Recenze fotoaparátu Panasonic TZ7: Kapesní ultrazoom v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Recenze fotoaparátu Panasonic TZ7: Kapesní ultrazoom v praxi

11. června 2009, 08.00 | V dnešní recenzi vám přinášíme test fotoaparátu Panasonic Lumix TZ7. Jedná se o papírově velmi atraktivní kompakt, neboť při svých kapesních rozměrech poskytuje objektiv s širokým rozsahem ohnisek 25 - 300 mm (ekv. kinofilmu), který v praxi představuje 12x zoom. Dále mimo jiné fotoaparát nabízí možnost nahrávání HD videa 1280 x 720 bodů se stereo ozvučením ve formátu AVCHD nebo MOV, snímač s rozlišením 10,1 Mpix, 22 scénických režimů, vyspělou detekce tváří, nativní podporu formátu snímku 4:3,3:2 a 16:9. Jaký bude tento fotoaparát v praxi?

{Popis, parametry a ovládání}

V dnešním redakčním testu se blíže podíváme na zajímavý kompakt Panasonic Lumix DMC-TZ7 (v textu dále pod označením TZ7), který svými papírovými dispozicemi předem aspiruje o to, stát se ideálním "prostředkem" například pro fotodokumentaci dovolené. Tento fotoaparát totiž pod „hábitem“ svých kompaktních rozměrů 103,3 × 59,6 × 32,8 mm, a váhy 209 g, skrývá velmi výkonnou optiku s úctyhodným rozsahem 25 mm – 300 mm. Jedná se tedy o kapesní ultra-zoom, který s daným širokoúhlým ohniskem začínajícím na 25 mm, a 12x rozsahem zoomu, nemá ve své třídě konkurenta. Nejblíže se k fotoaparátu TZ7 přibližuje kompakt Samsung WB550, který má sice podobně širokoúhlé ohnisko 24 mm, ale nabízí „pouze“ 10x zoom (24 – 240 mm; ekv. kinofilmu; světelnost f3,3-f5,8; cena cca 9 990 Kč). Dalším soupeřem aparátu TZ7 v kategorii kapesních ultra-zoomů může být fotoaparát Canon PowerShot SX200 IS (28-336mm; ekv. kinofilmu; světelnost f3,4-f5,3; cena cca 7 990 Kč), který nabízí stejný 12x zoom, ale počáteční ohnisko má méně širokoúhlé. Dodejme, že fotoaparát TZ7 je přímým nástupcem úspěšného modelu Panasonic Lumix DMC-TZ5, který byl vybaven objektivem s 10x zoomem, začínající na ohnisku 28 mm (ekv. kinofilmu) a mající světelnost f3,3-f4,9. Vidíme, že výrobce u objektivu TZ7 dokázal zvýšit rozsah ohniskových vzdáleností a zároveň zachovat stejné parametry světelnosti, jako u předchozího modelu fotoaparátu TZ5, což je pozoruhodné.

Fotoaparát TZ7 je možné rovněž využít i jako alternativu videokamery, neboť umožňuje zaznamenávat stereofonně ozvučené HD video s rozlišením 1280 x 720 bodů. Během nahrávání videa je možné používat zoom v plném rozsahu, což mnohé fotoaparáty dosud neumějí. Ale nepředbíhejme a pojďme si v rámci naší recenze popsat vše popořádku.


Panasonic Lumix DMC-TZ7

Technické parametry
Hlavním „magnetem“ fotoaparátu TZ7, který bude jistě přitahovat mnohé potencionální uživatele, je objektiv nesoucí označení „DC Vario-Elmar“, jenž Panasonicu dodává věhlasná značka Leica. Jak jsme se již zmínili výše, tento objektiv s fyzickým rozsahem ohnisek 4,1 – 49,2 propůjčuje tomuto kapesnímu fotoaparátu široký rozsah fokálních vzdáleností 25 – 300 mm (ekv. kinofilmu). Fotoaparát TZ7 se tedy může stát ideálním přístrojem pro fotografování kupříkladu krajin a architektury. Světelnost tohoto objektivu f3,3-f4,9, s přihlédnutím k faktu, že se jedná o 12x zoom, není vůbec špatná. Optická soustava objektivu „DC Vario-Elmar“ celkem zahrnuje 10 čoček, které jsou řazené v 8 skupinách (součástí jsou i 2 asférické členy a dvojice ED čoček). Velký rozsah ohnisek si přímo žádá existenci systému optické stabilizace „Mega O.I.S“, který ve fotoaparátu logicky nechybí. Ve standardním režimu dokáže daný objektiv ostřit od vzdálenosti 50 cm (při koncovém ohnisku 300 mm fotoaparát ostří od vzdálenosti 200 cm), přičemž v makro-režimu se tato vzdálenost zkrátí na 3 cm. Mnohé kompakty sice v makro režimu dokáží ostřit už od vzdálenosti 1 cm, ale v případě ultra-zoomu, jakým aparát TZ7 bezesporu je, lze brát tuto minimální zaostřovací vzdálenost 3 cm jako dostačující. Fotoaparát TZ7 nemá manuální autofokus, nicméně je vybaven poměrně bohatou nabídkou různých režimů automatického zaostřování (režimy „11-zaostřovacích zón“;“1-vysokorychlostní zóna“, „1-zóna“; „Bod“; „Detekce tváří“; „Detekce pohybu“).

Pro mnohé uživatele je při výběru digitálního fotoaparátu stále hlavní bernou mincí počet megapixelů, který daný aparát nabízí, takže si tento aspekt nyní osvětlíme. Model kompaktu DMC-TZ7 přináší snímač s efektivním rozlišením 10,1 Mpix, který má délku uhlopříčky 1/ 2,33 palce. Celkově však tento CCD snímač disponuje rozlišením 12,7 Mpix, které slouží k nativní podpoře volitelných obrazových formátů snímku 4:3 (rozlišení 10 Mpix), 3:2 (rozlišení 9,5 Mpix) a 16:9 (rozlišení 9 Mpix). Je dobře, že Panasonic, podobně jako někteří jiní výrobci, začíná preferovat u svých fotoaparátu střízlivou výši rozlišení, která by měla vést k menšímu výskytu šumu na snímcích. Vzhledem k rozměrům snímače považujeme rozlišení 10 Mpix za rozumnou volbu.

Citlivost senzoru kompaktu TZ7 je nastavitelná v intervalu 80, 100, 200, 400, 800, 1 600 ISO. Trochu „troufale“, s přihlédnutím na malý rozměr snímače, fotoaparát TZ7 dovoluje pomocí speciálního režimu „Vyšší citlivost“ snímat také při vysokých citlivostech v rozmezí 1 600 – 6 400 ISO. Děje se tak ale při sníženém rozlišení 3 Mpix a obrazové výsledky napovídají, že takto vysoké citlivosti ISO je lépe praktikovat pouze na DSLR fotoaparátu s větším senzorem.

Fotoaparát TZ7 je vybaven závěrkou s pracovním rozmezím časů 8 s. – 1/2 000 s., což je dostačující pro naprostou většinu fotografických situací. Pro kreativní účely je možné tento rozsah expozičních časů rozšířit pomocí režimu „Hvězdná obloha“, v rámci něhož je možné nastavit časy 15 s., 30 s. a 60 s.

Rychlost sériového snímání je u fotoaparátu poměrně rychlá. Přístroj dokáže za 1 s. pořídit 2,3 snímků v plném rozlišení (max. počet snímků v jedné sérii je 5). V režimu tzv. „nekonečného“ sériového snímání fotoaparát dokáže snímat s rychlostí 1,8 sn./s. až do zaplnění paměťové karty. Pokud se spokojíme s nižším rozlišením 3 Mpix, tak je možné fotografovat s větší rychlostí až 10 sn./s.

Jak jsme v úvodu recenze zmínili, kompaktní fotoaparát TZ7 nabízí slibnou podporu pro pořizování ozvučených videonahrávek (ne náhodou nese obrazový procesor fotoaparátu označení „Venus Engine HD“). Nahrané video má HD rozlišení 1280×720 pixelů při frekvenci 30 sn./s (respektive rychlostí 60 sn./s. u formátu videa AVCHD). Oproti předchozímu modelu výrobce do fotoaparátu zabudoval dva mikrofony, umožňující stereo záznam zvuku ve kvalitě DolbyDigital (k dispozici je i „Větrný“ filtr pro redukci různých ruchů). Užitečnou „vychytávkou“ je možnost zoomovat při natáčení videa, při které funguje kontinuální autofokus a automatické měření expozice. Vyspělost podpory nahrávání videa u fotoaparátu dokládá rovněž fakt, že pořízené video je možné ukládat, vedle standardního formátu MotionJpeg, také do formátu AVCHD Lite. Tento formát videa, za jehož vznikem stojí výrobci Panasonic a Sony, umožňuje komprimovat HD video ve třech stupních kvality SH (17 Mbps), H (13 Mbps) a L (9 Mbps). Díky této kompresi je možné významně uspořit místo na paměťové kartě. Určitou nevýhodou tohoto formátu videa je nutnost pořízený videomateriál upravit pomocí speciálního kodeku, aby mohl být dále editovatelný v některém video-editoru na PC. Dodejme, že video lze pořizovat ve formátech 4:3, 3:2 ,16:9 a je možné na něj aplikovat během jeho nahrávání různé barevné režimy (Standard, B/W, Sepia, Cool, Warm). Určitou vadou na kráse je skutečnost, že maximální délka nahraného HD videa je 15 min, bez ohledu na kapacitu paměťové karty.

Oproti staršímu modelu TZ5, nabízí fotoaparát TZ7 o něco větší rozměr LCD displeje (3 palce namísto 2,7 palce). Rozlišení displeje zůstalo ve stejné výši: 460 000 obrazových bodů. Je třeba vyzdvihnout, že výše rozlišení LCD monitoru je v dané třídě kompaktů nadstandardní, což uživatel může pocítit ve vyšší kvalitě zobrazování pořízených snímků.

Předtím, než se pustíme do praktického popisu testovaného kompaktu, si ještě uveďme pár slov o neméně důležité oblasti, kterou je funkční výbava fotoaparátu. Spolu s režimy plné automatiky „iA“ (komplex automatických režimů „Inteligentní ISO“, „Inteligentní AF“, „Inteligentní volba scén“ a „Inteligentní expozice“) a její programové modifikace, fotoaparát TZ7 nabízí celkem 27 expozičních režimů. Začínajícímu, či méně zkušenému, fotografovi se tak dostává do rukou fotoaparát, který svou širokou nabídkou scénických režimů (celkem nalezneme v nabídce přístroje 22 scénických režimů) dovoluje pokrýt nároky vyplývající z naprosté většiny fotografických situací. Vedle standardních režimů, jako je například „Krajina“, „Portrét“, „Sport“, přístroj nabízí některé opravdu zajímavé a místy i praktické módy. Z nich například jmenujme režimy „Dírková komora“ (produkuje snímky s efektní vinětací), „Roztažení“ (tvorba zábavně zdeformovaných snímků), „Letecké fotky“ (praktický režim pro fotografování skrze okénko letadla- zvyšuje kontrast) či „Filmové zrno“ (líbivá simulace kontrastních fotografií s hustou zrnitostí filmových materiálů).

Zajímavým doplňkem fotoaparátu je vyspělá technologie detekce tváří. Pomocí ní je přístroj schopen v jednom záběru rozlišit až 15 jednotlivých tváří. Hranice této již dnes standardní „vymoženosti“ digitálních fotoaparátů, znatelně překračuje dispozice přístroje rozeznat, a zapamatovat si, tváře konkrétních lidí. Uživatel si pak rozeznané tváře může uložit do paměti fotoaparátu (zadává se jméno a datum narození) a díky tomu se významně rozšiřují možnosti provádět kategorizaci pořízených snímku již přímo ve fotoaparátu.

Fotoaparát TZ7 bohužel není vybaven žádnými poloautomatickými, či plně manuálními expozičními, režimy, což asi neudělá radost náročnějším fotografům, kteří by chtěli mít proces kreativní expozice plně pod kontrolou. Přesto přístroj umožňuje uživateli v určité míře korigovat expoziční automatiku (zejména v režimu Programové automatiky). K dispozici je v tomto ohledu kompenzace expozice v rozsahu +/- 2EV, nastavení citlivosti ISO (citlivost ISO je možné nastavovat jednotlivě po hodnotách či si zvolit maximální hodnotu citlivosti 400, 800 a 1 600 ISO), či kalibrace bílé barvy (včetně jejího manuálního nastavení), což je pro předpokládanou cílovou skupinu nenáročných fotografů dostačující. Prospěšnou funkcí je režim „i-Kontrast“, který digitální formou optimalizuje dynamický rozsah fotoaparátu (přístroj exponuje s prioritou na světla, přičemž se softwarově zesvětlují oblasti „podpálených“ stínů).

Dodejme, že o napájení ultra-zoomového kompaktu se stará Li-Ion akumulátor s kapacitou 895mAh, který by podle výrobce měl stačit na pořízení cca 300 snímků. Fotoaparát je kompatibilní s dnes již velmi rozšířeným formátem paměťových karet typu SD/SDHC. Níže vám uvádíme přehledný výčet všech hlavních technických parametrů, které se váží k redakčně zkoušenému fotoaparátu TZ7. Podrobnou technickou specifikaci modelu TZ7 je možné naleznout například ZDE.

Panasonic DMC-TZ7 – hlavní charakteristika:

 • Rozlišení: 10,1 Mpix (efektivně)
 • Objektiv: LEICA DC; světelnost f3,3 – f4,9; rozsah ohnisek 25 mm – 300 mm (ekv. kinofilmu); 12x optický zoom; maximální clona je F6,3
 • Optická (“Mega O.I.S.”) a digitální stabilizace obrazu („Inteligentní ISO“)
 • Citlivost ISO: Auto, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400 ISO (poslední hodnota 6400 ISO je dostupná pouze ve speciálním režimu „High sensitivity“)
 • Funkce detekce tváří (paměť na obličeje), Inteligentní Auto režim „iA“, režim Priorita clony, času a plně manuální režim
 • Rozsah časů závěrky:8 - 1/2 000 s. (při režimu „Starry sky“ možno nastavit časy 15 s, 20 s a 60 s)
 • LCD displej: 3"; rozlišení: 460 000 bodů
 • Video: HD rozlišení 1 280 x 720 pixelů při rychlosti 30 sn./s., 848 x 480 pixelů (16:9), VGA (640 x 480 pixelů), formát QuickTime Motion JPEG
 • Volitelný poměr stran snímku: 4:3 (nativní); 3:2 a 16:9 (ořez)
 • Typ podporovaných paměťových karet: SD/SDHC
 • Rozměry: 103,3 × 59,6 × 32,8 mm
 • Váha: 206 g
 • Napájení: Li-Ion akumulátor 895mAh (výdrž cca 300 snímků)

Popis fotoaparátu Panasonic Lumic DMC-TZ7

Na první letmý pohled vypadá fotoaparát TZ7 jako běžný kompakt. Pouze existence robustního prstence objektivu, která vévodí na přední straně přístroje, dává tušit, že se uvnitř fotoaparátu skrývá široko-rozsahový objektiv (při zasunutém objektivu jeho prstenec jen slabě přečnívá profil těla fotoaparátu).

Vnější opláštění fotoaparátu je provedeno z bytelného a kvalitního plastu. Z kovu jsou zhotoveny všechny ovládací prvky aparátu, vrchní strana přístroje, tenká kovová lišta na předním gripu, a prstenec okolo tubusu objektivu (tubus objektivu je také kovový).

Jak je vidět z níže přiložených fotografií, fotoaparát TZ7 se díky svým kompaktním rozměrům naprosto v pohodě vejde do dlaně, či kapsy, což je vzhledem k jeho ultra-zoomovým možnostem velmi užitečná přednost.

Na přední straně fotoaparátu nalezneme, vedle již zmíněného masivního prstence objektivu, malou zabudovanou výbojku interního blesku (dosah 0,6 – 5,3 m v režimu auto ISO), malou AF pomocnou diodu a decentně vystouplý grip, usnadňující pohodlné držení aparátu. V porovnání s předchozím modelem kompaktu Panasonic TZ5, model TZ7 nabízí hranatější design a válcovitě tvarovaný grip (TZ5 měl grip a tělo mírně elipsovitě prohnuté).

Pohled na horní stranu aparátu TZ7 nám prozradí poměrně výrazné změny, které se v porovnání s předchozím modelem TZ5, odehrály v oblasti rozmístění a ergonomie ovládacích prvků. Otočný volič expozičních režimů (nalezneme na něm režimy „i-Automatika“, „Programová automatika“, MS1, MS2 -pro volbu nejčastěji používaných scénických režimů, a SCN) se přemístil, z předchozího nepraktického umístění ležícího ve středové ose přístroje, na pravý kraj fotoaparátu. Díky tomu došlo i k posunu otvorů (otvory jsou zdvojené kvůli stereofonnímu záznamu zvuku) pro zabudovaný mikrofon, které tak nebude možné nechtěně zakrývat prsty při držení fotoaparátu, jak se to mohlo stávat u staršího modelu. Dále na horní straně nalezneme ovladač zapnutí/vypnutí fotoaparátu, vedle kterého je tlačítko spouště, jenž je umístěné uprostřed otočného ovladače zoomu. Na horní straně fotoaparátu TZ7, oproti modelu TZ5, již nenalezneme tlačítko pro aktivaci digitálního zoomu (4x digitální zoom je možné aktivovat z menu).

Na zadní straně přístroje největší plochu zaujímá rozměrný 3palcový LCD displej s lesklým povrchem. Napravo od něj jsou umístěny ovládací prvky, mezi kterými dominuje čtyř-cestný křížový volič, umožňující přístup do menu fotoaparátu (Menu/SET), a přímé nastavování parametrů korekce expozice, samospouště, makra („AF Makro“; „AF Makro zoom“), a různých režimů blesku („Standard“, „Potlačení červených očí“, „Nucený blesk“, „Pom.synch. blesk s redukcí červených očí“). Nad křížovým ovladačem se nachází posuvný přepínač mezi režimem fotografování a přehráváním pořízených snímků. Dále je zde samostatné tlačítko pro přímé zahájení nahrávání videa. Jedná se vlastně o jakousi „video-spoušť“ (oproti modelu TZ5 je to novinka), která výrazně zvyšuje pohotovost uživatele při započetí nahrávání videa. Pod křížovým ovladačem nalezneme dvojici malých tlačítek „Display“ (volba zobrazování informací na LCD panelu fotoaparátu) a vele-užitečné tlačítko „Q.Menu“. Toto tlačítko slouží pro přístup do lišty rychlého menu, ve kterém má uživatel pohodlný přístup k nastavování všech podstatných parametrů pro fotografování.

Na pravém boku fotoaparátu se nachází odklopná krytka, pod kterou nalezneme HDMI a AV/Digital konektor, pomocí kterých je možné propojit fotoaparát například s televizí. Na dolní straně je situován kovový závit pro upevnění fotoaparátu ke stativu (oproti modelu TZ5, který měl závit umístěn na okraji, je tento stativový závit u modelu TZ7 umístěn přibližně uprostřed těla fotoaparátu). Zespodu fotoaparátu rovněž nalezneme odklopná dvířka, která jsou zajištěna pojistkou, jenž kryjí místo pro vložení Li-Ion akumulátoru a paměťové SD/SDHC karty.

Vlastní menu fotoaparátu TZ7 se skládá ze dvou verzí: ze zjednodušeného menu (tzv. „Quick menu“) a z menu standardního. V rychlém menu, o kterém byla již řeč výše, je možné přímo nastavovat parametry autofokusu, vyvážení bílé barvy, sériového snímání, citlivosti ISO, aktivování/deaktivování režimu „i-Kontrast“, nastavení poměru stran snímku, výše rozlišení snímku a videa, a režim správy jasu LCD monitoru. Je škoda, že v „Quick menu“ nenalezneme možnost také nastavovat režim měření expozice (poměrové, středové a bodové), který je tak nutné volit z hlavního menu. Hlavní menu aparátu je rozčleněno do tří standardních záložek. V prvních dvou záložkách menu je možné nastavovat parametry pro fotografování (vedle již uvedených položek z rychlého menu je zde možné nastavit například kvalitu komprese JPEG formátu, (de)aktivování inteligentního ISO režimu a rozeznávání tváří, volbu barevných režimů, výběr stabilizačních módů apod.) a záznam videa (aktivace kontinuálního autofokusu, volba režimu záznamu videa v AVDH, či HD formátu, aktivace „větrného filtru, volba barevného režimu apod.). Poslední záložka hlavního menu je klasický setup, ve kterém lze nastavit například datum a čas, hlasitost, jas monitoru, zobrazování živého histogramu, velikost zobrazení menu (volba většího fontu písma menu), resetování fotoaparátu zpět do továrního nastavení, volba jazyka menu, formátování paměťové karty apod.. V režimu přehrávání snímku je možné v hlavním menu naleznout volby například pro různé zobrazování slideshow pořízených snímků. Je zde také přístup k jednoduchým úpravám fotografií, či videa (střih, zmenšení rozlišení, ořez apod.).

Ukázka menu fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-TZ7

 

 

 

 

 

 

 

Postřehy z praxe

Začneme s výčtem provozních časů, které jsme naměřili u testovaného fotoaparátu Panasonic TZ7. Samotný start fotoaparátu proběhne za cca 2 s., což není špatný výsledek, pokud vezmeme v úvahu tu skutečnost, že se při startu aparátu z něj také musí vysunout robustní tubus objektivu. Doba, která uplyne od zapnutí přístroje do vlastního pořízení prvního snímku se pohybuje okolo 2,94 s. Zajímavé je zjištění, že vypnutí fotoaparátu trvá déle, než jeho start (3 s.). Zahájení záznamu videa započne po cca 6 s. po zapnutí aparátu. Při zapnutém fotoaparátu je záznam HD videa započat po uplynutí cca 2,4 s. od doby, kdy byla zmáčknuta „video-spoušť“. Přezoomování objektivu z počátečního ohniska na koncovou fokální vzdálenost testovaný fotoaparát „zmákne“ za přijatelný čas cca 3,14 s..

Testovaný kompakt je třeba pochválit za přesný a rychlý průběh automatického zaostřování, které i při ostření na koncovém ohnisku netrvá déle než 1 s (při počátečním ohnisku fotoaparát průměrně zaostří za cca 0,5 s). Autofokus fotoaparátu si dokáže dobře poradit i při horším osvětlení, neboť je přístroj vybaven pomocnou AF lampou s dosvitem až 3m.

Během fotografování se fotoaparát TZ7 dobře drží v ruce. Ovládání přístroje je jednoduché a ergonomické. Je vidět, že se Panasonic na svých kompaktech snaží vylepšovat co se dá, a tak vůči rozmístění a provedení tlačítek na fotoaparátu nemáme žádných námitek. Jedinou drobnou výtku si možná zaslouží příliš citlivý otočný volič expozičních režimů, po jehož drobném pootočení (ke kterému může například dojít když fotoaparát vytahujeme z kapsy) mimo zarážky expozičních režimů, se objeví na LCD displeji fotoaparátu chybová hláška. Dále nám příliš „nesedlo“ málo čitelné značení funkcí na jednotlivých tlačítkách křížového voliče. Určitě by se na místo stávajícího lesklého kovového reliéfu lépe osvědčilo barevné značení, díky kterému by byly funkční ikonky na tlačítkách lépe vidět.

Jako praktické označujeme ovládání zapnutí/vypnutí fotoaparátu skrze posuvný spínač. Stejný princip je použit také na přepínání mezi režimy fotografování a prohlížení pořízených snímků. Při pouhém prohlížení fotografií tak nemusí fotoaparát vysouvat zbytečně tubus objektivu, což vede k úspoře energie.

Ovládání zoomu fotoaparátu je plynulé a přesné díky přítomnosti celkem 36 transflokačních zarážek. Díky tomu je zoomování s fotoaparátem bezproblémové a proces kompozice tak není zdržován žádným tápáním mezi jednotlivými polohami zoomu. Zoomování při nahrávání videa je decentně zpomalené (aby nedocházelo k rušivým zoomovacím „skokům“) s nízkou hladinou hluku.

Menu fotoaparátu je řešeno přehledně a logicky. Většinu ovládacích úkonů na fotoaparátu může uživatel provést skrze lišty tzv. „rychlého menu“, které se objeví na LCD obrazovce fotoaparátu po stisku příslušného tlačítka. Pokud uživatel tápe nad tím, co znamenají jednotlivé funkce, či režimy fotoaparátu, je mu k dispozici ve fotoaparátu nápověda, ve které je vše stručně a přehledně vysvětleno. Oceňujeme, že menu aparátu je provedené v češtině.

Testovaný fotoaparát je vybaven LCD displejem s dobrými zobrazovacími dispozicemi. Přestože je jeho povrch lesklý, tak díky automatickému řízení jasu monitoru poskytuje tento displej dobrý náhled na fotografie i při ostrém osvětlení. Vyšší rozlišení LCD monitoru 460 000 pixelů (v dané třídě fotoaparátů se často vyskytuje poloviční rozlišení LCD displeje) se příznivě projevuje na ostrém zobrazení pořízených fotografií.

Fotografování s kompaktem TZ7 je nekomplikované a příjemně pohodlné. Proto se ho nemusí obávat ani naprostý začátečník. Díky režimu inteligentní automatiky stačí s fotoaparátem jen zhotovit vhodný záběr a stisknout spoušť. Pro uživatele s horším zrakem (například senioři) je možné zobrazit menu fotoaparátu ve zvětšeném zobrazení. Během fotografování je možné si nechat zobrazit na LCD displeji pomocnou mřížku, která usnadňuje komponování záběru dle pravidla „zlatého středu“.

Širokoúhlé ohnisko 25 mm, stejně jako jeho „tele-protějšek“ 300 mm, jsou v praxi při fotografování doslova „návykové“. Systém optické stabilizace je spolehlivě účinný do expozičního času 1/30 s. Ale při pevném držení fotoaparátu je možné pořídit ucházející záběry i při času 1/10 s.

Snímky jsou zaznamenávány ve formátu JPEG a jejich velikost je cca 5,5 MB při rozlišení 10 Mpix. To napovídá, že jsou snímky ukládány v poměrně nízké kompresi (na paměťovou kartu o kapacitě 4G se může vejít až cca 720 fotografií). Škoda, že fotoaparát TZ7 nedostal od výrobce do vínku schopnost ukládat snímky také v surovém RAW formátu. Rovněž u testovaného fotoaparátu zamrzí absence manuálního režimu. Akumulátor s kapacitou 895mAh nám ve fotoaparátu během testování poskytl „šťávu“ na zhotovení cca 270 snímků (výrobce u dané baterie udává výdržnost cca 300 snímků). Nabíjení akumulátoru je hotové za cca 1hodinu, což je velmi dobrý výsledek.

K hodnocení obrazové kvality fotografií pořízených ultra-zoomovým kompaktem TZ7 se vyjádříme v následující části recenze (viz odkaz níže).

[-more-]{Hodnocení snímků a závěr}

Nejdříve budeme hodnotit, jak si povede testovaný fotoaparát TZ7 v rovině výskytu šumu na fotografiích při různě nastavené citlivosti ISO. Při pohledu na níže umístěnou ukázku vidíme, že kompakt TZ7 vykazuje u citlivosti 80 a 100 ISO jen poměrně mírný výskyt šumu. Při citlivosti od 200 do 400 ISO se výskyt šumu zvyšuje, stejně jako intenzita jeho redukce, která začíná znatelně „žehlit“ detaily. Přesto se reprodukce barev při těchto citlivostech příliš nemění. Snímky pořízené při nastavené citlivosti do 400 ISO lze bez větších komplikací (vyjma velkých zvětšenin, či výřezů) použít pro tisk fotografií ve standardních formátech. Obrat nastává při zvolené citlivosti 800 ISO. Intenzita barev a jejich podání je od této hodnoty citlivosti ISO již viditelně poznamenána vzrůstem chromatické složky šumu. Nepěkná podívaná se nám nabízí na snímky, které byly pořízeny při citlivosti 1 600 ISO. Troufáme si říci, že takové snímky jsou v praxi jen velmi těžko použitelné (použít se dají tak akorát na web). Fotografie, pořízené v režimu zvýšené citlivosti (a sníženém rozlišení 3 Mpix) v rozsahu 1 600 – 6 400 ISO, vypadají snesitelně pouze při jejich zobrazení skrze LCD monitor. Při jejich detailnějším ohledání na počítači je to „děs běs“. Nutno dodat, že podobného výsledku dosahuje naprostá většina ostatních fotoaparátů v dané třídě. Celkově lze tedy výsledky fotoaparátu TZ7 v oblasti výskytu šumu označit za průměrné v dané třídě kompaktů.

Ukázka šumu na šedém políčku barevného terče : Panasonic Lumix DMC-TZ7 - ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600 (směr zleva-doprava a dolů)

 

 

 
Ukázka šumu na denních snímcích: Panasonic Lumix DMC-TZ7 - ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600

 

 

 
Ukázka šumu na nočních snímcích: Panasonic Lumix DMC-TZ7 - ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600

 
Ukázka šumu na snímcích pořízených v rámci režimu „Vyšší citlivost“: Panasonic Lumix DMC-TZ7 - ISO 3 200, 6 400 (rozlišení 2,5 Mpix; výřez 1:1; směr zleva do prava)

Automatické vyvážení bílé barvy je u testovaného fotoaparátu dostatečně spolehlivé při fotografování v podmínkách přirozeného osvětlení. Při fotografování v podmínkách umělého osvětlení nastává na snímcích drobný problém s teplejším podáváním barev. S tímto nešvarem se ovšem potýká skoro každý digitální fotoaparát, takže není třeba za to testovaný aparát kritizovat. Tento problém lze ve fotoaparátu snadno korigovat buď zvolením vhodného přednastavení vyvážení bílé (například „Žárovka“, „Halogenové světlo“), či je možné využít manuální nastavení. Celkově lze prohlásit, že v oblasti kvality kalibrace bílé barvy si testovaný fotoaparát vede dobře.

Ukázka vyvážení bílé barvy

 
Vyvážení bílé barvy: Panasonic Lumix DMC-TZ7 (Auto, Manual)


Na řadě je hodnocení kresebnosti a kvality optiky. V tomto směru si fotoaparát TZ7 vede více než dobře. Může za to vysoká kvalita Leica objektivu DC Vario-Elmar f3,3-f4,9, jenž jen potvrdil dobrou pověst, kterou je tento německý výrobce fototechniky Leica pověstný. Přestože objektiv nabízí velmi široký rozsah ohnisek 25 mm – 300 mm (ekv. kinofilmu), tak toto „sklo“ poskytuje velmi dobrou úroveň ostrosti v celém rozsahu zoomu. Snímky pořízené při nejkratším ohnisku 25 mm jsou dobře prostřené jak v oblasti středu, tak i v okrajových partiích. Na koncovém tele-ohnisku 300mm dochází sice ke znatelnému úbytku ostrosti (hlavně v okrajových partiích), ale přesto lze označit uvedený výsledek za nadprůměrný v dané třídě kapesních ultra-zoomů. Pro amatérské použití jsou snímky pořízené při koncovém ohnisku 300 mm bez obav použitelné i pro tisk (po drobné korekci kontrastu a doostření). Škoda, že dobrý dojem z kvalitní kresby objektivu trochu kazí místy až příliš „snaživá“ redukce šumu, která při vyšších citlivostech výrazně žehlí podání detailů na fotografiích.

Ukázka rozlišení a kresby: Panasonic Lumix DMC-TZ7


Krátké ohnisko - 25 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Krátké ohnisko - 25 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 300 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 300 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1

Rozlišení a kresba v exteriéru: Panasonic Lumix DMC-TZ7

Ukázka č.1


Krátké ohnisko - 25 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Krátké ohnisko - 25 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 300 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 300 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1

Ukázka č.2


Krátké ohnisko - 25 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Krátké ohnisko - 25 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 300 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 300 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1

Po stránce výskytu optických vad podává uvedený objektiv excelentní výkon. Soudkovité zkreslení je sice přítomno, ale lze ho zaregistrovat pouze v malé míře u širokoúhlého ohniska 25 mm, kde je jeho výskyt očekávaný. Na testovaných snímcích se vyskytuje až překvapivě málo chromatická aberace. Pokud se na snímcích chromatická aberace přece jenom vyskytuje, tak ji lze především zaregistrovat pouze v místech velkých kontrastních předělů mezi jasy. Přenos kontrastu skrze optiku přístroje je na velmi dobré úrovni, zejména na snímcích pořízených při počátečních ohniscích. Směrem ke koncovému ohnisku 300 mm dochází k jeho zeslabení, to je ovšem obvyklý neduh většiny ultra-zoomových objektivů.

Snímky, které vyprodukoval testovaný fotoaparát TZ7 se vyznačují příjemnou saturací, kontrastem a dobrou barevnou reprodukcí. Všimli jsme si, že snímač zkoušeného aparátu, v kooperaci s funkcí „i-Kontrast“ vykazuje o něco větší dynamický rozsah, než je obvyklé v dané třídě fotoaparátů. Na snímcích sice stále najdeme nemálo přepalů, ale prokreslenost detailů v oblastí stínů je o něco lepší, než jsme původně od fotoaparátu se snímačem velkým 2,33 palce očekávali. Kvalita nahraného videa HD videa je velmi dobrá, znatelný posun vpřed představuje možnost jeho stereofonního ozvučení.


Ukázka video sekvence


Panasonic Lumix DMC-TZ7: 1280 x 720 bodů , MOV - 30sn./sek, 89 MB s ukázkou zoomování během natáčení videa (celková délka 23s.)Závěr

Celkově nás v redakčním testu kapesní ultra-zoom Panasonic Lumix DMC-TZ7 mile překvapil. Jedná se o velmi zdařilý kompaktní fotoaparát, který je jako stvořený pro to si ho vzít na fotografování například dovolené. Fotoaparát, díky objektivu se širokým rozsahem ohniskových vzdáleností 25 – 300 mm (ekv. kinofilmu), poskytuje širokým fotografickým „masám“ možnost fotografovat nejen krajinu, či architekturu, ale své využití může tento aparát, díky svým nenápadným rozměrům, naleznout také v oblasti „street-foto“. Přístroj má jednoduché a nekomplikované ovládání, které z něj, spolu s širokou nabídkou 22 scénických režimů, činí ideální fotoaparát pro začínající a nenáročné fotografy. Aparát disponuje velmi dobrou optikou s přijatelným intervalem světelnosti f3,3-f4,9, která se, v kombinaci s věrnou reprodukcí barev a přenosem kontrastu, výraznou měrou podepisuje na kvalitním obrazovém výstupu. Přístroj umí pořizovat kvalitně ozvučené video v HD kvalitě a díky možnosti využívat 12x zoom při jeho nahrávání je tak možné fotoaparát využít jako určitou nouzovou alternativu videokamery.

Pokud bychom měli zkoušenému fotoaparátu TZ7 něco vytknout, tak je to především úplná absence manuálních a poloautomatických expozičních režimů. Troufáme si říci, že tento fakt může odradit nemálo náročnějších fotografů, kteří chtějí mít ve fotoaparátu dostupnou úplnou kontrolu nad volbou expozičních parametrů. V tomto smyslu bychom rovněž ocenili možnost fotoaparátu snímat do formátu RAW. Trochu se nám nelíbí limitní nastavení maximální délky nahrávaného videa, která činí 15 minut.

Fotoaparát Panasonic Lumix DMC-TZ7 je již dostupný v prodejní síti a jeho cena momentálně činí cca 10 000 Kč.

[-more-]{Živé fotografie: Panasonic Lumix DMC-TZ7 }

Živé fotografie: Panasonic Lumix DMC-TZ7

Další

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: