Strunový stativ SteadePod v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoTechnika

Strunový stativ SteadePod v praxi

3. března 2010, 04.00 | V dnešním článku si představíme jedno zajímavé fotopříslušenství, kterým je strunový stativ SteadePod. Jedná se o nouzovou alternativu monopodu, která se může fotografovi hodit v situacích, ve kterých nelze používat tripod. Daná pomůcka nalezne rovněž své uplatnění jako pomocný stabilizátor při natáčení videa. Oč se vlastně jedná a jaký dojem na nás udělal tento strunový stativ v praxi? Přečtěte si náš článek.

Do redakce nám před několika dny doputovala jedna zajímavá fotopomůcka. Jedná se o strunový stativ SteadePod, který vyrábí americká společnost Cameron Products. Tento výrobek by měl do jisté míry poskytovat alternativu k monopodům. Oč se vlastně jedná a jaký dojem na nás udělal tento strunový „stativ“ v praxi?


Balení SteadePodu


Balení SteadePodu

Strunový „stativ“ SteadePod – stručné info a popis
Fotopříslušenství SteadePod funguje na jednoduchém principu. Jedná se v podstatě o naviják, který v sobě ukrývá kromě stativového šroubu také cca 1,8 metru dlouhé ocelové lanko, jehož konec je opatřený plastovou botkou. Tu je možné sešlápnout botou, přičemž lze SteadePodem pomocí napnutého lanka výrazně redukovat vertikální záchvěvy fotoaparátu, ke kterému jsme SteadePod přišroubovali. Ve výsledku bychom se měli dopracovat ke vzniku méně rozmazaných snímků, jež byly pořízeny při delších expozičních časech, než by tomu bylo v případě prostého fotografování „z ruky“.

Strunový stativ Steadepod

Samozřejmě tímto způsobem nelze pořídit úplně ostré snímky (při snímání na dlouhé expoziční časy), protože horizontální záchvěvy tento „stativ“ příliš neredukuje. V tomto smyslu se výrobek SteadePod podobá fotografickému monopodu, který rovněž úplně neodstraňuje působení horizontálních záchvěvů.

Pohled na zadní stranu Steadepodu. Znakem kvalitního zpracování jsou zde šrouby a odolný plast, které tento výrobek jasně odlišují od některých nechvalně proslulých čínských „výlisků“.

V horní části SteadePodu nalezneme stativový šroub (standardní průměr závitu: ¼ palce), jenž se otáčí na kovové hřídelce. Díky tomu lze přišroubovaný SteadePod k fotoaparátu sklopit a tím pádem lze SteadePod používat i při fotografování na výšku (na rozdíl od monopodů, které nejsou vybavené kulovou hlavou).

V horní části SteadePodu nalezneme ...

... stativový šroub, který lze otáčet na kovovém hřídeli.

Výsun ocelového lanka, které je zataveno do plastu, je ovládán 3polohovým ovladačem:

  • Locked“ - zamknutí vysunutého lanka
  • Adujust/RFTrack“ - krokový výsun lanka s částečnou fixací polohy (v této poloze se rovněž aktivuje samonavíjení lanka do útrob SteadePodu).
  • Extend“ - volný výsun lanka

Přepínání mezi 3 režimy vysouvání lanka je možné ...

... provádět pomocí plastové páčky

Dodejme, že tento přepínač lze intuitivně ovládat prstem i v úplné tmě, takže je třeba v tomto ohledu pochválit zdařilou ergonomii zmiňovaného výrobku.

Opěrná botka se ze SteadePodu vysouvá ...

... zatažením za spodní rohový výčnělek.

Plastová botka na konci vysunutého lanka, kterou fotograf sešlapuje botou, je na svém konci vybavena háčkem. Ten umožňuje botkou protáhnout lankovou smyčku, s níž je možné SteadePod připevnit například k pásku u kalhot.

Plastová botka je na svém konci ...

... vybavena praktickým hákem, který zvyšuje možnosti jejího fixování.

Výhody a nevýhody SteadePodu
Přestože SteadePod nemůže plnohodnotně nahradit tripod a monopod (na rozdíl od monopodu se totiž o SteadePod nemůžeme opřít), tak to ovšem neznamená, že by SteadePod nedisponoval určitými nespornými výhodami.

Princip použití struného stativu je jednoduchý. SteadePod přišroubujeme...

... na stativový závit kompaktu či ...

... digitální zrcadlovky (popřípadě videokamery).

Asi největší benefit SteadyPodu jsou jeho kapesní rozměry (cca 63 x 20 x 83 mm ) a váha (do 150 g.), díky kterým se bez problému vejde do kapsy či do kterékoliv fotografické brašny pro DSLR. Díky této výhodě lze SteadePod používat i v místech, kde je používání stativu nemožné (například z prostorových důvodů) či zapovězené (například ve velkých městech v USA anebo v prostorách hradů a zámků apod.).

Když máme SteadePod připevněný k fotoaparátu, tak táhnutím z něj vysuneme lanko s botkou (přepínač strunového stativu nesmí být v poloze „Locked“).

Jako další pozitivum SteadyPodu můžeme zmínit jeho schopnost poskytovat expoziční výhodu až cca 1 EV. Uvedená pomůcka také příznivým způsobem zvyšuje účinnost systémů mechanické stabilizace, kterými dnes disponuje většina kompaktních fotoaparátů či objektivů. Velmi dobře se SteadePod uplatní nahrávání videosekvencí, jelikož znatelně eliminuje rušivé roztřesení rukou, které při pohledu na nahrané video působí velmi rušivě.

Botku SteadePodu sešlápneme nohou...

a táhnutím vysunume ze SteadePodu lanko.

Výrazným pozitivem SteadePodu je jeho poctivé a bytelné zpracování těla a velmi jednoduchá obsluha. Výrobek skutečně nese znaky produktu, za jehož vznikem stojí americká společnost s více než 40letou praxí. Nejedná se tedy o žádný nekvalitní plastový výlisek „ala China“, který vám vydrží jen pár týdnů používání. Všechny exponované součástky (vyjma botky) jsou vyrobené z kovu (například hřídelka výklopného kloubu, stativový šroub či spojovací inbusové šrouby).

Poté řádným tahem napneme lanko tak, abychom mohli snížit chvění fotoaparátu.

Příznivě musíme také ohodnotit i zapouzdření ocelového lanka do plastového obalu, které jej chrání před zrezavěním. Pozitivně vyzdvihnout musíme rovněž existenci gumové plošky okolo stativového šroubu, která chrání fotoaparát před poškrábáním.

Pak s řádně napnutým strunovým stativem zadržíme dech a může začít s vlastním fotografování.

Díky stativovému šroubu, který se otáčí na kovové ose ...

Další výhodou SteadePodu (například oproti monopodu) je existence výklopného stativového šroubu, díky kterému jej může použít i při fotografování na výšku.

... můžeme se SteadePodem bez problémů fotografovat také na výšku

Mezi nevýhody SteadePodu můžeme asi v prvé řadě jmenovat jeho cenu. V kamenném obchodě můžeme tuto pomůcku pořídit za cenu cca 720 Kč (včetně DPH), což může skutečně „svádět“ některé schopné fotokutily si něco podobného vyrobit doma na koleni za výrazně menší náklady (viz např. tutoriály ZDE či ZDE).

 

Výřez nočního snímku, který jsme pořídili bez a s SteadePodem (expoziční čas 1s; DSLR Sony Alpha A550; objektiv Sony 18-55 mm; ohnisko 26 mm).

Nicméně v internetovém obchodě by měla být cena SteadyPodu znatelně menší (cca 594 Kč včetně DPH), což je cena, která je téměř srovnatelná s cenou, za kterou je SteadePod v USA prodáván jeho výrobcem (cca 29 USD).

 

Výřez snímku, který jsme pořídili bez a s SteadePodem (expoziční čas 1/4s; DSLR Canon EOS 500D; objektiv Sigma 18-50 mm; ohnisko 18 mm).

Pokud vezmeme v potaz obecně vyšší cenovou hladinu, která dnes charakterizuje trh s fotopříslušenstvím, tak lze zmiňovanou cenu SteadePodu do jisté míry akceptovat (především s přihlédnutím ke komfortnímu a pohodlnému používání, které SteadePod nabízí).

 

Výřez snímku, který jsme pořídili bez a s SteadePodem (expoziční čas 1/4s; DSLR Canon EOS 500D; objektiv Sigma 18-50 mm; ohnisko 50 mm).

Další nevýhoda SteadePodu vyplývá z jeho ne úplně 100% úspěšnosti při eliminaci horizontálních záchvěvů fotoaparátu (ve srovnání s tripodem či monopodem). Díky tomu se přeci jen nelze úplně vyvarovat vzniku neostrých snímků (v případě použití dlouhých expozičních časů), byť díky SteadePodu je výsledné rozmazání snímku znatelně menší než v případě prostého fotografování z ruky.

 

Výřez snímku, který jsme pořídili bez a s SteadePodem (expoziční čas 1/8s; DSLR Canon EOS 500D; objektiv Sigma 120-400 mm; ohnisko 120 mm).

Drobnou výtku si nedopustíme poznamenat k materiálu, ze kterého je vyrobená příšlapová botka. Tato botka je totiž vyrobena z plastu, který, ač je bytelné povahy, není přeci jen tak odolný, jako by tomu bylo v případě kovové komponenty. Plastové botce tedy při delším používání hrozí její výrazné opotřebení (například při fotografování na tvrdých površích – chodníky, kameny apod.).

 

Výřez snímku, který jsme pořídili bez a s SteadePodem (expoziční čas 1/8s; DSLR Canon EOS 500D; objektiv Sigma 120-400 mm; ohnisko 400 mm).

Závěr:

Sečteno podtrženo: Steadepod je především pomůcka, která je určena pro amatérské fotografy, kterým v nouzi může poskytnout určitou alternativu ke standardním tripodům a monopodům. Za poměrně vyšší cenu, uživatel dostane do rukou výrobek, který se vyznačuje kvalitním zpracováním a jenž není kupodivu vyráběn v Číně (Made in USA).

 

Výřez snímku, který jsme pořídili bez a s SteadePodem (expoziční čas 2s; DSLR Sony Alpha A550; objektiv Sony 18-55 mm; ohnisko 55 mm).

Při svých kapesních rozměrech a váze nabízí SteadePod výhodu komfortního a snadného ovládání (3 fixační módy, samonavíjecí lanko, výklopný stativový šroub umožňující mimo jiné fotografování na výšku apod.), jež mohou fotografa zlákat si tento produkt zakoupit a zavrhnout tak nutkání si podobnou alternativu strunového stativu vyrobit doma tzv. „na koleni“.

 

Výřez snímku, který jsme pořídili bez a s SteadePodem (expoziční čas 2s; kompakt Panasonic LX3; ohnisko 24 mm – ekv. 35 mm).

I když tento strunový stativ nemůže z fyzikálního hlediska nabídnout takovou účinnost, jako například poskytují standardní tripody a monopody, tak přesto jeho používání výrazně napomáhá ke snížení vzniku neostrých snímků ( ve srovnání s prostým fotografování „z ruky“).

 

Výřez snímku, který jsme pořídili bez a s SteadePodem (expoziční čas 1s; kompakt Panasonic LX3; ohnisko 60 mm – ekv. 35 mm).

Své uplatnění si uvedený produkt nalezne i v oblasti nahrávání videa, kde se cení existence neroztřesených videozáběrů. Doporučit jej můžeme především pro fotografování s kompaktními fotoaparáty, nicméně svoji službu může SteadePod poskytnout i majitelům digitálních zrcadlovek.

 

Ukázka videí, které jsme pořídili bez a s SteadePodem (natočeno kompaktním fotoaparátem Panasonic LX3)

Poznámka:
Chtěli bychom touto cestou poděkovat panu Václavovi Burgerovi ze společnosti Drexx (výhradní distributor SteadePodu pro ČR), jenž nám SteadePod zapůjčil k redakčnímu otestování.

Videa, na kterých si můžete prohlédnout SteadePod:


Foto: via Youtube.com


Foto: via Youtube.com


Foto: via Youtube.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

retiazka zo železiarstva

Autor: bob222 Muž

Založeno: 03.03.2010, 09:03
Odpovědí: 4

statívový šroub z bazáru, kúsok plechu, jedno poobedie a je to v cene halierov. Výsledok ten istý...

Odpovědět na příspěvek

RE: retiazka zo železiarstva

Autor: mk Muž

Založeno: 03.03.2010, 09:41

Mě napadlo takové to navinovací vodítko na psa :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: retiazka zo železiarstva

Autor: R. Muž

Založeno: 03.03.2010, 09:53

Proc navinovaci? provazek...

Odpovědět na příspěvek

RE: retiazka zo železiarstva

Autor: pepe Muž

Založeno: 03.03.2010, 14:04

Nebo investovat do foťáku se stabilizací.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: retiazka zo železiarstva

Autor: JanT Muž

Založeno: 03.03.2010, 19:29

je soucastibaleni i ochrana chrupu? :)

Odpovědět na příspěvek

hmmmmm...

Autor: Mařka Kulhavá Muž

Založeno: 03.03.2010, 20:33
Odpovědí: 0

...co ti Rusi nevymyslí...

Odpovědět na příspěvek

Vic nez taková kravina

Autor: Jirka Tkaloun Muž

Založeno: 04.03.2010, 08:14
Odpovědí: 0

... by me zajimala spis foto-galerie tech co si na zaklade tohodle a podobnych clanku skutecne takovou "vychytavku" koupi :-)))

Ty fotky pak prece musi byt o TOLIK lepsi :-))))))))))))

Odpovědět na příspěvek

To je opravdu málo muziky za hodně peněz.

Autor: Martin Muž

Založeno: 09.03.2010, 06:49
Odpovědí: 3

1/ nelze storvnávat ani s monopodem. Foťákem třeseme ve třech směrech a kroutíme podle tří os. Monopod odebere klepání podle jednoho směru a kroucení podle všech os. Provázek odebere klepání avšak na kroucení nemá prakticky vliv.
2/ za tuto cenu se mi podařilo koupit bytelný monopod. Noname, kde výrobce patrně doháněl absenci zvučného nápisu solidností provedení. A že to lze pořídit + -zadarmo asi netřeba opakovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: To je opravdu málo muziky za hodně peněz.

Autor: Honza Muž

Založeno: 09.03.2010, 07:59

S monopodem ani se stativem se to nedá porovnat. Je jasné, že na kvalitu stativu se s tímto nedostaneš. Na kvalitu monopodu asi ani. Hlavní výhodou tohoto bude jeho mobilita. Chtělo by to vyzkoušet. Tohle je řešení do kapsy:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: To je opravdu málo muziky za hodně peněz.

Autor: Jirka Tkaloun Muž

Založeno: 09.03.2010, 12:43

Ted budu za slovíčkáře, ale tvůj výraz "řešení do kapsy" mě fakt pobavil :-)))))))))))

směju se jestě teď :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: To je opravdu málo muziky za hodně peněz.

Autor: kaiman Muž

Založeno: 09.03.2010, 13:37

Souhlasím :-)
A dodal bych - "řešení do kapsy, do které není hluboko..." :-)

Odpovědět na příspěvek

bouře ve sklenici vody

Autor: kaiman Muž

Založeno: 09.03.2010, 09:57
Odpovědí: 0

Nelze než se opakovat. Tuto pradávnou jojohračku poslali fotografové do propadliště dějin už před desítkami let. (Domácí kutilové s úspěchem používali takový ten řetízek od záchodového splachovátka...) Věnovat jí dnes pozornost skoro pěti desítkami fotografií a článkem plným dílčích pozitivních hodnocení, včetně velmi užitečné adresy distributora, je píárko jako vyšité. Rafinované je samozřejmě použití adjektiva "zajímavý" hned v prvním řádku článku. Je mi to líto, ale musím to napsat, aby utráceči korunek aspoň na chvilku zbystřili a za ty prachy si třeba zašli na dobrou véču k Pohlreichovi (to není píárko, jen pozitivní zkušenost).
Stabilizace obrazu je dnes na kdejakém kompaktu a v řadě objektivů či přístrojů. Není co řešit.
Jestli se ovšem někomu líbí jojo, tak doporučuju svinovací metr z Hornbachu (Baumaxu, OBI...), který stoji pár korun a jojovat s ním můžete jako diví! Omlouvám se předem za svoje otevřená slova, ale ta měla opravdu zaznít už v článku :-)
PS: Jinak doporučuju ze své letité praxe tato vyzkoušená řešení:
1. Fotit v dobrým světle...
2. Když chci fakt ostrou fotku, použít stativ.
3. Používat stabilizaci, opravdu funguje.
4. Zopakovat záběr, na kterém záleží.
5. Opřít se, kde se dá. Dost to pomůže.
6. Při outdooru se zadýchám, použití kratších časů neošulím.
7. Dnes bez problému používám vyšší citlivosti, a to i ty, na které v dobách filmů nikdo ani nepomyslel.
8. Zachovat si zdravý rozum je víc než prachy.
9. Pochopitelně je třeba počítat s Murphyho zákony. Každá takováhle extra pomůcka, užitečná, či jen předražená a nicotná, je zpravidla doma, když byste ji fakt tak rádi v terénu použili.

Odpovědět na příspěvek

Proč ne.

Autor: Petr Koudelka Muž

Založeno: 05.04.2010, 19:06
Odpovědí: 0

Recenze se mi líbila. Styl pana Poláčka mi přirostl k srdíčku a tak jsem si s chutí přečetl tuto recenzi. Přiznám se, že jsem byl překvapený jakou "kravinu" chce vychválit do nebe. Asi v polovině čtení jsem to neviděl jako hloupost a na konci se mi to zdá být dobté řešení pro kameru a tak. Nejsem příznivcem stativu a monopodů. Jsou velké a jejich používání mezi lidmi není zrovna jednoduché. Toto zařízeníčko si dovedu představit na besídce dětí v mateřské školce místo opírání o zeď a podobně. Použití vidím i pro panorama na které nejsem připraven. Určitě bych si toto zařízení rád osahal a zjistil co dokáže. Není to zrovna nejlevnější záležitost, ale podobných nepotřebných věcí si přeci kupujeme:-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: