Pentax *ist DS – nejmenší digitální zrcadlovka - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Photokina

Pentax *ist DS – nejmenší digitální zrcadlovka

16. září 2004, 00.00 | Společnost PENTAX v polovině roku 2003 přišla na trh s malou zrcadlovkou *ist D, která si našla mezi vámi mnoho přívrženců. Najde si své místo i ještě menší zrcadlovka *ist DS, která mimo velikosti nabízí i mnohá vylepšení?

Společnost Pentax rozšiřuje v těchto dnech svojí nabídku digitálních zrcadlovek (DSLR) o nový model – Pentax *ist DS. Svými rozměry se tento přístroj stává nejmenším digitálním SLR fotoaparátem na trhu a pokračuje ve stopách svého předchůdce *ist D. Nový *ist DS přináší nejen podporu objektivů K, KA, KAF a KAF2, ale i změny konstrukční a technologické. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější.Konstrukce a design
Konstrukční řešení *ist DS je velmi podobné svému předchůdci *ist D. Celkově se jedná o profesionálně vyhlížející DSLR přístroj relativně oblých tvarů s dominantním úchopem, ve kterém je uložen akumulátor. Úchop je na přední straně vykrojen z důvodu blízkosti objektivu a celkovému zmenšení rozměrů na 125 x 93 x 66 mm. Díky zmenšení fotoaparátu s vnitřní kovovou konstrukcí a plastovým pláštěm dosáhl *ist DS váhy 505 g bez akumulátoru a paměťové karty. Další pozitivní změnou je i přepracování bajonet objektivů. Pentax *ist DS tak podporuje i objektivy typu K, KA, KAF a KAF2. Mezi poslední významné konstrukční změny je zvětšení hledáčku, LCD displeje a kontrolního stavovýho displeje, kterým se tak zvýšilo přehlednost ovládání.


DSLR a jejich rozměry
TypRozměryVáha
PENTAX *ist DS125x93x66mm505g
PENTAX *ist D129x95x60mm650g
CANON 300D142x99x72mm645g
NIKON D70140x111x78mm720g


Technické parametry
Vnitřek fotoaparátu tvoří obrazový CCD snímač s efektivním rozlišením 6,1 Megapixelů společně s novým procesorem, který by měl zajistit velkou ostrost a sytost barev s rozmezím citlivosti 300-3200ISO. Tento snímač pořídila společnost PENTAX od společnosti SONY a je použit i v některých modelech společnosti NIKON. Výstupní nejvyšší rozlišení snímku zůstává stejné jako u předchozího modelu 3008 x 2008 bodů. Možnost dalších nastavení rozlišení však bylo zkráceno jen na 2400 x 1600 (Middle) a 1536 x 1024 bodů (Small). Další volby *ist DS nenabízí. Snímky je možno ukládat v komprimovaném formátu JPEG (EXIF 2.21) nebo nekomprimovaném formátu RAW s 12-bitovou hloubkou barev na paměťovou kartu typu SD. Nový Pentax *ist DS se může téže pochlubit rychlejším sekvenčním snímáním a to 2,8 snímku za sekundu s posloupností 8 snímků.
Pro snadnější a rychlejší fotografování přibylo kromě běžných expozičních režimů i 7 kreativních režimů, které využívají expozičních časů od 30s do 1/4000s. Nechybí i možnost použití času dle stisknuté spouště (BULB).
K rychlému a správnému ostření využívá PENTAX *ist DS 11-bodového AF (SAFOX VIII) s využitím sytému TTL s porovnáním fázového rozdílu, který úspěšně využívá *ist D. Stejně tak i nový model společnosti PENTAX používá osvědčeného 16segmentového měření expozice.
Nový model nabízí i kratší synchročas 1/180s, větší rozpětí dioptrické korekce hledáčku, věší 2,0“displej s 210.000 body, větší možnost kompenzace expozice –2.0EV – 4.0EV po 0.5 krocích, přidána byla i USB 2.0 konektivita, podpora PictBridge protokolu, širší možnost nastavení obrazových vlastností a změnám se nevyhnul ani vestavěný blesk, který odpovídá ISO 200.První dojem
Ve srovnání s předchozím modelem *ist D se nejedná o vyslovenou novinku, ale o příjemnou optimalizi, kterou se více přiblíží náročnějším fotoamatérům. Ve srovnání se svým starším kolegou přináší větší LCD displej, rychlejší rozhraní USB 2.0 a další vylepšení, které vedou k celkovému vylepšení přístroje. Svou velikostí si tak upevňuje místo mezi nejmenšími DSLR fotoaparáty na trhu.
Oficiální cena bude známá až po výstavě Photokina 2004, který bude probíhat ve dnech 28.září až 3.října 2004, takže se necháme překvapit.

:: Technické parametry PENTAX *ist DS

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: