Sony – bohatá úroda novinek Alfa SLT i NEX - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Sony – bohatá úroda novinek Alfa SLT i NEX

sony08_11news_100px

26. srpna 2011, 19.00 | Společnost Sony představila dva nové výkonné fotoaparáty SLT, α77 a α65 s rozlišením 24,3 megapixelu a s funkcí rychlého souvislého snímání á 12, resp. 10 obr./s, dva nové kompakty s výměnnými objektivy α NEX-7 a NEX-5N, čtyři nové objektivy a příslušenství a také novou Full HD videokameru Handycam NEX-VG20E s rozlišením 16,1 Mpx a se systémem výměnných objektivů standardu NEX E. Nejprve přinášíme souhrnné informace včetně doporučených prodejních cen a plánovaných termínů zahájení prodeje.

Největší pozornost přirozeně poutá nejvýkonnější, poloprofesionální fotoaparát SLT Alfa 77. Je koncipován tak, aby vyhověl potřebám náročných fotografů, a lze v něm vidět nástupce digitálního SLR fotoaparátu Alfa 700, založeného ovšem na progresivní technologii Translucent Mirror. Základem je pevné průsvitné zrcadlo, které část světla propouští na obrazový snímač, část směřuje k segmentu digitálního hledáčku a část světla odráží na oddělený snímač systému automatického zaostřování.

 

Fotoaparáty typu SLT – Single Lens Translucent, nebo chcete-li Transflex, díky tomu mohou využívat velice rychlé a přesné souvislé automatické ostření s fázovým systémem a nepřerušovaným živým náhledem v jasném a ostrém elektronickém hledáčku Tru-Finder, nebo na displeji, a to při fotografování i natáčení videozáznamů. Fakt, že fotoaparáty typu SLT nemusí sklápět zrcátko a mohou používat nepřetržité vysokorychlostní automatické ostření, umožňuje dosáhnout také velmi rychlého souvislého snímání. V případě nejnovějších modelů to je rekordní rychlost až 12 obrázků za sekundu v případě α77 a 10 obr./s u modelu α65. I během sekvenčního snímání je k dispozici rychle reagující souvislé automatické ostření se sledováním objektů v pohybu.

 

 

Sony SLT-A77

Výkonný poloprofesionální fotoaparát je vybaven snímačem Exmor APS HD CMOS formátu APS-C s rozměry 23,5 × 15,6 mm a s rozlišením 24,3 milionu efektivních bodů. Segment snímače je součástí systému stabilizace obrazu a chráněn protiprachovým systémem s vibracemi ve vodorovném a svislém směru. Použit je také elektronický obvod s novou verzí procesoru Bionz.

 

 

Fotoaparát je robustní, má větší rozměry než kompaktní SLT modely (142,6 × 104 × 80,9 mm) a šasi z odolné, ale lehké hořčíkové slitiny, které je řešeno jako voděodolné a prachotěsné. Tělo je výborně tvarované, perfektně sedne do ruky. Také ovládací a kontrolní prvky jsou řešeny a rozmístěny s ohledem na komfortní ovládání.

 

 

Elektronický hledáček je vynikající. Má rekordně vysoké rozlišení OLED panelu, a to 2,4 milionu bodů (přesně 2359 296 bodů), je výborně veliký (XGA s úhlopříčkou 1,3 cm/0,51 palce), přičemž zobrazuje 100 % snímaného záběru. Kvalitní a velký je také displej. Je typu Xtra Fine TFT LCD s technologií TruBlack, má úhlopříčku délky 7,62 cm (3 palce) a rozlišení 921 600 obrazových bodů. Obrazovka je na panelu, který je k tělu připojen speciální konstrukcí, která umožňuje velmi pružně panel vyklápět a následně natáčet a otáčet. Fotograf má k dispozici také přehledný LCD panel na pravé horní části těla.

 

Zde si můžete v novém okně otevřít článek Sony SLT Alfa 77 poprvé v ruce s prvními zkušebními snímky. Aktualizováno.

 

Sony SLT α77 – základní údaje v kostce:

 • Obrazový snímač Exmor APS HD CMOS s rozlišením 24 Mpx a nový procesor Bionz.
 • Možnost ultrarychlého souvislého snímání á 12 obr./s v plném rozlišení a s nepřetržitým automatickým zaostřováním.
 • Základní rozsah ekvivalentu citlivosti ISO 100–16 000; v rozšířeném režimu i 50 a 25 600.
 • Funkce Auto ISO umožňuje nastavit horní i dolní limit.
 • Systém autofokusu je 19bodový s jedenácti body křížovými.
 • Kromě snímků ve formátu JPEG, obrazových souborů RAW a MPO v případě 3D obrázků lze pořizovat stereofonní video AVCHD v plném vysokém rozlišení (Full HD/1920 × 1080 px), anebo MP4 (1440 × 1080 px) s automatickým zaostřováním; k dispozici je konektor pro připojení externího mikrofonu.
 • Digitální hledáček s panelem OLED má rozlišení 2,4 Mpx, zobrazuje veškeré potřebné informace, body autofokusu i výborně řešenou elektronickou vodováhu.
 • Výklopná a otočná třípalcová LCD obrazovka má rozlišení téměř 921 kpx; nechybí horní stavový displej.
 • Závěrka má nejvyšší rychlost 1/8000 s, clona je testována na minimálně 150 000 provozních cyklů.
 • Systém nabízí možnost profilové korekce vinětace, barevné odchylky, geometrického zkreslení obrazu, mikronastavení autofokusu pro konkrétní objektivy, ale i další funkce včetně bohaté nabídky kreativních filtrů.
 • Fotoaparát má zabudovanou jednotku GPS a elektronický kompas.

 

 

 

Sony SLT α65

Rozhodně by bylo škoda, kdybychom kvůli poloprofesionálnímu fotoaparátu A77 věnovali méně pozornosti kompaktnímu modelu A65. Tento „odlehčený“ přístroj určený amatérským fotografům má některé systémy a technické uzly shodné s A77, je řešen jako menší, lehčí, pružně použitelný a hlavně – se zajímavým poměrem ceny a užitné hodnoty, nebo výkonu, chcete-li.

 

Ačkoli je SLT Alfa 65 kompaktní spotřebitelský fotoaparát, je kupříkladu vybaven stejným obrazovým snímačem jako Alfa 77, tedy CMOS formátu APS-C a s efektivním rozlišením 24 Mpx, digitálním hledáčkem s panelem OLED a s rozlišením 2,4 Mpx. Má sice pomalejší souvislé snímání, ovšem 10 snímků za sekundu je rychlost stále velmi vysoká a bezpochyby mnoho potenciálních uživatelů plně uspokojí. Všechny nové fotoaparáty si postupně představíme podrobněji, nyní tedy ještě alespoň základní srovnání SLT-A77 a SLT-A65.

 

 

Kromě výše řečeného je rozdíl u rozměrů a hmotnosti, A65 je menší a lehčí, nemá šasi z hořčíkové slitiny. Také nemá na zadní stěně ovládací joystick a zadní otočný volič, který nahrazuje soubor tlačítek, jak je to běžné u kompaktních fotoaparátů. Také nemá horní kontrolní LCD panel. Systém automatického zaostřování u A77 má AF senzor s 19 body, z nichž je 11 křížových, A65 má 15bodový se třemi křížového typu. Na rozdíl od A77 také neumožňuje jemné doladění autofokusu pro konkrétní objektivy. Model A77 má maximální rychlost závěrky 1/8000 s, A65 má jen 1/4000 s. Model A65 také není vybaven synchronizačním konektorem pro externí zábleskové jednotky a rozdíly mezi modely jsou i u rychlosti synchronizace blesku: A77 má rychlost závěrky 1/250 s, A65 má 1/160 s.

 

 

Sony Alfa NEX-7

Tento špičkový kompaktní model zajímavě doplní nabídku fotoaparátů Alfa NEX. Jak je zřejmé i z připojených snímků, NEX-7 rozhodně není jen vylepšenou verzí některého z předchozích modelů NEX. Jistě, je stejného standardu, má stejný bajonet a přípojný systém pro výměnné objektivy řady E, avšak přináší tři poměrně významné koncepční změny, které mají příznivý vliv na jeho ovládání a tedy použití i využití. Důležité je také to, že některé systémy jsou převzaty z poloprofesionálního přístroje SLT Alfa 77.

 

 

Alfa NEX-7 je to první fotoaparát řady NEX, který má zabudovaný elektronický hledáček a „klasické“ aktivní sáňky pro externí blesky a další externí příslušenství. Digitální hledáček je kvalitní, má panel XGA OLED s rozlišením 2,4 Mpx a je umístěn zcela vlevo, aby jeho používání bylo co nejpříjemnější – po přiložení pravého oka k tvarované očnici okuláru je nos zcela mimo tělo fotoaparátu, nikoli jak se někdy stává přitlačen na zadní displej. Aktivní sáňky jsou oproti mikrosystému, použitému u modelů NEX-3, NEX-5, NEX-C3 i NEX-5N, z uživatelského hlediska významnou změnou. A nejde jen o snadnější montáž externího blesku, ale také o to, že je možno používat velké a výkonné zábleskové jednotky s otočnou a výklopnou hlavou a s možností využít různé příslušenství včetně různých difuzorů nebo barevných filtrů. Navíc má zabudovaný blesk výklopný, tudíž je-li třeba, lze aktivní sáňky využít kupříkladu pro připojení stereofonního mikrofonu.

 

 

Kompakt má šasi, přesněji čelní a zadní stěnu z pevné, odolné, ale lehké hořčíkové slitiny, je vybaven obrazovým snímačem Exmor APS HD CMOS s efektivním rozlišením 24,3 Mpx, novým procesorem Bionz, má velmi krátký čas potřebný k aktivaci, zpoždění závěrky pouze 0,02 s a rychlý autofokus, a to i v horších světelných podmínkách, umožňuje nastavit ekvivalent citlivosti ISO od 100 do 16 000, podporuje nový formát progresivního Full HD videa AVCHD 2.0 a nechybí ani výklopný třípalcový displej s rozlišením téměř 921 kpx, a to technologie Xtra Fine LCD s technologií TruBlack a podsvícením pomocí LED. Velmi zajímavě výrobce upravil koncepci ovládání, když n pravou stranu přístroje umístil dvojici otočných voličů a na zadní stěnu několik tlačítek důležitých pro pohotové uživatelské volby.

 

Sony Alfa NEX-5N

Tento nový model je typickým příkladem zajímavě vylepšeného předchozího modelu. Fotoaparát je vybaven obrazovým snímačem Exmor APS HD CMOS s rozlišením 16,1 milionu efektivních pixelů, novým procesorem Bionz, ale co bude pro řadu uživatelů důležité – dotykovou obrazovkou. A je fakt, že původní koncepce přístroje po dotykovém ovládání „volala“. Monitor je opět umístěný na výklopném panelu, je typu Xtra Fine TFT LCD s technologií TruBlack, má úhlopříčku 3 palce a rozlišení téměř 920 600 obrazových bodů.

 

 

Základní rozdíly mezi NEX-5N a NEX-5 ve stručnosti: NEX-5N má snímač s rozlišením 16,1 milionu efektivních pixelů, kdežto senzor použitý u NEX-5 má 14,2 Mpx, novinka má elektrostatický dotykový displej, původní model nikoli, ekvivalent citlivosti má nyní rozsah ISO 100–25 600, kdežto původní model má ISO 200–12 800, závěrka je nyní kombinovaná s elektronickou a maximální rychlost souvislého snímání byla zvýšena ze 7 na 10 snímků za sekundu. Rozdíly jsou také u nabídky funkcí, nový model kupříkladu nabízí korekci aberace objektivu, kterou původní model nemá, a videorežim podporuje novou verzi formátu AVCHD 1080p60 – standar verze 2.0. Rozdíl je ale také u základní stavby těla: původní model má z hořčíkové slitiny pouze přední desku, kdežto NEX-5N přední a horní.

 

 

Nové objektivy a příslušenství

Spolu s novými fotoaparáty byly představeny čtyři nové výměnné objektivy, jeden s přípojným systémem a bajonetem A a tři s bajonetem E pro systém NEX. První je vysoce kvalitní zoom DT 16–50 mm 1:2,8 SSM. Jeho rozsah po přepočtu na 35mm formát (full frame) odpovídá 24–75 mm. Bude nabízen jako jeden ze základních kitových objektivů s novým přístrojem SLT-A77 a je stejně jako on prachotěsný a voděodolný. S fotoaparátem A77 také výborně spolupracuje díky vestavěnému ultrazvukovému elektromotorku SSM pro rychlé, tiché a přesné automatické zaostřování.

 

Pro kompaktní systém NEX je připraven vysoce kvalitní objektiv Carl Zeiss Sonnar T* 24 mm 1:1,8 ZA E, který po přepočtu na full frame odpovídá 35mm objektivu, tedy základnímu širokoúhlému s poměrně pružným využitím. Dále je to základní objektiv E 50 mm 1:1,8 OSS se systémem optické stabilizace obrazu a konečně standardní telezoom E 55–210 mm 1:4,5–6,3 OSS také s optickou stabilizací obrazu.

 

Představen byl také nový externí blesk HVL-F43AM, který je obdobné technické koncepce jako osvědčený výkonnější F58AM a nabízí tedy nápadité řešení Sony Quick Shift Bounce, kdy při snímání na výšku otočíme nejen hlavici, ale i tělo s displejem a ovládacími prvky. Má směrné číslo 43 (m/100 ISO) a je kompatibilní s bezdrátovým systémem řízení Sony Wireless Ratio Control. Je stejně jako tělo SLT-A77 a objektiv DT 16–50 mm 1:2,8 SSM voděodolný a prachotěsný.

 

Čtvrtý „prvek“ do kompletního základního vybavení je bateriové madlo s ovládacími prvky pro snímání na výšku VG-C77AM, které má stejně jako tělo A77 šasi z hořčíkové slitiny a prachotěsné a voděodolné řešení. Je ergonomicky a důmyslně koncipované, pracuje se s ním velmi pohodlně a pohotově. K dispozici je samozřejmě také další příslušenství, jako přípojné stínítko na displej CLM-V55, externí stereofonní mikrofon ECM-ALST1 a speciální mikrofon ECM-CG50.

 

 

Pro kompaktní systém NEX je připraven nový, vysoce kvalitní externí elektronický hledáček FDA-EV1S typu XGA OLED Tru-Finder, velký výběr pouzder, praktické i stylové fotobrašny, řemínky a poutka, ale také přibyl nový adaptér, umožňující připojit ke kompaktním fotoaparátům NEX objektivy s přípojným systémem a bajonetem A. Adaptér LA-EA2 je vybaven technologií Translucent Mirror včetně měřicího systému autofokusu a na rozdíl od původního adaptéru, LA-EA1, tudíž umožňuje automatické zaostřování.

 

Použití adaptéru LA-EA2 je zcela zřejmé z ilustračních schémat. Prosím, můžete-li, omluvte horší obrazovou kvalitu. Jako základ schémat jsem použil data, která jsem nasnímal přímo z prezentační projekce.

 

 

Videokamera Handycam NEX-VG20

Naše zpravodajství by nebylo úplné, kdybychom alespoň krátce nezmínili, že společnost Sony současně představila také novou videokameru NEX-VG20, aktualizovanou verzi modelu VG-10. Umožňuje záznam videa v plném vysokém rozlišení (Full HD/1920 × 1080 px) a záznam je ve formátu AVCHD 2.0. Kamera je vybavena stejným obrazovým snímačem, jako mají kompaktní fotoaparáty Alfa NEX-5N a NEX-C3, tedy Exmor APS HD CMOS s rozlišením 16,1 milionu efektivních bodů, a stejným přípojným bajonetem E s tím, že na výběr je nejen sedm vyměnitelných objektivů systému NEX E, ale s využitím adaptéru LA-EA2 také všech objektivů s bajonetem Sony A.

 

 

Videokamera umožňuje také fotografovat – pořizovat lze 16megapixelové snímky ve formátu JPEG a také soubory RAW, má vylepšené manuální ovládání a držáky upravené tak, aby bylo možno pohodlněji snímat „ze žabí perspektivy“. Velmi kvalitní výklopný dotykový displej je technologie Xtra Fine TFT LCD s technologií Tru-Black a má úhlopříčku délky 3 palce (cca 7,6 cm). Velmi zajímavou novinkou je také směrový mikrofon Quad Capsule Spatial Array, který podporuje stereo a 5.1 kanálový prostorový zvuk.

 

Kdy budou novinky v prodeji a za jaké doporučené ceny?

Nové produkty budou uváděny do prodeje postupně letos na podzim. V září to bude nejprve kompaktní Alfa NEX-5N, v říjnu dvojice fotoaparátů SLT-A77 plus SLT-A65 a Alfa NEX-7 s integrovaným digitálním hledáčkem má být v prodeji od listopadu. Od listopadu bude k dispozici také videokamera Handycam NEX-VG20E, a to buď jen tělo, anebo v kitu se zoomem s dlouhým rozsahem E 18–200 mm 1:3,5–6,3.

 

Model NEX-5N bude nabízen ve dvou barevných verzích, stříbřité a černé, za doporučenou cenu 17 990 Kč, resp. NEX5NDB kit s objektivem 18–55 mm = 20 490 Kč. U ostatních fotoaparátů jsou doporučené ceny předběžné: NEX-7 = 32 990 Kč, SLT-A65 v kistu s objektivem 18–55 mm = 24 990 Kč, tělo SLT-A77 = 31 990 Kč, kit tělo SLT-A77 + objektiv 16–50 mm 1:2,8 SSM = 46 590 Kč a kit tělo SLT-A77 + objektiv 18–55 mm = 34 490 Kč.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

ceny

Autor: M.K. Muž

Založeno: 26.08.2011, 20:42
Odpovědí: 2

Čtenáři-fajnšmekři laskavě prominou, že nepíšu o tom, proč "proboha" nemá A77 ISO 987 000 000 000, a jak by se to parádně fotilo...
Před chvílí jsem četl, že A65 stojí v setu v USA (prý) 999 dolarů. U nás skoro 25 000 Kč.
Paráda.

Odpovědět na příspěvek

RE: ceny

Autor: pipo Muž

Založeno: 27.08.2011, 12:12

Klasika, systém dolar rovná se euro. Ještě by ceny měli zvednou tolikrát, kolikrát je tu nižší plat než v západní Evropě..

Odpovědět na příspěvek

RE: ceny

Autor: Brouk Muž

Založeno: 27.08.2011, 20:39

Nj jsou to loupežníci .... 32 tisíc za tělo ... sakra práce to bude zase předčasů :(

Ale pravdou je, že podle tabulek to vypadá krásně ... ISO od 50 ky a těch Mpxi .. a malý snímač, tak ani nebudu muset měnit objektivy :) ... těším se až výjde první "objektivní recenze z praxe", abych ještě zjistil jak si to povede po stránce šumu .... To je ještě jediná věc, která není jasná :o)

Cena je katastrofa! ale i tak se na to těším ...

Odpovědět na příspěvek

Je to pěkné, až na ty ceny...

Autor: Milan Muž

Založeno: 27.08.2011, 11:56
Odpovědí: 0

Zdravím všechny. Tento článek jsem si s chutí přečetl. Inovace od Sony mi přes relativní bídu jejich objektivů velmi zaujaly. To dokonce tak, že jsem v současných dnech zakoupil už hodně výprodejový NEX-3 s 18-55 za hodně výprodejovou cenu :-). A fotí hodně dobře. Drby o těchto novinkách se na netu objevovaly od jara. A když vidím ty ceny, tak jsem moc rád, že jsem tu NEX-3 koupil... Také nechápu, proč u nás musí být opět o kus dražší než jinde. NEX-3C tedy nemá smysl, NEX-N5 bude pěkná tlučka na peníze s dokupováním příslušenství. A to stále bude mít jen podobnou užitnou hodnotu, jako ta NEX-3. Smysl bude mít A 77 a NEX-7. A to já si klidně počkám na výprodej. Slušný foťák mám a nic mne netlačí... :-).

Odpovědět na příspěvek

Průsvitný

Autor: Honza Muž

Založeno: 28.08.2011, 09:25
Odpovědí: 1

Prosím prosím: to zrcadlo je částečně průhledné (v optické terminologii se používá termín polopropustné), nikoli průsvitné (což je například mléčné sklo). Co nám vyhodí automatický překlad je jedna věc, stoletá česká terminologie věc druhá. I čeština funguje: přes průhledný předmět je (více či méně) vidět, průsvitným předmětem světlo prochází, ale dráha paprsků je různá. Příklad: čisté okno je průhledné, při znečištění se průhlednost zhoršuje a stává se spíše průsvitným. Typickým příkladem je čelní sklo u auta a jeho čistota... Takže prosím ještě jednou: SLT Sony používají jako hlavní POLOPROPUSTNÉ zrcadlo. Jinak dík za pěknou úvodní recenzi.

Odpovědět na příspěvek

RE: Průsvitný

Autor: TomB Muž

Založeno: 03.09.2011, 09:24

No jo, když on je špatně už ten anglický termín translucent. Spousta lidí na anglických fórech se kvůli tomu zlobí, ale Japonci si s angličtinou nedají poradit. Ovšem to není důvod používat špatný termín v češtině. Musel by to ale překládat někdo, kdo tomu rozumí.

Odpovědět na příspěvek

Co je to za žvást?

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 28.08.2011, 15:56
Odpovědí: 0

"Základem je pevné průsvitné zrcadlo, které část světla propouští na obrazový snímač, část směřuje k segmentu digitálního hledáčku a část světla odráží na oddělený snímač systému automatického zaostřování. "

Snad už i malá cikáňata vědí, že v SLT od Sony jde 30% světla na fázová ostřicí čidla a 70% na čip, jen redaktor odborného fotografického webu neví, která bije? Co je to proboha segment elektronického hledáčku a kdo vám to nacpal do hlavy?

Odpovědět na příspěvek

Cena nex 7

Autor: Zbyněk Muž

Založeno: 29.08.2011, 10:02
Odpovědí: 0

Tak to je hrozný, Nex 7 vypadá hezky, ale rozdíl při přepočtu oproti USA 12 tis. korun za tělo, je teda šílený :(

Odpovědět na příspěvek

Možnost vyzkoušení NEX-7

Autor: Tomas Muž

Založeno: 13.10.2011, 23:33
Odpovědí: 0

Vážení přátelé, mám pro vás dobrou informaci. Minulý týden jsem navštívil Sony center na Karlově náměstí abych si vyzkoušel A77 a při té příležitosti jsem zjistil, že od 17-23.10. mají předváděcí dny pro NEX-7 a pro prvních 20 předobjednávek voucher na slevu 2500,-..:-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: