Sony Cyber-shot DSC-T10: malý elegán s vysokým ISO v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Sony Cyber-shot DSC-T10: malý elegán s vysokým ISO v praxi

7. prosince 2006, 00.00 | Sony představilo v létě další novinku Cyber-shot, řady "T". Jedná se o miniaturní kompakt s typovým označením DSC-T10, nabízející kromě luxusního designu a skutečně kompaktních rozměrů, také rozlišení 7,1 MPix, optickou stabilizací obrazu, vysokou citlivost až ISO 1000 a velký 2,5" displej.

{Základní popis}

Jistě si mnozí z vás již párkrát kladli otázku, kam až lze v případě miniaturizace digitálních fotoaparátů zajít? Jednou z možných odpovědí může být právě novinka od japonského giganta Sony - CyberShot DSC-T10. Právě ve spojitosti s tímto přístrojem však ihned vyvstane další otázka a sice: Mluvíme zde ještě o digitálním fotoaparátu, nebo spíše již jen o módním doplňku? Sony CyberShot T10 je nástupcem modelů T1, T3, T5, T7 nebo T9 a vlastně se ani netají tím, že potenciální kupce chce zaujmout především designem. Svůj okruh příznivců tato řada přístrojů má a kupodivu jich není málo. Novinka od Sony je svým způsobem celkem originální a přístrojů podobné konstrukce není na trhu mnoho. Vedle Sony nabízí podobné kompakty také Nikon (modely S5, S6, S9) nebo Fujifilm (Z2 a Z3). Ale nás samozřejmě zajímá tento produkt zejména po stránce fotografické. Sony CyberShot DSC-T10 nabídne rozlišení 7,1 MPix, 3x optický zoom, stabilizátor obrazu Super SteadyShot, Real Imaging obrazový procesor a rozměrný LCD displej s úhlopříčkou 2,5”. Jde tedy výrobci také o kvalitu nebo jen o hezký zevnějšek? Na to se hned podíváme. Měli jsme k dispozici sice zatím předprodukční vzorek T10, nicméně během testu jsme nezaznamenali žádné "nestandardní" chování přístroje.

Konstrukce a design

Plášť kompaktu je celokovový, barva stříbrná. Povrch výrobce jemně zdrsnil, což oceníte při držení a manipulaci s přístrojem. Rozměry a hmotnost: 90 x 55 x 21 mm a 169 g - včetně paměťového média a akumulátoru. Na přední stranu umístil výrobce posuvný panel, pod kterým se skrývá optika Carl Zeiss Vario-Tessar s trojnásobným optickým zoomem. Konstrukce objektivu byla z důvodu malých rozměrů (ultra-štíhlému profilu) zapouzdřena do těla aparátu, kde je uložena na plocho. Na čelní straně leží dále také pomocné světlo autofocusu a interní blesk. Vše chrání v klidovém stavu posuvný robustní panel, jehož odsunutím (směrem dolů) aktivujete fotoaparát (to samé lze samozřejmě provést též jednoúčelovou klávesou na vrchu přístroje). Na bocích přístroje leží pouze kovové očko pro uchycení řemínku na zápěstí a dále dvířka, pod nimiž je ukryt akumulátor a paměťová karta typu MemoryStisk Pro Duo. Na dně aparátu nalezneme pouze kovový závit pro uchycení do stativu a zdířku pro vložení fotoaparátu do dockovací stanice (kolébkový stojan).

Na vrchní straně fotoaparátu je klávesa spouště, hned vedle ní vlevo leží tlačítko Power (zapnutí/vypnutí), na protilehlé straně od spouště je klávesa pro aktivaci stabilizátoru obrazu. Zadní straně dominuje rozměrný LCD displej s úhlopříčkou 2,5" s rozlišením 230 000 bodů. Displej je vybaven technologií Clear Photo LCD Plus, která zlepšuje rozlišení a jas displeje. Dále zde leží křížový multifunkční ovladač (s potvrzovací klávesou uprostřed), který obklopují zbylé ovládací prvky, klávesy - Menu, Displej, Koš a klávesa pro kompenzaci expozice (v režimu fotografování) + aktivace slideshow (v režimu prohlížení). V horním pravém rohu pak ještě leží kolébkový ovladač optického zoomu a nad displejem (na horní hraně aparátu) je třípolohový přepínač, kterým měníte režimy (prohlížení, fotografování, kamera). Na pravém boku jsou pak již jen dvířka, pod kterými se skrývá paměťové médium (typu Memory Stick Duo Pro) a akumulátor.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Přístroj pracuje na základě snímacího čipu typu Super HAD CCD o velikosti 1/2,5", který nabízí efektivní rozlišení 7,1 MPix (fyzické rozlišení je cca 7,20 MPix). Fotografovat tedy můžete do maximálního formátu 3 072 x 2 304 bodů. V dalších velikostech poté 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 632 x 1 224. Formát obrazu je zde standardně 4:3, ale lze přepnout také do režimu 3:2 nebo na formát 16:9 (sloužící pro pohodlnější prohlížení fotografií například při prezentacích na TV). Citlivost můžeme nastavit na ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1000. Pro redukci šumu je stejně jako u posledních modelů od Sony použita celkem efektivní technologie Clear RAW NR. Nejedná se však o jakýkoli vztah k RAW formátu. Ukládání probíhá pouze v JPEGu. Kromě statických snímků můžeme natáčet též ozvučené videosekvence s rozlišením až 640 x 480 bodů ve dvou frekvencích snímkování (s frekvencí 30 snímků za sekundu nebo 25 snímků za sekundu).

 

Jako optiku zde Sony použilo opět svého dvorního Carl Zeiss Vario-Tessar. Objektiv je zapouzdřen do těla aparátu, skládá se z 11 elementů, řazených do 9 skupin. Rozsah zoomu je zde klasický - trojnásobný s ohniskovým rozsahem 6,33 - 19 mm (ekvivalent ohniska na 35 mm kinofilm je 38 - 114 mm). Světelnost se pohybuje v rozmezí F3,5 - 4,3. Pětibodové automatické zaostřování pracuje v režimech Normální, Makro a Lupa (SuperMakro). V normálním režimu AF ostří od 50 cm, v režimu Makro od 5 cm a v režimu Lupa od cca 1 cm. Ostření lze nastavit buďto na plně automatické - AF a nebo na pevné. AF nabízí možnosti: vícebodové, jednobodové a se zaměřením na střed. Kromě toho můžete zvolit též manuální zaostření: 0,5 m, 1, 3, 7 metrů a nekonečno. Sony Cyber-Shot DSC-T30 disponuje optickým stabilizátorem obrazu Super SteadyShot, který automaticky vyrovnává posuvem čočky v objektivu drobné vibrace a záchvěvy ruky. Stabilizátor můžete zapnout i v režimu kamery.

Měření expozice lze nastavit buďto celoplošně, se zdůrazněným středem a nebo bodově. Expozici nastavuje pouze automatika a uživatel může její měření ovlivňovat pouze pomocí expoziční kompenzace +/-2 EV (po 1/3 EV krocích). Čas expozice se pohybuje od 1/1 000 s do 2 s. Pro lepší kontrolu je k dispozici i živý histogram (jak při prohlížení tak i v režimu snímání). Aparát pracuje buď v plně automatickém režimu, nebo můžete dále nastavit režim Program (kde lze měnit Nastavení vyvážení bílé barvy, Citlivost a podobně). Využít lze také některý z 9 přednastavených scénických režimů: Vysoká citlivost, Soumrak, Portrét za soumraku, Zamlžení, Krajina, Rychlá závěrka, Pláž, Sníh, Ohňostroj. Způsob snímání pracuje buď jednorázově nebo sériově (5 snímků v plném rozlišení). Z dalších možností můžete zvolit sériový bracketing (pořídí tři snímky s různou expoziční kompenzací - +0,7EV / 0EV / -0,7EV) nebo lze pořídit velkou sérii (neomezený počet snímků ale pouze v rozlišení 1 MPix). Frekvence snímkování v případě fotografování do série je cca 1,2 snímky za sekundu.

Sony opět použilo obrazový procesor Real Imaging Processor, který se stará o rychlejší pracovní časy (spouštění fotoaparátu) a zároveň zlepšuje reprodukci barev a zdokonaluje poměr signálu k šumu. Výsledkem jsou tak vyhlazenější a celkově "upravenější" snímky, ovšem daní za to je určitá ztráta detailů. Další použitá technologie pro redukci šumu - Clear RAW NR, snižuje hladinu šumu v barevné i jasové složce obrazu a umožňuje snímání při podstatně vyšších citlivostech (až do maximální hodnoty ISO 1000) - další informace viz kvalita snímků.

Interní blesk nabízí možnosti: automatický, vypnuto, zapnutý a pomalá synchronizace. Funkce vyvážení bílé barvy zahrnuje režimy: automatický, denní světlo, oblačno, zářivka, žárovka, blesk. Možnost manuální kalibrace nastavení vyvážení bílé zde chybí. Při prohlížení snímků můžete využít funkce prohlížení s hudbou (k tomu slouží samostatné tlačítko). Interní paměť disponuje kapacitou 56 MB, kromě toho se data ukládají na paměťové karty typu Memory Stick PRO Duo.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Fotoaparát se zapíná a vypíná buďto samostatným tlačítkem a nebo odsunutím (a zasunutím) předního krytu. Na horní straně je (kromě právě zmíněného tlačítka pro zapnutí/vypnutí) pouze spoušť a dále už jen tlačítko pro zapínání a vypínání optické stabilizace. Režim fotografování/prohlížení snímků/natáčení videosekvencí se mění prostřednictvím třípolohového přepínače (na zadním panelu - hned nad displejem). Ostatní ovládací prvky najdete na zadní straně přístroje, vpravo od displeje.

Středobodem celého ovládání je křížový multifunkční ovladač, kterým listujete v menu a zároveň jím měníte nejběžněji používané funkce: režim blesku (nahoru), režim ostření (vpravo), samospoušť (dolů) a rychlý náhled (vlevo), který nám zobrazí poslední pořízený snímek. Uprostřed multifunkčního ovladače leží klávesa pro potvrzení volby. Kromě multifunkčního ovladače leží na zadním panelu ještě čtveřice kláves: Koš, Kompenzace expozice/Slideshow (dle zvoleného režimu), Menu a Display (zobrazuje/deaktivuje informace o snímcích).V horním pravém rohu ještě leží kolébkový ovladač k ovládání optického zoomu (v režimu fotografování a videokamery) nebo ke zvětšování náhledu (v případě prohlížení fotografií).

 

 

Menu se skládá ze dvou částí - základního a hlavního menu. Do menu vstoupíte stiskem klávesy "Menu", čímž zpřístupníme ve spodní části displeje lištu se základní nabídkou. Zde lze měnit parametry jako: Fotoaparát (scénické režimy), Barevné filtry (normální, živý, přírodní, sépie, černobílý), Ostření (vícebodový AF, Zaměření na střed, Manuální krokový), Režim měření expozice (celoplošný, se zdůrazněným středem, bodový), Vyvážení bílé barvy (Auto, Denní světlo, Oblačno, Zářivky, Žárovky, Blesk), Citlivost, Kvalitu snímků (lepší, standardní), Způsob snímání (normální, série, velká série), Kontrast (3 úrovně), Ostrost (3 úrovně) a Nastavení.

 

 

Poslední položkou se dostanete do menu Set-Up (Nastavení), které nabízí 5 záložek: dvě pro fotoaparát (Fotoaparát 1, Fotoaparát 2), Nástroj pro paměť, a dvě záložky Nastavení 1, Nastavení 2. Roletkami Fotoaparát 1 a 2 měníme: Režim AF, Digitální přenos, Redukce červených očí, Asistenční světlo AF, Automatické prohlížení a Stabilizace obrazu (tu lze nastavit buďto jen při snímání nebo průběžně). Nástroj paměti formátuje a pracuje se soubory a složkami (tvorba, změny, kopírování).

Poslední dvě položky (Nastavení 1 a 2) nabízejí možnosti změn: Stažení hudby, Formátování hudby, Podsvícení LCD displeje, Zvuky, Jazyk, Inicializace, Číslo souboru, Spojení přes USB port, Videovýstup a Nastavení času. V režimu kamery je nabídka stejná jako v režimu fotografování. V režimu prohlížení můžete v základní nabídce provádět základní operace jako jsou: Ochrana, Přímý Tisk/Sdílení, Slideshow, Změny velikosti, Rotace, Výřez a Nastavení.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Sony CyberShot DSC-T10 fotografuje na šest různých citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1000. Na první dvě citlivosti ISO 80 a 100 není patrný téměř žádný šum, jenž by rušil dojem ze snímků. ISO 200 již naznačuje lehký šum, ale nijak rušivý, fotografie jsou stále dobře použitelné. Podobná situace se opakuje i při ISO 400, kde se také šum projevuje, ale opět nijak výrazně rušivě. Je zde patrná již nastupující softwarová redukce digitálního šumu. U následujících dvou citlivostí ISO 800 a 1000 jsou již silné známky "zašumění" a také se zde dost výrazně podepisuje i redukce šumu. Snímky jsou sice stále použitelné (byť jen jako například zmenšené náhledy), šum jako takový není tak výrazný, jak jsme čekali, na druhou stranu, negativně se zde podepisují též skoro až brutální softwarové úpravy. Vlivem redukce šumu dochází k silnému vyžehlení snímků a k celkem silnému úbytku detailů. Vezmeme-li tedy v úvahu kategorii přístroje, jeho rozměr a snímač, vykazuje T10 v případě šumu sice relativně dobré výsledky, ovšem za cenu velice silné ztráty ostrosti a detailu.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1000.

Vyvážení bílé pracuje na denním světle spolehlivě. Při umělém osvětlení sice mírně ujíždí, ovšem vzhledem k ostatním konkurenčním přístrojům podává stále relativně odpovídající barevnou teplotu a lze jej tedy použít na většinu fotografujících situací. O poznání horší je to však v případě ostatních předvoleb. Velkým záporem je určitě absence manuálního nastavení WB, neboť právě v případě umělého osvětlení je mnohdy dosti obtížné trefit ten správný režim. Fotoaparát má totiž tendenci posouvat barevné spektrum do mírně teplejších odstínů. Předdefinované volby Vyvážení bílé barvy zde máme: denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka, blesk.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Jak už se pro aparáty Sony pomalu stává standardem, i v tomto případě se můžeme spolehnout na účinný software úprav snímků, zejména doostřování a úpravy kontrastu. Konečné snímky vykazují vysokou ostrost, barevnou vyváženost a dobrý kontrast. Také se zde projevují klasické vady optiky, ale vzhledem k velikostem přístroje a uložení objektivu, opět nejsou tak výrazné, jak by se dalo přepokládat. Na sbíhajících se i vodorovných liniích je sice patrné silnější moiré a standardní chromatická aberace, na druhou stranu však ztráta světla v rozích (Vinětace) je pouze nízká a stejně tak tomu je i v případě soudkovitého zkreslení, které se sice projevuje, ale nijak zvlášť (se zvětšujícím se ohniskem mizí). Ostrost směrem do krajů slábne, ale též nijak znatelně. Ovšem na nejdelším ohnisku můžeme pozorovat silný nárůst moiré i chromatické aberace a také dramaticky klesá ostrost. Kvalita snímků je v oblasti kompaktů průměrná, v případě miniaturních stylových aparátů dosahuje "té-desítka" nadstandardních výsledků.

 

Fotografování s minimálním zacloněním na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400 a 800 a 1000.

V režimu makro a supermakro...

 

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400 a 800 a 1000.

Video sekvence: 640 x 480 bodů…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti

Od stisknutí tlačítka Power k vyexponování prvního snímku uběhne cca 2,2 sekundy, což je celkem slušný parametr. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. kratší než 0,1 s. Bez namáčknutí trvá fotoaparátu vyexponovat snímek cca 0,5 sekundy. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší (a naopak) zvládne T10 za rovné 2 sekundy, přičemž ovládání zoomu je rozděleno do jemného krokování - asi 25 pozic. Během natáčení videosekvencí je možné používat zoom a stejně tak můžete aktivovat i funkci optické stabilizace (SteadyShot). Automatické měření expozice pracuje spolehlivě, stejně tak i autofocus, který pracuje rychle a přesně. Občas můžete mít problémy v případě ostření při nedostatku světla, to je však pro tuto kategorii fotoaparátu naprosto běžným jevem. Umístění i velikost ovládacích tlačítek zvolil výrobce s ohledem na co největší ergonomičnost i praktičnost použití. Všechny klávesy jsou dobře dostupné. Menu je přehledné a ovládání intuitivní.

Abychom se však dostali také k nedostatkům. Dost nepraktické je například umístění samotného objektivu - přímo do rohu. Výsledek je pak takový, že si snadno (a stávalo se nám to během testování poměrně často) zacloníte prstem. Přitom by stačilo posunout objektiv o několik milimetrů níže (a to klidně i za cenu o něco větší velikosti samotného těla). Další negativum vidíme v již zmíněném Vyvážení bílé barvy. Automatika sice pracuje relativně dobře - a to jak za denního světla, tak i v případě umělého osvětlení, ostatní předdefinované módy však mají podstatné mezery při měření. Možnost manuální kalibrace WB by zde byla maximálně vítána. Poslední podstatný zápor představuje interní blesk, který je velmi slabý (jeho dosah je v praxi cca 2 metry) a při fotografování v noci je téměř nepoužitelný. Při větších vzdálenostech již budou fotografie silně podexponovány. V podobných případech pak lze použít leda stativ v kombinaci se samospouští a některým odpovídajícím režimem (Soumrak, Vysoká citlivost) , nebo zkrátka musíte fotografovat při vyšších citlivostech (samozřejmě s ohledem na digitální šum).

Sony CyberShot DSC-T10 jinak může nabídnout příjemně malé rozměry, které mohou však být pro někoho až příliš titěrné (což je i můj osobní případ), ovšem zákaznický segment, pro něž je "té-desítka" určena, to jistě ocení. Příjemný je úzký profil (díky němuž se vám aparát vejde pohodlně do kapsičky u košile), celokovový plášť a vysunovací panel. Nespornou výhodu představuje také optický stabilizátor a možnost fotografování na vysoké citlivosti - ovšem musíte počítat s tím, že snímky pořízené na ISO 1000 nejsou v praxi příliš použitelné. Příjemně potěší samozřejmě též podpora češtiny nebo také možnost zobrazení živého histogramu (jak v režimu náhledu, tak i při fotografování). Data se ukládají na paměťovou kartu Memory Stick PRO Duo nebo do interní paměti s kapacitou 56 MB. Pro přenos dat můžeme použít vysokorychlostní USB 2.0. Použitý akumulátor fotoaparátu by měl vydržet až pro 420 snímků (dle standardů CIPA).

Resumé

Hlavní devízou kompaktu CyberShot DSC-T10 jsou příjemně malé rozměry, hliníkový plášť a stylové provedení. Vedle toho se můžete těšit i na optimální rozlišení, poměrně dobrou kvalitu výsledných snímků, optickou stabilizaci Super SteadyShot a vysokou citlivost až ISO 1000. Přístroj míří do řad nenáročných (avšak náročných, co se designu týče) fotoamatérů, zakládajících si na vzhledu a kompaktnosti. Sony CyberShot DSC-T10 již je na pultech prodejen a to ve dvou barevných provedeních - stříbrné a černé. Nemalým lákadlem bude určitě také zajímavá koncová cena, která se pohybuje okolo 9 000 Kč (včetně DPH).

:: Technická specifikace

:: Srovnání fotoaparátů: Sony CyberShot DSC-T10 vs Fujifilm FinePix Z5 vs Nikon Coolpix S6

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: