Nikon D2X - představení nové 12MP profi zrcadlovky - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Photokina

Nikon D2X - představení nové 12MP profi zrcadlovky

21. září 2004, 00.00 | Nová profi zrcadlovka s dvanácti megapixely se objeví na trhu v lednu 2005. My vám nyní přinášíme kompletní technickou specifikaci s popisem novinek. I přes velký objem zpracovávaných dat si zachovává rychlé sériové snímání a nabízí mnoho dalších volitelných příslušenství, jako například bezdrátový přenos fotografií, komunikaci s GPS zařízením a chráněné CF karty.

Společnost Nikon uvolnila informace o nové profesionáůní digitální zrcadlovce s výměnnými objektivy nahrazující model D2H. Nový fotoaparát se bude jmenovat D2X a nabídne efektivní rozlišení 12,4 megapixelů, vylepšený obrazový procesor, další barevný prostor sYCC, rychlé sériové snímání, USB 2.0, přepracovaný design, podporu i-TTL a D-TTL blesků a mnoho dalších funkcí, které se od profesionální digitální zrcadlovky mohou očekávat.

Konstrukce a design
Tělo bylo přepracováno průmyslovým designérem Giogettem Giugiarem, nutno říci, že míra využití jeho schopností je úplně jinde než když navrhuje design automobilů. Přece jen u profesionální zrcadlovky je hlavním měřítkem, při posuzování její kvality konstrukce a designu, rychlé a snadné ovládání. Tělo má být nyní více odolné a vodovzdorné. Pro větší trvanlivost byl přepracován mechanismus závěrky a vyvažování zrcadla. Hmotnost 1070g bez baterie zůstává stejná jako u D2H. Stejně tak i rozměry 157,5 (š) x 149,5 (v) x 85,5 (h) mm.

Technická specifikace
Fotoaparát je osazen CMOS snímačem od Sony s efektivním rozlišením 12,4 milionů bodů a rozměry 23,7x15,7mm (ořezový faktor je 1,5x) schopným snímat fotografie s rozlišením 4288x2848, 3216x2136, nebo 2144x1424 bodů s rozsahem citlivostí od 100 do 800 ISO do formátů JPEG, RAW, nebo TIFF. Aby se dosáhlo velké rychlosti zpracování signálu ze snímače, tak byl použit čtyřkanálový výstup, kde jeden kanál slouží pro červenou, jeden pro modrou a dva pro zelenou. Signály dále putují do čtyř A/D převodníků a dále pak do obrazového procesoru ASIC, který má zajistit hladší barevné přechody ve světlech a stínech.
Systém automatické expozice 3D Color Matrix Metering II má zajistit ochranu před přeexponováním světlých částí a ztrátou detailů v tmavých částech snímku. V přístroji je použit autofokusový systém s 11 oblastmi a fázovou detekcí, snímačem okolního osvětlení vylepšující přesnost vyvážení bílé barvy a RGB snímačem s 1005 prvky zlepšující expozici. Vyvážení bílé lze změřit ručně, zvolit jednu z předvoleb, nastavit teplotu v Kelvinech, nebo vše nechat na automatice. Přidán byl nový barevný prostor sYCC, který je nyní podporován velkou řadou nových tiskáren. Na výběr jsou tedy nyní profily sRGB, AdobeRGB a sYCC.
Elektronicky řízená štěrbinová závěrka s vertikálním chodem dovoluje časy expozice od 1/8000s do 30s. Synchronizační čas s bleskem je max 1/250s. Sériové snímání nyní zvládá rychlost 5 snímků za sekundu při rozlišení 12,4MP a nebo 8sn./s při rozlišení 6,8MP. Vysokorychlostní snímání s ořezem omezí snímání na střední oblast, čímž se zároveň zvýší i ořezový faktor z hodnoty 1,5x na 2x. Nejvyšší rychlost tak zůstává stejná jako u D2H. Celkově lze tedy pořídit v plném rozlišení až 15 snímků ve formátu RAW rychlostí 5sn./s.
Technologickou lahůdkou je možnost připojení GPS zařízení pro přidání informací o zeměpisné šířce, délce a nadmořské výšce do snímku. Novým kabelem MC-35 je možné připojit GPS zařízení splňující standard NMEA0183.
D2X nabízí stejně jako jeho předchůdce rychlý náběh a krátkou prodlevu spouště, kterou výrobce uvádí 37ms. Příjemnou skutečností je možnost použití jak i-TTL, tak i D-TTL řízených blesků (např. SB-800, SB-600, SB-80DX, SB-50DX). Snímky si můžeme prohlížet na 2,5" LCD displeji s 235.000 body, přičemž přístroj již podporuje automatické otočení snímků fotografovaných na výšku. Optický hledáček s pětibokým hranolem má dioptrickou korekci a pokrývá takřka 100% záběru.
Uložením snímků (samotné ukládání má být nyní rychlejší) na CF kartu typu I, nebo II vše nekončí, můžeme je poslat bezdrátově pomocí standardu WiFi IEEE802.11b/g s volitelným zařízením WT-1, nebo WT-2. Na výběr je i klasický kabelový přenos přes USB2.0, nebo promítání snímků na videovýstupu (NTSC/PAL). Zajímavostí je vývoj nové CompactFlash karty, ve spoluprácí se společností Lexar, která zajišťuje bezpečné uschování fotografií, které je možno přečíst pouze na D2X s odpovídajícím šifrovým klíčem, nebo v počítači po zadání hesla. Napájení je zajištěno dobíjecí lithiovou baterií EN-EL4 (11V), nebo volitelným napájecím adaptérem EH-6.

Závěr
Nový model DSLR zrcadlovky od Nikonu má za cíl uspokojit profesionální fotografy, kteří potřebují velké obrazové rozlišení kvůli kvalitnímu tisku. Zlepšení tiskové reprodukce nastane i díky barevnému profilu sYCC. S použitím sériového snímání s ořezem se dosáhne stejně rychlého snímání jako s D2H. Vysokou kvalitu obrazu by měly zaručovat vylepšený obrazový procesor a měření expozice. Dále pak D2X přináší několik nových změn, které potěší a zpříjemní práci, ale nejsou nijak revoluční. Uvedení na trh bude až v lednu 2005 a to za cenu 169.990,- KČ s DPH.

Bude velice zajímavé sledovat to, jak fotoaparát přijmou uživatelé. Nikon poměrně chytře zareagoval na aktuální nabídku Canonu a D2X je posazen někam mezi EOS 1D Mark II a EOS 1Ds, aby se vyhnul přímému srovnání. Nikon sice Canon v žádném zásadním parametru nepřekonal, ale na druhou stranu přichází s o něco universálnějším fotoaparátem.

:: Technická specifikace Nikon D2X

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

D2X

Autor: Jiří Heller Muž

Založeno: 21.09.2004, 00:52
Odpovědí: 2

Mnoho let mám možnost fotografovat F5-kou s příslušenstvím.
Ne, nechci jí být nevěrný, ale po přečtení těchto vět říkám. Ano, tohle tělo chci !!!

Odpovědět na příspěvek

RE: D2X

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 21.09.2004, 09:05

Plne s Vami souhlasim. Pro ty, co nosi Nikon v srdci je D2X balzamem na dusi. Nikon preci jen drzi krok se svym vecnym souperem (Canon), i kdyz nekdy je to o nervy ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: D2X

Autor: světluška Muž

Založeno: 21.09.2004, 10:36

V high-endu Nikon hodně zaspal a teď sroval krok. Naštěstí pro něj Canon trochu usnul na vavřínech a EOS-1Ds Mark II až na rozlišení 16,7 mega nepřináší nic světoborného (viz http://www.dpreview.com/n
ews/0409/04092104canoneos
1dsmkii.asp). Takže má D2X šanci na slušný úspěch, pokud nebude mít problémy se šumem, které mu skeptici předpovídají.

Odpovědět na příspěvek

ISO?

Autor: Martin Muž

Založeno: 22.09.2004, 18:58
Odpovědí: 0

Docela me zarazi maximalni iso 800, to se mi zda vcelku malo, cekal bych 1600....

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Docela me zarazi maximalni iso 800, to se mi zda vcelku malo, cekal bych 1600....


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: