Sony Alfa NEX-7 – první zkušenosti - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Sony Alfa NEX-7 – první zkušenosti

sony_nex7_pre_100px

4. října 2011, 18.00 | Nejnovější kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy poskytuje nejen zajímavé čistě technické parametry, ale také se dobře ovládá, nabízí celou řadu zajímavých praktických a kreativních funkcí a svou koncepcí vzbuzuje zasloužený zájem odborníků i potenciálních uživatelů. Po základním představení vám nabízíme první zkušenosti z krátkého otestování přístroje z předprodukční série plus několik zkušebních snímků.

Sony Alfa NEX-7 je nejvyšší model z trojice kompaktních přístrojů řady NEX v současné nabídce Sony. Je nejvýkonnější, nejlépe vybavený, je všestranněji využitelný a díky změně koncepce má přímější, a tedy pohotovější ovládání. To přesně zapadá do základního schématu nabídky Sony: nejnižší model NEX-C3, nástupce původního NEX-3, je směřován hlavně k uživatelům, kteří začínají fotografovat, případně si přejí svůj běžný kapesní kompakt vyměnit za obdobně ovladatelný, ale výkonnější a univerzálnější kompakt s výměnnými objektivy, velkým snímačem a případně i dalšími výhodami, které buďto využijí, anebo také ne. Vyšší model, NEX-5N, tedy nová, vylepšená „pětka“, uspokojí i náročnější uživatele. A nejvyšší model, Alfa NEX-7, ten splňuje i velmi vysoké nároky, které mohou na svůj fotoaparát klást uživatelé, jimž má sloužit pro koncipovanou digitální tvorbu a mohou jej používat jako alternativu ke svému výkonnému fotoaparátu typu SLT nebo SLR, a to spolu s řadou společného, vzájemně kompatibilního vybavení a příslušenství.

 

 

Sony Alfa NEX-7 – to podstatné

Fotoaparát NEX-7 jsme si spolu s dalšími novinkami, se kterými byl společně uveden, představili v prvním „zpravodajském“ článku, ve kterém jsou i termíny zahájení prodejů, nabízené kity a doporučené prodejní ceny. Zaměříme-li se na důležité podrobnosti, můžeme si nejprve sestavit přehled jeho hlavních předností:

  • Jeho stylové tělo zpevňuje odolná, ale lehká hořčíková slitina.
  • Oproti původním modelům nabízí nové přímé ovladače: nové rychlé, univerzální ovládání TRINAVI.
  • Novinkou je také zabudovaný výklopný blesk a sáňky pro externí blesky a případné další příslušenství.
  • Má digitální hledáček XGA OLED Tru-Finder s vysokým rozlišením a kvalitní výklopný LCD panel.
  • Obrazový snímač Exmor APS HD CMOS formátu APS-C má rozlišení 24,3 efektivních megapixelů.
  • Má procesor Bionz, rychlý, citlivý autofokus a zcela minimální prodlevu spouště: 0,02 s.
  • Rychlost sériového snímání je až 10 obrázků za sekundu (v režimu priority času).
  • Umožňuje záznam videa AVCHD Progressive s maximem Full HD 50p/25p a vylepšeným zvukem.
  • Pro natáčení videa lze použít ruční ostření, různé řízení expozice P/A/S/M i Smart Auto.

 

 

 

Snímač a procesor, fotografie a video

Použitý obrazový snímač je nově vyvinutý Exmor APS HD CMOS formátu APS-C (23,5 × 15,6 mm) s rozlišením 24,3 milionu efektivních pixelů. Poměr stran obrazového snímače je 3:2. Základní poměr stran obrazu lze změnit na 16:9 a také je možno snímat souvislé panoramatické obrazy. Snímač chrání protiprachový systém – antistatická ochranná vrstva na nízkofrekvenčním filtru a ultrazvukový vibrační mechanismus. Použitý obrazový procesor Sony BIONZ je nejnovější verze.

 

Snímky mohou být ve formátu JPEG (Jemný/Standardní), anebo ve formě obrazových souborů RAW (formát Sony ARW 2.2; lze také simultánně ukládat RAW & JPEG), 3D panoramata ve formátu MPO, kompatibilním s MPF Extended. Stereofonní video může být ve formátu AVCHD Ver. 2.0 (Progressive/MP4) a MPEG-4 AVC (H.264), zvuk je Dolby Digital (AC-3)/MPEG-4 AAC-LC. Video AVCHD má maximální rozlišení 1920 × 1080 pixelů, MP4 pak 1440 × 1080 obrazových bodů. Data se ukládají na paměťové karty Memory Stick PRO Duo a PRO-HG Duo, nebo SD, SDHC a SDXC.

 

Podpora pro nový formát AVCHD Progressive nabízí uživatelskou volbu snímkové frekvence 50 p nebo 25 p, zaznamenává plynulý a do detailů prokreslený pohyblivý obraz. K dispozici je – podobně jako u statických snímků – funkce Tracking Focus, umožňující na dotykovém displeji vybrat natáčený předmět pro přesné zaostření, i když je v pohybu. Při natáčení videa je nově k dispozici ruční ostření a samozřejmě lze s výhodou využít různé režimy expozice včetně pružné programové automatiky, programů s prioritou clony a času a režimu s ručním nastavením všech parametrů expozice. Stereozvuk zkvalitnily konstrukční změny, které eliminují hluk větru. Pro natáčení videa je vyhrazeno samostatné, typicky označené tlačítko. Je umístěno v pravé horní části zadní stěny na pogumovaném výstupku, který slouží k lepšímu uchopení fotoaparátu. Ačkoli je velmi malé a zapuštěné tak, aby nepřesahovalo okolní plochu, přesto je třeba dávat si pozor, abychom ho nechtěně nestiskli.

 

 

Autofokus, měření a režimy expozice, praktické funkce

Systém automatického zaostřování pracuje metodou detekce kontrastu, má 25 ostřicích bodů, umožňuje vícebodové ostření zaměřené na střed a s pružným výběrem oblasti, nabízí režim ostření po snímku i ostření souvislé, funkce jako sledování objektu Tracking AF, Prediktivní ovládání, Eye-Start AF a také možnost uzamknout zaostření, v režimu autofokusu je možné přímé manuální ostření a samozřejmě je možno ostřit také pouze v manuálním režimu. Vestavěné pomocné LED světlo autofokusu má dosah asi 3 m.

 

Exponometrický systém využívá senzor Exmor APS HD CMOS a má k dispozici až 1200 měřicích zón. Uživatel může zvolit měření vícezónové, zaměřené na střed, anebo v jedné oblasti. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100 až 16 000. Expozici lze kompenzovat v rozsahu ± 5 EV, k dispozici je i funkce expozičního bracketingu a možnost uzamčení nastavené expozice. Pro vyvážení bílé barvy je možno využít plnou automatiku, vybrat jeden ze šesti přednastavených režimů (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Blesk) s tím, že je možno nastavení i jemně doladit, a to ve dvou rovinách a vždy v 15 krocích, možné je ale také přímé nastavení barevné teploty v Kelvinech, a to v rozsahu 2500 až 9900 K, a nechybí možnost vyvážit barevné podání uživatelsky.

 

Pro fotografování je možno využít pohodlný režim expozice iAuto řízený umělou inteligencí, různé scénické programy, mezi nimiž nechybí ani Hand-held Twilight, tedy Z ruky za soumraku (a bez rozostření), pružný automatický program, programy s prioritou clonového čísla nebo času expozice (1/4000–30 s + "B"), režim s ručním nastavením všech parametrů expozice, ale také speciální programy jako Sweep Panorama, 3D Sweep Panorama a Snížení rozostření pohybem fotoaparátu.

 

 

Uživatel má možnost využít celou řadu různých praktických funkcí, kreativních nastavení a digitálních filtrů. Má k dispozici funkce jako detekce obličeje, registrace obličeje a výběr obličeje s tím, že detekovaných obličejů může být nejvýše osm, nechybí ani funkce detekce úsměvu. Může upravit – optimalizovat dynamický rozsah, využít funkci Auto HDR – zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem, a to s automatickou nebo uživatelsky nastavitelnou diferencí expozice, použít funkci Potlačení šumu při dlouhé expozici (Zapnuto/Vypnuto) a Potlačení šupu při vysoké citlivosti ISO (Velké/Normální/Malé). Na výběr je 11 obrazových efektů s 15 variantami: Posterizace (barevně, č/b), Pop barvy, Retro foto, Zvýrazněná barva (červená, zelená, modrá, žlutá), Vysoký kontrast – jednobarevně, Dětský fotoaparát, Měkké světlé podání, Měkké zaostření, HDR malba, Bohaté tóny – jednobarevně, Miniatura. A také kreativní funkce: Standard, Živé barvy, Neutrální, Čistý, Hluboký, Světlo, Portrét, Krajina, Západ slunce, Noční scéna, Podzimní listy, Černobíle, Sépiově plus možnost upravit uživatelsky kontrast, ostrost a sytost barev. V režimu priority času nabízí NEX-7 rychlost snímání až 10 obrázků za sekundu, při standardním snímání 3 obr./s. Rychlosti platí pro řadu deseti snímků JPEG (lhostejno, zda Fine nebo Standard), šest snímků RAW nebo čtyři RAW & JPEG.

 

 

Ovládání, hledáček, displej, napájení a rozhraní

Fotoaparát má vynikající provozní časy. Kupříkladu prodleva spouště je jen dvě setiny sekundy, což je nejméně ze všech digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy. Je sice relativně malý, měří přibližně 12 × 7 × 4 cm, přičemž v nejužším místě měří jen asi 2,5 cm, a i s baterií a paměťovou kartou Memory Stick PRO Duo váží asi 350 g, ale drží se velmi dobře, a to i díky svému tvarování, a dobře se také ovládá. Oproti původním modelům nabízí nové přímé ovladače. Jsou řešeny tak, aby byly praktické a současně umocňovaly stylovou eleganci NEX-7. Uživatelské funkce umožňují i uživatelské nastavení tlačítek.

 

Nový intuitivní systém ovládání výrobce nazval TRINAVI: dva otočné ovladače na horní straně doplňuje multifunkční ovladač na zadní stěně, tvořený otočným kroužkem a tlačítkem. Pomocí navigačního tlačítka lze cyklicky procházet fotografickými režimy a nabídkami, provádět úpravy nastavení a pracovat se záběry. Tento způsob je blízký koncepci pružného ovládání u digitálních zrcadlovek. Ovládání je rychlé a snadné a nabízí i nápadité zjednodušení voleb, které uživatelé uvítají třeba při fotografování na různých akcích.

 

 

Elektronický hledáček XGA OLED Tru-Finder, respektive jeho okulár, je prakticky umístěn zcela vlevo, tudíž je velmi příjemně použitelný – žádný uživatel, ať už má nos velký nebo malý, nemusí řešit otázku „kam s ním“, krásně se vejde vedle levého boku přístroje (je-li někdo zvyklý přikládat k hledáčku levé oko, má ovšem smůlu;-). Hledáček používá XGA OLED panýlek s úhlopříčkou 0,5 palce (1,3 cm), má rozlišení 2 359 296 obrazových bodů, přibližně 100% zorné pole, zvětšení cca 1,09× (s 50mm objektivem zaostřeným na nekonečno) a možnost dioptrické korekce okuláru v rozsahu -4 až +1 dioptrie.

 

 

Digitální hledáček poskytuje jasný, kontrastní a ostrý, kvalitně prokreslený obraz při fotografování i natáčení videa. Příjemné je zorné pole, blížící se tomu, co fotoaparát snímá, a široký zorný úhel. Překreslování obrazu není třeba za normálních okolností řešit, dobré je i při běžném švenkování či snímání plynulých panoramat, kvalita se odpovídajícím způsobem sníží při horším osvětlení. Jas hledáčku může upravovat automatika nebo uživatel, k dispozici je režim Slunečné počasí. Na výběr jsou tři režimy zobrazení, a to Základní informace, Úroveň a Histogram. Pro přesné komponování záběru je v hledáčku možné zobrazit síť pomocných čar a indikátor vodorovnosti.

 

 

Zadní stěně dominuje široká obrazovka typu Xtra Fine TFT LCD s technologií TruBlack. Má úhlopříčku 3 palce (cca 7,6 cm), rozlišení 921 600 obrazových bodů a zorné pole cca 100 %. Jas obrazovky může upravovat automatika, nebo uživatel, k dispozici je režim Slunečné počasí. Na výběr je několik druhů zobrazení: grafické, všechny informace, velké písmo, čistý obraz bez informací, histogram, priorita reálného zobrazení nebo úroveň, ale také zobrazení pro úpravu záběru v reálném čase, kontrola zaostření a „Peaking“ s nastavením úrovně a barvy. Zobrazit je možno také jednoduché rady pro fotografování a pomocného „průvodce“.

 

 

Obrazovka je umístěna na výklopném panelu, který je možno vyklopit nahoru až do úhlu 90 ° a dolů o 45 ° pro snadné použití v různých fotografických pozicích a s možností využití i při natáčení videa.

 

 

Technologie TruBlack zajišťuje kvalitní zobrazení detailů, vynikající kontrast a výrazně menší množství odlesků.

 

Jako zdroj energie slouží 7,7V lithio-iontový akumulátor NP-FW50 s kapacitou 1080 mAh (a energií 7,3 Wh). Na plné nabití je možno pořídit až 350 snímků při použití hledáčku, anebo až 430 snímků při použití displeje. Na levém boku je samostatně umístěn mikrofonní konektor s krytkou a pod ním je pod společnou krytkou rozhraní USB 2.0 Hi-speed a HD výstup mini HDMI typu C (k dispozici je BRAVIA Sync a PhotoTV HD).

 

 

Blesk a sáňky pro externí příslušenství, objektivy, příslušenství

Vestavěný blesk s výklopným reflektorem má směrné číslo 6 (m/ISO 100), zábleskem do šíře pokryje záběr 16mm objektivu, má TTL řízení a standardní nabídku režimů: blesk vypnut/zapnut, automatika, pomalá synchronizace a synchronizace na druhou lamelu závěrky. Kompenzace blesku má rozsah ± 3 EV. Čas pro synchronizaci blesku je 1/160 s. Patice pro příslušenství Auto-lock umožňuje připojit výkonné externí zábleskové jednotky, které podporují i bezdrátové ovládání.

 

 

NEX-7 je první fotoaparát s bajonetem Sony Alfa E vybavený paticí Auto-lock pro připojení externího příslušenství. Umožňuje použít externí zábleskové jednotky HVL-F58AM, -F43AM a -F20AM, bleskový kit pro makrofotografii a záběry zblízka HVL-MT24AM Macro Twin, adaptér blesku FA-ST1AM – synchronizační konektor adaptéru blesku pro ovládání studiových blesků, nebo adaptér blesku FA-HS1AM s aktivní paticí pro připojení dalších externích blesků s použitím standardu ISO 518, nebo přídavný LCD panel CLM-V55, anebo externí mikrofony – ECM-CG50 „ShotGun“ a stereomikrofon ECM-ALST1.

 

 

Ačkoli nabídka výměnných objektivů s bajonetem a přípojným systémem E se postupně rozšiřuje, pro řadu uživatelů je určitě lákavá možnost použít výměnné objektivy systému A, zejména pokud mají SLR nebo SLT zrcadlovku Alfa a k ní pečlivě vybrané objektivy přesně podle svého zaměření. K Alfě NEX-7 je můžete připojit buďto pomocí původního jednoduchého adaptéru LA-EA1, anebo pomocí zcela nového unikátního adaptéru LA-EA2. Je to první bajonetový adaptér na světě s vestavěnou technologií polopropustného zrcadla (Translucent Mirror Technology), umožňuje automatické fázové ostření s téměř všemi objektivy s bajonetem A, a to pro fotografování i natáčení videa; výjimkou jsou STF objektivy a teleobjektivy.

 

 

Podporuje souvislé automatické ostření s přesným sledováním i pohyblivých objektů, 15bodové fázové automatické ostření TTL se třemi křížovými snímači, podporuje režimy souvislého autofokusu a automatického ostření pro snímání jednoho snímku systému fotoaparátů NEX. Napájení je realizováno z těla fotoaparátu. Vliv na kvalitu obrazu z objektivu s bajonetem A je zanedbatelný, ztráta světla je několik procent. Ohnisková vzdálenost díky rozměrům a řešení adaptéru odpovídá té, jakou objektivy vykazují u fotoaparátů Sony Alfa SLT nebo SLR. Adaptér váží asi 200 g.

 

 

V nabídce je bohatý výběr dalšího příslušenství – od snímacích filtrů přes nejrůznější poutka a řemínky až po měkkou brašnu LCS-ELC7, která je nabízena výhradně pro model NEX-7. Kombinuje přiléhavé pouzdro na tělo fotoaparátu a obal na objektiv z pravé kůže, chrání tělo i objektiv před prachem a poškrábáním a doplňuje ji ramenní popruh STP-XH70 ze stejného materiálu. Kompaktní digitální fotoaparát s výměnným objektivem Sony α NEX-7 bude k dostání od listopadu 2011.

 

 

Několik prvních zkušebních snímků

Pro první rychlé seznámení s fotoaparátem NEX-7 jsem měl k dispozici předprodukční přístroj se základním kitovým zoomobjektivem E 18–55 mm 1:3,5–5,6 OSS.

 

 

Panorama I. Zoom v základní poloze, tedy na 18 mm (ekv. u 35mm formátu: 27 mm), čas expozice 1/200 s, clonové číslo 9 a ekvivalent citlivosti ISO 100. Snímáno s přístrojem na výšku a následně upraveno mírným ořezem.

 

 

Panorama II. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/200 s, clona 9 a citlivost 100 ISO.

 

 

Panorama III. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/200 s, clona 10 a citlivost 100 ISO.

 

 

Panorama IV. Ohnisko 34 mm (ekv. 51 mm), čas 1/200 s, clona 10 a citlivost 100 ISO.

 

 

Městská krajina. Ohnisko 41 mm (ekv. 61 mm), čas 1/800 s, clona 11 a citlivost 400 ISO.

 

 

Portrét. Ohnisko 48 mm (ekv. 72 mm), čas 1/160 s, clona 5 a citlivost 400 ISO. Výřez vpravo se zachováním velikosti.

 

 

Tanečnice I. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/400 s, clona 3,5 a citlivost 400 ISO.

 

 

Tanečnice II. Ohnisko 25 mm (ekv. 37 mm), čas 1/400 s, clona 4 a citlivost 400 ISO.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Umiestnenie toho hľadáčika mi pripomína

Autor: bob222 Muž

Založeno: 05.10.2011, 12:26
Odpovědí: 0

starú dobrú E-300 od Olympusu, len tam bol malý optický. Musím si ho ísť niekam pozrieť keď bude predvádzačka, som fakt zvedavý, ako tieto EVF pokročili...

Odpovědět na příspěvek

Plné rozlišení

Autor: Rimmerak Muž

Založeno: 05.10.2011, 15:01
Odpovědí: 0

Mohu se zeptat, proč nejsou opět k dispozici fotografie v plném rozlišení?
Takto miniaturní náhledy jsou totiž naprosto k ničemu. Jedinou informační hodnotou je tak maximálně ohnisková vzdálenost.

Odpovědět na příspěvek

já vážně nevím...

Autor: Pavel Muž

Založeno: 06.10.2011, 19:11
Odpovědí: 0

...jak se ty přístroje s velkým objektivem a malým tělem drží. Za objektiv?
Ke všem zrcadlovkám mám grip, i k Canonu 5D. Sakra, šak to musím pořádně chytit, že?
A taky mi uchází jaký to má celé smysl. S objektivy tyto foťáky kapesní skutečně nejsou. Jedině snad s pancake objektivem...

Odpovědět na příspěvek

zkušenosti

Autor: R Muž

Založeno: 11.10.2011, 10:10
Odpovědí: 0

Na článek nazvaný "zkušenosti" mi přijde, že je v něm kromě popisu techniky těch zkušeností - subjektivních hodnocení a postřehů - nějak málo. Plné náhledy nemluvě.

Odpovědět na příspěvek

zkušenosti?

Autor: Tomas Muž

Založeno: 19.10.2011, 23:13
Odpovědí: 0

Vždyt v článku nejsou popsány žádné zkušenosti??? Nebo jsem přehlédl 2. část článku???

Odpovědět na příspěvek

Testovací foto

Autor: cliff Muž

Založeno: 23.10.2011, 11:06
Odpovědí: 0

dík za první info o přístroji. snímky mi přijdou ne úplně ostré, zřejmě to bude setovým objektivem, doufám že s adaptérem a SONY AF 16-50/2,8 to bude výrazně lepší.
chybí mi zde nějaké obrázky při vyšším ISO.

Odpovědět na příspěvek

Hledáček

Autor: miro Muž

Založeno: 07.11.2011, 11:54
Odpovědí: 0

zdá se, že to bude opravdu dobrý aparát se všemi nejnovějšími technologiemi, jen se přidám s námitkou o držení takovýchto aparátů. Kdo je zvyklý na grip u 'normál' zrcadlovky, asi bude trochu zklamán a bude tápat, jak to vlastně s telezoomem držet. No a hledáček? někdo tady uvedl, že mu to připomíná starou Olympusí E-300. Prakticky vzato-vadí mi umístění hledáčku úplně nalevo. Znamená to, že člověk bude 'jezdit' nosem po displeji a krásně si ho zamastí (myslím ten displej:-). To soudrzi v Sony nevymysleli moc dobře.

Odpovědět na příspěvek

stabilizátor

Autor: muth Muž

Založeno: 08.11.2011, 18:47
Odpovědí: 0

Děkuji za pěknou recenzi.
To důležité jako je můj velký nos, krásný ramenní popruh...bylo již řečeno.
Ale co stabilizátor čipu a nebo je snad stabilizátor v objektivu?
Prosím za prominutí, ale to je slabina tohoto fotoaparátu.
Snad jediná a účelová.
Je pravda, že ani výrobce se o tom moc nezmiňuje.
Čip stabil. není, a proto je nutné zakoupit další objektiv stabilizovaný, což je cenově náročnější. Na toto je zapotřebí v recenzi zákazníka upozornit, pakliže sám foťák neprodáváte.
Vychváli
t něco a o důležitém se nezmínit je dnes spíše karta v rukou domovních prodejců.
Jinak také o něm přemýšlím a omluvte mé sarkazmy.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: