Photokina 2004: Dva různé low-endy od Olympusu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Photokina

Photokina 2004: Dva různé low-endy od Olympusu

Olympus 370

4. října 2004, 00.00 | Olympus představil těsně před Photokinou nové dva lidové digitální fotoaparáty C-370 Zoom a C-470 Zoom. Nabízíme vám praktické srovnání prvních dojmů z těchto dvou levných kompaktů přímo z expozice Olympusu v Kolíně nad Rýnem.

Olympus má bohatou tradici v nižší kompaktní třídě, ve které značka Camedia vždy poměrně hodně znamenala a zejména u nás v ČR se skvěle prodávala. Modely 370 a 470 navazují na tradici jednoduchosti a elegance, což jsou tradiční zbraně v tomto segmentu. Nicméně při podrobnějším pohledu na oba dva modely zjistíme, že rozdíly mezi nimi jsou větší, než by se na první pohled zdálo.

Olympus Camedia C-370Zoom
Tento kompakt se vyčleňuje z rodiny Camedií svým, pro Olympus poměrně netradičním, tvarem těla. S rozměry 87,5 x 62,5 x 28,5 mm připomíná spíše CoolPixy od Nikonu než Klasické Camedie. Nicméně design, uspořádání ovládání i podání barev jsou typicky Olympusí. Fotoaparát působí na fotografiích trochu buclatě, ale ve skutečnosti má příjemné rozměry 87,5 x 62,5 x 38,5 mm.

Po technické stránce C370 příliš nepřekvapí. CCD snímač s úhlopříčkou 1/2,7" nabízí efektivní rozlišení 3,2 mil. bodů. Bohužel jeho citlivost je nastavována plně automaticky a to pouze v rozsahu 64 - 200 ISO. Na druhou stranu plně automatický je jak systém zaostřování i expozice. Uživatelům se nabízí pouze volba scénických expozičních režimů. I balance bílé barvy je plně automatická.

Objektiv s ohniskovým rozsahem 28 - 114mm má světelnost F2,9 - 5,0. V super makro režimu umožňuje zaostřit už od 2 cm. Fotografie v JPEGu se ukládají buď do 12MB interní paměti či na xD kartu. Napájení zajišťuje dvojice tužkových baterií a živí i poměrně malý (úhlopříčka 3,8cm) LCD displej se 130.000 body.

Olympus Camedia C-470Zoom
Druhý kompakt se svou konstrukcí odlišuje od svých předchůdců již výrazně méně. Tradiční zaoblený kompaktní tvar fotoaparátu s rozměry 99,5 x 58 x 35,5 mm vsází na osvědčené. Fotoaparát vypadá trochu jednoduše, ale rozhodně elegantně.

Technicky nabízí ve srovnání s C-370Zoom mnohem více, než jen 1 MPix navíc. Snímač má větší úhlopříčku (1/2,5") a rozsah citlivostí 64 - 250 ISO ve všech režimech a v režimu interiér až 500 ISO. Bohužel opět se vše nastavuje plně automaticky. Fotoaparát již umožňuje volit přednastavené režimy balance bílé barvy, o napájení se stará Li-Ion akumulátor a tím rozdíly nekončí. Větší úhlopříčka snímače posunula rozsah zoomu na širších 35 - 105 mm a zhoršila světelnost na F3,1 - 5,2. Fotoaparát již postrádá interní paměť a plně vsází na xD karty. Na druhou stranu se může pochlubit větším 4,5 cm LCD se 134.000 body.

Hodnocení
Oba dva fotoaparáty jsou ukázkou toho, že i Olympus cítí potřebu velmi jednoduchých plně automatických kompaktů. Oba dva přístroje jsou tak jednoduché, že se někdy až vkrádá otázka, zda to není na úkor funkčnosti. Ale oba dva modely jsou určeny opravdu jen těm, kteří hledají jednoduchost a jistotu dobrého výsledku bez jakéhokoli nastavování a přemýšlení. Uvidíme, jaké budou obrazové výsledky obou modelů. Dá se předpokládat, že u nás je zákazníků pro podobné fotoaparáty dost a dost.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: