Vytváříme jednoduše internetové galerie s Arles Image Web Page Creator - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

Vytváříme jednoduše internetové galerie s Arles Image Web Page Creator

21. srpna 2006, 00.00 | Chcete vytvořit rychle a pohodlně internetovou galerii svých digitálních fotografií? Zmenšení snímků, vytvoření náhledů, příslušného HTML a nakonec i nahrání souborů na server můžeme nechat na specializovaném software, jako je například Arles Image Web Page Creator od společnosti Digital Dutch. Snímky lze také obohacovat vkládáním log, nebo rámečků a program nabízí velké množství nejrůznějších nastavení.

Chcete vytvořit rychle a pohodlně internetovou galerii svých digitálních fotografií? Zmenšení snímků, vytvoření náhledů, příslušného HTML a nakonec i nahrání souborů na server můžeme nechat na specializovaném software, jako je například Arles Image Web Page Creator od společnosti Digital Dutch. Snímky lze také obohacovat vkládáním log, nebo rámečků a program nabízí velké množství nejrůznějších nastavení.

Jak internetová galerie funguje?
Pro kvalitní a uživatelsky příjemné prohlížení více snímků na internetu musíme pro uživatele vytvořit webové stránky, které budou mít jednoduché ovládání a rychlý provoz. Pokud nafotíme snímky například 5 MPix fotoaparátem, má jeden snímek zpravidla více než 1 MB. To je pro rychlé prohlížení galerie nepřijatelné, musíme tedy snímky zmenšit. Navíc je vhodné upravit snímek tak, aby jej uživatel okamžitě viděl na monitoru celý, tzn. aby měl rozumné rozlišení. I tak by však stahování více zmenšených snímků trvalo dlouho, a tak každému snímku vytvoříme náhled. Skupina těchto náhledů zobrazených na jedné stránce se stahuje poměrně rychle a náhledy fungují jako odkazy na zmenšené snímky. Největším kamenem úrazu je však tvorba HTML takovéto galerie. Tuto funkci již nabízí větší množství programů. My se podíváme, co umí Arles Image Web Page Creator, který vyniká obrovskými možnostmi nastavení při zpracování snímků, nebo pro tvorbu HTML.

Prohlížení snímků
Arles Images Explorer je součástí programu a slouží nejen pro prohlížení souborů, ale také pro jejich označení (můžeme si takto vybrat i jednotlivé soubory z adresáře), komentování (komentáře snímků program může zapracovat do HTML, můžeme mít ke snímku dva různé komentáře), zobrazování EXIF informací, otáčení, nebo ořezávání. Poslední dvě úpravy se neprovádějí na originálech snímků, ale aplikují se až pro zpracování zmenšenin.

Úprava snímků a vytváření náhledů
Po nastavení zdrojového (kde jsou originální snímky určené pro zpracování) a cílového adresáře (kam se výsledek uloží) se můžeme pustit do nastavení zpracování snímků. Nejdůležitějším parametrem je zde výsledná velikost snímků, kterou můžeme nastavit u náhledů (šířka závisí na požadovaném počtu sloupců) i u zmenšenin (doporučujeme šířku cca 800 bodů). Nastavit ale můžeme i stupeň komprese souborů (pro formát JPEG, ale můžeme ukládat i ve formátu PNG), metodu zmenšování (Lanczos 3, Mitchell, B-spline, Bell, Box, Triangle, Hermite), nebo aplikaci nejrůznějších filtrů (doostření, rozostření, emboss…). Pro doostřování můžeme nastavit i jeho intenzitu v 10 stupních. U náhledů i zmenšenin si také můžeme vybrat ozdobné rámování snímků. U zmenšenin (snímky dostupné po kliknutí na náhled) lze také dále nastavit vložení textu, nebo loga, což může sloužit pro propagaci našeho autorství.

Videa
Pokud jsme s digitálním fotoaparátem na dovolené, jistě každý neunikne pokušení pořídit si fotoaparátem i videosekvenci. Pokud se nám video zdaří, proč jej neumístit také do galerie snímků z dovolené? I to Arles umí, nezmenšuje samotné video, ale můžeme si vybrat, které okénko videa bude sloužit pro náhled a vše je následně zapracováno do HTML i s fotografiemi.

Tvorba HTML
Velký důraz je kladen na možnosti nastavení HTML. Můžeme si vybrat také umístění jednotlivých souborů. V základním nastavení vše pracuje tak, že do cílového adresáře se uloží podadresáře pro zmenšeniny, náhledy, stránky zmenšenin, stránky náhledů. Umístění těchto souborů i názvy adresářů lze ovlivnit.

Kromě několika přednastavených šablon si můžeme sami nastavit vzhled jednotlivých stránek s náhledy (počet sloupců a řádků s náhledy), ovládacích tlačítek, stránek se zmenšeninami (vkládání popisků a jejich polohu) atd. Kromě barev pozadí a textů můžeme také nadefinovat vložení libovolného HTML kódu na začátek a konec stránky, nebo do oblasti. Nastavit můžeme také vkládání bannerů, nebo zda-li odkazy z náhledů mají směřovat na HTML stránky se zmenšeninami, nebo jen na samotné soubory zmenšenin. V pokročilém nastavení si můžeme také vybrat automatické spouštění galerie z CD (autorun).

Výhody
- při úpravě parametrů můžeme nechat program předělat pouze příslušnou část, program nezpracuje znovu vše od začátku (náhledy, snímky, nebo HTML)
- zkušební verze dovoluje hromadně zpracovávat snímky bez jejich znehodnocení reklamou, či logem Arbes
- program je stále vyvíjen, nejedná se o jednorázově vyrobený software

Nevýhody
- ve zkušební verzi vkládá odkaz na domovské stránky výrobce do spodní části stránky

Závěr
Arles Image Web Page Creator je velmi užitečný program s dobrou kvalitou výstupu a množstvím nastavitelných parametrů. Může se hodit nejen pro publikování HTML galerií, ale i pro hromadné zmenšování snímků s vkládáním loga. Pro otestování vlastností je zde 30 denní zkušební verze (program si však dny nehlídá, nehrozí tedy blokace programu, spoléhá se zde na uživatele), která pouze vkládá odkaz na domovské stránky do spodní části HTML stránek. Cena programu pro jednotlivé uživatele je 49 dolarů a upgrade ze starší verze vyjde na 25 dolarů. Nyní je program dostupný ve verzi 6.3.1 a pracuje se již na 7 verzi. V současné době je nabízen upgrade na verzi 7 zdarma, v ceně pořízení současné verze.

::Ukázková galerie s rámečky
::Ostatní ukázkové galerie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - software  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: