Canon PowerShot A400 a A95 přicházejí - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Photokina

Canon PowerShot A400 a A95 přicházejí

Canon PowerShot A95 400

27. srpna 2004, 00.00 | Další dvě novinky, které si Canon připravil pro veletrh photokina 2004, spadají do nejnižší třídy digitálních fotoaparátů této značky PowerShot A. Přesto zejména model A95 velmi příjemně překvapí svými parametry a funkční výbavou.

Canon již několik let velmi úspěšně prodává digitální fotoaparáty s označením PowerShot A. Pokud bylo modelové označení trojciferné (Ax00), jednalo se o fotoaparát bez optického zoomu, pokud dvojciferné (Axx) šlo o zoom kompakt. Toto pravidlo poprvé porušuje právě model A400, který přichází s optickým zoomem. Model A95 pro změnu posunuje nejvyšší technickou laťku řady A o kousek výš.

Canon PowerShot A95
Produktová řada Canonu je nyní trochu zamotaná, protože marketingu společnosti se nepodařilo dodržet chronologičnost značení uvnitř řady A, kterou kdysi zavedlo. Takže model A85 je nástupcem A70 a A75 a model A95 je na přeskáčku nástupcem modelu A80. Jde tedy o fotoaparát s výklopným otočným LCD displejem, který má nově úhlopříčku 1,8" a rozlišení 118.000 bodů. Další významnou novinkou je osazení CCD snímačem s efektivním rozlišením 5,0 mil. bodů a již zcela tradiční úhlopříčkou 1/1,8". Fotoaparát tedy poskočil o třídu výš a svým způsobem se kvalitou snímků přiblížil několika dražším modelům Canonu. O zpracování obrazu se stará dobře známý procesor DiGIC, který Canon vyvinul pro vyšší modely svých digitálních fotoaparátů. Z osvědčených technologií nechybí ani 9 bodový AiAF systém automatického ostření pracující s již dobře známým objektivem nabízejícím rozsah ohnisek 38-114 mm tedy 3x optický zoom.
Ve vylepšování Canon nevynechal ani expoziční logiku, která se dočkala celkem osmi nových scénických režimů. A v neposlední řadě se zlepšila i schopnost záznamu videa, které nabízí rozlišení 640x480bodů bohužel s rychlostí záznamu jen 10 snímků za sekundu a omezenou délkou záznamu.

Celkově tedy můžeme říct, že Canon PowerShot A95 je jedním z nejlépe funkčně vybavených "low-endů" na trhu. Kombinace rozlišení 5 MPix, poměrně slušného 3x optického zoomu, možnosti použití poloautomatických i manuálního režimu expozice, přesné práce s balancí bílé, histogramu a výklopného displeje nenabízí dnes v této cenové kategorii žádný konkurent. Navíc i osvědčený design a příjemné rozměry fotoaparátu z něj dělají velmi zajímavou volbu pro náročnější začínající fotografy.

Canon PowerShot A400
Model A400 sice navazuje na A300ku, nicméně radikálně mění pohled Canonu na nejnižší kategorii DF. Na rozdíl od svých předchůdců je A400ka vybavena objektivem s 2,2x optickým zoomem a Canon tedy zřejmě definitivně přestává vyrábět fotoaparáty bez optického zoomu. Tato změna sebou přinesla i další nutné úpravy těla fotoaparátu, které se zároveň trochu zmenšilo na 107,0 x 53,4 x 36,8 mm při hmotnosti 165 gramů. Navíc i design se výrazně omladil, takže z A400 je velmi elegantní fotoaparát pro mladé. Nebudou chybět i barevné variace.
Fotoaparát je opět vybaven CCD snímačem s rozlišením 3,2 mil. bodů, ale Canon nově použil menší snímač s úhlopříčkou pouhých 1/3,2". I u nejnižšího modelu (na rozdíl od některých konkurentů) Canon umožňuje ručně nastavit citlivost, u tohoto modelu v rozsahu 50-400ISO. Nově se snímky ukládají na SD karty na místo tradičních CF.
Objektiv s 2,2x optickým přiblížením je sestaven z devíti členů v sedmi skupinách. Pracuje s rozsahem ohnisek 45 - 100 mm (zcela chybí širokoúhlý záběr, což je důsledek malé velikosti snímače) a světelností F3,8. Stejně jako vyšší modely disponuje devítibodovým AiAF zaostřováním s makro režimem od 5 cm.
Po expoziční stránce se jedná o automat doplněný o řadu pomocných funkcí jako jsou scénické režimy či systém iSAPS. Příjemně potěší možnost ručního naměření bílé barvy a možnost plně manuálního nastavení expozice.

Celkově lze říct, že A400 je jednoduchý kompakt líbivých tvarů s možností volby barevného provedení. Po technické stránce nabízí dost na to, aby i laik pořídil pěknou fotografii, kterou pak bezpečně zpracuje na formát 10x15 cm. Přístroj samozřejmě nenabízí mnoho doplňkových funkcí, přesto nepatří mezi ty kompakty, které by uživatele vysloveně omezovaly.

Hodnocení
Zatím co model A95 je očekávaným upgradem tak nějak v mezích předpokladů, A400 posunuje funkčnost poměrně výrazně kupředu. Zatímco A95 vsází zejména na vyšší rozlišení, větší displej a lepší video, A400 na nový zoom objektiv, pestrobarevné variace a menší rozměry. Uvidíme jak se povede těmto dvěma novinkám na velmi nabitém vánočním trhu. Canon se může opřít o tradici řady PowerShot A a poměrně dobrou funkční výbavu při doufejme stále velmi dobré ceně.

:: Technická specifikace Canon PowerShot A400
:: Srovnání A300 vs. A400
:: Technická specifikace Canon PowerShot A95
:: Srovnání A80 vs. A95

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: