Nový IXUS od Canonu bude umět česky! - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Photokina

Nový IXUS od Canonu bude umět česky!

Ixusi5, Ixus30, Ixus40

24. září 2004, 00.00 | Společnost Canon představuje miniaturní digitální kompakty s podporou českého jazyka. Jedná se o fotoaparáty ze stylové řady Ixus, které mají označení i5, 40 a 30. IXUS 40 a 30 se může pochlubit i 2,0" LCD displejem. Pojďme se na ně podívat trochu blíže.

Nadcházející veletrh Photokina 2004 slibuje mnoho překvapení v oblasti digitální fotografie. Společnost CANON takové překvapení přináší ve formě fotoaparátů s podporou českého jazyka. Nyní nebrání opravdu nic, aby se digitální fotoaparáty rozšířily do všech rodin v Čechách.

Konstrukce a design
Všechny tři nové modely společnosti CANON spadají do kategorie ultrakompaktních fotoaparátů, o čemž hovoří i jejich rozměry. Ixus i5 má poloviční velikost mobilních fotoaparátů s celokovovým tělem, který váží pouhých 100g a má rozměry 90,3 x 47,0 x 18,5 mm. Podobně jako jiné Ixusy mají i tyto příjemně zaoblený tvar, který u ičkové verze ruší netradičně umístěné logo. Podobně jako ostatní ičkové verze je i tento model s podporou češtiny nabízen ve čtyřech různých barevných variantách (platinově stříbrná, půlnoční modrá, Bordeax červená a bouřkově šedá).
I modely Ixus 40 a 30 oplývají oblými tvary a leskem celokovových těl. Model Ixus 30 je naproti svému kolegovi lehčí o váze 115 g a o rozměrech 85,8 x 53,4 x 21,1 mm. Naproti tomu Ixus 40 váží přibližně 130 g a má rozměry 86,0 x 53,0 x 20,7 mm.CANOU IXUS 30

Technické parametry
Již jsme si zvykli, že fotoaparáty ultraminiaturních rozměrů neoplývají nijak oslnivými fotografickými výkony a jsou určeny spíše pro běžné denní použití, tak tomu je i u Ixus i5, který má objektiv s pevným ohniskem 39mm. Má v sobě zabudovaný čtyři nezávislé optické členy umístěné ve čtyřech skupinách se světelností f/2,8. Absenci optického zoomu se snaží fotoaparát částečně kompenzovat digitální zoomem s 6,5x přiblížením. Ixus tento nový model vybavil CCD snímačem s efektivním rozlišením 5MPix, který může pořizovat snímky s maximálním rozlišením 2592 x 1944.
Fotoaparáty Digital IXUS 40 a 30 jsou naproti íčku vybaveny objektivem s optickým zoomem se světelností f/2,8-4,9. Objektiv je konstruován s šesti optických členů v 5 skupinách s ohniskovým rozsahem 35-105 mm. IXUS 40ka je osazena CCD snímačem s rozlišením 4 MPix a maximálním rozlišením snímku 2272 x 1704 bodů.Snímač IXUS 30ky disponuje oproti 40ce jen 3,2 Mpix s maximálním rozlišením snímku 2048 x 1536 bodů. Autofokus nových IXUSů používá devítibodový AiAF systém měření a je dokonce vybaven pomocným světlem. V makro režimu dokáže zaostřit již od 3cm a umožňuje i přepnutí na bodové měření nebo s fixním středem a umožňuje kompenzaci expozice v rozsahu +-2EV po 1/3 krocích. Citlivost snímačů se pohybuje od 50-400 ISO.CANOU IXUS 40

Fotoaparáty nabízejí automatický nebo manuální expoziční režim. Pro rychlé pořízení snímku jsou fotoaparáty vybaveny i kreativními režimy portrétu, noční momentky, děti a zvířata, interiér, panorama, pod vodou a makro. Pro fotografování pod vodou je možno dokoupit i vodotěsný kryt. Závěrka umí pracovat s rozsahem časů 15s-1/1500s a balance bílé barvy nabízí volby automatickou nebo přednastavené. K úpravám vlastnostem snímků je možno využít fotografických efektů (živé barvy, neutrální barvy, rozostření, sépie nebo černobílý snímek). Pro pořízení rychlých fotografických scén IXUSy nabízí sekvenční pořízení snímků rychlostí 0,9 sním./s (IXUS i5), 2,4 sním./s (IXUS 40) a 2,8 sním./s (IXUS 30).
Všechny fotoaparáty jsou vybaveny vestavěným bleskem, který má i IXUS i5 rozsah 30cm až 2m a i UXUSů 40 a 30 rozsah 50cm až 3,5m. U íčkové verze IXUSů lze použít k fotografování jen 1,5“ P-Si TFT displej rozlišením 78.000 bodů. Naproti tomu model 40 a 30 nabízí 2,0“ P-Si TFT LCD displej s rozlišením 118.000 bodů a průhledový hledáček s reálným zobrazením. kromě fotografií umožňují tyto ultrakompakty i záznam videa v rozlišení 640x480 a podporují rozhraní USB. Všechna data se ukládají na SD paměťovou kartu a společnost CANON tak pokračuje v podpoře tohoto formátu.CANOU IXUS i5

Hodnocení
Canon se řadou digitálních fotoaparátů IXUS slavil celosvětově mnoho úspěchů, ale v ČR není zatím jejich pozice tak silná, jako v některých jiných regionech. Podpora češtiny přímo v menu značkového fotoaparátu je novinkou a je otázkou jak na ni uživatelé zareagují. Na jednu stranu je pravdou, že textů fotoaparáty nemají zas tolik aby jazyková bariéra byla nějak zásadní. Na druhou stranu, ale může být pro někoho české menu neodolatelným lákadlem. Bude velice zajímavé, zda ostatní výrobci budou Canon následovat či nikoli.

:: Technické parametry Canon PowerShot A30
:: Technické parametry Canon PowerShot A40
:: Technické parametry Canon PowerShot Ai5

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: