Photokina 2004: Contax U4R - lehký upgrade - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Photokina

Photokina 2004: Contax U4R - lehký upgrade

Contax U4R

1. října 2004, 00.00 | Druhá novinka od Contaxu nahradí starší model SL300R a nabídne vyšší rozlišení, větší LCD, rychlejší USB port a několik dalších drobnějších vylepšení. Koho může oslovit fotoaparát v kůži?

Druhá novinka od Contaxu nepatří mezi ty převratné. Jde o klasický upgrade rozlišení a velikosti LCD, který pravidelně provádí většina výrobců u modelů, které považuje i nadále za perspektivní a pouze nechce, aby technologicky zastaraly. Ne jinak je tomu u U4R.

Konstrukce a design
U4R v podstatě kopíruje konstrukci a designové provedení staršího SL300R, i když s rozměry 102x63,5x19 mm je o trošičku větší. Nicméně jde stále o tenký stylový fotoaparát kombinující kovové tělo s koženými prvky, které se odlišuje od běžných kompaktů kloubovým uspořádáním. Hmotnost 140 gramů spolu s precizním dílenským zpracováním dodávají fotoaparátu luxusní a přitom robustní šmrnc. Michochodem budou k dispozici varianty s černou, hnědou a modrou kůží.

Technické parametry
První novinkou je zvýšení rozlišení ze 3 na 4mil. efektivních bodů při zachování úhlopříčky CCD snímače 1/2,7". Maximální rozlišení fotografií tak vzrostlo na 2272 x 1704 bodů. Přístroj umožňuje pořizovat snímky i v rozlišení 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480 bodů s citlivostí 50, 100, 200 a 400ISO. Fotoaparát podporuje obrazový formát JPEG, zvukový formát WAV a ozvučené videosekvence se ukládají ve formátu AVI. Videosekvence je možno pořídit ve vysoké kvalitě v rozlišení 640 x 480 bodů s frekvencí 30sním./s nebo v nižším rozlišení 320 x 240 bodů ve stejné kvalitě. Délka video záznamu je omezená pouze kapacitou karty, což však uměl i předchozí model díky procesoru R-TUNE. Pro ukládání lze použít MMC a SD karty.

Objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar s 3 násobným optickým zoomem s ohniskovým rozsahem 38-115 mm je složen z 6 elementů v 6 skupinách se třemi čočkami, které korigují asferické vlivy, zůstal shodný s předchozím modelem. I světelnost F2,8 - 4,7 spolu se značkou Carl Zeiss Vario Tessar T* zůstaly zachovány. Objektiv je vybaven stejným 9 bodový AF systémem jako i4R a v makru zaostřuje od 20 cm.

Expoziční logika pracuje s časy od 1/2000s až po 4 sekundy. Kromě plné automatiky nabízí 8 scénických režimů a kompenzaci expozice. Manuálně jde změřit balance bílé barvy, tím nabídka manuálního nastavení v podstatě končí. Rychlost sekvenčního záznamu 3,3 snímku za sekundu v plném rozlišení bez omezení série na rychlou SD kartu u Contaxu nepřekvapí. Nový je 2" LCD displej, který má bohužel podobně jako u Samsungu V70 pouze 130.000 bodů. Další novinkou je použití USB 2.0. O napájení se opět stará Li-Ion akumulátor.

První dojmy
Podobně jako SL300R je i U4R víc stylovou hračkou než seriózním fotoaparátem. Působí sice uhlazeným, ale ne příliš fotografickým dojmem a je otázkou, nakolik jej upgrade zatraktivnil. Pokud srovnáme chování SL300R a U4R, rozdíly jsou v podstatě nepatrné. Pouze přístroj nabízí místo 3 MPix čtyři.

:: Technické parametry Contax U4R
:: Porovnání Contax U4R a Contax SL300R

Další informace o veletrhu Photokina 2004 můžete najít na stránce s online zpravodajstvím IDIFu.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: