Sony v dohledné době uvede bezzrcadlový APS fotoaparát, nový model DSLR a dva novinkové objektivy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Sony v dohledné době uvede bezzrcadlový APS fotoaparát, nový model DSLR a dva novinkové objektivy

24. února 2010, 02.00 | Sony na tiskové konferenci PMA představila své plány na rok 2010. Tyto plány zahrnují například představení hybridního fotoaparátu s možností výměny objektivů, příchod nástupce populární DSLR Alpha A700 či uvedení prototypů dvou nových objektivů (ultrazoom 500 mm se světelností f4 a nové sklo Distagon T 24mm f2 ZA SSM). Více viz náš článek.

Sony představilo koncept hybridního fotoaparátu s APS-C senzorem
Dnes už je jasné, že příchod PEN fotoaparátu od Olympusu v loňském roce, zvěstoval na trhu vznik nové kategorie digitálních aparátů. Podobný koncept bez zrcadlového fotoaparátu, jenž je vybavený větším snímačem, poté postupně představili další výrobci, jako například Panasonic (Lumix GF1) či Samsung (NX10). Po tiskové konferenci na PMA to nyní vypadá, že se k tomuto typu fotoaparátu přihlásí i společnost Sony.

Makety hybridního fotoaparátu Sony, který bude vybaven APS-C senzorem a bude umožňovat výměnu objektivů

Sony totiž představila koncept digitální „bez zrcadlovky“, což je fotoaparát, který při svých kompaktních rozměrech, v sobě obsahuje APS-C formát senzoru (fotoaparát tedy nabídne mnohem lepší obrazovou kvalitu snímku než je tomu u běžných kompaktů). Jedná se o stejně velký senzor, kterým jsou vybavené APS-C DSLR řady Alpha (například A700).

Uvedený fotoaparát bude na PMA výstavě zatím vystavený ve formě makety, nicméně Sony již odtajnilo některé podrobnosti. Proslýchá se, že Sony bude modely z této nové kategorie fotoaparátů označovat názvy „NEX3“ / „NEX5“ či „NEX7“. Přístroj by měl být vybavený novým bajonetem, který se bude jmenovat „E-mount“.

Podle některých neoficiálních informací by měl senzor fotoaparátu nabízet rozlišení 14 Mpix, 11bodový AF, nastavitelnou citlivost v rozmezí hodnot ISO 200 – 12 800, 3palcový LCD monitor s rozlišním 920 000 pixelů, RAW formát, kompatibilitu SD/SDHC paměťovými kartami či napajení pomocí akumulátorů FW50.

Z prvních pohledů na produktové fotografie prototypu lze usuzovat, že nový fotoaparát bude vybavený interním bleskem a pomocnou LED diodou pro AF ostření. Vypadá to, že nový fotoaparát nebude disponovat ani optickým ani elektronickým hledáčkem. Na maketě produktu rovněž chybí patice pro zásun externího blesku, a proto se bude patrně jednat o fotoaparát, který bude určen pro méně náročné fotografy.

Je pravděpodobné, že s uvedení tohoto typu fotoaparátu Sony také představí edici objektivů, které bude možné na uvedený typ bajonetu nasazovat. Zatím se v této souvislosti hovoří o pancake objektivu Sony 16mm f2,8 a setovém zoomu Sony 18-55 mm f3,5 – f5,6 . Rovněž to vypadá, že uvedenou dvojici objektivů pro E-mount bajonet doplní nějaký blíže nespecifikovaný teleobjektiv (jak je vidno z přiložené fotografie níže).

“Teaser“ snímek k novým objektivům, které Sony v dohledné době představí pro E-mout bajonet svých hybridních fotoaparátů

Nový fotoaparát bude vybaven snímačem, který bude nést označení Exmor APS HD CMOS. Zatím bohužel není známo, jakým rozlišením bude tento senzor disponovat. Přístroj bude schopen nahrávat HD video (rozlišení HD videa by mělo činit 1 980 x 1 080 pixelů při rychlosti záznamu 30 sn./s), které bude ukládáno v AVCHD formátu (kompatibilní s Blue Ray záznamem).

Neoficiální snímek hybridního fotoaparátu Sony s nasazeným „Pancake“ objektivem Foto: via Ubergizmo.com

Novinka tedy bude v blízké budoucnosti konkurovat 4/3 Micro Four Thirds platformě fotoaparátů (například Olympus Pen E-PL1 či Panasonic GF1). Současně můžeme vidět, že s příchodem nového aparátu Sony zvoní hrana hegemonii fotoaparátu Samsung NX10, který doposud jako jediný nabízel ve své kategorii větší formát APS-C snímač. Uvidíme, s jakými dalšími informacemi nás Sony v dohledné době obeznámí, a proto budeme i nadále situaci okolo této novinky bedlivě sledovat, abychom vás o nich mohli informovat.

Nástupce DSLR Alpha A700 na obzoru?
Podle informací, které zazněly na již zmiňované tiskové konferenci Sony na PMA, to vypadá, že se v blízké době dočká svého nástupce poloprofesionální DSLR Alpha A700 (tento přístroj má tělo z hořčíkové slitiny a nabízí plejádu pokročilých funkcí). Nový model DSLR, jehož označení je zatím neznámé, by rovněž měl být vybavený nejnovějším Exmor APS HD CMOS senzorem. Podobně jako u výše uvedené novinky, bude i tento model DSLR aparátu schopen pořizovat FullHD videonahrávky, které budou ukládány do AVCHD formátu.

Podle této fotografie můžeme soudit, že Sony kromě nástupce DSLR Alpha A700 představí zřejmě ještě další digitální zrcadlovku.

Je ovšem možné, že Sony v roce 2010 představí kromě avizovaného nástupce Alphy A700 také další zrcadlovky, které budou ve svých útrobách rovněž obsahovat Exmor APS HD CMOS snímače. Další detaily se patrně dozvíme v průběhu PMA veletrhu. Budeme Vás o nich informovat.

Dva nové objektivy Sony
Aby toho ještě nebylo málo, tak Sony odtajnilo příchod dvou zajímavých objektivů. Světlo světa by měl spatřit ultravýkonný teleobjektiv nabízející monstrózní ohniskovou vzdálenost 500 mm a parametr světelnosti f4 (celý název uvedeného objektivu zní: Sony Super Telephoto 500mm f4 G SSM). Teleobjektiv s takovými parametry jistě nalezne uplatnění v oblasti profesionálních fotoreportérů či fotografů, kteří například fotografují divou zvěř. Dobrá světelnost f4 zase zajistí efektní práci s nízkou hloubkou ostrosti.

Snímek, na kterém můžeme vidět nové objektivy Sony Super Telephoto 500mm f4 G SSM a Distagon T* 24mm f2 ZA SSM Carl Zeiss

Druhá novinka v oblasti objektivů pro Sony DSLR se jmenuje Distagon T* 24mm f2 ZA SSM Carl Zeiss, kterou, jak již to ze samotného názvu vyplývá, pro Sony vyrobila renomovaná společnost Carl Zeiss. Jedná se tedy o ultraširokoúhlý objektiv s pevným ohniskem 24 mm, jež se bude honosit vynikající světelností f2,0. Po takovém atraktivním „sklíčku“ jistě sáhnou například "kovaní" fotoreportéři či fotografové, jež se specializují na krajinářskou fotografii.

Dodejme, že podobně jako u výše předestřených novinek, zatím nejsou známy žádné informace o časové dostupnosti a ceně uvedených objektivů. Uvidíme, zda se v průběhu PMA veletrhu objeví další upřesňující informace.

Zdroje:
TZ Sony
Cameralabs.com
Dpreview.com
Sonyalpharumors.com
Neutralday.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: