Ricoh Caplio R5 - robustní ale stylový širokoúhlý kompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Ricoh Caplio R5 - robustní ale stylový širokoúhlý kompakt v praxi

2. listopadu 2006, 00.00 | Společnost Ricoh uvádí na trh další kompakt Caplio, řady "R". Novinka Ricoh Caplio R5 nabídne rozlišení 7.1 MPix a 7x optický zoom, jehož ohnisko začíná již na 28 mm (po přepočtu na 35mm kinofilm). Jaký je tedy nový Ricoh R5 v praxi?

{Základní popis}

Společnost Ricoh uvádí na trh v pořadí již šestý model širokoúhlého digitálního kompaktu řady R. Jedná se o model Ricoh Caplio R5, nabízející 7,1 MPix snímač, 7x optický zoom, robustní kovové tělo, kompaktní rozměry a stabilizaci obrazu. Aparát je určen pro méně náročné fotografy, kteří hledají něco nenáročného na ovládání, ale přesto levnou a dobře vybavenou alternativu, která se jim pohodlně vejde do kapsy a zároveň něco vydrží. Plášť přístroje tvoří kov a již na první pohled (i dotek) se jeví aparát celkově velice bytelně a odolně. Jen pro úplnost ještě dodejme, že Ricoh Caplio R5 navazuje na předešlý model R30 (další aparáty z "rodiny" nesou označení R1, R1V, R2 a R3). Přístroj nabídne rozlišení 7.1 MPix, 7x optický zoom s počátečním ohniskem začínajícím již na 28 mm (po přepočtu na 35mm kinofilm). A jaký tedy je nový Ricoh Caplio R5 v praxi?

Konstrukce a design

V případě konstrukce jde o klasický kompaktní model, nesoucí jasný rukopis alá Ricoh (až nápadně hranaté tvary). Již na první pohled však zaujme mnohem modernějším pojetím (což již však vykazoval i předchůdce R30) oproti starším Ricohům, které vynikaly spíše svým retro vzhledem. Pravá strana aparátu je z důvodu pohodlnějšího úchopu (a práce s přístrojem) mírně zahnutá směrem k zadní straně. Přední straně dominuje teleskopický objektiv, který lemuje stříbrný prstenec. V levém horním rohu leží ještě interní blesk. Ve vypnutém stavu jsou rozměry 95 x 55 x 26 mm a hmotnost je celkem 165 g (včetně baterie a karty), což je vzhledem k celokovovému provedení stále relativně příjemná váha.

Na levém boku (z čelního pohledu) jsou konektory A/V a USB, reproduktor a "očko" pro uchycení řemínku na zápěstí. Horní strana nabízí pouze tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje a spoušť. Dolní strana obsahuje plastový závit pro umístění přístroje na stativ a dvířka pod nimiž je ukryt akumulátor a paměťová karta (typu SD). Velkou část zadní strany vyplňuje displej s úhlopříčkou 2.5" a rozlišením 230 000 bodů. Velký displej je daní za absenci optického průhledového hledáčku. Všechny ovládací soustředil výrobce po pravé straně displeje, kde nalezneme (od shora dolů): kolébkový ovladač zoomu, třípolohový přepínač režimu fotografování/filmování/scénické režimy, tlačítka pro prohlížení snímků, nastavení základních parametrů (ADJ - Adjust), mazání snímků/samospoušť a klávesa ovládání displeje (zobrazení/deaktivace údajů). V pravé spodní části je multifunkční křížový ovladač.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Ricoh Caplio R5 fotografuje díky snímacímu čipu typu CCD o úhlopříčce 1/2,5" a s efektivním rozlišením 7.1 MPix (fyzické rozlišení je zde 7,40 MPix). Snímky můžeme tedy ukládat v rozlišení 3 072 x 2 304, v dalších velikostech poté 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 280 x 960 a VGA - tedy 640 x 480 bodů. Fotografie se ukládají ve formátu JPEG ve dvou kompresích: Normal a Fine. Zvolit lze také formát obrazu 3:2, v režimu nejvyššího rozlišení (7 MPix). Citlivost je nastavitelná na hodnoty ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600. Ozvučené videosekvence můžeme pořídit v rozlišení QVGA 320 x 240 nebo VGA 640 x 480 bodů, při frekvenci snímkování 15, nebo 30 snímků za sekundu ve formátu AVI. Délka je omezena jen kapacitou paměťové karty.

 

Použitý objektiv Ricoh Zoom Lens má ohniskovou vzdálenost 4,6 mm do 33 mm (ekvivalent kinofilmu je 28 - 200 mm), což dělá celkem 7,1x zoom. Světelnost použité optiky je F3,3-4,8. Autofocus pracuje v režimech: Normálním a Makro. Minimální vzdálenost pro zaostření je 30 cm na nejkratším ohnisku (1 m na nejdelším ohnisku) v Normálním režimu. V makro režimu ostří AF již od 1 cm na ohnisku nejkratším, (resp.14 cm na ohnisku nejdelším). Autofocus, pracující v automatickém režimu, ostří buďto celoplošně nebo bodově. Dále můžete nastavit také ostření na nekonečno (například pro fotografování krajiny nebo vzdálených objektů) nebo Snap Shop - tzv. "rychlé ostření". Kromě automatiky můžete nastavit také ostření manuální.

Časy expozice se pohybují od 1/2000 s do 8 s (1/2000 s až 1 s automaticky) s tím, že v menu přístroje lze ještě nastavit dlouhé časy expozice: 1/2 s, 1/4 s nebo 1/8 s. Měření expozice probíhá celoplošně na 256 segmentech, celoplošně s důrazem na střed nebo bodově. Kompenzaci expozice lze regulovat v rozmezí +/-2 EV po 1/3 EV krocích. Fotoaparát nabízí pouze automatický režim, včetně scénických režimů (Portrét, Sport, Krajina, Noční krajina, Text, Zoom makro, Vysoká citlivost, Mé nastavení 1 - 2). Vyvážení bílé můžeme nastavit na jednu z předvoleb: Den, Zataženo, Žárovka 1, Žárovka 2 a zářivka, použít automatické měření, nebo nastavit kalibraci WB manuálně (podle bílého papíru nebo normované šedé tabulky). Vestavěný blesk má pracovní dosah 0,2 - 4 m na nejkratším ohnisku a 0,14 - 2,4 m na nejdelším ohnisku, přičemž nabízí režimy: vynucený záblesk, automatický záblesk, redukce jevu červených očí a synchronizace s dlouhým časem závěrky.

TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 230 000 bodů. Kromě interní paměti s kapacitou 28 MB použil výrobce paměťová média typu SD (MMC). Pro přenos dat máme k dispozici USB 2.0, použít lze také A/V výstup s videoformáty PAL a NTSC. Součástí standardního balení je nabíjecí lithium-Iontový akumulátor DB-60, nabíječka, manuál, videokabel a CD s ovladači.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Ovládání Ricohu Caplia R5 je poměrně jednoduchou a intuitivní záležitostí, stejně tak je tomu i v případě menu. Přístroj obsahuje jen nezbytně nutné množství tlačítek, zkušenější uživatel si s přístrojem poradí i bez použití manuálu. Aparát se zapíná tlačítkem na horní straně. Třípolohovým přepínačem (v horním pravém rohu na zadní straně) přepínáme mezi režimem fotografování, natáčení videa a scénických režimů. Křížovým ovladačem ovládáme jednak posun při prohlížení snímků a dále také funkce blesku, režim ostření, výběr scénických režimů a náhled posledně pořízeného snímku.

Tlačítkem ADJ (Adjust) vstupujeme do základního menu, kde můžeme během fotografování rychle nastavit citlivost, vyvážení bílé a kompenzaci expozice. Tato nabídka se může pomocí menu měnit a lze tam přidat ještě některou z nejčastěji používaných funkcí jako je: Kvalita snímků, AF, Ostrost, Měření expozice, Režim snímání, Bracketing. Tlačítko displej slouží k zobrazení / deaktivaci informací na displeji. Klávesou s ikonkou koše/hodin, nastavíme samospoušť, nebo smažeme snímky. Tlačítko se zelenou šipkou přepne do režimu prohlížení. Do hlavního menu vstupujeme stiskem kruhové klávesy OK/Menu, umístěné uprostřed čtyřsměrového multifunkčního ovladače.

 

 

 

Do menu fotoaparátu vstoupíme stiskem klávesy Menu/OK a můžeme zde nastavit rozlišení snímků, režim zaostřování, oblast měření expozice (celoplošně, se zdůrazněným středem, bodově), ostrost snímků (vyšší, normální, nižší), sériové snímání (sólo nebo průběžné), barevné filtry (Vivid, normal, neutral, monochromatický), bracketing, čas závěrky (pro hodnoty větší něž 1 sekunda, maximálně 8 sekund), intervalové snímání, komentáře ke snímkům, vkládání data do snímků, kompenzaci expozice, vyvážení bílé, citlivost, omezení max. doby expozice (až do 1/2 s), stabilizace obrazu (on/off) a zrušení veškerého nastavení.

 

 

Druhá hlavní záložka v menu představuje klasický Set-Up, neboli Nastavení, kde máte na výběr možnosti: formátování paměti (externí / interní), nastavení jasu displeje, perzonalizace tlačítka ADJ (přidání nebo změny 2 funkcí - funkce Kompenzace expozice a WB jsou zde napevno), automatické vypínání, zvuky kláves, nastavení hlasitosti, reakce displeje, datum, jazyk, videoformátu, krokový zoom, varovné zvuky, režim USB, foto ikony, reset a digitální zoom. V menu prohlížení snímků máte k dispozici pod položkou menu: automatické prohlížení (slide show), ochrana, sdílení a tisk, změny velikosti a kopírování mezi pamětí.

Poslední položka menu aparátu představuje výběr scénických režimů. Dostanete se tam stisknutím multifunkčního ovladače - směr nahoru a k dispozici máte buď automatický režim, nebo možnost dalších 10 předdefinovaných módů: Portrét, Sport, Krajina, Noční krajina, Tisk, Text, Makro, Vysoká citlivost a Uživatelské nastavení 1-2.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Ricoh Caplio R5 fotografuje na celkem 6 různých citlivostí: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600. Na první z citlivostí - ISO 64 není patrný téměř žádný šum. Při další citlivosti ISO 100 se již šum částečně projevuje, ovšem není nijak rušivý. ISO 200 již produkuje úroveň šumu, která je však vzhledem ke konkurenčním přístrojům poměrně citelná - nicméně fotografie jsou stále ještě dobře použitelné. Na ISO 400 je šum podstatně silnější a to i na zmenšených náhledech. Snímky pořízené s citlivostí ISO 800 vykazují značně výrazné mapy (modré a fialové), nicméně také je zde patrný silný zásah softwarové redukce. Snímky jsou použitelné maximálně v nouzových situacích, nebo jako zmenšeniny. Osobně moc nechápu použití nejvyšší citlivosti ISO 1600, kde je šum již doslova brutální a takto pořízené snímky jsou v praxi téměř nepoužitelné. V případě citlivosti tedy dosahuje Ricoh Caplio R5 podprůměrných výsledků.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1 600.

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje dobře na denním světle. Stejně jako drtivá většina digitálů však selhává v umělém osvětlení. V těchto případech doporučujeme použít buďto některý z předdefinovaných režimů (Den, Zataženo, Žárovka 1, Žárovka 2, Zářivka), nebo se uchýlit k manuální kalibraci WB.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

V případě kresebnosti i ostrosti snímků, dosahuje Ricoh R5 naprosto průměrných výsledků. Na rovnoběžných i svislých liniích můžeme pozorovat silnější moiré a stejně tak je na snímcích patrná též znatelná chromatická aberace (která sílí zejména směrem do krajů fotografie). Kromě toho zde máme i určitou ztrátu světla v rozích (vinětaci), spolu s mírným rozostřením. Projevuje se i soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí - ovšem i spolu s ostrostí a to tak, že znatelně. Ostrost i kresba snímků je jinak dobrá a to také díky vysokému rozlišení použitého snímacího čipu. Daní za to však je horší optika, a tím pádem také její znatelné vady.

 

Fotografování s minimálním zacloněním na nejkratším ohnisku a na nejdelším ohnisku.

 

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1 600.

V režimu makro...

 

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1 600.

Videosekvence: 640 x 480 bodů…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Ricoh Caplio R5 v praxi

Startovací čas přístroje je celkem svižný. Od stisknutí tlačítka Power až po vyexponování snímku uplyne přesně 2,5 sekundy, což není špatný parametr. Doba vyexponování při namáčknuté spoušti je prakticky nulová (tj. pod 0,1 sekundy), při nenamáčknuté spoušti, dojde k vyexponování snímku přesně za 1/2 sekundy. Velký podíl má na tom zejména velice rychlý autofocus. Ke změně ohniska z nejdelšího na nejkratší (a naopak) dojde za 1,2 sekundy, přičemž krokování zoomu se rozděluje do cca 28 kroků. Jde tedy i v tomto případě o velice rychlou reakci. V menu aparátu můžete mimo jiné aktivovat i volbu tzv. Krokového zoomu (Step Zoom), kdy dochází k přeměně ohniska skokově - po sedmi stupních: 28, 35, 50, 85, 105, 135 a 200 mm. V případě potřeby lze na přístroji nastavit též manuální ostření, která se aktivuje v záložce "Focus", kde zvolíte MF. Toto je následovně indikováno na displeji stupnicí, kde můžete ostřit od minimálního zaostření (tj. 1 cm) až po nekonečno. Ovládání aktivujete křížovým ovladačem ("vpravo") a dále pracujete a ostříte pomocí kolébkového ovladače. Pro snazší fotografování slouží také optický stabilizátor obrazu, který lze v menu též vypnout. Funguje spolehlivě a oceníte jej zejména při fotografování na nejdelší ohniska nebo při delších časech závěrky (tj. při slabším osvětlení). Stabilizátor nelze použít v případě záznamu videosekvencí. Zoomovat při natáčení videa lze, ale pouze na poloviční vzdálenost než v případě fotografování (tedy nejvyšší ohnisko se zastaví někde okolo hranice 100 mm).

Ovládání fotoaparátu je jednoduché, menu přehledné a všechny klávesy mají lehký chod s okamžitou reakcí. Samotný aparát "padne do ruky" poměrně dobře a také fotografování a ovládání jsou poměrně pohodlné a intuitivní záležitosti. V nabídce menu máte také možnost zobrazení živého histogramu, ten je však zde čistě jen orientační a musíte jej brát s rezervou. Velký zápor přístroje představuje však displej, který ač velký, tak má velice výrazné zpoždění a pak také nezobrazuje expozici korektně. Obraz se jeví stále podexponovaný (platí to zvlášť při fotografování za slunečného dne), tudíž vás to často může svádět ke zvýšení kompenzace expozice až o +1 EV, ovšem následně v počítači zjistíte, že snímky jsou již přepálené. Histogram bohužel nemá přílišnou vypovídající hodnotu, tudíž vám v podobných případech poslouží spíše jako malá berlička, než coby plnohodnotný pomocník. Nicméně s trochou praxe získáte v těchto případech určitý cvik a budete poté fotografovat již celkem intuitivně. Další vadou na kráse je integrovaný blesk, který je naprosto nedostačující a vyloženě slabý. Určitě by se vyplatilo použít u příštího modelu silnější blesk s možností jeho kompenzace. Noční fotografie jsou totiž buďto podexponované nebo (od cca 1 metru blíže fotografovanému objektu) přepálené a celkově se jedná o závažný nedostatek a vyloženou slabinu přístroje, díky čemuž je absolutně nevhodný pro fotografování v noci (maximálně ještě jako doplňující blesk - například v případě portrétu v protisvětle).

Závěr

Ricoh Caplio R5 představuje klasický kompaktní přístroj, který nabízí vysoké rozlišení, ve své třídě netradičně velký ohniskový rozsah (7,1x zoom), kompaktní a odolné tělo a nadstandardně vysokou pracovní rychlost. Nejnižší ohnisko navíc je už 28 mm (po přepočtu na 35mm kinofilm), což oceníte zejména při širokoúhlých záběrech přírody nebo architektury. Na druhou stranu, výsledná kvalita fotografií se řadí spíše ke slabšímu průměru v této třídě. Ricoh R5 je vhodnou volbou například pro amatéry/sportovce, kteří jsou neustále "v akci" a potřebují mít po ruce malý, pohotový, ale přesto odolný kompaktní aparát. Fotoaparát je v prodeji ve třech barevných variacích: černá, červená a stříbrná. Maloobchodní cena se pohybuje od 8 500 do 10 000 Kč včetně DPH.

:: Technická specifikace

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: