Samsung Digimax i6 - fotografující šperk v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Samsung Digimax i6 - fotografující šperk v praxi

13. dubna 2006, 00.00 | Na lednovém veletrhu CES představil Samsung svůj koncept ultratenkého stylového digitálního fotoaparátu, který umí mimo jiné přehrávat i MP3 soubory. Primárním určením Digimaxu i6 ale není přehrávat hudbu a tak se můžeme těšit na rozlišení 6 MPix, trojnásobný optický zoom, velký displej a neotřelý design. Jak tento přístroj dopadl v redakčním testu?

{Popis a konstrukce}

Na lednovém veletrhu CES představil Samsung svůj koncept ultratenkého stylového digitálního fotoaparátu, který umí mimo jiné přehrávat i MP3 soubory. Primárním určením Digimaxu i6 ale není přehrávat hudbu, a tak se můžeme těšit na rozlišení 6 MPix, trojnásobný optický zoom, velký displej a neotřelý design. Jak tento přístroj dopadl v redakčním testu?

Konstrukce a design
Koncepce ultratenkých digitálních fotoaparátů je stejná prakticky u všech výrobců. Extrémně malé hloubky dosahují použitím periskopových objektivů, kde vstupní čočka je klasicky umístěna na přední straně, ale paprsek světla se poté odráží pomocí zrcadla, nebo hranolu o 90°dolů, směrem ke spodní části fotoaparátu, kde je umístěn zbytek objektivu a snímač. Jak tomu bývalo u přístrojů Konica Minolta, stejně jako například u konkurenčního Sony T9, nebo Nikon S3. Jejich podobnost s Digimax i6 je zřejmá. Přesto si však i6 zachovává svou originalitu.

Klasický obdélníkový tvar fotoaparátu je vylepšen o ergonomické prohnutí pravé strany, které výrazně zlepšuje držení fotoaparátu a navíc působí velmi zajímavě. Design celkově je velmi čistý. Námi testovaný kus byl v černém provedení, se stříbrným pruhem táhnoucím se přes levý bok a horní stranu až na pravý bok. Na levém boku je až na přední stranu zasahující "klipsna" která slouží pro lepší držení a uchycení poutka. Přední strana je vyjma popisků prakticky prázdná. Samotný objektiv zde zabírá pouze minimum místa. Ve vypnutém stavu je chráněn automatickou posuvnou kovovou krytkou. Po jeho levé straně pak nalezneme mikrofon, vestavěný blesk a diodu sloužící pro přisvícení při zaostřování a indikaci samospouště.

Zadní strana má o něco více tlačítek, než jsme očekávali. Velký displej zabírá celou levou a střední část zadní strany, takže ovládací prvky jsou soustředěny do části pravé. Zde kromě klasického křížového ovladače s potvrzovacím tlačítkem nalezneme také netradičně řešený ovladač zoomu a čtveřici funkčních tlačítek, jejichž účel si popíšeme v sekci o ovládání.

 

Vzhledem k malé hloubce je na bocích poměrně málo místa, a tak byla využita pouze pravá strana pro umístění konektoru sluchátek (3.5 mm). Ostatní konektory, napájecí i datové, jsou řešeny jedním sdruženým konektorem na spodní straně. Zde je také prostor baterie a slotu paměťové karty. Místo zde bohužel nezbylo pro závit stativu. Ten je na speciálním nástavci, do kterého musíme fotoaparát při fotografování na stativu vložit. V nástavci se fotoaparát upevní šroubem s gumovou podložkou. Nutno říci, že toto řešení je o mnoho stabilnější, než podobné řešení u konkurence, kdy se fotoaparát do kolébky pouze vloží a není příliš fixován. Plášť těla fotoaparátu je vyroben k kovu. Celý přístroj má rozměry 96 x 61 x 18,5 mm a hmotnost cca 130 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Použitý CCD snímač má úhlopříčku je 1/2,5" a efektivní rozlišení 6 MPix. Citlivost můžeme nastavit na ISO 50, 100, 200 a 400. Snímky se ukládají v rozlišení 2 816 x 2 112, 2 592 x 1 944, 2 272 x 1 704, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG. Na výběr máme tři různé stupně komprese JPEG. Ozvučené videosekvence se ukládají v rozlišení 640 x 480, 320 x 240 a 160 x 128 bodů s frekvencí 30, nebo 15 sn./s ve formátu AVI. Při natáčení můžeme používat optický zoom. Ve chvíli, kdy jej používáme, se vypne nahrávání zvuku, aby video nerušil hluk zoomovacích motorků.

Snímkům můžeme v menu nastavit tři různé stupně ostrosti, nebo barevné filtry (normální, černobílý, sepia, negativ). Přístroj dokonce nabízí nastavení RGB kanálů pomocí korekce o +- 8 kroků u každého kanálu. Fotoaparát nabízí možnost použití softwarové stabilizace obrazu, které pomáhá uživateli pořizovat méně rozmazaných fotografií, které vznikly díky delšímu času expozice. Nejedná se ale o mechanickou stabilizaci, kde vliv otřesů kompenzuje pohyb čočky, nebo snímače.
Objektiv Samsung SHD Lens nabízí trojnásobné přiblížení díky proměnnému ohnisku od 6,6 mm do 19,8 mm (ekvivalent kinofilmu je 39 - 117 mm). Světelnost je F3,5-4,5. Automatické TTL (through the lens) zaostřování porovnává kontrast na scéně a ve zhoršených světelných podmínkách u asistuje pomocná přisvětlovací dioda na přední straně. Minimální zaostřovací vzdálenost je 50 cm v klasickém režimu. Obyčejný režim makra nám dovolí se přiblížit až na 5 cm. V super makro režimu se automaticky nastaví ohnisková vzdálenost na nejkratší ohnisko a fotografovat můžeme ze vzdálenosti pouhého 1 cm.

Expozice se měří celoplošně nebo bodově. Fotoaparát nabízí pouze automatické nastavení expozice (včetně scénických režimů pro specifické situace, jako je noc, pláž, krajina, portrét, děti, ohňostroj apod.), takže jedinou možností, jak expozici ovlivnit je kompenzace o +- 2 EV po 1/2 EV krocích. Čas závěrky se nastavuje od 1/2 000 s do 1 s. V režimu nočního fotografování se expozice může prodloužit až na 16 s. Fotoaparát je vybaven i sériovým snímáním bez blíže udané rychlosti, nebo kapacity snímků. Naše měření ukázalo rychlost cca 0,8 sn./s, nezávisle na rozlišení a kvalitě komprese JPEG. To znamená, že na další snímek musíme u sériového snímání čekat cca 1,2 s.

Vyvážení bílé barvy nabízí jak automatické měření, tak i volbu z přednastavených hodnot pro různé typy osvětlení (slunce, zataženo, žárovka, zářivka L a zářivka H). Nechybí zde ani možnost manuálního měření. Vestavěný blesk má udávaný dosah od 0,2 cm do 2,4 m na nejkratším ohnisku a od 0,3 do 1,9 m na nejdelším ohnisku. Používat ho můžeme v režimu automatického i vynuceného záblesku, s funkcí synchronizace s dlouhým čase expozice i s redukcí jevu červených očí.
TFT LCD displej má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 230 000 bodů. Fotoaparát podporuje přímý tisk bez přítomnosti počítače pomocí standardu PictBridge. Přenos dat můžeme ze sdruženého konektoru uskutečnit pomocí samostatného USB (USB 2.0), nebo A/V kabelu (PAL a NTSC). Vše se ukládá na SD (Secure Digital), nebo MMC (MultiMedia Card) paměťové karty. V případě nutnosti můžeme také využít interní paměť o kapacitě 45 MB. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor. Přístroj nabízí i české menu.

Přístroj je prezentován také jako PMP, neboli Personál Media Player, což znamená, že můžeme nahrávat až hodinové poznámky, přehrávat MP3 soubory, nebo video ve formátu Xvid MPEG4 (použitím Digimax Converter S/W).

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládání není zcela intuitivní, ale po chvíli prozkoumávání jej lze hodnotit jako propracované. Fotoaparát se drží velmi dobře a má poměrně příjemné povrchové zpracování. Tlačítka pracují bez problémů a dobře se používají. Na horní straně je trojice velmi podobných tlačítek, z nichž největší je spoušť. Ta má velmi krátký chod, ale namáčknutí je čitelné a fotografovat s ní lze bez problémů. Ideální je i její umístění. Fotoaparát můžeme pohodlně ovládat i jednou rukou, zejména díky efektivnímu držení a vhodně umístěnému ovladači zoomu. Druhé tlačítko slouží pro zapnutí fotoaparátu a třetí nám aktivuje režim softwarové stabilizace obrazu.

Na zadní straně nalezneme výše zmíněný ovladač zoomu, který zároveň slouží i jako regulátor hlasitosti při přehrávání hudby a videa. Pod ním je tlačítko M, které slouží pro nastavení režimu fotografování, natáčení videosekvencí, PMP přehrávače a scénických expozičních režimů. Další tlačítko, označené písmenem E, slouží pro nastavení barevných efektů. Křížový ovladač slouží jak pro pohyb v menu, tak i pro nastavení režimu blesku, makra, samospouště a aktivaci nahrávání zvuku. Pod křížovým ovladačem je umístěna dvojice tlačítek. Prvním aktivujeme prohlížení pořízených snímků a druhé slouží pro rychlé nastavení kompenzace expozice, vyvážení bílé barvy, citlivosti a RBG kanálů.

Potvrzovacím tlačítkem křížového ovladače se dostaneme do menu, kde můžeme nastavit rozlišení a kvalitu snímků, režim expozice, zvuky, zobrazování informací na displeji, ostrost snímků, sériové snímání a oblast měření expozice. Jednou z položek je zde i Setup, kde lze nastavit číslování souborů, automatické vypínání, jazyk (nabízena je i čeština), formátování paměti, datum, vkládání data do snímků, režim USB (tisk, nebo přenos do PC), pomocnou diodu AF, jas LCD displeje (tři stupně), formát videovýstupu (PAL a NTSC), rychlé náhledy snímků po jejich pořízení a resetování nastavení.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu je u Digimaxu i6 odpovídající této kategorii fotoaparátů. Již na citlivosti ISO 50 je na zvětšeném snímku patrný lehký šum, stejně jako na citlivosti ISO 100. Fotografie pořízené s citlivostí ISO 200 jsou již šumem poznamenané znatelně více, ale stále lze jeho úroveň tolerovat. Znatelné začínají být i stopy softwarové redukce šumu, které lehce zasahuje do detailů. Snímky exponované s citlivostí ISO 400 jsou již poznamenány šumem ve zvýšené míře. Upravené a zmenšené je stále můžeme použít například pro zveřejnění na internetu.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 50, 100, 200 a 400), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé pracuje spolehlivě za normálních podmínek a překvapivě i v žárovkovém osvětlení, což drtivá většina digitálních fotoaparátů nezvládá. To znamená, že snímky pořízené například v místnosti osvětlené pouze žárovkou nebudou mít žlutý nádech. Ke standardním předvolbám pro různé typy osvětlení má uživatel k dispozici i manuální měření.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

Samsung Digimax i6 používá poměrně silné softwarové doostřování, což je patrné na kresbě snímků. Kvalita objektivu je poměrně vysoká, ale přesto se několik neduhů na snímcích projevilo. Slabší chromatická aberace je zde patrná a i na poměrně dlouhém počátečním ohnisku je patrné soudkovité zkreslení.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 39 mm, vpravo 117 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 39 mm, vpravo 117 mm), výřezy 1:1

 

 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 50, 100, 200 a 400), výřezy 1:1

 

 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 50, 100, 200 a 400), výřezy 1:1


Ukázka makro snímku

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Zapnutí fotoaparátu je poměrně rychlé, od stisknutí tlačítka Power do pořízení prvního snímku uplyne cca 2,5 s. Na náhlé stisknutí spouště fotoaparát reaguje po cca 0,4 s. Přezoomování z nejkratší ohniskové vzdálenosti na nejdelší trvá cca 1,6 s. Fotoaparát je v běžném provozu poměrně rychlý. Snad pouze rychlost prohlížení snímků nás zklamala. I při čtení z interní paměti trvá rychlejší souvislé procházení snímků o něco déle. U každého snímku musíme vydržet cca 1 s. Odezva displeje je slušná a pro tento fotoaparát dostačující.
Automatické zaostřování pracuje spolehlivě, stejně jako automatické měření expozice. Pro přesnější měření můžeme zvolit celoplošné, nebo bodové měření. Autofokus nám dovoluje se k fotografovanému objektu přiblížit až na vzdálenost 1 cm. Díky tomu můžeme fotografovat s poměrně slušným zvětšením. Nevýhodou je pouze právě takto krátká vzdálenost, která nás nutí přiblížit se k objektu tak blízko, že si již stíníme fotoaparátem a při fotografování živých zvířat také jistě nebude výhodou. I tak se jedná ale jednoznačně o výhodu, takto velkého zvětšení se u kompaktů dočkáváme pouze zřídka.
Další výhodou je možnost používání optického zoomu během natáčení videosekvencí, což je také málo vídaná vlastnost mezi digitálními kompakty. Nevýhodou tohoto řešení bývá hluk zoomovacích motorků, což u tohoto modelu výrobce vyřešil prostým vypnutím nahrávání zvuku během zoomování.
Fotoaparát je vybaven elektronickou stabilizací obrazu. Pokud si zvolíme režim stabilizace, přijdeme o možnost nastavit citlivost, vyvážení bílé a kompenzaci expozice. Aby byl obraz co nejméně rozmazaný, přístroj nastavuje pochopitelně vyšší citlivost, čímž docílí kratšího času expozice. Poté exponuje snímek dvakrát a z toho vytvoří výsledný snímek. Výsledek je opravdu méně rozmazaný. Účinnost softwarové stabilizace však stále nedosahuje kvalit optické stabilizace plovoucí čočkou, nebo stabilizace snímače.

Závěr
Samsung Digimax i6 vypadá jako příjemný společník pro cestování, kdy s sebou nechceme nosit velké fotoaparáty, ale stačí nám pouze malý kompakt do kapsy. Pro uživatele, kteří kladou velký důraz na vzhled fotoaparátu čeká milé překvapení, díky povedenému designu. I kvalita fotografií je poměrně dobrá. Výhodou může být české menu, nebo možnost přehrávání MP3 a videosouborů. V maloobchodech se tento přístroj nyní prodává za cenu okolo 9 000 Kč včetně DPH.

::Technické parametry Samsung Digimax i6

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: