Ricoh Caplio GX - když se s novinkami roztrhne pytel - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Ricoh Caplio GX - když se s novinkami roztrhne pytel

Ricoh Caplio GX

12. května 2004, 00.00 | Uplynuly právě dva měsíce od uveřejnění modelu Caplio RX a společnost Ricoh již přichází s další novinkou. Tentokrát s digitálním kompaktem pro náročné - modelem Caplio GX. Jako jedni z prvních vám o něm přinášíme základní postřehy.

Nástupce oblíbeného fotoaparátu G4wide, model Caplio RX (který si odbyl svou premiéru při příležitosti letošní PMA a následného CeBITu), jsme vám podrobně představili v nedávné recenzi. Nyní, tedy po dvou měsících, zveřejnila společnost Ricoh první informace o modelu Caplio GX, jenž staví na jeho základech. Co nový fotoaparát nabídne? O tom ve stručnosti pojednává následující článek.

Konstrukce
Hlavní konstrukční změnou patrnou modelu Caplio GX je přidání pogumovaného gripu v pravé části hliníkového těla fotoaparátu, které samotné váží 205 gramů. V jeho horní části navíc nalezneme profesionály oblíbené nastavovací kolečko. Druhou změnou patrnou na první pohled je přidání patice pro připojení externího blesku, což jistě ocení řada uživatelů. Patice není systémová, má jen středový kontakt. Posledním přínosem je použití nového výsuvného objektivu orámovaného krátkým tubusem, opatřeného závitem. Tak bude možné pomocí nástavce přichytit před objektiv různé filtry a předsádky.
Na zadní straně fotoaparátu zůstaly ovládací prvky zachovány, pouze se zvýšilo rozlišení LCD o úhlopříčce 1,8" na 130 000 bodů.

Nová technologie
Ricoh Caplio GX přichází především s novým snímačem s efektivním rozlišením 5 miliónů bodů. Fotoaparát tak dokáže produkovat snímky o maximálním rozlišení 2592x1944. Díky velikosti snímače, který má úhlopříčku 1/1,8", je navíc možno nastavit citlivost od 64 do úctyhodných 1600 ISO!
Podobně jako RXko, i model GX se vyznačuje širokoúhlým objektivem, začínajícím na přepočtené ohniskové vzdálenosti 28 mm. Objektiv, složený z devíti členů upořádaných v sedmi skupinách (4 členy jsou asférické a čtyři se vyznačují vysokým indexem lomu), však nabízí pouze 3násobný optický zoom, takže jeho maximální ohnisko je přibližně 85 mm. Světelnost je f/2,5 - f/4,3. Makro režim pracující od 1 cm zůstal zachována, takže fotoaparát dokáže svými pěti milióny bodů snímače zachytit objekt o rozměrech pouhých 18x24 mm. V normálním režimu pak zaostřování opět probíhá ve spolupráci s externím čidlem.

Expoziční logika pracuje s časy od 1/2000 do 30 s. Ty se nastavují podobně jako hodnota citlivosti, clony či vyvážení bílé pomocí nového ovládacího kolečka. U přístroje tedy nebude chybět režim priority clony ani ruční nastavení expozice. Uživateli samozřejmě dále nabídne i automatiku a řadu scénických programů, na které jsme již zvyklí z předchozích modelů.
Kromě těchto nových lákavých parametrů byla u fotoaparátu zachována řada předností, mezi něž se řadí především dlouhá výdrž díky možnosti napájení vysokokapacitním Li-Ion akumulátorem a rychlá reakce. Přístroj tak například nastartuje cca za 1 sekundu a na spoušť nereaguje se zpožděním větším jak 0,12 s.

Závěr
Z toho, co Ricoh o svém novém modelu Caplio GX uveřejnil se dá usoudit, že to s digitální fotografií myslí opravdu vážně. Uvedená zlepšení posouvají tuto novinku do kategorie vyspělých kompaktů s vysokým rozlišením, od kterých se odliší především širokoúhlým záběrem, provozní rychlostí a rozsahem citlivosti snímače. Navíc umožní připojení dalšího příslušenství v podobě předsádek, filtrů a externího (i když ne systémového) blesku. Jaký však bude fotoaparát ve skutečnosti a jakou obrazovou kvalitu dokáže vyprodukovat ukáže teprve čas. Každopádně již teď se těšíme na jeho podrobnější testování.
Bližší informace o dostupnosti ani ceně produktu nám zatím nejsou známy, ale dle prohlášení společnosti Ricoh bude jeho cena velice agresivní. Nechejme se tedy překvapit.

:: Podrobná specifikace přístroje

:: Porovnání s modelem Caplio RX

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: