Sandisk představuje nové paměťové karty - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Sandisk představuje nové paměťové karty

27. července 2006, 00.00 | Společnost SanDisk nedávno představil dvě novinky. Profesionální řada paměťových karet CompactFlash Extreme IV nabízí velmi rychlé přenosy dat a kapacitu až 8 GB. Druhou novinkou, kterou představilo již více firem, je SDHC paměťová karta s kapacitou 4GB, která vychází ze standardu SD. Jak to bude s kompatibilitou se dozvíte v článku.

Společnost SanDisk nedávno představil dvě novinky. Profesionální řada paměťových karet CompactFlash Extreme IV nabízí velmi rychlé přenosy dat a kapacitu až 8 GB. Druhou novinkou, kterou představilo již více firem, je SDHC paměťová karta s kapacitou 4 GB, která vychází ze standardu SD. Jak to bude s kompatibilitou se dozvíte v článku.

SanDisk Extreme IV Compact Flash
Standard paměťových karet Compact Flash (CF) je známý zejména uživatelům DSLR zrcadlovek. Právě zde se kladou největší nároky na rychlost přenosu dat a spolehlivost. Název Extreme nebyl zvolen jen tak pro nic za nic, karty mají pracovat při teplotách mezi -25 °C a +85 °C, což je mnohem větší rozsah, než nabízí fotoaparáty. Karty podporují technologii RescuePRO, která slouží k obnově smazaných dat. Rychlost zápisu a čtení dosahuje až 40 MB za sekundu. Pro srovnání, starší řada Extréme III má přenosovou a čtecí rychlost max 20 MB/s. Řada Ultra II má rychlost zápisu 9 MB/s a čtení 10 MB/s. Rozdíly jsou tedy znatelné, ovšem nabízí se otázka, zda-li se taková rychlost vůbec dá využít? Nejvíce bude karta k užitku v high-end zrcadlovkách, nebo středoformátových digitálních přístrojích. V obyčejnějších přístrojích již tato rychlost ani nemusí být plně využita. Navíc je potřeba mít i kvalitní čtečku, což SanDisk řeší nabídkou FireWire čtečky. Cena byla stanovena na 509 euro za 8 GB, 255 euro za 4 GB a 128 euro za 2 GB kartu. FireWire čtečka vyjde na cca 69 euro a USB 2.0 na cca 22 euro.

SanDisk 4GB SDHC
Paměťové karty SDHC (Secure Digital High Capacity) vycházejí ze standardu SD, ale jsou určeny pro kapacity nad 2 GB. Technická omezení způsobila, že bylo nutno kartu upravit, aby mohla nabídnout větší kapacitu. Díky tomu ji NELZE použít ve standardních SD slotech. Pro SDHC kartu musíme mít SDHC slot, do kterého LZE použít i klasické SD karty. Alespoň zpětná kompatibilita je tedy zajištěna. Do budoucna toto řešení přinese možnost teoretické kapacity až 32 GB.

Nabídka kapacit SD karet se zastavila na 2 GB, což by pro běžné fotografování více než dostačovalo, ale problém nastal při ukládání video sekvencí, které umí pořizovat i ty nejjednodušší digitální kompakty. Videa zaberou velké množství místa a v plném rozlišení s nejlepší kvalitou stačí u některých fotoaparátů i několik málo minut pro zaplnění celé kapacity. SanDisk však není první kdo přišel s SDHC. Kapacitu 4 GB nabízí například i Panasonic. SanDisk 4GB SDHC Bundle s MicroMate SDHC/SD čtečkou vyjde na 160 euro.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: