Recenze Olympus Pen E-P1: Revoluční fotoaparát v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Recenze Olympus Pen E-P1: Revoluční fotoaparát v praxi

22. července 2009, 00.00 | Dnes vám přinášíme redakční test fotoaparátu Olympus Pen E-P1, který si v nemálo aspektech zaslouží přízvisko „revoluční“. Jedná se o vůbec prvního zástupce 4/3 Micro Four Thirds platformy přístrojů z dílny Olympus. Fotoaparát nabízí malé tělo, které jen o málo převyšuje některé „high end“ kompakty a zároveň v jeho útrobách najdete 12,3Mpix snímač, který je stejně velký, jako například v DSLR Olympus E-620. Podobně jako DSLR fotoaparát umožňuje výměnu objektivů, a proto se jedná o přístroj, který si oprávněně zaslouží naši pozornost.

{Popis, parametry a ovládání}

O v mnoha ohledech nadějném fotoaparátu Olympus Pen E-P1 jsme vás již informovali v našich předchozích článcích (viz ZDE a ZDE), ve kterých jsme se věnovali uvedenému přístroji především po stránce seznámení se s jeho technickými parametry. Proto se v dnešní recenzi soustředíme především na praktické aspekty jako je popis, zkušenosti a hlavně hodnocení obrazové kvality snímků, které produkuje fotoaparát Olympus Pen.

V úvodu naší recenze fotoaparátu Olympus Pen E-P1 (v textu je dále uváděn pod zkráceným označením E-P1) jsme použili slovíčko „revoluční“ a tak bude vhodné vysvětit, proč si takové označení testovaný fotoaparát zaslouží. Jádro „pudla“ atraktivity uvedeného fotoaparátu spočívá především v tom, že přístroj nabízí v malém kompaktním těle stejně velký snímač typu Live MOS s rozlišením 12,3 Mpix, který můžeme naleznout v tělech Four Thirds DSLR (například Olympus E-620). Díky většímu snímači (má rozměry cca 17,3 x 13 mm) může fotoaparát produkovat výrazně lepší obrazovou kvalitu, než tomu je v případě miniaturních senzorů u kompaktních aparátů. Rovněž se fotografovi otevírají možnosti kreativní práce s hloubkou ostrosti, která je v oblasti kompaktních aparátů, díky malému snímači, výrazně omezená.

Větší snímač dává rovněž dispozici dosahovat lepších výsledků v oblasti nižšího výskytu šumu při nastavené vyšší citlivosti ISO. Celkem fotoaparát E-P1 dává možnosti nastavovat citlivost ISO v rozmezí hodnot 100 – 6 400 ISO.

Nesmíme zapomenout také zmínit to, že snímač fotoaparátu je vybavený systémem stabilizace (pomocí posuvů snímače) a antiprachovou ochranou, kterou zajišťuje ultrasonický filtr.

Dalším plusem přístroje je možnost výměny objektivů, neboť fotoaparát je vybaven bajonetem pro připojení 4/3 Micro Four Thirds skel. Tyto objektivy jsou, podobně jako fotoaparát, výrazně menší než běžná skla pro Fullframe a APS-C DSLR. Díky nejrůznějším adaptérům pro 4/3 Micro Four Thirds aparáty (dalším existujícím představitelem této platformy aparátů je přístroj Panasonic G1/GH1), které se začínají na trhu objevovat, je možné na tento typ fotoaparátů nasazovat široké spektrum zajímavých objektivů (například skla od Leicy, staré Canon objektivy apod.). Dodejme, že fotoaparát přímo designově navazuje na legendární edici OM-série Pen aparátů na kinofilm, kterých Olympus v 70 letech minulého století prodal téměř 17 milionů kusů. Tělo fotoaparátu E-P1 je celokovové a na trh se dodává ve stříbrném a bílém provedení.

Fotoaparát E-P1, navzdory stejnému snímači a prakticky obdobnému množství ovládacích prvků jako u DSLR aparátů, díky své konstrukci připomíná spíše kompaktní aparát. Tělo fotoaparátu nenabízí žádný hledáček (tedy ani optický, či elektronický, jako v případě Panasonic G1) ani výklopný blesk, a tak si Olympus mohl dovolit sestrojit přístroj, jehož výška je jen o málo větší než je průměr bajonetu pro připevnění objektivů. Jedinou zobrazovací jednotkou přístroje je rozměrný 3palcový LCD displej s rozlišením 230 000 obrazových bodů. Autofokus přístroje, podobně jako DSLR v režimu Live view, ostří na základě detekce kontrastů (až 11 zaostřovacích zón). S fotoaparátem E-P1 je možné ostřit také manuálně. Co se týče funkční výbavy fotoaparátu, tak ta je prakticky stejná jako u standardních digitálních zrcadlovek. Rozsah časů závěrky 60 s. - 1/ 4 000 s. je také doplněn o režim Bulb. Fotoaparát je schopen detekce tváří a nabízí úplnou nabídku expozičních režimů (PASM + široká nabídka scénických režimů a uměleckých filtrů). Pozornost si jistě zaslouží také dispozice fotoaparátu používat sekvenční snímání s rychlostí 3 sn./s..

Dalším ternem modelu E-P1 je možnost pořizovat kvalitní videonahrávky ve vysokém HD rozlišení 1280 x 720 pixelů při frekvenci 30 sn./s. Podobně jako u ostatních DSLR je možné díky většímu snímači natáčet videa s nízkou hloubkou ostrosti.

Sečteno podtrženo, fotoaparát Olympus Pen E-P1 svými parametry vytváří novou kategorii aparátů, která si po stránce designu neklade za cíl napodobovat ani miniaturizovat DSLR přístroje (jako například další představitel 4/3 Micro Four Thirds fotoaparátů Panasonic G1/GH1) a vytváří tak novou osobitou kategorii digitálních fotoaparátů. Fotoaparát Pen E-P1 tak konečně vyslyšel přání segmentu náročných fotografů, kteří na trhu postrádali kapesní aparát, jenž by v sobě skloubil obrazovou kvalitu digitálních zrcadlovek, při současném zachování kompaktních rozměrů. Aparát je tak, alespoň ze strany „papírových parametrů“ a svého vzhledu, nadějným přístrojem například pro oblast pouliční fotografie, kde je nenápadnost fotoaparátu, spolu s možností jeho pohotového použití, rozhodující.

Jakou má fotoaparát Olympus Pen E-P1 nejbližší konkurenci?. Pokud pomineme DSLR od stejného výrobce E-620, tak nás v kategorii kompaktních fotoaparátů s pokročilou podporou nejrůznějších fotografických funkcí napadají například aparáty Canon G10 (kompakt; malý snímač o rozměru 1/ 1,7 palce, rozlišení 14,7 Mpix, objektiv 28 – 140 mm f2,8-f4,5; rozměry 109 x 78 x 46 mm; váha cca 350 g.; cena cca 13 000 Kč), Panasonic LX3 (kompakt; malý snímač o rozměru 1/ 1,6 palce; rozlišení 10,1 Mpix; objektiv 24 – 60 mm f2,0-f2,8; rozměry 108,7 x 59,5 x 27,1 mm; váha cca 265 g.; cena cca 12 600 Kč), či Sigma DP1 a Sigma DP2 (DP1: kompakt; velký snímač o rozměru 20,7 x 13,8 mm palce; rozlišení 14,7 Mpix; pevný objektiv 28 mm f4,0; rozměry 113,3 x 59,5 x 50,3 mm; citlivost ISO pouze do 800 ISO; váha cca 250 g.; cena cca 19 000 Kč; DP2: v podstatě to samé s jiným objektivem cca 42 mm f2,8; cena podobná). Dodejme, že testovaný přístroj má oproti výše uvedeným fotoaparátům nespornou výhodu ve větším snímači (kromě kompaktů Sigma DP1 a Sigma DP2) a možnosti měnit objektivy.

Níže vám přinášíme orientační výpis z hlavních technických parametrů, které charakterizují fotoaparát Pen E-P1. Více informací o tomto fotoaparátu můžete rovněž najít na stránkách výrobce.

Olympus Pen E-P1 – hlavní charakteristika:

  • Rozlišení: 12,3 Mpix (efektivně)
  • Obrazový procesor TruePic V
  • Citlivost ISO: Auto, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6 400
  • Režim inteligentní automatiky „iAuto“ (inteligentní volba scénických režimu); „Program“; „Av“- priorita clony; „Tv“- priorita času; „manuál“
    Autofokus s 11 ostřícími zónami
    Možnost přepínání formátů snímku na 4:3, 3:2, 16:9 a 6:6
    14 scénických režimů; 6 kreativních filtrů, které lze používat i při nahrávání videa
    Zabudovaný stabilizátor obrazu s výkonem 4 EV
    Adaptér pro všechny objektivy ZUIKO DIGITAL & OM
  • Univerzální funkce bracketingu – pro expozici a vyvážení bílé
    Spolehlivý filtr pro redukci prachu - Supersonic Wave Filter
    Založen na standardu Mikro 4/3
    Široký dynamický rozsah i v přeexponovaných zónách
    Simultánní ukládání dat ve formátech RAW a JPEG
    Lineární PCM záznam zvuku
    Vysokorychlostní ukládání dat a bezztrátová RAW komprese pro rychlé zpracovávání obrazových informací
    Nastavení Auto gradace pro zabránění přeexpozice a podexpozice ve snímcích
    Možnost dálkového ovládání pomocí kabelové spouště RM-UC1
  • Rozsah časů závěrky:60 – 1/ 4 000 s.
  • LCD displej: nevýklopný TFT - 3 palce; rozlišení: 230 000 bodů
  • Video: HD 1280 x 720 pixelů při rychlosti 30 sn./s (doba nahrávání max. 5 min.); Formát AVI; HDMI rozhraní
  • Typ podporovaných paměťových karet: SD / SDHC
  • Rozměry: 121 x 70 x 36 mm
  • Váha: cca 335 g (bez baterie a pamětové karty)
  • Napájení: Li-Ion akumulátor BLS-1 (měl by poskytovat výdrž asi na pořízení 300 snímků)

Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE

.

Popis a ovládání fotoaparátu Olympus Pen E-P1

Celkový pohled na testovaný fotoaparát E-P1 prozrazuje, že design přístroje je atraktivně retro-stylový. Tělo fotoaparátu je až na minimální výjimky celokovové a bytelně sestavené, takže zde musíme před Olympusem uznale smeknout. Aparát je překvapivě těžší (váha cca 335 g) než bychom očekávali, pokud vezmeme v úvahu jeho poměrně malé rozměry (121 x 70 x 36 mm). Zkrátka Pen E-P1 je řádně okovaným „obrněncem“, což příznivým způsobem zvyšuje jeho životnost a odolnost (na rozdíl od některých aparátů s velkým podílem plastových komponent v samotné konstrukci fotoaparátu).

Na přední straně fotoaparátu nalezneme kovovou pojistku a Micro Four Thirds bajonet. Všechno je provedeno z kovu. Napravo od prstence bajonetu je decentně vyvedený grip, jehož povrch imituje kožený materiál. Na čelní straně také nalezneme precizně vylisované logo výrobce, či malý symbol Micro Four Thirds standardu.

Při pohledu na horní stranu přístroje si můžeme povšimnout elegantně polozapuštěného voliče expozičních režimů, hot shoe sáněk pro připevnění externího blesku, či externího hledáčku VF1 a malé diody indikující aktivitu antiprachového filtru. Na pravé části horní strany jsou situována tlačítka pro zapnutí/vypnutí přístroje, spoušť a přímý ovladač nastavování kompenzace expozice v rozsahu +/-3 EV. Okolo spínače fotoaparátu je umístěn malý zeleně svítivý prstenec, který efektně prozrazuje uživateli, že je přístroj zapnutý. Tlačítko spouště je zpracováno kvalitně a nijak se „nekvedlá“. Na horní hraně, nad okrajem zadní stěny fotoaparátu, je pohledně vyrytý nápis „Olympus PEN since 1969 E-P1“, který symbolizuje historickou návaznost aktuálního přístroje na minulé modely PEN analogových aparátů.

Na bočních stranách fotoaparátu nalezneme pouze poutka pro připevnění řemínku a plastovou krytku (pravý bok) s kovovou metalízou, která chrání prostor USB a HDMI konektorů.

Spodní strana aparátu obsahuje kovový závit pro připevnění přístroje ke stativu, který je umístěn mírně mimo osu fotoaparátu. Dále zde nalezneme prostor pro uložení akumulátoru a paměťové karty typu SD/SDHC. Tento prostor je chráněný krytkou (ta je pravděpodobně plastová), která je opatřena pojistkou.

Hlavní „centrálu“ pro seskupení ovládacích prvků představuje zadní strana fotoaparátu. V levém horním rohu je umístěna část ozubeného kolečka, kterým můžeme ovládat otočný volič expozičních režimů. Největší plochu na zadní části zabírá prostorný LCD displej s úhlopříčkou 3 palce. Okraje LCD displeje jsou zapuštěny do kovového rámečku. Vpravo je na zadní straně aparátu situována většina tlačítek, kterými provádíme ovládání fotoaparátu. Úplně nahoře jsou zdířky vestavěného reproduktoru pro přehrávání například videa. Vedle těchto otvorů je uložen otočný váleček, kterým nastavujeme některé expoziční parametry (například clonové číslo). Váleček je kovový se stříbrnou barvou a jeho povrch je vroubkovaný, takže po něm prst neklouže. Vedle LCD displeje jsou uložena tlačítka ovládající aretaci expozice a autofokusu, režim přehrávání pořízených snímků, mazání obrazových souborů. Rovněž zde nalezneme tlačítko sloužící pro přímý vstup do hlavního menu přístroje. Jedním z nejklíčovějších ovládacích prvků je ale čtyřcestný volič, který představuje snadnou cestu k nastavování citlivosti ISO, způsobů ostření (S-AF, C-AF, MF a S-AF/MF), režimu snímání (Single, Sériové snímání, Samospoušť 12s./2s.), či nastavování vyvážení bílé.

Okolo křížového prstence rotuje prstenec, kterým, podobně jako s výše uvedeným válečkem, přímo nastavujeme hodnoty expozičních parametrů (například nastavování expozičního času). Uprostřed křížového voliče je tlačítko „OK“, které slouží pro iniciování lišty rychlého menu, jenž se zobrazuje na LCD monitoru (v rychlém menu se pohybujeme pomocí obou otočných voličů fotoaparátu). V blízkosti křížového voliče jsou ještě umístěna tlačítka „Fn“ (tlačítko, jehož funkci si uživatel navolí v menu přístroje) a „Info“ (nastavování zobrazování informací na displeji fotoaparátu).

Ovládání a menu fotoaparátu

Ovládání testovaného fotoaparátu je velmi podobné jako u stávajících DSLR Olympus řady „E“, protože aparát má v podstatě stejně vypadající menu. Přístroj se zapíná spínačem na horní straně aparátu. Většinu expozičních parametrů je možné si navolit prostřednictvím lišty rychlého menu. V této liště se můžeme pohybovat pomocí otočných voličů fotoaparátu (tj. váleček a rotující prstenec okolo čtyřcestného voliče). Pokud někomu nevyhovuje si „kroutit“ prst na otočných voličích, tak je ještě dobré uvést, že pohyb v menu fotoaparátu je možné rovněž provádět skrze směrové vychýlení křížového ovladače. Lišta rychlého menu má praktické členění, neboť je řešena do dvou úseků. V jednom úseku (ten se zobrazuje na pravém okraji LCD monitoru) jsou řazeny obecné kategorie pro nastavení vybraných parametrů pro fotografování. Na druhé liště (ta je zobrazena ve spodní části LCD displeje) jsou uváděny konkrétní podvolby vybraných kategorií z první lišty. Celkem lze z lišt rychlého menu nastavovat například parametry jako je výše rozlišení, vyvážení bílé barvy, režim snímání, aktivace stabilizace plus výběr z režimů stabilizace, formát stran snímku (4:3, 16:9, 3:2 a 6:6), nastavení formátu snímku rozlišení a JPEG komprese (lze i snímat ve formátu RAW/JPEG současně; kvalita komprese JPEG je nastavitelná ve 3 úrovních LSF-"SuperFine"), LF-"Fine" a LN-"Normal"), hodnotu citlivosti ISO, režim měření expozice (Celoplošné, středové, bodové plus speciální režimy „Hi“ a „SH“ s prioritou měření světel a stínů), mód ostření, aktivace detekce tváří a režim zapojení ostřících bodů (11 bodový a 1 bodový autofokus).

Pro uživatele, kteří již přišli do styku s některou DSLR Olympus řady „E“, nebude menu fotoaparátu Pen E-P1 nijak překvapivé. Menu vypadá v podstatě stejně a umožňuje především blíže specifikovat nastavení fotoaparátu. Hlavní menu je celkem řazeno do 5 záložek, ve kterých můžeme nastavovat poměrně velké množství parametrů. Rovněž zde lze provádět osobní úpravu nastavení fotoaparátu, včetně volitelného přiřazování funkcí k některým tlačítkům fotoaparátu.

V první záložce menu lze například nalézt volbu „Formátování karty“ anebo zde můžeme aktivovat funkci pro digitální optimalizaci dynamického rozsahu. Druhá záložka hlavního menu obsahuje například podvolby pro režim nahrávání videa (např. nastavení možnosti pořídit snímek během nahrávání videa), či zapnutí zajímavé funkce pro simulaci vícenásobné expozice. Třetí záložka obsahuje volby upravující prezentaci pořízených snímků (tj. možnost jednoduchých úprav snímků jako je např. ořez snímku, redukce červených očí, převod snímku do černobílé škály, dispozice nahrát ke snímku audiopoznámku apod.) a videí. Nejmohutnější sortu voleb ale nabízí čtvrtá záložka, která skýtá mnoho možností jak doladit nastavení nejrůznějších parametrů fotoaparátu. Je zde možné například nastavit vypínání LCD displeje při používání externího hledáčku, přiřazení funkcí k jednotlivým tlačítkům (např. „Fn“ tlačítko nastavit pro přímý náhled na nastavenou hloubku ostrosti), specifikace nastavení AF/MF ostření (například směr otáčení zaostřovacího prstence na objektivu), definovat si „strop“ pro automatické nastavování hodnot citlivosti ISO, aktivovat redukci šumu, pixel mapping a další). V poslední liště hlavního menu jsou dostupné volby pro nastavení například jazykové verze menu (český překlad menu je k dispozici), nahrání nového firmwaru, či možnost specifikovat délku časového intervalu pro zobrazení náhledu na pořízené snímky.

Ve funkční výbavě testovaného fotoaparátu dominuje například funkce detekce tváří, nabídka 6ti uměleckých filtrů na kreativní stylizaci fotografií (nejzajímavěji působí filtry „Dírková komora“ a „Zrnitý film“) a možnost nahrávat kvalitní HD video. Zajímavě působí funkce „Vícenásobná expozice“, v rámci které je možné tvořivě kombinovat dva snímky do jedné výsledné fotografie. K dispozici je rovněž 6 barevných režimů, jejichž nastavení může uživatel měnit („Vivid“, „Natural“, „Muted“, „Portrait“, „B&W“ a „Custom“). I když je fotoaparát určen spíše pro náročné fotoamatéry, tak v jeho výbavě nechybí nemalé množství scénických režimů (cca 19) pokrývajících potřeby nejrůznějších fotografických situací. Namátkou můžeme zmínit například zajímavý režim „e-Portrét“, který skutečně efektivně provádí retuši pleťových partií obličeje. Níže se můžete podívat na screenshoty vybraných okének z menu fotoaparátu Pen E-P1.

Ukázka menu fotoaparátu Olympus Pen E-P1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praktické zkušenosti s fotoaparátem Olympus Pen E-P1

Jako první tradičně začneme s výčtem základních provozních časů, které jsme u testovaného fotoaparátu naměřili. Od zapnutí přístroje až do jeho připravenosti pořídit snímek průměrně uplyne cca 1,7 s. Doba, za kterou fotoaparát od svého zapnutí pořídí první snímek je cca 2,83 s. Vidíme, že fotoaparát E-P1 nepatří, co se týče rychlosti pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje, zrovna k „rychlíkům“. Na vině bude patrně relativně pomalejší autofokusové ostření, které testovaný aparát vykazuje.

Právě aspekt rychlosti autofokusu je podle nás hlavní „achillovou patou“ zkoušeného fotoaparátu. U testovaného fotoaparátu jsme naměřili prodlevu mezi stiskem spouště a zaostřením, která se pohybuje okolo cca 1 s (při použití setových objektivů Zuiko 17 mm f2,8 a Zuiko 14 -42 mm f3,5 -f5,6). V horších světelných podmínkách autofokus přístroje tápe a často není schopen vůbec zaostřit, což umocňuje také fakt, že aparát nemá zabudovaný pomocný zdroj světla pro ostření v horších světelných podmínkách (např. LED diodu). Nepříjemně pomalé je automatické ostření v případě, pokud na fotoaparát nasadíme Four Thirds objektivy přes adaptér MMF-1.

Jako poměrně v praxi obtížně použitelný se jeví režim kontinuálního ostření, který se i po zaostření objektu neustále snaží skokově o další zaostření. Mnozí uživatelé, například pro účely pouliční fotografie, by jistě uvítali existenci AF trackingu, neboli schopnost autofokusu detekovat a průběžně zaostřovat na pohybující se objekt. Bohužel tento režim testovaný fotoaparát neobsahuje, což je škoda (například high-end kompakt Panasonic LX3 je touto funkcí vybaven). Během redakčního testování jsme měli k dispozici 4/3 Four Thirds makroobjektiv Zuiko 50 mm f2,0 a s tímto objektivem trvalo automatickém zostření cca 2,15 s, což je opravdu „šnečí“ tempo.

Pomalejší průběh automatického zaostřování bude podle nás mít na svědomí spíše aktuální firmware fotoaparátu než hardwarové vybavení (aparát používá podobnou technologii automatického zaostřování jako například fotoaparát Panasonic G1/GH1, který s rychlostí autofokusu problémy nemá). Všimli jsme si, že fotoaparát si při ostření nepamatuje poslední zaostřenou vzdálenost a tak při další ostření (třeba i na stejný objekt) zbytečně celou situaci zaostřuje znovu. Také jsme vypozorovali fakt, že i při ostření na blízké objekty fotoaparát téměř pokaždé nejprve skokově zaostří na nekonečno a teprve pak zaostřuje na vybraný objekt. Tímto úkonem aparát zbytečně ztrácí čas při automatickém zaostřování objektu.

Nicméně je dobré podotknout, že zmíněný handicap je v praxi citelný pouze při například rychlé reportážní fotografii, či kvapném snímání „od boku“. Do značné míry lze problém s pomalejším autofokusem eliminovat použitím manuálního způsobu ostření. Průběh manuální ostření je kvalitně zobrazený na LCD displeji, na kterém má uživatel díky 7x či 10x zvětšení výřezu scény velmi dobrý přehled přesnosti zaostření. Při manuálním ostření ale zvětšený náhled bohužel pokrývá celou plochu LCD displeje a tak může uživatel ztratit oční kontakt vybraným objektem na zaostření. Při následném hledání objektu v poli zvětšeného výřezu scény (zvětšený náhled lze šipkami libovolně posouvat), na který jsme chtěli původně ostřit, opět dochází ke zbytečné ztrátě času. Proto bychom uvítali, aby uživatel měl k dispozici také volbu zobrazení manuálního ostření, ve které by zvětšený výřez pokrýval plochu LCD displeje pouze částečně, a proto nebránil celkovému pohledu na fotografovanou scénu. Dalším detailem, který nás v souvislosti s lepším využitím manuálního ostření v praxi napadl, je existence orientační stupnice zaostřovacích vzdáleností, která by byla vyznačena na setových objektivech. Tyto objektivy (tj. Zuiko 14-42 mm f3,5 – f5,6 a Zuiko 17 mm f2,8) ale uvedenou stupnicí vybaveny nejsou a tak fotograf přichází o možnost rychlého manuálního ostření pomocí ručního nastavení ostřicí vzdálenosti. Škoda.

Testovaný fotoaparát E-P1 velmi dobře zapadá do dlaně a nutno říci, že navzdory malému gripu se přístroj drží při fotografování dobře. Pouze lidé z většími prsty mohou mít při ovládání poměrně malého těla fotoaparátu určité problémy. Je to způsobené tím, že na zadní straně jsou ovládací prvky nahuštěny na poměrně malé ploše, a tak například při otáčení prstence okolo čtyřcestného voliče se palcem můžeme nechtěně dotknout sousedních tlačítek (např. tlačítka „Koš“).

Jinak se nám ale ovládání testovaného aparátu zamlouvá. Existence dvou rollerů pro nastavování expozičních parametrů urychluje proces ovládání fotoaparátu. Navzdory některým kolegům, kteří kritizovali spodní roller jako na palec nepříjemně působící element, jsme s tímto ovládacím prvkem problémy neměli. Horní válečkový roller se ovládá rovněž dobře, akorát je podle našeho názoru umístěn příliš blízko místa, kde při držení aparátu pokládáme palec. Proto se nám během fotografování několikrát stalo, že jsme s válečkovým rollerem během držení fotoaparátu nechtěně hnuli a změnili si tak například nastavení clonového čísla.

Tlačítko spouště se ovládá dobře, stejně jako dobře umístěné tlačítko pro nastavování kompenzace expozice, které je uloženo vedle něho. Otáčení polozapuštěného kolečka pro volbu expozičních režimů je dostatečně tuhé a odehrává se po zarážkách. Proto je takřka vyloučeno nechtěné přednastavení expozičního režimu například při nošení fotoaparátu. I když testovaný fotoaparát z dálky připomíná větší kompakt, tak při fotografování dokáže uši fotografa potěšit nefalšovaným zvukem mechanické závěrky.

Připevňování a vyjímání poměrně maličkých 4/3 Micro Four Thirds objektivů je bezproblémové a snadné. LCD displej fotoaparátu poskytuje kvalitní náhled na pořízené snímky a je dostatečně kontrastní i v podmínkách prudšího osvětlení. Reprodukované snímky vypadají na displeji ostře, navzdory tomu, že displej fotoaparátu nemá zrovna velké rozlišení (230 000 obrazových bodů). Určitým nešvarem LCD displeje je jeho antireflexní povrch, který se snadno nepěkně zahmatá otisky prstů.

K fotoaparátu je dokoupitelné některé příslušenství, které kompenzuje absenci hledáčku a výklopného blesku. V prvém případě se jedná o externí hledáček VF-1, který se zasouvá do sáněk pro externí blesk. Jedná se o jednoduchý monofokální hledáček, který je především určen pro použití s pevným sklem Zuiko 17 mm f2,8. Hledáček nemá korekci paralaxy ani kompenzaci dioptrií pro osoby, které nosí brýle. Proto je hledáček určen pouze jako „orientační mířidlo“ pro případy rychlého fotografování.

Dalším příslušenstvím je volně prodejný externí blesk FL-14 (tento blesk je napájen párem AAA baterií), který poskytuje poměrně širokou nabídku nastavení (je možné nastavit 3 režimy použití: „TTL-auto“, „Auto“ a „Manual“), nicméně je jeho určitou nevýhodou absence možnosti jej různě vyklápět či natáčet. Směrné číslo blesku je 14, což na externí blesk není zrovna mnoho (výkon interních blesků u DSLR bývá okolo směrného čísla 12). Doba nabíjení tohoto blesku se liší podle frekvence jeho použiti. Mezi pořízením jednotlivých snímků trvá nabití blesku okolo 2s, ovšem pokud pořídíme rychle za sebou více snímků, tak se blesk nabíjí pomaleji (cca 5-6 s.) V praxi jsme ale byli s výkonem blesku spokojení, dokázal rovnoměrně osvítit scénu vzdálenou od fotoaparátu cca 6 metrů.

Fotografování s testovaným přístrojem je velmi příjemný zážitek. Vzhled, styl designu a ovládání člověku velmi rychle stoupnou do hlavy a vytvoří v něm určitý fotografický návyk. Tento pocit je velmi podobný jako v případě s fotografování se staršími analogovými přístroji. Nejvíce fotoaparátu sluší „palačinkový“ objektiv Zuiko 17 mm (ekv. kinofilmu cca 34 mm), který je velmi tenký a tvoří tak s tělem fotoaparátu velmi kompaktní tandem. Špatně na fotoaparátu nevypadá ani další setový objektiv Zuiko 14 – 42 mm (ekv. kinofilmu cca 28 – 84 mm), který ovšem po vysunutí trochu ztrácí své kouzlo plynoucí z kompaktních rozměrů, kterými se vyznačuje při zasunutém stavu. Objektiv je opatřen jednosměrnou pojistkou (zámkem), která zabraňuje zpětnému zasunutí objektivu do složeného stavu během fotografování. V praxi jsme byli s oběma objektivy spokojeni. Více se kvalitám těchto objektivů budeme věnovat v samostatných redakčních testech.

S ovládáním fotoaparátu prostřednictvím lišty rychlého menu jsme byli bezezbytku spokojeni a je třeba tento koncept rychlého menu pochválit za jeho logické uspořádání a možnost se v něm rychle pohybovat. Pochvalu si rovněž zaslouží schopnost fotoaparátu si zapamatovat poslední upravovaný parametr a tak jej při dalším nastavování není třeba znovu hledat. K hlavnímu menu fotoaparátu nemáme vážnějších námitek, ačkoliv musíme kriticky zmínit nelogické ukrytí některých, podle nás důležitých parametrů, které by měly být normálnímu uživateli již automaticky k dispozici v „továrním“ nastavení fotoaparátu. Máme tím například na mysli nastavení kvality komprese JPEG snímku, které je v příslušné liště dostupné v dvou variantách „LF“ („Fine“) a „LN“ („Normal“). Jenže málokdo ví, že fotoaparát umí také ukládat ještě při menší JPEG kompresi v kvalitě „LSF“ (SuperFine“). Tato volba je ovšem v továrním nastavení fotoaparátu nelogicky deaktivována a uživatel si ji tak musí nejdříve znovunastavit v menu (4 lišta menu, záložka „Vlastní“, podvolba „Nastavení“).

Během testování se nám několikrát stalo, že při déle trvajícím fotografování v režimu samospouště testovaný fotoaparát najednou „zamrzl“. Nicméně po vypnutí a opětovném zapnutí přístroj fungoval již v pořádku. Tento problém, podobně jako výše uvedenou „kauzu“ pomalejšího autofokusu, by snad mohla vyřešit nová verze firmwaru, která bude doufejme v brzké době k dispozici. Výdrž baterie s označením BLS-1 vydržela asi na pořízení cca 290 snímků, což považujeme za dobrý výsledek. Nabíjení Li-Ionové baterie zabere cca 2 hodiny.

Při používání některých uměleckých filtrů jako jsou například „Dírková komora“ či „Zrnitý film“ jsme si všimli, že je živý náhled scény zobrazený na LCD displeji fotoaparátu mírně trhaný (patrně kvůli jejich vysoké výpočetní náročnosti). Další nevýhodou používání těchto kreativních filtrů v praxi je jejich poměrné dlouhé zpracování (snímek se po svém pořízení zpracovává cca 8 s.). Nicméně je pozitivní, že se upravený snímek pomocí uměleckých filtrů ukládá v plném rozlišení. Umělecké filtry je možné aplikovat živě i při nahrávání HD videa, nicméně díky značné „trhanosti“ nahrávaného videa je tato volba v praxi prakticky nepoužitelná (takto je lépe upravovat videa až doma na počítači). Během nahrávání videa není možné měnit nastavení clony, což je škoda, protože kreativní práce se změnou hloubky ostrosti během záznamu videa by jistě některé amatérské „filmaře“ potěšila.

K hodnocení obrazových kvalit testovaného fotoaparátu Olympus Pen E-P1 se budeme vyjadřovat v následující části naší recenze.

[-more-]{Hodnocení snímků a závěr }

Ukázka šumu na šedém políčku barevného terče: Olympus Pen E-P1 - ISO 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200 a 6 400 (směr zleva-doprava a dolů)

Nejdříve budeme hodnotit obrazovou kvalitu snímků po stránce jejich zašuměnosti při různém nastavení citlivosti ISO. V této sféře na nás testovaný fotoaparát udělal velmi dobrý dojem. Při pohledu na testovací výřezy snímků, které jsme pořídili při různém nastavení citlivosti ISO, je vidět, že Olympus se posunul v oblasti efektivity redukce šumu na novou kvalitativní úroveň. I při vyšších citlivostech si digitální šum na fotografiích udržuje velmi přijatelnou monochromatickou povahu, která je lepší odrazovou základnou pro pozdější méně destruktivní redukci šumu na PC pomocí specializovaného softwaru. Do nastavené hodnoty citlivosti ISO 200 je šum prakticky neznatelný, všimnout si ho můžeme až při citlivosti 400 ISO. Přesto si snímek udržuje velmi dobrou použitelnost pro tisk až do citlivosti 800 ISO. Je překvapivé, že minimum barevného šumu můžeme naleznout i při citlivosti ISO 1 600 a tak můžeme konstatovat, že do citlivosti 1 600 ISO nedochází k žádným dramatickým změnám v oblasti barevnosti snímku. Dobrý dojem z výsledku fotoaparátu E-P1 ve výskytu šumu, již narušuje pohled na snímky, které byly pořízeny ve vyšších citlivostech 3 200 a 6 400 ISO. Při nastavené citlivosti 3 200 ISO nedochází k extrémnímu rozpití detailů, ani k záplavě barevných fleků chromatické složky šumu. Šum si právě naopak udržuje drobnou strukturu „pepře a soli“, ale při nastavení citlivosti 3 200 ISO dochází okolo pravidelných hran objektů na fotografii k nepěkným, haloefektům (viz ukázky níže). Maximální hodnotu citlivosti 6 400 ISO je vhodné používat pouze ve stavu nejvyšší nouze. Šum je na snímku zastoupen opravdu v hojné míře, ale to není vzhledem k rozměrům snímače (přece jenom není testovaný fotoaparát vybaven FullFrame senzorem..) nijak překvapivé. Nicméně navzdory silnému zašumění snímku při vysokých citlivostech ISO, nedochází k tak rapidnímu úpadku kresby, jak jsme byli v minulosti svědky u ostatních fotoaparátů s obdobnými parametry snímače (i včetně některých DSLR) Celkově hodnotíme výkon fotoaparátu Pen E-P1 v oblasti výskytu šumu jako velmi dobrý.

 

 

 

 
Ukázka šumu na denních snímcích: Olympus Pen E-P1 - ISO 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200 a 6 400 (směr zleva-doprava a dolů)

 

 

 

 
Ukázka šumu na nočních snímcích: Olympus Pen E-P1 - ISO 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200 a 6 400 (směr zleva-doprava a dolů)

 

 

 


Ukázka šumu na večerních snímcích (detail a změna barevnosti): Olympus Pen E-P1 - ISO 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200 a 6 400 (směr zleva-doprava a dolů)

Testovaný fotoaparát nezklamal ani v oblasti kalibrace bílé barvy. Automatické vyvážení bílé barvy je v podmínkách přirozeného osvětlení spolehlivé a je možné se na něj v naprosté většině situací spolehnout. Dokonce ani v podmínkách umělého osvětlení fotoaparát tolik netíhne k teplejší reprodukci barevných tónů, jak je u nemalého počtu ostatních digitálních fotoaparátů obvyklé. Nicméně pro přesné vyvážení bílé barvy je v podmínkách nepřirozeného osvětlení lepší sáhnout buď k manuální kalibraci (která je mimochodem velmi snadno proveditelná již z lišty rychlého menu), či využít některého presetů, které nalezneme v nabídce menu přístroje (včetně možnosti ručně nastavit teplotu osvětlení). Celkově tedy hodnotíme výkon testovaného fotoaparátu v této oblasti jako mírně nadstandardní.

Ukázka vyvážení bílé barvy

 
Vyvážení bílé barvy: Olympus Pen E-P1 (Auto, Manual)

Fotoaparát Pen E-P1 produkuje snímky s velmi věrným podáním barev a kontrastu. Měření expozice je přesné a ve většině standardních fotografických situací spolehlivé. V praxi jsme byli velmi překvapeni, jak velký dynamický rozsah testovaný fotoaparát vykazuje (subjektivně největší dynamický rozsah má fotoaparát při nastavené citlivosti ISO 200). V případě snímání do surového formátu RAW se reálný dynamický rozsah ještě zvyšuje. Velmi slušná tonální pružnost snímače je umocněna funkcí „AutoGradation“, která digitálně zesvětluje podexponované partie na snímku. Takže pokud tuto funkci používáme například s uváženým nastavováním kompenzace expozice, tak je možné se dostat ke snímkům s minimem přepalů a podpalů (zkrátka ke snímkům majícím vyrovnaný histogram). Použití digitální optimalizace dynamického rozsahu má ale své meze. Není totiž vhodné mít tuto funkci aktivovanou například při fotografování objektů, které zamýšlíme nechat podpálené (například siluety postav v průchodu apod.). Tmavé části na snímku se totiž fotoaparát mnohdy snaží až drasticky zesvětlit a tak dochází k nehezkému zašumění těchto partií na fotografii. Celkově ale hodnotíme obrazovou kvalitu fotografií, které produkuje testovaný fotoaparát, jako velmi kvalitní.

Ukázka efektu vypnuté a zapnuté funkce „AutoGradation“, která digitálně optimalizuje dynamický rozsah


Vypnuto


Zapnuto


Vypnuto


Zapnuto

Ukázka funkce „Vícenásobná expozice“


Výsledek funkce „Vícenásobná expozice“, pomocí které lze živě ve fotoaparátu Olympus Pen E-P1 sestavit jeden prolnutý 1 snímek ze dvou zdrojových fotografií pořízených krátce po sobě

Ukázky použití uměleckých filtrů z nabídky fotoaparátu Olympus Pen E-P1

 

 

 
Ukázka č. 1 uměleckých filtrů fotoaparátu Olympus Pen E-P1 - „Pop Art“, „Jemná kresba“, „Bledé a světlé barvy“, „Jemné světlo“, „Zrnitý film“, „Dírková komora“ (směr zleva-doprava a dolů)

 

 

 
Ukázka č. 2 uměleckých filtrů fotoaparátu Olympus Pen E-P1 - „Pop Art“, „Jemná kresba“, „Bledé a světlé barvy“, „Jemné světlo“, „Zrnitý film“, „Dírková komora“ (směr zleva-doprava a dolů)

K optickým kvalitám setových objektivů Zuiko 17 mm f2,8 a Zuiko 14 – 42 mm f3,5-f5,6 je zatím předčasné se vyjadřovat, neboť tato „skla“ budeme hodnotit v samostatných redakčních testech, které pro vás připravujeme. Jako orientační ukázku vám zatím níže přinášíme testovací snímky, které jsme pořídili s těmito objektiv při středním zaclonění.

Ukázka zkreslení: Olympus Pen E-P1 se setovým objektivem Zuiko 14 – 42 mm, f3,5 – f5,6


Krátké ohnisko - 14 mm (28 mm ekv. 35mm kinofilmu; objektiv Zuiko 14 - 42 mm, nastavená clona f11)


Krátké ohnisko - 25 mm (50 mm ekv. 35mm kinofilmu; objektiv Zuiko 14 - 42 mm, nastavená clona f11)


Dlouhé ohnisko - 42 mm (84 mm ekv. 35mm kinofilmu; objektiv Zuiko 14 - 42 mm, nastavená clona f11)

Ukázka zkreslení: Olympus Pen E-P1 se setovým objektivem Zuiko 17 mm, f2,8


Dlouhé ohnisko - 17 mm (34 mm ekv. 35mm kinofilmu; objektiv Zuiko 17 mm, nastavená clona f11)

U fotoaparátu E-P1 jsme neopomněli otestovat výkonnost jeho stabilizačního systému, který je realizován pomocí mechanického posuvu snímače. Musíme konstatovat, že stabilizace snímače je u testovaného fotoaparátu velmi výkonná a efektivní. Při fotografování z ruky a použití objektivu Zuiko 14 - 42 mm na jeho počátečním ohnisku 14 mm (ekv. kinofilmu 28 mm) jsme dokázali pořídit ostré snímky do expozičního času 1/10 s. Dokonce i při použití relativně dlouhého času 1/5 s je možné pořídit snímek s minimální neostrostí. Jako mezní hranici účinku stabilizace považujeme expoziční čas 0,4 s. Fotografování z ruky při použití delších časů je již marným bojem s neostrostí. Na opačném ohnisku 42 mm (ekv. kinofilmu 84 mm) jsme dosáhli podobných výsledků, což je opravdu velmi dobrý výkon. Schopnost fotoaparátu minimalizovat chvění rukou při exponování fotografie po dobu 1/5 s. a fotografování na střední teleohnisko 84 mm, aby byl výsledkem snímek s minimální neostrostí, si jednoznačně zasluhuje naše pozitivní ohodnocení stabilizačního systému, kterým je vybaven fotoaparát Olympus Pen E-P1.

Test systému stabilizace fotoaparátu Olympus Pen E-P1

 

 

 

 

Test výkonu systému stabilizace fotoaparátu Olympus Pen E-P1 s nasazeným objektivem Zuiko 14-42 mm při expozičních časech 1/30 s., 1/20 s., 1/10 s., 1/5 s., 0,4 s., 0,8 s., 1,6 s., 3,2 s. - ohnisko 14 mm (28 mm ekv. 35mm kinofilmu; foceno z ruky; směr zleva do prava)

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

v čom revolučný?

Autor: klingo Muž

Založeno: 22.07.2009, 09:27
Odpovědí: 12

Nechápem ten titulok-aparát nieje v ničom revolučný.Nieje prvý s veľkým čipom ani bez zrkadla.No a vypustiť do sveta takýto nedorobok dokáže len oly .(robila to aj nokia).V článku ma prekvapilo tvrdenie-šum je pozorovateťný až od iso 400.Tak to je silná káva!Pri kompakte s malinkatým čipom by som to bral ale tu?!Druhá perla je hodnotenie že strata detailov aj na iso 1600 je minimálna a nedochádza k rozpitiu detailov.Stačí si pozrieť ukážkové snímky detailov architektúry a zistíte že autor recenzie stráca zrak alebo súdnosť.Celkove recenzie na tomto webe sú v poslednej dobe na veľmi nízkej úrovni.To je škoda takto znižovať vysoko nasadenú latku.

Odpovědět na příspěvek

RE: v čom revolučný?

Autor: bjan Muž

Založeno: 22.07.2009, 09:52

... no, mě připadá, že je revoluční v tom, jak velké emoce u lidí vyvolává :-)
Díky za recenzi.

Odpovědět na příspěvek

RE: v čom revolučný?

Autor: Ganec Muž

Založeno: 22.07.2009, 10:21

Je revolucny v tom, ze nema blesk ;-)
(no ak chces, tak ho mas)

Skratka skladacka ako sa patri.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: v čom revolučný?

Autor: Alex Muž

Založeno: 30.07.2009, 14:44

ja by som rad vedel ako je pre teba vyuzitelny vstavany blesk, (teda pokial nechces robit fotky typu "jeeeeej balonik", "jeeeej kostol")

Odpovědět na příspěvek

RE: v čom revolučný?

Autor: jiri78 Muž

Založeno: 22.07.2009, 19:59

Revoluční je v tom že Olympus konečně upustil od kombinace xD + CF a dal tam konečně SD(HC). :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: v čom revolučný?

Autor: Radek Muž

Založeno: 23.07.2009, 09:42

A kdyz bych si chtel do aktovky vzit digitalni pristroj s co nejvetsim cipem a s co nejsvetlenjsim sklem abych mohl mit moznost udelat behem pracovniho dne co nejkvalitnejsi fotku, tak jaky pristroj si mam vzit, kdyz tento neni revolucni a "jediny"?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: v čom revolučný?

Autor: kaiman Muž

Založeno: 23.07.2009, 13:12

Přijde na to jakou fotku. Ale canon G10 nebo třeba světelný Panasonic Lumix DMC-LX3 nebo i nová T7 udělají dobrou službu. Jinak si vem zrcadlovku a do ní pořádný sklo. Čip bude co největší a sklo si můžeš vybrat taky co nesvětelnější. Tenhle Olympus poslouží taky, ale za dvojnásovnou cenu. Bez blesku a s nicmoc zoomem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: v čom revolučný?

Autor: xman001 Muž

Založeno: 23.07.2009, 14:05

"s nic moc zoomem"...omg...tento fotak ma vymenne objektivy, a kdyz umis fotit tak zoom nepotrebujes...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: v čom revolučný?

Autor: kaiman Muž

Založeno: 23.07.2009, 14:14

Můj bože! Nevím, co je to za zoom, ten omg :-)
A souhlasím, že zoom nepotřebuješ. Za dvacku bych ale v objektivech čekal víc, než dvě nabídky v základu a k tomu možnost přes redukci si našroubovat něco, co budu ručně ostřit. Ale ta otázka, co jsem na ni reagoval, byla stejně vo něčem jiným. Já vím, byla spíš řečnická, než že by její pisatel "nevěděl" :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: v čom revolučný?

Autor: jirka78 Muž

Založeno: 24.07.2009, 10:20

zoom přece nepotřebuješ, stačí nohy :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: v čom revolučný?

Autor: Radek Muž

Založeno: 25.07.2009, 12:58

Nevim jestli jste nekdy videl aktovku, respektive co si predstavujete po tim ze chci fotak do aktovky, kdyz me nabizite zrcadlovku. Nehlede na to ze ji samozrejme mam.
G10 a LX3 jsou dobre stroje ve velikosti ktera je idelani, ale nemaji svetla skla jako ma EP1 a nemaji velky cip. Samozrejme by me asi "stacily" ale EP1 nenahradi a reaguji v cem je EP1 revolucni. Nekdo se tu vztekal ze nicim.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: v čom revolučný?

Autor: PK Muž

Založeno: 30.07.2009, 15:19

ad "nemaji svetla skla" (G1 a LX3) - Panasonic LX3 ma objektiv na spodnim konci dokonce svetelnejsi nez pevne sklo pro E-1 :-)

Ale jinak se mi tenhle Olympus moc libi a pokud budu nekdy opoustet milaska LX3, tak by jeho druha generace s par vylepsenimi mohla byt to prave orechove. Jen tak dal !-)

Odpovědět na příspěvek

Je to dobré

Autor: kajel Muž

Založeno: 30.09.2009, 10:00

tak sem hledal co to stoji bo se mi 24k zdalo moc z/produkty/olympus-pen-e-
p1-kit-14-42-mm-white-sil
ver-vystaveny-kus\" title=\"Olympus Pen EP-1\">Olympus Pen EP-1
sem nasel za 16 900,- ? Proc to ale pisu je ze me ta recenze zaujala sem totalni amater a pod timhle oznacenim sem nasel hafo z/vyhledavani?q=Olympus+P
en+EP-1\" title=\"Olympus Pen EP-1\">digitalnich fotaku Olympus Pen EP-1

Odpovědět na příspěvek

proboha

Autor: Kardzi Muž

Založeno: 22.07.2009, 10:05
Odpovědí: 1

JA tedy nevim.Skoro by me ten pristroj zaujal.Uvazuji o necem spise kapesnim s alespon v necem podobnem zrcadlu (hlavne cipem tedy).Tohle bych pochopil a libilo by se mi to.Ale proc delaji neco ve velikosti kompaktinich rozmeru a nedaji do toho integrovany blesk?Tim pro mne ta vyhoda kompaktnosti absolutne konci.Jako ze bych si mel prikoupit pblesk?si delaji srandu ne?To uz se muzu tahat rovnou se zrcadlovkou.Takze stale pro mne favoritem Sigma DP2 (s novym firmwarem i rychle ostří)

Odpovědět na příspěvek

RE: proboha

Autor: RR Muž

Založeno: 23.07.2009, 00:13

Nechapu, proc se snazi udelat miniaturni fotak s velkym chipem, kdyz po nasazeni objektivu (s vyjimkou te placky) je z toho skoro zrcadlovka, jen s blbym ostrenim a zcela neergonomickym tvarem...

Odpovědět na příspěvek

Hruza

Autor: Viky Muž

Založeno: 22.07.2009, 10:57
Odpovědí: 0

Tak toto je opravdu desny stroj... To bych nechtel ani zadarmo!
Rychlost ostreni humus, nenasel jsem v recenzi snad ani 1 ostrou fotku, bez hledacku... fakt nevim cim to muze nekoho zaujnout..

Odpovědět na příspěvek

polovina?

Autor: počtář Muž

Založeno: 22.07.2009, 11:31
Odpovědí: 1

Vel. čipu 17,3x13 je snad 1/4 fullframe a ne 1/2; to není až tak složitý výpočet.

Odpovědět na příspěvek

RE: polovina?

Autor: mildred Muž

Založeno: 22.07.2009, 11:58

Úhlopříčka, která stanovuje crop faktor, je menší dvakrát, tzn. že plocha je čtyřikrát menší než full-frame...

Odpovědět na příspěvek

proč ne jinak?

Autor: Tagy Muž

Založeno: 22.07.2009, 18:19
Odpovědí: 2

přece nikdo nevidí výhodu ve výměnných objektivech ale pouze v tom čipu, proč sakra neudělají objektiv nějakej zoom od v přepočtu 28mm do 200 a satčí to, lidi budou rádi za hloubku ostrosti, minimální šum a všem to stačí ale tohle - nepraktický...

Odpovědět na příspěvek

RE: proč ne jinak?

Autor: Keryx Muž

Založeno: 22.07.2009, 19:19

oboji ma vyhodu, jak vetsi cip tak vymenne objektivy. Nebo uz jsi videl kompakt ktery zacina na 7 mm (14mm/FF)? Navic dnesni kompakty zacinaji z prevazne vetsiny na clone nekde kolem 3,5 coz taky neni zadnej zazrak.
Jinak pokud to je pro tebe neprakticky tak to neznamena ze druhymu se zrovna neco takovyho nehodi. I Helmut Newton udelal spoustu svych nejlepsich fotek mjuckem. Ono to je spis o tom kdo za tim fotakem stoji.

Odpovědět na příspěvek

RE: proč ne jinak?

Autor: Tonda Muž

Založeno: 22.07.2009, 23:15

14-140 pro mFT dělá Panasonic.

Odpovědět na příspěvek

Malý, hnusný...

Autor: bartus Muž

Založeno: 22.07.2009, 23:17
Odpovědí: 4

...a nepraktický.

Odpovědět na příspěvek

RE: Malý, hnusný...

Autor: Kuck Muž

Založeno: 23.07.2009, 06:17

Ááááá, kanonista nebo nikonista že?

Odpovědět na příspěvek

RE: Malý, hnusný...

Autor: sys Muž

Založeno: 23.07.2009, 11:57

mas recht, kdo si na sadu celou nabehne, za chvili pozna, omyl svuj...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Malý, hnusný...

Autor: jedi Muž

Založeno: 24.07.2009, 07:22

...tak pravil mistr Yoda!

Odpovědět na příspěvek

RE: Malý, hnusný...

Autor: Janina Muž

Založeno: 24.07.2009, 11:32

mne hnusny teda nepride ani nahodou, stare masinky mi pridu praveze krasne, takze aj toto udelatko sa mi paci, ze vyzera tak klasicky :)
zvysok ma velmi nezaujima, neplanujem nakup

Odpovědět na příspěvek

rozvirena hladina

Autor: sys Muž

Založeno: 23.07.2009, 11:55
Odpovědí: 2

Mam zato, jak rychle se zjevilo, tak rychle zapadne, za takovy strojecek a ty nekrestanske prachy??? Par lidi si nabehne a za cas, budou vynalozeny obnos litovat...asi tak...

Odpovědět na příspěvek

RE: rozvirena hladina

Autor: marek Muž

Založeno: 27.07.2009, 12:13

Na rozdiel od vychodneho bloku, ludia za hranicami zarabaju ine sumy a su schopni si tento pristroj zadovazit za relativne nizku polozku v porovnani s ich zarobkom, nie kazdy zaraba ako slovak/cech/poliak atd... Mat nan urcite ho uz mam a kupu nelutujem!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: rozvirena hladina

Autor: Tomas Muž

Založeno: 07.05.2010, 15:25

Nevim kolik berete, snad už tady není socík, ale v první řadě je to foťák pro radost, co v tom hledáte za vědu??? Za rok bude na trhu další...Kdo chce opravdu fotit, má skutečně jinou kategorii. Toto je třeba dobrý dárek přítelkyni...

Odpovědět na příspěvek

zklamání

Autor: kaiman Muž

Založeno: 23.07.2009, 12:56
Odpovědí: 0

Nejvíc mě vadí ten objektiv. Zkresleni u 17mm je vidět na první pohled a drobna pojistka při zasouvání objektivu není moc šikovná. Nebo já :-)
Nemyslím si že jde o revoluční foťák. Recenze je příliš optimistická. Čekal bych solidní srovnávací test třeba s canonem 450 a na druhý straně s nějakým kompaktem - Panasonic T7?

Odpovědět na příspěvek

Vám to preboha niekto núti?

Autor: bob222 Muž

Založeno: 23.07.2009, 17:32
Odpovědí: 0

Prekvapujú ma až nervné reakcie na zaujímavú novinku, ktorá sa vo svete predáva jak teplý chleba. Keď na to nemáte alebo to nechcete, tak to skrátka nekupujte, ale prístroj je v mnohom nový a inovatívny. Nepriznať to môže iba ignorant.
P.S. Ja si určite tento olouš nekúpim, mám novú zrkadlovku a plne mi vyhovuje...

Odpovědět na příspěvek

Kvalita recenze

Autor: Mavagner Muž

Založeno: 23.07.2009, 22:15
Odpovědí: 2

fotoaparát designově pěkný, ale k fotografování na citlivost nad ISO 100 nepoužitelný, vzhledem k drastické ztátě detailů při zpracování odšumovacími algoritmy. Je také zajímavé si prohlédnout histogramy stejných fotrek s různým ISO nastavením, s vyšší citlivostí jsou krásně uhlazené.
Je zvláštní, že testovací fotografie sv. Václava zezadu a následující série mají lepší vždy až druhou fotku - pravděpodobně chyba recenzenta. Takže foťáček pěkný, kvalita fotek srovnatelná s 7let starou Oly C5050.

Odpovědět na příspěvek

RE: Kvalita recenze

Autor: bob222 Muž

Založeno: 24.07.2009, 14:24

Celkom nesúhlasím. Odšum u olyho ide dosť obmedziť (netvrdím, že úplne, túto pravdu Vám žiadny výrobca nepovie). Predpokladám, že recenzenti cvakali na továrenské nastavenie, kde je odšum dosť cítiť. Z rawov, ktoré sú dostupné na nete predpokladám, že do ISO 800 fotečky neurazia ani na A4. Samozrejme po rozumnom a citlivom spracovaní. Samozrejme to nie je na úrovni D3 alebo marka, ale myslím, že to ani nie je ambíciou tejto krabičky.
P.S. Olyho C5050 som mal, dodnes ľutujem, že som sa ho zbavil, ale rozhodne sú fotky z tejto penky lepšie....

Odpovědět na příspěvek

RE: Kvalita recenze

Autor: Em Muž

Založeno: 24.07.2009, 20:23

Nesmyslný blábol na srovnání "kvality" fotek E-P1 se starým strojem stejného výrobce.
Takhle "krásně" šuměl a patlal Olympus C-5050 na ISO400 http://www.imaging-resour
ce.com/PRODS/C5050/FULLRE
S/C55FAR400.HTM
Pro soudné porovnání lze pak srovnat ISO 400 u E-P1 http://www.imaging-resour
ce.com/PRODS/EP1/FULLRES/
EP1FARI0400.HTM
Tomu, kdo tam vidí nějakou nepoužitelnost a drastickou ztrátu detailů doporučuji návštěvu očního lékaře.8225

Odpovědět na příspěvek

no toto....

Autor: marek Muž

Založeno: 27.07.2009, 12:10
Odpovědí: 1

Priznam sa, ze som fanusik technologii a novinka od Olympusu vo mne vyvolava nadsenie. Nemienim si ju kupit, ale rad citam recenzie, pristroj je maly skladny a ponuka pomerne siroku paletu nasaditelnych objektivov. Ma svoje muchy ale aj silne stranky. Co sa mi vsak nepaci je syndrom futbaloveho fanusika s ktorym je tento pristroj castokrat posudzovany. Maly, hnusny, neprakticky a neviem co este prestal som prispevky citat v polke pretoze mi z nich bolo zle. Netrpim fanatizmom jednej znacky a Olympusu fandim, urcite svojich fanusikov maju. Mozno je to zavist nemat moznosti si pristroj vyskusat, pretoze je drahy a radsej si kupim bazarovy lacny canon objektiv, o ktorom si myslim ze mi urobi lepsie fotky a je to predsa CANON, moja NAJ znacka :) Na celkove parametre a vystup ktory je porozvesany po internetoch ide o vydarenu novinku, nechapem skepsu adolescentov a nazory odsudzujuce hned z fleku skutocne dementnym sposobom nieco co je celkom zaujimave. Dnes je zauzivane slovne spojene kritika = grcanie hovien a tak aj vyzera vsetka kritika ludi.. Dnes uz ma internet kazdy, niet preto divu ze coraz viac dedinskych pelov tu prezentuje svoje neadekvatne kvakanie len aby vyzerali ako tvrdasi..

As SUM: je to predimenzovany "problem" hnidopichov, pozerajucich fotky 1;1... Kto uz pri 12MPx pri beznom pouziti pozera fotky 1:1 a hlada sum? Len ludia co maju ploche rite od sedenia za internetom a musia skritizovat vsetko ine nez je ich "futbalovy klub" Rad by som zmyslanie takychto ludi rozosievajucich hnev a nenavist pochopil, ale zial mi to nejde....

Odpovědět na příspěvek

RE: no toto....

Autor: Kaja Muž

Založeno: 10.09.2009, 19:37

Já jen poznámku, na fotbal se nedívám, ale vím, kdo pozoruje každý šum při plné velikosti - a to především někteří editoři z cizích fotobank. To jsou takoví hnidopiši - ale ty se musíš přizpůsobit. Šum neřeším, když chci, tak odšumím. Když nechci a je to záměr, tak tam zůstane. Já třeba fotky v plné velikosti pozoruju.

Odpovědět na příspěvek

Rychlé info z praxe

Autor: Klokan Muž

Založeno: 28.07.2009, 13:50
Odpovědí: 0

Přidávám krátké hodnocení z praxe. Foťák jsem koupil před dvěma týdny a určitě nemám důvod litovat.
Drží se: výborně - i přes malý grip padne do ruky opravdu dobře a je z mého pohledu pěkně vyvážený.
Váha: těžší než kompakt, lehčí než zrcadlovka, ale to, že je cítit jeho váha trochu v ruce mi nevadí, naopak to pomáhá lepšímu a stabilnímu držení.
Ostření: mohlo by být rychlejší, ale necítím nějaké omezení. Naopak oceňuji režím autofocusu s možným ručním do ostřením. Mám tak vše pod kontrolou. Škoda jen, že skutečně není alespň v okrajích vidět celková kompozice snímku. Přesnost automatického ostření mi také vyhovuje.
Kvalita fotek: z mého pohledu výborná, určitě se nedá srovnat s kompaktem. ISO je použitelné až do 800 (nechci tisknout z fotek plakáty) někdy i 1600.
Praktičnost: výborná - vejde se i do většího pouzdra k pasu, pracuje se s ním rychle. Na to, že ho mám dva týdny a fotím jen přes víkendy, mi ovládání padlo rychle do ruky.
Mínus: opravdu výrazný praktický zápor nevidím. Jen doufám, že se příslušenství časem zlevní a bude ho také k dispozici víc. Zatím si se základem ale vystačím a E-P1 můžu doporučit.

Pokud o něm uvažujete, doporučuji si ho na den dva někde vypůjčit a zkusit, jak vám sedne. Soudit jen ze specifikace a fotek nejde. Jsem celkem rád, že jsem si ho koupil dřív než vyšly recenze a pod nimi se objevily diskuse plné "rozumbradů", kteří vědí vše už na první pohled. Asi by mě trochu zviklali. Takhle se můžu nad některými názory v klidu usmívat :-)

Odpovědět na příspěvek

Foťák pro snoby

Autor: garry Muž

Založeno: 03.08.2009, 00:53
Odpovědí: 0

Vzhledově a snad i technicky zajímavý foťák. Má pouze jednu slabinu a to je cena. Za 24 000 Kč pořídíte slušně vybavenou zrcadlovku i s objektivy.
Např. Nikon D60. Takže to může být fotoaparát pouze pro lidi kterří nepočítají každou tisícovku.

Odpovědět na příspěvek

ostření Olympus Pen E-P1

Autor: Láďa Muž

Založeno: 25.08.2009, 12:32
Odpovědí: 0

Když jsem zkoušel zaostřit při umělém osvětlení v prodejně,došel jsem k závěru, že fotografovanou scenu dřív namaluji vodovkama.

Odpovědět na příspěvek

pero

Autor: Kaja Muž

Založeno: 10.09.2009, 19:23
Odpovědí: 0

Zajímavý design, to mě napadne jakoprvní. Četl jsem si všechny komentáře, některé jsou fakt jak z pomocných nefotografických škol, ale určitě si minifoták najde přívržence. Bohužel nevím cenu dalších skel. Určitě si nehodlám nic takového kupovat, vadí mi tam několik věcí. Ale jako moderní hračka pěkná. Procesor slušný, nic vyjímečného, skla netuším, jak jsou na tom. Podle mýho bude ten základ slabší. Vadí mi tam absence hledáčku.

A vadí mi ty rozbroje Olympus vs Canon, Nikon :-D Ale aspoň je trošku sranda.

Určitě bych ho chtěl vidět naživo a zkusit si, co to umí. Ale stejně bych zůstal u zrcadlovky, protože pro mou práci, ostření, pohyb, objekty v dálce by byl tento foťák hodně limitovaný - respetive by limitoval mě.

Odpovědět na příspěvek

Hezké

Autor: kawasaki Muž

Založeno: 22.10.2009, 14:03
Odpovědí: 0

Hezké, pokud to budou dávat zadarmo k E620. Mám E-420 a fotit pomocí displeje na sněhu nebo pláži opravdu nejde.

Odpovědět na příspěvek

hrůza

Autor: stepapet Muž

Založeno: 15.01.2010, 19:48
Odpovědí: 4

skutečně nepotřebný kus. V 10 hod. jsem jej vyzvedl na poště odzkoušel a v 16 hod. putoval zpět prodejci. Něco tak nepoužitelného se snad nemůže ani prodávát , a ten šum jako stařičká 5050.

Odpovědět na příspěvek

mjkicqwo

Autor: mjkicqwo Muž

Založeno: 08.02.2010, 16:33

cpymepcn http://frufyiqk.com ckidiwux clqhznes [URL=http://jpmhluyc.com]
xzfeuiki[/URL] avcrgogv

Odpovědět na příspěvek

tricor

Autor: tricor Muž

Založeno: 10.02.2010, 17:37

When you have got an elephant by the hind leg, and he is trying to run away, it's best to let him run.

Odpovědět na příspěvek

mwslyqkg

Autor: mwslyqkg Muž

Založeno: 11.02.2010, 04:01

[URL=http://pjxhxyqw.com]
mywadhev[/URL] gmgolaln kewptcik http://lfgacfzt.com bzbcstzl drqwswby

Odpovědět na příspěvek

stilnox

Autor: stilnox Muž

Založeno: 11.02.2010, 09:40

Illusions are art, for the feeling person, and it is by art that you live, if you do.

Odpovědět na příspěvek

Děs

Autor: Martin Muž

Založeno: 13.05.2010, 18:48
Odpovědí: 0

Kdo to s focením myslí jenom trochu vážně,nemůže si tento střep koupit.

Odpovědět na příspěvek

Hledáček

Autor: David Muž

Založeno: 19.05.2010, 16:05
Odpovědí: 0

Kompakt s výměnnými objektivy a slušným snímačem... Ale bez pořádného hledáčku to bude drahé \"něco mezi\"...
Kdyby to mělo optický hledáček, vážně bych uvažoval... ale tohle... Dáte nepřesný hledáček a už tam nedáte blesk...

Odpovědět na příspěvek

Ta technika...

Autor: Kaďus Muž

Založeno: 23.05.2010, 22:37
Odpovědí: 0

Koukám na ty rozporuplné názory. Plno lidí kupuje nejnovější přístroje jen aby měli největší čip,nejrychlejší ostření atd... Rdyž pak vidím výtvory některých ,,umělců¨ s těmi supermašinami tak mi občas mrazí v zádech. Kdo nemá dobré oko a správný cit po kompozici,tak mu nepomůže ani ten nejmodernější nabušenej aparát. Měl jsem možnost PEN vyzkoušet a rozhodně to nevidím jako nějakou hrůzu. Pro ,,normální" focení supr, nemůžete ho ale srovnávat se zrcadlovakami v jiné třídě a s úplně jinou výbavou...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Zajímavý design, to mě napadne jakoprvní. Četl jsem si všechny komentáře, některé jsou fakt jak z pomocných nefotografických škol, ale určitě si minifoták najde přívržence. Bohužel nevím cenu dalších skel. Určitě si nehodlám nic takového kupovat, vadí mi tam několik věcí. Ale jako moderní hračka pěkná. Procesor slušný, nic vyjímečného, skla netuším, jak jsou na tom. Podle mýho bude ten základ slabší. Vadí mi tam absence hledáčku.

A vadí mi ty rozbroje Olympus vs Canon, Nikon :-D Ale aspoň je trošku sranda.

Určitě bych ho chtěl vidět naživo a zkusit si, co to umí. Ale stejně bych zůstal u zrcadlovky, protože pro mou práci, ostření, pohyb, objekty v dálce by byl tento foťák hodně limitovaný - respetive by limitoval mě.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: