20 GB Microdrive od Hitachi v blízké budoucnosti - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoTechnika

20 GB Microdrive od Hitachi v blízké budoucnosti

6. dubna 2005, 00.00 | Měsíc po uvedení svého 6 GB Microdrive na trh, oznámila společnost Hitachi vývoj Microdrive s kapacitou 20 GB. Díky tomu bude možné pořídit více snímků na jedno paměťové médium, bez nutnosti použití databanky, nebo můžeme využít kapacitu pro fotoaparáty s velkým rozlišením, jejichž RAW soubory zabírají nemalé místo.

Měsíc po uvedení svého 6 GB Microdrive na trh, oznámila společnost Hitachi vývoj Microdrive s kapacitou 20 GB. Díky tomu bude možné pořídit více snímků na jedno paměťové médium, bez nutnosti použití databanky, nebo můžeme využít kapacitu pro fotoaparáty s velkým rozlišením, jejichž RAW soubory zabírají nemalé místo.

Co je Microdrive?
Název Microdrive zavedla společnost IBM, ale používá ji právě i Hitachi. Jedná se o paměťová média standardu CF II (tlustší verze klasické CF), která se zásadně liší vnitřní technologií od běžnějších flash pamětí. Data se ukládají na miniaturní hard disk s úhlopříčkou obvykle 1", s čímž souvisí několik výhod i problémů. Microdrive lze používat stejně jako klasické paměťové karty. Stačí když dané zařízení (digitální fotoaparát) podporuje CF II. Z vnějšku se tedy chová stejně jako flash paměti, s tím rozdílem, že má delší odezvu, což je způsobeno vlastnostmi pevného disku. Nějaký čas zabere roztočení plotny pevného disku apod. Z toho plynou i rizika. Na rozdíl od flash pamětí, kde se uvnitř nic nepohybuje, je rychle rotující plotna náchylná na vibrace, ovšem moderní technologie již slibují odolnost vůči nárazu až 200 G a vibracím 1 G. A jaké jsou výhody? Zejména cena za 1 GB, jejíž rozdíl sice časem díky silnému poklesu cen flash pamětí klesnul, ale stále přetrvává v řádu desítek procent. Microdrivy tedy nabízí menší cenu za 1 GB, ale musíme se smířit s menší odolností, menší rychlostí čtení a zápisu a větší energetickou náročností.

Hitachi 20 GB Microdrive
Magnetické ukládání se používá již přes 100 let a stále dochází k velkému vývoji, zejména ve zvětšování hustoty dat. Hitachi se nyní podařilo dosáhnout hustoty 230 Gb na jeden čtvereční palec. To se podařilo díky technologii kolmého uspořádání dat. Pro přesné čtení a zapisování je také nutné zmenšit vzdálenost čtecích (zapisovacích) hlav od plotny disku. Vzdálenost u této technologie je 10 nanometrů, což je jedna desetitisícina průměru lidského vlasu. Tato technologie je nyní ve fázi testování a praktické nasazení Hitachi předpokládá v tomto roce u 2,5" disků pro notebooky. Je více než pravděpodobné, že na tuto technologii budou postupně přecházet i ostatní výrobci pevných disků, protože podélné uspořádání bitů se nyní blíží hranici udržení integrity dat. V roce 2007 již můžeme očekávat média s hustotou 230Gb/in2, kterou budou disponovat právě 20 GB Microdrivy a 1TB 3,5" disky.

Shrnutí
Zdá se, že pevným diskům v CF kartách ještě není odzvoněno a stále mají co nabídnout. Nyní se nabízí 6 GB Hitachi Microdrive za doporučenou cenu 299$ a 4 GB za 199$. 20 gigabytového Microdrivu se sice dočkáme až za dlouhou dobu, ale zjevně je se na co těšit, protože technologie kolmého uspořádání radikálně ovlivní i trh s klasickými pevnými disky pro počítače.

:: Flash animace od Hitachi laicky vysvětluje rozdíl mezi podélným a kolmým uspořádáním dat (v anglickém jazyce)

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: