Leica překvapila s novou profesionální DSLR Leica S2 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Photokina

Leica překvapila s novou profesionální DSLR Leica S2

30. září 2008, 00.00 | Leica minulý týden na photokině představila svoji zbrusu novou profesionální digitální zrcadlovku Leica S2. Největší rozruch poutá její 37,5 megapixelový snímač, který je zhruba 1,5x větší než full-frame. Leica dokázala vměstnat tento velký snímač dosahující téměř velikosti středo-formátu, do těla full-frame zrcadlovky. Je to předzvěst nové budoucí éry ve vývoji DSLR?

Kdo z nás se někdy nezamyslel nad tím, jaké další „mety“ čekají trh s DSLR. Rozlišení se neustále krok po kroku u DSLR zvětšuje, stejně jako se postupně stává obvyklejší full-frame formát na místo standardních APS-C snímačů. Jenže, za chvíli se i tento full-frame formát může stát „malým“, díky neustále rostoucímu počtu pixelů. Bude v budoucnu full-frame stačit nebo se stane standardním nějaký větší formát snímače? Proto představení nové profesionální digitální zrcadlovky Leica S2 lze právem označit za jednu z klíčových událostí letošní photokiny. Společnost Leica vyvinula nový DSLR fotoaparát tzv. „na zelené louce“, ve spolupráci se svými dodavateli Kodakem a Fujitsu. Tento fotoaparát má snímač, který se svou velikostí blíží středo-formátu a přitom ho dokázala umístit do těla zrcadlovky, která není větší než profesionální full-frame DSLR. Impozantní je i výše rozlišení, které je 37,5 megapixelů.

Leica S2

Snímač digitální zrcadlovky Leica S2 je typu CCD a má rozměry 30 x 45 mm. Pro společnost Leica ho na zakázku vyrobila firma Kodak. Svými rozměry převyšuje o 56% klasický full-frame formát (24x36 mm) snímače, který mají například DSLR Canon EOS 1Ds Mark III, Canon EOS 5D, Nikon D3, Nikon D700 či Sony Alpha900. Oproti klasickému středo-formátu s velikostí 36 x 48 mm (používaný například u fotoaparátů Hasselblad a Leaf) je tento snímač menší pouze o 22%. Fotoaparát Leica S2 je osazen obrazovým procesorem MAESTRO, který pro firmu Leica zhotovila společnost Fujitsu.

Leica S2

Přesné rozměry a váha DSLR Leica S2 nejsou zatím známy. Z vystaveného prototypu na photokině je ovšem patrné, jak jsme výše naznačili, že fotoaparát je zhruba stejně velký jako profesionální full-frame DSLR. Tělo fotoaparátu je černé a je zhotoveno převážně z kovu. U fotoaparátu nechybějí precizní ochranné prvky proti nepříznivým vlivům vnějšího okolí (proti vlhku, písku a prachu).

Leica S2

Digitální zrcadlovka Leica S2 má LCD displej s úhlopříčkou 3 palce a s rozlišením 460 000 bodů. Displej je upraven tak, aby poskytoval obraz dobře viditelný i při prudkém světle. Je vybaven senzorem, který monitoruje stav okolního osvětlení a podle toho přizpůsobuje intenzitu podsvícení displeje. Stavový displej je na bázi OLED technologie (pro lepší čitelnost informací z displeje). Fotoaparát Leica S2 nemá funkci živého náhledu. Na photokině se nám povedlo mít na chvilku v rukou prototyp DSLT Leica S2. Optický hledáček se nám zdál velký a hodně světelný. Zvuk závěrky je byl překvapivě tišší, než by se dalo očekávat od tak velkého sklopného zrcadla. Fotoaparát má dvě závěrky, mezi kterými si můžeme vybrat. Buď použijeme závěrku v přímo v těle fotoaparátu nebo můžeme zvolit závěrku, která je v objektivu. Nejkratší čas závěrky je 1/4000 sekundy. Autofokus je podle výrobce výkonný i při špatných světelných podmínkách. Leica S2 má duální slot pro paměťové karty typu Compact Flash a SD/SDHC. Fotoaparát podporuje rozhraní HDMI.

Leica S2

V oblasti designu, počtu a rozmístění ovládacích prvků působí nová DSLR Leica poměrně minimalistickým dojmem, jak koneckonců můžeme vidět z fotografií. Ovládání fotoaparátu probíhá hlavně přes menu na LCD displeji. Kromě čtyř nepojmenovaných tlačítek rozmístěných okolo LCD displeje, nalezneme už jen malé rolovací tlačítko na zadní straně a jeden standardní otočný volič expozičních režimů na horní straně fotoaparátu.

Leica S2

Jaké objektivy se budou na fotoaparátu Leica S2 používat? Fotoaparát je vybaven bajonetem pro nově vyvinuté objektivy, které nesou souborné označení Leica „S-Systém“. Společnost Leica uvedla, že v této „S-Systém“ třídě objektivů budou zastoupeny standardní kategorie objektivů jako je širokoúhlý objektiv (24 mm), tilt-and-shift objektiv (30 mm), základní objektiv (30 – 90 mm), tele-objektivy (100mm, 180 mm a 350 mm) a makro objektiv (120 mm). Všechny tyto objektivy budou vybaveny speciální lamelovou závěrkou, která umožňuje synchronizaci závěrky s bleskem při velmi krátkých časech.

Leica S2

Pro jaký tržní segment je nová DSLR Leica S2 určena? Společnost Leica se tímto modelem fotoaparátu zaměřuje především na profesionální fotografy. Speciálně ty řady profesionálů, kteří po full-frame DSLR už nyní začali poohlížet po vyšším rozlišení středo-formátu, ale kteří si zároveň nechtějí kupovat robustně velký fotoaparát s cenou v řádech statisíců korun (i když se dá očekávat, že Leica S2 také nebude zrovna ta nejlevnější DSLR). Právě ty by mohla nová Leica S2 zaujmout, protože při svých téměř standardních DSLR rozměrech by mohla nabídnout kvalitu srovnatelnou s obrazovým výstupem ze středo-formátových fotoaparátů. Je klidně možné, že jednou v blízké budoucnosti budou běžně používané standardní DSLR s větším snímačem než je full-frame, s rozlišením v řádech desítek megapixelů. Proto tato uvedená DSLR Leica S2, může být onou příslovečnou „ první vlašťovkou“ nových trendů budoucnosti ve vývoji DSLR. Cena fotoaparátu Leica S2 a přesné datum jeho uvedení na trh zatím nejsou známy, ale firma Leica naznačila, že by mohla být Leica S2 (včetně nových objektivů) uvedena na trh někdy v průběhu léta 2009. Více informací naleznete na stránce: http://www.s.leica-camera.com.

Leica S2 s objektivy S-System

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Jsou už ukázkové snímky

Autor: Martin Muž

Založeno: 30.09.2008, 06:00
Odpovědí: 2

Jsou už někde na netu snímky z tohoto přístroje? Nebo je to jen vzorek bez možnosti dělat snímky?

Odpovědět na příspěvek

RE: Jsou už ukázkové snímky

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 30.09.2008, 09:50

Dobrý den, pokud Vím, tak zatím nejsou k dispozici ukázkové snímky. Na photokině byl vzorek bez paměťové karty.

S pozdravem
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jsou už ukázkové snímky

Autor: TomV Muž

Založeno: 01.10.2008, 13:04

Aby taky byly, když vevnitř je zabudovaný Olympus Mju :-))

Odpovědět na příspěvek

Megapixelizace

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 30.09.2008, 06:19
Odpovědí: 2

Ve chvíli, kdy se FF může kvůli megapixelizaci ukázat malým, bude už středoformát taky téměř k nepoužití.

Jsem zvědav, jak dlouho zůstane Nikon na 12 MPx na FF...

Odpovědět na příspěvek

RE: Megapixelizace

Autor: Martin Muž

Založeno: 30.09.2008, 06:37

Já myslím, že se hon na Megapixely zastaví cca u 50 MPix, dál už nemá cenu jít až na pár speciálních výjímek.

Já dělám přípravu pro ofsetový tisk a 12 MPix, co nabízí Nikon, je skutečně málo, vždyť to není ani A3 v rozlišení pro ofset. Ale třeba A2/300dpi je cca 70 MPix, což je myslím dostatečné pro většinu potřeb, pokud nebudu dělat nějaké extrémní výřezy.

Samozřejmě bude záležet, na jak velkém čipu bude těch 50 MPix namačkáno.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Megapixelizace

Autor: cesnek Muž

Založeno: 30.09.2008, 20:26

50 mega už bylo překonáno - PhaseOne P65+ má 60 Mp na ořezaném formátu 6x4,5 cm. Tady bych rád uvedl na pravou míru výrok autora článku "Oproti klasickému středo-formátu s velikostí 36 x 48 mm...". Za klasický středoformát bych si dovolil považovat filmové kamery na svitkový film, formátu 6x4.5, 6x6, 6x7, popř. 6x8 a 6x9 cm. I když reálné rozměry filmového políčka jsou o něco menší (místo 6 cm je to většinou 56 mm, takže 6x4.5 je ve skutečnosti 56x41-43 m - velikost masky se liší model od modelu) plného středního formátu ("full-frame") dosud nebylo u digitálních stěn dosaženo (pokud neuvažujeme skenovací stěny, což je ale velmi specifická záležitost s omezeným využitím). Takže rezerva pro zvyšování počtu megapixelů bez nutnosti jejich neúnosného zuahušťování tu určitě je. Otázka ale je, kdo si to bude moci dovolit, cena "středoformátových" systémů (kromě vyloženého lowendu) se stále pohybuje od půl milionu korun nahoru. Ta Leica by mohla být zajímavou alternativou pro méně movité profesionály. Jenom mě zaráží, že do toho cpou čip s poměrem stran 3:2, 4:3 by bylo klasičtější, ale při dnešní širokoúhlé mánii by to asi nebylo dost in. No, možná to ale bude kvůli velikosti zrcátka. Až zrcadlovky vyjdou z módy (slušelo by se), tak už nebude problém přiblížit se čtverci a vyrábět pravé širokoúhlé objektivy.

Odpovědět na příspěvek

A2 70 mega?

Autor: vladarockeros Muž

Založeno: 30.09.2008, 06:56
Odpovědí: 2

A2 /420 x 594 mm/ 300 dpi není 70 mega ale "jen" cca 35 mega! 7009 x 4956 bodů přibližně, nepletu se? 70 mega má A1 /594 x 841 mm/
118 bodů je na cm..

Odpovědět na příspěvek

RE: A2 70 mega?

Autor: vladarockeros Muž

Založeno: 30.09.2008, 07:08

Dpi.. tiskové body na palec = potreba tolik a tolik bodu obrazovych v px - A2/300dpi/ - 35 Mpx obrazovych. Podle mne..

Odpovědět na příspěvek

RE: A2 70 mega?

Autor: Martin Muž

Založeno: 30.09.2008, 07:12

Jo, mas pravdu, A2 je 35 MPix, A1 je 70. Zadal jsem si rozmery A1 misto A2 :-) Jeste u Maca chrapu, je brzo :-)

Odpovědět na příspěvek

NECO

Autor: ferren Muž

Založeno: 30.09.2008, 12:12
Odpovědí: 0

krasny zajimavy fotak,bohuzel cenove asi nedostupny zaslechl jsem neco o 20.000 euro.

Odpovědět na příspěvek

tlačítka

Autor: mk Muž

Založeno: 30.09.2008, 15:01
Odpovědí: 8

Když teda pominu, že se mi design ani trochu nelíbí, tak má na můj vkus moc málo ovládacích prvků...

Odpovědět na příspěvek

RE: tlačítka

Autor: Vaclav Muž

Založeno: 30.09.2008, 20:11

Když teda pominu že design je osvědčená Leica klasika, tak na můj vkus je dost k smíchu hodnotit fotoaparát podle počtu tlačítek. Bohužel tlačítkových onanistů je pořád dost.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: tlačítka

Autor: Tommasp Muž

Založeno: 01.10.2008, 11:19

Je to docela důležitej faktor... Alr tak jestli máš nějákej automat a máš tam jenom spoušť tak asi tlačítka nepotřebuješ

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: tlačítka

Autor: Cože Muž

Založeno: 01.10.2008, 14:38

Tlačítka MOHOU mít 2 spínače (dlouhá jsou na to dost) a tedy jde MOŽNÁ o 2 kolečka a 8 tlačítek s tím, že jak jsou u displ., tak mohou mít v každém režimu různé funkce - to je jen teorie, možná je to úplně jinak, ale neblábolím, že je to k ničemu, páč to má málo tlačítek. To bych byl jinak ehm za vola

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: tlačítka

Autor: mk Muž

Založeno: 01.10.2008, 15:46

Nikdo tu nic takového netvrdil, vy vole ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: tlačítka

Autor: Kveto Muž

Založeno: 17.11.2008, 18:42

súhlasím z mk, osobne mi ovládanie cez multifunkčné tlačítka nevyhovuje.

Odpovědět na příspěvek

RE: tlačítka

Autor: gejza šľapka Muž

Založeno: 01.10.2008, 12:13

Možná je to jenom maketa. Tlačítka budou, všechno cestou menu by nebylo příliš praktické. Ale všimněte si těch "asi tlačítek" na rámečku displeje.
Je to jistě dobrý přístroj, ale cenově na úrovni PhaseOne, směremn na Hasselblad.
Žádný přechod mezi amatérskou a profi technikou. Mašinka pro profíky a řádně zazobané amatéry...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: tlačítka

Autor: mk Muž

Založeno: 01.10.2008, 14:34

Těch tlačítek u displeje jsem si všiml hned. Vím, že tohle není reportážní přístroj a že modelka ve studiu klidně počká, než se proklikám v menu, ale na druhou stranu místa je vzadu až až a proč ho nevyužít... ale koneckonců to většině zdějších diskutujících (včetně mě) asi může být jedno :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: tlačítka

Autor: ferren Muž

Založeno: 09.10.2008, 13:05

k cemu tlacitka? na foceni staci menit 3 veci,iso,cas a clonu.evidentne to kolecko meni cas a rezim,clona je na skle.jedine dalsi tlacitko je treba na iso,neverim z eby se pro to lezlo do menu.a dalsi tlacitka?koho zajimaji? tohle je profi fotak.a zadny mezistupen mezi amater a profi,dle ceny ktera bude vyssi nez digi mf...

Odpovědět na příspěvek

Lastovička

Autor: Carlos Muž

Založeno: 30.09.2008, 20:06
Odpovědí: 0

Tak si myslím, že táto lastovička by mohla byť tým "hýbateľom", ktorý spôsobí posun hranice medzi amatérskymi a profi zrkadlovkami a tak, ako za "klasickej" éry boli kinofilmové zrkadlovky čisto amatérske, budú - časom - i FF DSLR.

Odpovědět na příspěvek

K smíchu

Autor: Jan Muž

Založeno: 11.12.2008, 23:49
Odpovědí: 0

Chip od Kodaku.... Leica M8 se neprodává, protože čip má výsledky, které tu byly tak před pěti lety. Tohle je asi dobrá myšlenka ale fakt ne s Kodakem.

Odpovědět na příspěvek

Nedomyšleno

Autor: Jan Muž

Založeno: 16.04.2009, 22:39
Odpovědí: 0

Tohle je výkřik do tmy. V době digitálních stěn, které ve spojení s Mamiiyou, Hasselbladem a dalšími umožňují kipovat, šiftovat, používat macrosáně a další finesy, přijde Leica s něčím, co je pro profíka prakticky nepoužitelné. Kdyby radší dali do M8 čip od Canonu Ds MIII...

Odpovědět na příspěvek

re kodak

Autor: Pavel Muž

Založeno: 29.04.2009, 23:07
Odpovědí: 0

s dovolenim - cipy pro digitalni steny firmy hasselblad o rozliseni 39 a nyni 50 mpx dodava firma kodak. a o obrazove kvalite doufam nepochybujete v pripade tohoto giganta soucasne profesionalni fotografie.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: