Olympus Camedia AZ-2 Zoom - fotoaparát jinak - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Photokina

Olympus Camedia AZ-2 Zoom - fotoaparát jinak

Olympus-AZ2-miniaturní

29. září 2004, 00.00 | Jednou z novinek představených Olympusem je v mnoha ohledech unikátní a na dosavadní zvyklosti Olympusu hodně inovativní model AZ-2. Pokud si vzpomínáte na ne příliš povedený model AZ-1, tak vězte, že AZ-2 je opravdu zcela jiná káva. Olympusu se totiž povedl designerský skvost.

Společnost Olympus se opět po poměrně dlouhé době vrátila ke konceptu ultratenkého fotoaparátu se zapouzdřenou optikou. Nová Camedia AZ-2 Zoom technologicky navazuje na model AZ-1 a nabízí poměrně odlišnou alternativu k fotoaparátům řady Dimage X či Sony T. Olympus se totiž při návrhu AZ-2ky oprostil od většiny svých zvyklostí a připravil zcela nový produkt, který osloví minimálně svým designem.

Konstrukce a design
Nový model AZ-2Zoom přináší nezvyklou kombinaci poměrně velkého a přitom extrémně tenkého těla. Nejde tedy vysloveně o miniaturní kompakt, přesto do kapsy pánských kalhot nádherně padne. Čelní stěna a rám fotoaparátu jsou vyrobeny z hliníku, zadní stěna je z černého plexy. Objektiv je zapouzdřen, fotoaparát postrádá optický hledáček a působí designově neuvěřitelně čistým dojmem. Rozměry 102 x 61 x 20,1 mm a váha 160 g jen dokreslují předchozí věty.

Technická specifikace
V tomto štíhlém těle se ukrývá optická soustava přístroje, která zůstala stejná jako u staršího modelu AZ1, jenž je složena z 9 členů rozložených do 7 skupin. Tři čočky jsou asférické a objektiv disponuje 2,8x optickým zoomem s ohniskovým rozsahem 40-112 mm (ekvivalent 35 mm formátu) a světelností F2,9 - 4,8.
Obraz je zaznamenáván CCD čipem s úhlopříčkou 1/2,7" a efektivním rozlišením 4 miliony bodů, který je schopen produkovat snímky s maximálním rozlišením 2288 x 1712 bodů. Fotoaparát umožňuje vytvářet i snímky ve formátu obrazu 3:2 s maximálním rozlišením 2592 x 1728 bodů. Některé typy digitálních fotoaparátů, které nabízejí možnost pořizovat snímky 3:2, ořezávají snímky z klasického digitálního formátu 4:3 a tak dochází ke snížení rozlišení snímků, což není případ modelu AZ-2 Zoom. O zpracování obrazové informace se stará procesor TruPic TURBO. Citlivost snímače je možno nastavit na automatickou volbu citlivosti nebo ovlivnit v rozsahu od 50 do 400 ISO.
Fotoaparát využívá k ostření systém TTL s porovnáním kontrastu, který umožňuje nastavit na bodové ostření, kontinuální AF nebo ponechat vše na automatice. Standardní režim umožňuje ostření od vzdálenosti 0,5 m do nekonečna a makro režim v rozsahu 0,3 - 0,5 m.V režimu Super Makro lze zaostřit již od 8 cm.
K měření expozice využívá přístroj digitální iESP poměrové měření, které lze přepnout na bodové měření. Hodnoty expozice naměřené automatikou je možno upravit pomocí kompenzace expozice +-2EV po 1/2EV krocích. Vyvážení bílé barvy nabízí 4 přednastavené hodnoty: slunečno, zamračeno, zářivka a žárovka, nebo zapnout automatické měření. AZ-2 je tedy plným automatem jak po expoziční stránce, tak po stránce nastavení balance bílé.

Pro ulehčení práce automatické expozice je fotoaparát vybaven celkem 13 scénickými režimy (Krajina, Krajina s portrétem, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Interiér, Ohňostroj, Západ slunce, Portrét, Autoportrét, Kuchyně, Sport, Pláž a sníh, Spící tvář) nebo je možné využít režim Programový AE. Kromě těchto režimů AZ-2ka disponuje i režimy Sepia, B&W, Panorama a dva v jednom, což dovoluje fotografovi širokou možnost jeho kreativity.
Při zhoršených expozičních podmínkách je možno využít samospouště nebo vestavěného blesku s dosahem 0,3 - 2,0 m při nejdelší ohniskové vzdálenosti objektivu. Při nejkratší ohniskové vzdálenosti má vnitřní blesk dosah až 3,6 m. Sériové snímání umožňuje fotografování až 8 snímků rychlostí 1,5 sním./s v režimu SHQ.
Pro stabilní obraz při záznamu videa používá AZ-2 digitální stabilizaci obrazu. Pro zápis ozvučených videosekvencí využívá AZ-2ka formát QuickTime JPEG, pro zvukovou nahrávku formát WAVE a klasické fotografie ukládá v komprimovaném obrazovém formátu JPEG (Exif 2.2).
LCD displej, na kterém se vše zobrazuje, má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 210.000 zobrazovacích bodů, který využívá technologie antireflexních LCD obrazovek, což slibuje i prohlížení pořízených snímků za přímého slunce. Tato technologie neodráží sluneční paprsky od horní vrstvy LCD, ale naopak proniká polopropustnými vrstvami až pod tekuté krystaly, kde zesiluje intenzitu umělého podsvícení displeje.
Pro přenos s počítačem využívá kombinovaný USB konektor s AV výstupem a pro ukládání pro ukládání fotografií paměťovou kartu typu xD. Napájení obstarává Li-ion akumulátor, který je možno nabíjet externím napájecím zdrojem. Nechybí ani podpora přímého tisku (bez nutnosti připojení k počítači) PictBridge. K tisku stačí pouze fotoaparát a tiskárna, např. Olympus P-10, propojená USB kabelem.

První dojmy
AZ-2ka je na první pohled opravdový skvost moderního designu. Sice podobně jako řada jiných produktů z oblasti spotřební elektroniky bojuje se všudypřítomnými otisky prstů na leštěných plochách, ale i na tento problém Olympus myslel. K fotoaparátu je dodávána speciální miniaturní čistící houbička s poutkem.
Po fotografické stránce jde o poměrně jednoduchý automat s velmi omezeným ovládáním, které vychází z častého užití LCD displeje. Výhodou přístroje je použití poměrně rozšířeného Li-Ion akumulátoru LI-20B, který je navíc možno nabíjet přímo v těle fotoaparátu. Přístroj je příjemně rychlý a pohotový. Jen trochu překvapí nasazovací krytka objektivu, která vypadá jak plastové víčko byť v barvě těla.

Hodnocení
O novém Olympusu AZ-2 Zoom se dá říci, že je to velmi vydařený stylový digitální kompakt s elegantním moderním designem a velkým LCD displejem. Jeho rozměry dovolují mít fotoaparát kdykoli sebou. Oficiální koncová cena je stanovena těsně nad 11.000 Kč vč. DPH, takže podobně jako mju-mini D by se mohla na vánoce AZ-2ka prodávat přes internet pod 10.000 Kč. Olympus AZ-2 by se měl objevit na českém trhu v průběhu listopadu 2004.


:: Technické parametry Olympus CAMEDIA AZ-2Zoom
:: Porovnání Olympus CAMEDIA AZ-2Zoom a Sony DSC-L1

Další informace o veletrhu Photokina 2004 můžete najít na stránce s online zpravodajstvím IDIFu.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: