Sony Cybershot DSC-V3 – nový top kompakt - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Photokina

Sony Cybershot DSC-V3 – nový top kompakt

15. září 2004, 00.00 | Mnoho času do veletrhu Photokina 2004 nezbývá a společnost Sony v těchto dnech představuje nový digitální kompakt, který je pokračovatelem řady V. Nový model nese označení Cyber-shot DSC-V3 by byl rád králem své třídy. Má na to?

Letošní podzim přináší mnoho novinek v oblasti sedmi megapixelových fotoaparátů a jednou z nich je i novinka společnosti Sony - Cyber-shot DSC-V3. Tento fotoaparát spadá do kategorie pečlivě zpracovaných a funkcemi nabitých přístrojů, jenž mají být co nejplnohodnotnější alternativou DLSR fotoaparátů, určené těm, kteří dávají přednost přístrojům s menšími rozměry. Model DSC-V3 má být nástupcem dobře známé DSC-V1 a budeme moci si ho poprvé prohlédnout na veletrhu Photokina 2004.


Konstrukce a design
Konstrukčně prošla DSC-V3 oproti svému předchůdci DSC-V1 mnoha změnami. Již při prvním pohledu je patrné, že vzhled DSC-V3ky se posunul směrem k potřebám náročnějších uživatelů, o čemž svědčí nejen „profesionálnější“ černá barva, ale zejména celkově robustnější design se zvětšeným úchopem. Veškeré změny vedou k větší stabilitě a lepší ergonomii přístroje, které jsou však znát na jeho váze. Váha DSC-V3ky s celokovovým tělem a rozměry 120 x 57 x 69 mm je 390 gramů.Technická specifikace
Společnost Sony do své nové V3ky použila CCD snímač z domácí vývojářské dílny o úhlopříčce 1/1,8“ s RGB barevným filtrem a efektivním rozlišením 7,1 Mpix. Citlivost snímače je možno nastavit v rozmezí 100-800 ISO. V3ka podporuje nekomprimované formáty TIFF nebo RAW a komprimované formáty JPEG podporující protokol EXIF 2.2. Pořízené snímky lze ukládat nejen na paměťové karty Memory Stick nebo její rychlejší variantu Memory Stick Pro, ale i na Compact Flash Type I.
Objektiv zůstal stejný s objektivem použitý do DSC-V1 a nese značku Carl Zeiss Vario, která se může pochlubit 4násobným zoomem s ohniskovým rozsahem 34-136mm a světelností F2,8 - 4,0. Minimální ostřící vzdálenost je od 40 cm a v režimu makro od 10cm. K ostření využívá pěti bodový AF systém s možností průběžného doostřování s možností aktivace FlexAF s volbou lib. zaostřovacího bodu. Objektiv disponuje i známým systémem holografického zaostřování pro noční fotografování. Objektiv je vybaven závitem, který umožňuje použití předsádek a telekonvertorů. TFT LCD displej byl zvětšen o celý palec a má velikost 2,5“, ale zachoval si rozlišení 123.000 bodů.
Fotoaparát nabízí široký rozsah expozičních režimů počínaje plně automatickým přes režim priority času a clony až po plně manuální režim, ve kterých využívá expozičních časů od 30s do 1/2000s a clonového rozsahu F2,8-F8,0. Pro snadnější fotografování lze využít i 6 kreativních scénických režimů. V3ka se může pochlubit nejen 6 přednastavenými hodnotami balancí bílé barvy a manuálním nastavením, expozičním bracketingem, kompenzací expozice, ale pochopitelně i možností nastavení saturace, kontrastu a doostřování.
Sony DSC-V3 disponuje i skutečnou lahůdkou, kterou je možno vidět jen u dražších modelů firmy SONY a tím je NightShot Infrared a NightFraming sytém, které umožňují pořízení snímků i za naprosté tmy. NightShot Infrared využívá infračervených paprsků s dosahem 4,5m a NightFraming zlepšuje ostření v takovýchto podmínkách pomocí promítnutí hologramu. Samozřejmě, že kvalita takových snímků není srovnatelná se snímky pořízenými za světla, ale v některých situacích mohou tyto funkce výrazně pomoci.
Společnost SONY si u V3ky dala záležet i na rychlosti pořizování snímků, o čemž svědčí i možnost sekvenčního snímání rychlostí 2,5 snímků za sekundu v řadě osmi snímků v nejlepší kvalitě. Ozvučené videosekvence je možné snímat v rozlišení 640x480 bodů při rychlosti 30 snímků za sekundu, ale je nutno vybavit přístroj rychlejší paměťovou kartou typu Memory Stick Pro.
Fotoaparát je kromě interního blesku vybaven i paticí hot-shoe pro externí blesk. K propojení s počítačem využívá V3ka rychlý USB 2.0 konektor. Napájen je Li-Iontový akumulátorem NP-FR-1 s kapacitou 1222mAh. Přístroj má konektor pro A/V výstup a podporuje i protokol přímého tisku PrictBridge.


Hodnocení
Sony Cyber-shot DSC-V3 je velice zajímavým řešením digitálního kompaktu třídy high-end určené pro náročnější fotoamatéry, který by si mohl najít své místo mezi takovými konkurenty jako je CANON Power-Shot G6 nebo Casio EX-P700. Ve srovnání s G6kou může nabídnout bytelné kovové tělo při stejné váze, větší displej , více funkcí a rychlejší přenosové rozhraní. Na druhou stranu má V3ka je papírově slabší ve vlastnostech objektivu. Přesto by si tento nový model společnosti Sony mohl najít mnoho přívrženců a ukazuje, že vývoj top kompaktů jde stále dopředu.


:: Technické parametry Sony Cyber-shot DSC-V3

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: