StudioLine Photo Classic 3.8 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

StudioLine Photo Classic 3.8

1. listopadu 2006, 00.00 | Správce obrázků a digitálních fotografií StudioLine Photo je na trhu už delší dobu v několika verzích a rozhodně má svým uživatelům co nabídnout. Souhrnné představení tohoto variabilního manageru, editoru a publikačního programu vám nyní nabízíme.

StudioLine je produktová řada aplikací společnosti H&M Software pro správu, úpravy a publikování obrázků a především digitálních fotografií. StudioLine v současné době obsahuje tři cenově odstupňované aplikace pojmenované StudioLine Photo Basic, StudioLine Photo ClassicStudioLine Web. První dva programy slouží ke správě a práci s digitálními fotografiemi, StudioLine Web pak k návrhům, zpracování a publikování webových stránek. Všechny tři aplikace jsou k dispozici pouze ve verzi pro Windows a můžete je zakoupit jak v klasické krabicové, tak i levnější elektronické verzi ke stažení.

StudioLine Web stojí 279 USD a obsahuje sadu nástrojů pro design, editaci a publikování webových stránek formou WYSIWYG editoru kombinovaného s efektovými moduly, editorem jednotlivých stránek, archivačními nástrojem a managerem pro správu websitů. Součástí programu je samozřejmě i integrovaný FTP klient, editor šablon pro zachování shodných vzhledů webových stránek v rámci jednoho websitu, podpora vrstev, průhlednosti pro speciální efekty a řady jiných funkcí pro komfortní tvorbu webových stránek.

StudioLine Photo Basic je již dle svého názvu "základní" aplikace pro správu, zpracování, archivaci a publikování obrázků a fotografií. Program se prodává za 29 USD v krabicové verzi, elektronická verze ke stažení je k dispozici zcela zdarma. Program nabízí základní funkce pro třídění, katalogizaci, prohlížení, úpravy a publikování digitálních fotografií a v řadě funkcí snese srovnání i s komerčními aplikacemi typy ACDSee či s levnějšími verzemi Zoner Photo Studio. Součástí StudioLine Photo Basic jsou i funkce pro tvorbu slideshow a webových galérií, archivaci souborů na CD/DVD médium a tisk fotek s využitím volitelných tiskových šablon.

Podrobnější představení nás teď čeká u vyspělejší varianty StudioLine Photo Basic pojmenované Photo Classic a prodávané za 60 USD v krabicové verzi a za 30 USD v elektronické verzi ke stažení. Opět se jedná o poměrně dokonalý správce obrázků, digitálních fotografií a dalších typů multimediálních souborů s funkcemi pro organizaci, třídění, úpravy a publikování snímků v různých podobách. Součástí programu je v nové verzi 3.8 též "časová linka" Timeline umožňující přehledné třídění a katalogizaci fotografií podle data a času jejich pořízení. Mezi základní funkce aplikace dále patří filtrování zobrazování snímků podle různých kritérií, jednoduchá práce s klíčovými slovy, hodnocení snímků, podpora ICC profilů, nástroje a funkce pro barvové úpravy snímků a samozřejmě také kvalitní tiskové funkce a podpora RAW a DNG snímků, a to včetně jejich přímé editace.


StudioLine Photo Classic 3.8 - prostředí programu pro katalogizaci snímků, přiřazování klíčových slov/kategorií aj.


StudioLine Photo Classic 3.8 - prostředí programu s náhledovým oknem a podrobnými informacemi o souborech


StudioLine Photo Classic 3.8 - import obrázků a fotek

Pokud StudioLine Photo Classic už používáte, určitě vás budou zajímat novinky obsažené v aktuální verzi 3.8.x, které současně patří mezi stěžejní funkce celého programu. Především je to uživatelem volitelné grafické rozhraní s různými paletkami, které lze umístit do samostatných oken, nebo je nechat dokované u okrajů obrazovky. Photo Classic můžete díky uživatelským paletkám používat i se dvěma monitory, přičemž jeden z nich může sloužit pouze jako náhledová plocha a druhý pro image či color processingové operace. Všechna metadata podporovaná programem lze exportovat jako XML datové struktury a eventuálně je tak použít i v dalších aplikacích či databázích. Novinkou je i Backup Reminder připomínající v nastavených intervalech zálohu obrázků a fotek. Zjednodušeno bylo vyhledávání souborů v databázi a vyhledávání a nahrazování klíčových slov. Při exportu a posílání souborů e-mailem můžete nově využívat filtry s řadou exportních možností pro oříznutí snímku, jeho zaostření či doplnění textovým popiskem. Upravený je v nové verzi Photo Classic 3.8 i Design Wizard na tvorbu webových galérií a také přechodové efekty pro slideshow. Nové jsou i on-line služby pro odesílání fotografií do fotosběrny apod., bohužel se ale nejedná o žádnou službu použitelnou v České republice.

A teď už k dalším hlavním funkcím StudioLine Photo Classic. Velikost náhledů obrázků a fotografií lze měnit od 50 x 50 bodů až do velikosti 1 000 x 1 000 bodů, náhledy samozřejmě fungují i pro RAW a DNG snímky, které program rovněž podporuje. Jak už bylo řečeno výše, prostředí programu je ve značné míře konfigurovatelné včetně pozice všech nástrojových palet. StudioLine Photo Classic má několik pracovních módů, které se částečně prolínají. Už z náhledového systému můžete upravovat obrázky a fotky pomocí několika desítek nástrojů. Přepínat můžete mezi pohledem na celé album snímků, souhrnnými nebo podrobnými popiskami jednotlivých souborů ("rozklikávací" pohled obsahující metadat a spoustu jiných informací), časovým pohledem na soubory (roční, měsíční a denní pohled) a přehledem klíčových slov. Samostatný je pak prohlížeč obrázků a fotek, který se objeví klasickým dvojklikem na náhled fotky. Při seznamování se StudioLine Photo Classic se hodí kontextová nápověda pro základní funkce programu - nápověda dost otravuje, lze jí však vypnout.


StudioLine Photo Classic 3.8 - nastavení pro archivaci a import obrázků a fotografií lze provést pro každé archivační médium zvlášť


StudioLine Photo Classic 3.8 - detailní nastavení filtrů pro zobrazování souborů


StudioLine Photo Classic 3.8 - Timeline neboli kalendář umožňující jednoduché třídění souborů podle data a času nabízí roční, měsíční a denní "pohled" na fotky


StudioLine Photo Classic 3.8 - integrovaný prohlížeč obrázků a fotografií má i některé doplňkové funkce jako například lupu, rotace obrázků a systém hodnocení snímků

Import snímků z digitálních fotoaparátů či z disku lze plně automatizovat, druhou možností je pak manuální import vybraných souborů. Soubory lze rovnou i archivovat, pro každé archivační médium jsou navíc dostupné samostatné volby pro kopírování souborů a tvorbu náhledů. Po načtení souborů (program podporuje většinu běžných formátů souborů včetně GIF, PNG, PSD, PCD, AVI, MOV, MPEG a MP3) můžete přepnout do "katalogizační sekce" a přiřadit souborům klíčová slova či hodnocení, které lze navíc provádět i přímo v prohlížeči obrázků. Samozřejmostí je prohlížení IPTC a EXIF metadat a případně i přiřazení ICC profilu barev k jednotlivým snímkům. Snímky lze řadit do adresářů s popiskami jako například událost, copyright, místo pořízení fotky, autor snímku apod. Při třídění a katalogizaci souborů můžete využívat i systém odkazů, které umožňují sdílet obrázky na více umístěních bez nutnosti je mít fyzicky zkopírované do daného adresáře. IPTC a EXIF informace se kopírují do databáze fotek automaticky, další poznámky a informace můžete měnit a přidávat ručně. Podle velkého množství IPTC a EXIF metadat lze navíc soubory filtrovat stejně, jako podle různých vlastností souborů (více než 75 kritérií). K dispozici máte i systém označování souborů - například lze souborům přidat označení pro tisk, jejich odeslání e-mailem či zobrazení.

Editační funkce StudioLine Photo Classic zastupuje mimo běžných ořezových funkcí, rotací obrázků a retuší červených očí také řada opět běžných color a image processingových operací. Při úpravách snímků můžete využívat poměrně komfortní histogram, některé další "grafické" filtry se pak opět ovládají interaktivně přímo v příslušné nástrojové paletě. Samozřejmostí u editačních operací je kalibrace bílé barvy, úprava tónování a vyvážení barev, úprava expozice, nastavení jasu, kontrastu a saturace, nastavení průhlednosti a různé jiné korekční funkce pro úpravy barev. Efekty zastupuje například fotografický sépiový filtr, filtr pro tvorbu reliéfových efektů a dále pak efekty zakouřeného skla, pozadí, detekce okrajů a filtry pro kolorizaci či nastavení průhlednosti.


StudioLine Photo Classic 3.8 - Image Toolbox se sadou nástrojů pro úpravy barev, retuše červených očí, ořez a rotace snímků, změnu barvového profilu a různé efekty


StudioLine Photo Classic 3.8 - podrobné nastavení pro některé color a image processingové funkce


StudioLine Photo Classic 3.8 - zmenšené okno pro retuš červených očí


StudioLine Photo Classic 3.8 - podrobný realtime histogram

Tiskové šablony a šablony pro tvorbu webových galérií mají společné funkce pro editaci předloh v prostředí Page Editoru, prostřednictvím kterého lze vytvořit uživatelské šablony pro publikování libovolných layoutů stránek se snímky. Hotové předlohy zahrnují například kalendáře, vizitky, indexové tisky, pohlednice, přáníčka, grafická alba aj. Alba lze sdílet na internetu, tisknout či odesílat e-mailem stejně jako jednotlivé fotografie.

StudioLine Photo Classic 3.8 je poměrně výkonný katalogizační systém s řadou editačních a efektových operací, doplněný navíc o solidní exportní, publikační a archivační funkce. Pro podmínky českého prostředí chybí programu jednak česká lokalizace (není ale zase tak důležitá) a on-line napojení na v České republice použitelnou fotosběrnu. Nenašel jsem ani funkce pro korekce optických vad objektivů digitálních fotoaparátů ani skládání panoramatických snímků. Za 30 USD se však každopádně jedná o cenově dostupný program pro správu a zpracování digitálních fotografií obsahující dostatek funkcí pro každodenní používání. StudioLine Photo Classic by ale možná neškodila větší přehlednost některých funkcí, zejména informační funkce jsou dost "chaotické". Zkušební verzi programu si můžete stáhnout zdarma.


StudioLine Photo Classic 3.8 - tiskové šablony umožňují tisk různých indexových sestav, pohlednic, kalendářů či obrazových alb


StudioLine Photo Classic 3.8 - preference programu


StudioLine Photo Classic 3.8 - v Page Editoru lze používat například i vodící linky


StudioLine Photo Classic 3.8 - exportní modul na tvorbu webových galérií nabízí řadu graficky zajímavých šablon


StudioLine Photo Classic 3.8 - úvodní okno Page Editoru


StudioLine Photo Classic 3.8 - Page Editor pro editaci šablon umí pracovat s několika typy grafických a textových objektů


StudioLine Photo Classic 3.8 - přehled podrobných vlastností jednoho z prvků využívaných v šablonách editovaných Page EditoremStudioLine Photo Classic 3.8 - další podrobné volby pro různé image a color processingové operace, odesílání fotografií e-mailem a export snímků v různých grafických formátech

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - software  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: