR snímač snímač nabízí především bezprecedentně (v kategorii kompaktních přístrojů) vyšší dynamický rozsah, který má potenciál významně ovlivnit budoucnost vývoje digitálních kompaktních fotoaparátů.

Připomeňme si, že Super CCD EXR snímač s rozlišením 12 Mpix (4 000 x 2 000 pixelů při velikosti úhlopříčky 1/1,6 palce) nabízí díky unikátní struktuře fotodiod flexibilní přizpůsobení fungování senzoru konkrétním fotografickým nárokům (vyšší rozlišení nebo vyšší citlivost při nižší hladině šumu, nebo vyšší dynamický rozsah). Senzor typu Super CCD EXR je technologicky výsledkem kombinace již existujících platforem FujiFilm snímačů „Super CCD HR“ (priority vyššího rozlišení) a „Super CCD SR“ (priorita nižšího šumu a vyššího dynamického rozsahu). Největší nevýhodou těchto snímačů byly nízké nativní rozlišení a existence obrazových artefaktů při následné interpolaci (snímač sice obsahoval například 12 Mpix, ale nativní výstup byl pouze 6 Mpix – na výsledných 12 Mpix bylo nutné snímek ve fotoaparátu interpolovat - viz např. DSLR Fuji S5 Pro).

Největší inovace Super CCD EXR čipu nabízí uživateli možnost volby odlišných režimů dle nároků konkrétní fotografické situace. Pokud je třeba mít plnohodnotné rozlišení 12 Mpix, zvolí se jednoduše příslušný režim („HR priority“) a toto rozlišení bude nativní, nikoliv interpolované jak tomu bylo například v případě „Super CCD SR“ snímače (DSLR Fuji S3 a S5 PRO).

Pokud bude chtít fotografující pořídit snímek se zvětšeným dynamickým rozsahem (tj. s minimem přepalů v jasech a podpalů ve stínech), tak zvolením režimu „DR priority“ se tomuto ideálu notně přiblíží (určitou daní za to ovšem bude nižší rozlišení 6 Mpix- dochází k HDR kombinaci informací ze dvou fotodiod exponující při odlišné citlivosti).

A pokud bude uživatel pořizovat snímky za nižší úrovně osvětlení, může mu být užitečný režim „SN priority“, který snižuje úroveň šumu v obraze při vyšších nastavených citlivostech (respektive snižuje barevnou část šumu a přispívá k lepšímu zachování detailů na snímku – obraz při vyšší citlivosti není tak „žehlený“, jak se to stává dnes v mnohých kompaktech; dochází k virtuálnímu spojování dvou fotodiod do jedné větší fotodiody, která má pak menší náchylnost ke generování zejména chromatického šumu).

Teoreticky by tedy měl použitý Super CCD EXR snímač poskytovat lepší předpoklady pro například zachování kresby ve světlech i stínech či nižší zašuměnosti snímků pořízených při vyšších citlivostech ISO. Ale upusťme teď od teorie a přejděme k praxi, protože jak jsme již v úvodu zmínili, dostal se nám do rukou předprodukční vzorek fotoaparátu FinePix F200EXR, který má v sobě jako první kompakt implementován Super CCD EXR senzor. Byli jsme od začátku velmi zvědaví, zda daný fotoaparát potvrdí nadějné „papírové“ předpoklady, které ho při jeho nedávném uvedení na trh předcházely (respektive od doby prvního představení technologie Super CCD EXR senzoru na loňské Photokině 2008). Nejvíce jsme svoji pozornost soustředili na jeho dynamický rozsah, je opravdu takový, jak výrobce proklamuje?

Ukázka menu fotoaparátu

 

 

 

 

První zkušenosti

Designem FinePix F200EXR jakoby „z oka vypadl“ předcházejícímu modelu FinePix 100fd. A nejde jen o podobnost vzhledu, neboť mnohé technické parametry jsou shodné, například rozsah ohnisek a světelnost objektivu (28–140 mm – ekv. 35 mm; f3,3–f5,1). Je škoda, že FujiFilm neodhodlal vyvinout pro nový Super CCD EXR snímač i nové, koncepčně vylepšené tělo fotoaparátu (jak například učinil Panasonic, když modelu Lumix LX3 dál do vínku výrazně lepší a světelnější objektiv Leica, než tomu bylo u předcházejícího modelu Lumix LX2).

Tělo fotoaparátu působí bytelně a dobře se v ruce drží i navzdory tomu že kompakt nemá žádný gripový výstupek. Nelze si jistotou určit, zda většina dílů vnějšího pláště fotoaparátu je zhotovena z kovu či plastu (dnešní technologická kvalita plastů opravdu ztěžuje jejich odlišení od kovových dílů). Na přední straně vévodí mohutný kovový prstenec vysouvacího tubusu objektivu s 5x optickým zoomem. Jinak zde ještě nalezneme menší interní blesk a přisvětlovací AF diodu. Celkově přední strana působí hladkým dojmem. Na zadní straně si nejvíce prostoru uzurpuje 3palcový displej (230 000 obrazových bodů), který poskytuje dostatečně dobrý náhled na pořízené snímky i z více úhlů. Na zadní stráně nalezneme kruhový volič expozičních režimů. Vedle standardních expozičních režimů Auto, Program a Plný manuál obsahuje EXR režim (v kterém volíme již zmíněné tři módy práce senzoru, tj. „HR priorita“, „SN priorita“ a „DR priorita; případně necháme pomocí „EXR Auto“ volbu příslušného režimu na samotné fotoaparátu), „SP“ mód pro výběr z nabídky přednastavených scénických režimů, Video režim (max. VGA rozlišení) a dva režimy pro fotografování s a bez interního blesku.

Fotoaparát FinePix F200EXR je po zapnutí připraven k akci za cca 1,60 s (nejvíc času zabere vysunutí tubusu objektivu). Přístroj má svižný chod, menší výtku lze ovšem směrovat k přesnosti ovládání zoomu objektivu, kdy proces vysouvání a zasouvání tubusu objektivu není úplně nejpřesnější, ale po troše cviku je s ním možné „žít“. Přístroj má sice k dispozici režimy „Program“(vedle programové automatiky je tu k dispozici i poloautomatický režim priority clony) a „Manuál“, které sice umožňují uživateli manuálně zasáhnout do nastavování expozičních parametrů, ale tyto možnosti zásahu nejsou plnohodnotné, neboť volba clonového čísla je možná pouze v jeho minimální (F3,3) a maximální výši (F9) , tzn. nic mezi tím. Určitou kompenzací tohoto omezení může být početná škála scénických režimů (celkem 17), která přináší již optimalizované nastavení fotoaparátu pro potřeby různých fotografických situací.

Fotoaparát je vybaven duální stabilizací obrazu (mechanický posuv snímače plus elektronická stabilizace), která, jak jsme se přesvědčili, funguje. Vzhledem k ne zrovna optimální světelnosti objektivu f3,3–f5,1 je právě existence zejména mechanické stabilizace velmi vítaná. Ještě než přistoupíme k prezentaci prvních zkušeností s kvalitou obrazového výstupu z fotoaparátu, bude dobré zmínit, že Li-Ion akumulátor NP-50 poskytuje přístroji vcelku hodnotnou výdrž (pořízení cca 290 snímků a jejich prohlížení na LCD displeji). Zápis na paměťové karty typu SD/SDHC je bezproblémový a rychlý. Pokud vás zajímá podrobnější technická specifikace fotoaparátu FinePix F200EXR, můžete ji nalézt ZDE.

Jaký je Super CCD EXR snímač v praxi

Dynamický rozsah

Zde nebudeme dlouho chodit kolem „horké kaše“ a rovnou přiznáme, že první zkušenosti s kompaktem FinePix F200EXR předčily naše očekávání, především v rovině zvýšeného dynamického rozsahu snímků. Jak je z přiložených ukázek patrné, rozdíl je viditelný na první pohled. Při použití EXR priority „DR“ a nastavení dynamického rozsahu na „800 %“ (dynamický rozsah lze nastavit v intervalu 100-800 %) je opravdu možné pořizovat snímky prakticky bez přepalů (samozřejmě při rozumně stanovené expozici), se zachovanými detaily v jasech a stínech. Subjektivně lze říci, že FinePix F200EXR při tomto nastavení dosahuje podobných výsledků (máme na mysli dynamický rozsah), jako například DSLR Fuji S5 Pro. Což je jistě troufalé tvrzení, když uvážíme že FinePix F200EXR je přístroj úplně jiné kategorie než Fuji S5 Pro, ale po stránce dynamického rozsahu podává opravdu působivý výkon. Snímky ve formátu JPEG, pořízené v tomto režimu, si překvapivě zachovávají určitou schopnost obnovení ztracených detailů v místech případných „přepalů“ (což je na kompakt neobvyklé) při jejich zpracovávání v některých editorech, původně určených zejména pro zpracovávání RAW souborů (například program Adobe Photoshop Lightroom a jeho funkce „Recovery“).

Určitou nevýhodou je to, že EXR režim „DR priority“ je de facto automatickým režimem, a tak je volba citlivosti ISO možná pouze automaticky, z několika předdefinovaných intervalů („Auto do 400 ISO“, „Auto do 800 ISO“ a „Auto do 1 600 ISO“). Není proto možné si například fixně stanovit citlivost na 100 ISO. Dynamický rozsah se snižuje (na 400 %), pokud na fotoaparátu zvolíme simulaci některých kinofilmů, které fotoaparát také nabízí („Velvia“, „Astia“ - mimochodem dodejme, že simulace filmu „Velvia“ je dosti povedená). Při černobílém režimu ani při „sépiovém“ módu se dynamický rozsah nesnižuje (zůstává „800 %“). Na základě naších prvních zkušeností si dovolíme konstatovat, že kompaktní fotoaparát FinePix F200EXR, se, díky svému unikátnímu snímači, může stát „králem“ mezi ostatními kompaktními fotoaparáty (v kategorii dynamického rozsahu).

Digitální šum

V případě výskytu digitálního šumu si FinePix F200EXR rovněž nevede špatně (viz ukázka na konci článku). Samozřejmě není možné říci, že by se šum na snímcích neobjevoval už při nižších citlivostech, např. 200 ISO (přeci jenom je to jen kompakt a nikoliv DSLR s výrazně větším snímačem), nicméně se jedná o šum s minimální úrovni své barevné složky, a proto je po estetické stránce více akceptovatelný. Další pozitivum je schopnost lepšího zachování detailů (v rámci EXR režimu „SN priority“ s maximálním dostupným rozlišením 6 Mpix) v obraze i při použití vyšších citlivostí ISO (např. 1 600 ISO), než je to obvyklé u srovnatelných kompaktů dané třídy. Mimo EXR režimu „SN priority“ přístroj dovoluje (v režimu „Program“ a „Manuál“) nastavit i citlivosti 3 200, 6 400 a 12 800 ISO. V praxi je přitom jejich použitelnost velmi diskutabilní (zejména u citlivostí 6 400 a 12 800 ISO, které jsou dostupné rovněž v menším rozlišení 6 Mpix, resp. 3 Mpix). Celkově lze ale výsledky FinePix F200EXR v kategorii digitálního šumu hodnotit jako nadprůměrné (v pozitivním slova smyslu) v porovnání s ostatními kompakty dané třídy.

Rozlišení

V otázce rozlišení není příliš co rozepisovat, protože fotoaparát je schopen generovat plnohodnotné rozlišení 12 Mpix (v EXR režimu „HR priority“) bez interpolace (viz ukázka na konci článku). V režimech priority nižšího šumu či vyššího dynamického rozsahu je dostupné pouze maximální rozlišení 6 Mpix, které je ovšem v rovině amatérského použití fotografií poměrně dostačující. FinePix F200EXR dovoluje volbu různých poměrů snímků (vedle nativního poměru 4:3 je možné nastavit i ořezové poměry 3:2, 16:9). Objektiv FUJINON s rozsahem ohnisek 28 – 140 mm (ekv. 35 mm) sice trochu pozlobí se svojí méně optimální světelností f3,3 – f5,1, ale podle našeho názoru si po optické stránce nevede špatně (kresba, chromatické vady apod.)

Závěr

Celkově lze po prvních zkušenostech hodnotit daný přístroj jako velmi zajímavý kompakt. Nadšení z unikátního Super CCD EXR senzoru u fotoaparátu trochu „brzdí“ konvenční tělo (do valné míry okopírované z předchozího modelu FinePix F100fd) a méně světelný objektiv (s pomalejším a méně přesným ovládáním zoomu). Ale zpátky ke snímači, protože právě on bude na tomto fotoaparátu tím největším lákadlem (doufejme, že i ostatní výrobci se tímto senzorem nechají v budoucnu inspirovat k podobným inovacím). Fotoaparát díky Super CCD EXR senzoru vykazuje výborný výkon v oblasti dynamického rozsahu, čímž může bez „zardění“ vyzvat na „souboj“ i leckterou DSLR. V případě výskytu digitálního šumu podává přístroj dobré výsledky při zachování obrazových detailů i při vyšších citlivostech, rovněž je nutné vyzdvihnout nižší úroveň barevného šumu v obraze (než je obvyklé v dané třídě fotoaparátů).

Na přístroji se nám velmi zamlouvá jeho flexibilita v oblasti rozlišení (to není ve své maximální výši 12 Mpix interpolované, narozdíl od staršího snímači typu senzoru Super CCD SR) a možnost volby využití ostatních priorit fotografování (priorita nízkého šumu a vyššího dynamického rozsahu). FinePix F200EXR dovoluje i manuální nastavování parametrů expozice (byť s omezenou kontrolou clony, zato ovšem například vyvažování bílé barvy dovoluje přístroj nastavit manuálně), které vytváří vhodné předpoklady pro uspokojení i náročnějších fotografických uživatelů. Chvályhodné jsou i různé zdařilé režimy simulace kinofilmových materiálů FujiFilm.

Pokud vezmeme v úvahu očekávanou cenu přístroje - cca 8 400 Kč, lze tento fotoaparát jen vřele doporučit, neboť nabízí velmi příznivý poměr obrazového výkonu a ceny.

V našem článku máte jedinečnou šanci si prohlédnout jedny z prvních fotografií, které byly FinePix F200EXR pořízeny. Viz ukázky níže (pro správné shlédnutí ukázek dynamického rozsahu přejíždějte nad snímky s kurzorem myši a uvidíte verze snímku s normálním a sníženým dynamickým rozsahem, resp. grafické znázornění přepalů na fotografiích s normálním dynamickým rozsahem).

Ukázka dynamického rozsahu č. 1

Zobrazení přepalů snímku, který byl pořízen ve standardním režimu bez zvýšeného dynamického rozsahu Snímky pořízené bez a s zvýšeným dynamickým rozsahem

Vlevo je úkazka přepalů, které jsou na snímku pořízeného při nastavení DR=100 %; Vpravo je srovnání dvou snímků, které byly pořízeny s rozdílným nastavením dynamického rozsahu(DR=100 % a DR=800 %). Snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit ZDE (DR=100 %) a ZDE (DR=800 %)

Ukázka dynamického rozsahu č. 2

Zobrazení přepalů snímku, který byl pořízen ve standardním režimu bez zvýšeného dynamického rozsahu Snímky pořízené bez a s zvýšeným dynamickým rozsahem

Vlevo je úkazka přepalů, které jsou na snímku pořízeného při nastavení DR=100 %; Vpravo je srovnání dvou snímků, které byly pořízeny s rozdílným nastavením dynamického rozsahu(DR=100 % a DR=800 %). Snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit ZDE (DR=100 %) a ZDE (DR=800 %)

Ukázka dynamického rozsahu č. 3

Zobrazení přepalů snímku, který byl pořízen ve standardním režimu bez zvýšeného dynamického rozsahu Snímky pořízené bez a s zvýšeným dynamickým rozsahem

Vlevo je úkazka přepalů, které jsou na snímku pořízeného při nastavení DR=100 %; Vpravo je srovnání dvou snímků, které byly pořízeny s rozdílným nastavením dynamického rozsahu(DR=100 % a DR=800 %). Snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit ZDE (DR=100 %) a ZDE (DR=800 %)

Ukázka dynamického rozsahu č. 4

Zobrazení přepalů snímku, který byl pořízen ve standardním režimu bez zvýšeného dynamického rozsahu Snímky pořízené bez a s zvýšeným dynamickým rozsahem

Vlevo je úkazka přepalů, které jsou na snímku pořízeného při nastavení DR=100 %; Vpravo je srovnání dvou snímků, které byly pořízeny s rozdílným nastavením dynamického rozsahu(DR=100 % a DR=800 %). Snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit ZDE (DR=100 %) a ZDE (DR=800 %)

Ukázka úrovně šumu při různých citlivostech ISO

 

 

Ukázka snímků pořízených v rámci režimu „SN“ („Vysoká citlivost a nízký šum“); směr shora dolů, citlivost ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600

 

Ukázka snímků pořízených v ramci režimu Program (tj. mimo režim „SN“ -„Vysoká citlivost a nízký šum“; směr shora dolů citlivost ISO 3 200, 6 400 a 12 800 (poslední hodnota je pouze v rozlišení 3 Mpix

Ukázka rozlišení

 

Porovnání rozlišení 6 Mpix (režim „DR“ - priorita dynamický rozsah; vlevo) a rozlišení 12 Mpix (režim „HR“ - priorita rozlišení; vpravo)

Další ukázkové snímky, které byly pořízené s fotoaparátem FinePix F200EXR (foceno převážně na 6Mpix rozlišení a EXR režim „DR priority“ - vyjma nočních snímků při vyšší citlivosti ISO, které byly snímány v rámci EXR režimu „SN priority“).

ISO 1 600

ISO 1 600

g" border="0">

ISO 400

ISO 400

ISO 800

Simulace FujiFilm Provia (Standard DR= 800 %)

Simulace FujiFilm Velvia ( DR= 400 %)

Simulace FujiFilm Astia ( DR= 400 %)

Simulace FujiFilm B.W. ( DR= 400 %)

Simulace FujiFilm Sepia effect ( DR= 400 %)

ISO 800 (zmenšeno kvůli úspoře místa – foceno do interni paměťi fotoaparátu)

ISO 1 600 (zmenšeno kvůli úspoře místa – foceno do interni paměťi fotoaparátu)

ISO 1 600 (zmenšeno kvůli úspoře místa – foceno do interni paměťi fotoaparátu)

ISO 1 600 (zmenšeno kvůli úspoře místa – foceno do interni paměťi fotoaparátu)

ISO 1 600 (zmenšeno kvůli úspoře místa – foceno do interni paměťi fotoaparátu)

ISO 1 600 (zmenšeno kvůli úspoře místa – foceno do interni paměťi fotoaparátu)

BW režim fotoaparátu

BW režim fotoaparátu

BW režim fotoaparátu

BW režim fotoaparátu

BW režim fotoaparátu

Simulace FujiFilm Velvia ( DR= 400 %)

ISO 400

ISO 400

ISO 400

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

DR vs HR .. a co DR vs SN?

Autor: Ganec Muž

Založeno: 12.02.2009, 17:00
Odpovědí: 5

Podla mna by sa do posledneho porovnavania hodil skor zaber s SN rezimom (alebo aj on).
Na tom zabere rezim DR nebude moc platny...

Je rozdiel medzi DR a SN?

Inak z exifu sa neda vycitat aky rezim bol pouzity .. ci len nevidim?
(alebo mam zly prehliadac?)

PS: tie zabery s vacsim DR vyzeraju vazne dobre .. omnoho lepsie ako "pokusy o HDR v Photoshope"...

Odpovědět na příspěvek

RE: DR vs HR .. a co DR vs SN?

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 12.02.2009, 17:28

Dobrý den,
u poslední ukázky týkající se rozlišení šlo hlavě o to ukázat rozlišení 6 Mpix a 12 Mpix vedle sebe. Vzhledem k tomu, že světelné podmínky byly v době pořízení snímku dobré, tak nebylo potřeba použít režim "SN", který je určený především pro situace se horšími světelnými podmínkami.

Jaký je rozdíl mezi EXR režimy "SN" a "DR". Rozdíl je v především ve způsobu využití jednotlivých pixelů. Zatímco v "SN" režimu se fotodiody virtuálně spojují v jednu aby se zvýšila čistota obrazového signálu (tj. zmenšil se výskyt šumu v obraze), tak v režimu "DR" dochází k HDR kombinaci informací ze dvou skupin fotodiod (6 Mpix exponuje s odlišnou citlivosti než zbývajících 6 Mpix) - celkově tedy vznikne 6Mpix fotografie z propojenými obrazovými informacemi z daných dvou skupin fotodiod.

Jinak nemáte špatný prohlížeč, exif informace na obrázcích nejsou, protože vzhledem k tomu že se jedná o předprodukční vzorek fotoaparátu nám přišlo korektní je nezveřejňovat.

Pokud máte nějaký dotaz ke konkrétním
EXIF informaci, týkající se vybrané fotografie, tak mi prosím napiště na email a já jej Vám milerád zodpovím.

Přeji Vám dobré světlo při fotografování.
S pozdravem
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: DR vs HR .. a co DR vs SN?

Autor: Ganec Muž

Založeno: 13.02.2009, 10:52

Chapem teoreticky rodiel, prave preto by ma zaujimalo aky je medzi nimi rozdiel v praxi.
Kedze namiesto 2 udajov u "DR" sa spracovava len jeden udaj u "SN", som celkom zvedavy ako sa to premietne na detailoch.

Ja osobne by som fotil po cely cas v "SN" (nezlepsuje sa len sum, ale aj citlivost tmavsich miest a farebnost), "DR" a "HR" by som pouzival len za specialnych podmienok (HR len na ISO 100, DR pri kontrastnych scenach).

EXIF: zarazilo ma ze kostol foteny zvonka ma ine ISO pri "DR" zabere.
Preto som si spociatku myslel ze DR rezim pouziva nizsie ISO (ako u predchadzajucich modelov pri 100% - 400% HDR), no potom som si vsimol ze aj clona je ina a druhy zaber uz ma rovnnake podmienky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: DR vs HR .. a co DR vs SN?

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 13.02.2009, 11:44

Dobrý den,

no pokud jde o mne tak já bych při fotografovaní s FinePix F200EXR naopak preferoval "DR" režim, protože dává tonálně "plnější" fotografie, které poskytují dostatek obrazových informací pro případný postprocessing. Ale to je můj osobní názor.

Na fotoaparátu je hezké to, že dává na výběr různé režimy způsobů práce snímače, takže každý si nakonec může vybrat to, co mu subjektivně nejvíce vyhovuje.

Tím že se jedná v EXR režimů v podstatě o programovou automatiku (byť se nemožností přesného stanovení citlivosti ISO) tak při fotografování stejné scény, v rámci dvou odlišných režimů "DR" a "SN", nelze docílit úplně stejné volby expozičního času, clony a ISO (odtud plynou ty drobné rozdíly mezi obrázky, které zmiňujete).

Přeji Vám hezký den
S pozdravem
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: DR vs HR .. a co DR vs SN?

Autor: Ganec Muž

Založeno: 13.02.2009, 13:52

Na outdoor zaberoch cez den je asi DR rezim naozaj najvhodnejsi.

No ak sa DR zaberu vojde do rozsahu ktory fotak dokaze zobrazit aj v standardnom mode (teda zaber bez prepalov, co si fotak moze zistit), tam "DR rezim" nepomoze. Ak je dost svetla na pouzitie ISO 100 vtedy staci HR rezim, ak nie tak SN je vhodnejsi.

Asi preto v press release Fuji spominali, ze buduce modely budu mat len automatiku.

Da sa dosiahnut podobneho casu a clony .. v tom druhom priklade sa tak stalo .. no na prvom priklade bola nastavena clona F9 (u DR zaberu) a F3.3 (normal).
DR rezim teda neprepaluje zabery aby zachranil tmave miesta (aj ked si to moze dovolit) - z toho usudzujem ze je primarne urceny len na zachranu prepalov...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: DR vs HR .. a co DR vs SN?

Autor: sys Muž

Založeno: 24.03.2009, 07:01

Rekl bych, ze tento zazrak, nedonuti nikoho, aby k fotaku vzhlizel, jako k nejakemu bozstvu a vybavu svou, nahazel do kanalu...:-)))))))

Odpovědět na příspěvek

hezký

Autor: mk Muž

Založeno: 12.02.2009, 18:45
Odpovědí: 2

Zdá se, že co se týká dynamického rozsahu, tak to opravdu funguje. Ale ten šum už na ISO 200 je pekelný...

Odpovědět na příspěvek

RE: hezký

Autor: janfran Muž

Založeno: 12.02.2009, 19:47

Tohle je pekelný šum?
http://www.fotogra
fovani.cz/images3/fuji_f2
00exr_iso_test_rezim_sn_i
so200.jpg
I tady to vypadá, že F200 je v současnosti nejméně šumící kompakt ve své třídě:
F31, ISO1600:http://dc.watch.i
mpress.co.jp/cda/parts/im
age_for_link/73238-5103-1
8-2.html
F200, ISO1600: http://dc.watch.impress.c
o.jp/cda/parts/image_for_
link/164371-10144-23-2.ht
ml
Hlavně je ten šum jednobarevný a nedochází k úplnému rozmydlení obrazu. Mě ale víc zajímá DR, a ten je ve světlech opravdu úctyhodný. Škoda jenom některých obrazových artefaktů (strom nalevo od kostela, nebo osvětlená plocha vevnitř).
Ani by to nemohl být foťák od Fuji, aby nehodil pár klacků pod nohy- např. nefunkční exr režimy v manuálu. Ale jestli jde v exr-módu nastavit limit pro ISO, WB a filmové režimy, asi bych s tím přežil.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: hezký

Autor: mk Muž

Založeno: 12.02.2009, 20:57

Aha, já se díval jen na fotky s DR 800% a tam je šum podstatně vyšší.

Odpovědět na příspěvek

podpaly?

Autor: Ganec Muž

Založeno: 13.02.2009, 10:58
Odpovědí: 1

> Pokud bude chtít fotografující pořídit snímek se zvětšeným dynamickým rozsahem (tj. s minimem přepalů v jasech a podpalů ve stínech), tak zvolením režimu „DR priority“ se tomuto ideálu notně přiblíží

DR priority rezim zlepsuje aj podpaly?
To by muselo exponovat s dlhsou expozicnou dobou, co sa nedeje ako som si vsimol...

Podpaly sa (teoreticy) mozu znizit pouzitim SN, kedze sa spajanim nabojov zlepsuje citlivost. Da sa aj v SN mode nastavit % HDR?

Odpovědět na příspěvek

RE: podpaly?

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 13.02.2009, 11:27

Dobrý den,
podle mého názoru a zkušeností s tímto fotoaparátem jsem přesvedčen, že v režimu "DR" se snižují i podpaly, protože tím, že máte díky vyššímu DR rezervu v jasech, tak můžete exponovat více s ohledem na stíny v obraze (k dispozici máte i volitelné bodové měření expozice) a přesto se můžete vyhnout přepalům ve světlech.

Pokud budete používat "SN" režim, tak přicházíte o výhodu zvýšeného DR (nicméně je zde DR mírně větší než při fotografování v rámci "HR" režimu při rozlišení 12 Mpix), takže vám zbyde především jen benefit menší zašuměnosti fotografií při vyšších citlivostech ISO. V "SN" režimu nelze nastavit HDR mód.

Mějte se hezky
S pozdravem
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

Jak odradit zákazníky

Autor: Honza Muž

Založeno: 13.02.2009, 11:33
Odpovědí: 1

Tenhle článek mě potěšil. Teoretický úvod mi sice připadá poněkud zmatený, ale to, co kdy Fujifilm prozradil o technologii svých čipů, si můžu najít správně, přehledně a srozumitelně popsáno jinde, zato praktické testy F200EXR zatím mimo Japonsko k nalezení moc nejsou.

Co mě nepotěšilo je obchodní politika Fujifilmu. Podle http://forums.dpreview.co
m/forums/readflat.asp?for
um=1012&thread=30932037 bude F200EXR zhruba dvakrát dražší než F100fd, podle http://ascii.jp/elem/000/
000/211/211383/index-2.ht
ml (kam odkazuje diskuse http://forums.dpreview.co
m/forums/readflat.asp?for
um=1012&thread=30976391 a odkud lze s pomocí Rikaichanu ve Firefoxu vytáhnout o trošku více infirmací, než dokázali diskutující) navíc F100fd při rozlišení 12 megapixelů zvládá vysoké citlivosti o třídu lépe než F200EXR, síla nového senzoru bude v jeho specielních šesti megapixelových režimech, ale podle českých internetových obchodů nedostaneme na vybranou, F100fd už přestává být k dostání, Fujifilm s ním nejspíš končí a nahradí jej F200EXR, dražším a navíc ani ne lepším ve všech ohledech.

Dalším problémem Fujifilmu je jeho přístup k ergonomii. Hledat něco v menu jeho přístrojů bylo vždycky utrpení, na chybějící možnosti ručního nastavení si stěžovali už příznivci legendárního F30, a nynější EXR režimy senzoru použitelné pouze ve specielním automatickém EXR režimu fotoaparátu tomu nasazují korunu.

Takové krásné technologie Fujifilm má, a tak příšerně s nimi zachází! V pořádně použitelném balení nám je nedá, krkoun.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak odradit zákazníky

Autor: janfran Muž

Založeno: 13.02.2009, 17:04

EXR režimy nejsou úplně automatické- jde tam nastavit korekce expozice, WB, u HR a SN ISO, u DR alespoň limit pro AUTO-ISO. Fungují i simulace filmů a barevné režimy. To samozřejmě nic nemění na faktu, že by u Fuji opravdu mohli překonat bolest a umožnit EXR režimy i v manuálu.

Odpovědět na příspěvek

Srovnání s LX3

Autor: Petrklíč Muž

Založeno: 16.02.2009, 23:59
Odpovědí: 4

Mohl bych poprosit autora o srovnání kvality fotek s Panasonicem LX3, pokud s ním má náhodou zkušenosti? Co do přepalů to asi, jak vidno, vyhraje Fuji, ale co třeba v ostrosti apod.? LX3 mě svým vybavením (např. sáňkami pro blesk nebo světelností) a designem láká mnohem víc, ale jde hlavně o ty fotky, že... Předem díky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Srovnání s LX3

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 17.02.2009, 10:08

Dobrý den,
oba fotoaparáty již nemám u sebe, ale subjektivně si troufám odhadnout, že LX3 má velmi podařený objektiv ohledně světelnosti,kresby a nízkého sférického zkreslení (ovšem nižší rozsah zoomu 24 - 60 mm), zato Fuji F200EXR má zase vynikající dynamický rozsah (ovšem LX3 ho má také poměrně velký DR na kompakt). Je jasné, že pro pokročilejší fotografické užívání nabízí LX3 lepší výbavu, ale pokud preferujete na fotkách vyšší dynamický rozsah, tak bude v pokušení si vybrat F200EXR, či počkat zda Fuji neposkytne časem vybavenější model (např. s manuálním režimem bez omezení) se stejným EXR chipem.

Mějte se hezky
S pozdravem
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Srovnání s LX3

Autor: ping Muž

Založeno: 17.02.2009, 12:39

preco vlastne tuto pomerne zaujimavu technologiu dal fuji do kompaktu a nesiel s tym najskor do zrkadloviek? A ked aj zacal kompaktom, preco nikde nie su putace ziviace nasu predstavivost tym ake zlate case fotografie mame este len pred sebou vdaka nove chipu :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Srovnání s LX3

Autor: Ganec Muž

Založeno: 02.03.2009, 09:44

Fuji argumentuje tym, ze zrkadlovky uz maju dostatocny dynamicky rozsah, takze pre zrkadlovky to netreba. Inak ta ich jedina zrkadlovka uz ma cosi podobne (moznost nastavit percentualne HDR).

A preco nie su reklamy? Asi preto ze Fuji nie je Canon .. aj ked mozno sa cosi objavi ked bude v predaji...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Srovnání s LX3

Autor: Simeon Muž

Založeno: 25.11.2009, 14:34

jednoduše nemá reklamy proto, protože kvalitní výrobek si lidi najdou a udělají mu reklamu sami. Každá reklamka ti řekne, že jen těžko prodejné zboží potřebuje velkou reklamu která vychválí pozitiva - viz Microsoft atp.

Odpovědět na příspěvek

detaily

Autor: brownn Muž

Založeno: 15.03.2009, 10:10
Odpovědí: 1

Nemohu si pomoci, ale na prvnich testovacich snimkach (z mesta) jsou sice prepaly uzasne korigovane (pri DR=800%), ale moznost precist SPZku na Fabii nebo letak na sloupu ve stinu je oproti DR=100% prakticky nulova. Takze je otazka jestli to byla vada pouze predprodejniho vzorku, nebo ma technologie svoje velke proti...

Odpovědět na příspěvek

RE: detaily

Autor: andre Muž

Založeno: 17.03.2009, 16:11

nastastie mas vzdy moznost fotit bez zvysenia dynamickeho rozsahu, pokial ti ide o konkretne detaily. Co ti ale prakticky ziadny kompakt neumozni a dovolim si tvrdit, ze aj so zrkadlovkou je to mierny vopich (krivky, RAW a pod. ), je prave zachovanie svetelneho dojmu sceny blizke prirodzenemu vnimaniu ludskeho oka. SuperCCD to dokaze nativne, bez dodatocneho procesenia a pri rozumnej urovni sumu.

Odpovědět na příspěvek

navod

Autor: jaromir Muž

Založeno: 11.05.2009, 15:53
Odpovědí: 0

Ahoj
nemuzete me prosim poslat ci dat nekam ke stazeni navod v cestine?
mam jej koupeny od kamose z USA
predem dekuji

Odpovědět na příspěvek

docela rozmazaný

Autor: FlashCV Muž

Založeno: 26.05.2009, 23:40
Odpovědí: 1

Dost jsem očekával, že kvalita fotek pořízená tak, aby nebylo převětlené nebe a tmavá místa na jedné fotce špatně zobrazené, mě dost zklamala. Po důkladném a důkladném prozkoumávání fotek jsem si všiml, že při tomto režimu jsou nečitelné SPZ u aut, kdežto při normálnim režimu focení (kde je převětlené nebe úplně bílé) jsou SPZ naprosto nerozmazané a ostré. Pln očekávání po super fotkách za nízkou cenu a v malim provedení jsem zklamán a počkám si na lepší, technologicky pokročileší kousky. Moc jsem si přál tento foťák, ale nyní raději chvíli počkám. Jinak o dost lepší fotky jak u konkurence. Fakt se jim tento kousek povedl a kdo shání dobrej a malej foťák, tak jistě neváhejte. Je to zatim to nejlepší na trhu co lze sehnat.. Skvělý krok k lepší budoucnosti.

Odpovědět na příspěvek

RE: docela rozmazaný

Autor: janfran Muž

Založeno: 12.06.2009, 15:33

Při nastavení DR800 foťák podexponuje a potom vytahuje stíny, takže je logické, že kvalita trochu poklesne. Pokud je nastaven DR400, zůstává kresba stejná a DR je pořád mnohem vyšší, než v klasickém módu: http://www.dcresource.com
/reviews/fuji/finepix_f20
0exr-review/look-and-feel
#dr_test

Odpovědět na příspěvek

Rada

Autor: Václav Muž

Založeno: 12.06.2009, 12:04
Odpovědí: 1

Dobrý den. Po přečtení recenze jsem již byl téměř rozhodnut pro F200EXR. Diskuse mne poněkud nalomila. Můžete mi, prosím, poradit zda je lepší volba Fuji a nebo Panasonic TZ7 ? Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rada

Autor: David Muž

Založeno: 08.07.2009, 21:11

Také by mě zajímalo porovnání kvality fotek. Nicméně z testů a recenzí mi vychází co se týče kvality snímků Fuji. Panasonic má zase zoom a kvalitní videa, což mi u tohle Fuji dost chybí, jinak by to byla jasná volba.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: