Sony DSC-L1 miniatura takřka bez kompromisu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Photokina

Sony DSC-L1 miniatura takřka bez kompromisu

Sony L1

31. srpna 2004, 00.00 | Společnost Sony představila nástupce svých populárních miniaturních fotoaparátů řady U. To, že se rozhodla pro zcela nové označení, není náhodou. L1 je první opravdovou miniaturou takřka bez kompromisů.

Kdo měl možnost dlouhodobě používat některý z fotoaparátů řady DSC-U (stejně jako část naší redakce) dobře ví, že šlo o takřka dokonalé zařízení. Jejich nejen miniaturní rozměry, ale zejména geniální podlouhlý tvar z nich dělaly skvělé společníky v každodenním životě a na cestách. Bohužel Účkům chyběl optický zoom, měly je 1" LCD displej a ani funkčně nepatřily zrovna ke špičce v oboru. Sony L1 řadu z těchto výtek řeší a má potenciál stát se nejen půvabnou hračkou, ale být i poměrně slušným digitálním fotoaparátem pro každodenní použití.

Konstrukce a design
Sony DSC-L1 si zachovalo vše praktické, líbivé a stylové ze svých předchůdců z řady U. To znamená, že se opět může pochlubit velmi malými rozměry (95 x 44 x 26 mm) a tvarem připomínající tyčinku Mars apod. Za váhou 122 gramů se skrývá celokovový plášť a akumulátor Lithium-Ion NP-FT1. Na druhou stranu právě povrchová úprava a váha něco přes 100 gramů dávají uživateli pocit, že v ruce nedrží jen plastovou hračku.
Po designové stránce Sony postupovalo přesně dle svých zvyklostí a pravidel. Design je čistý, moderní, líbivý a designeři nezapomněli ani na barevné variace. Kromě kovově stříbrné bude k dispozici i matná tmavě modrá, černá a fialovo-červená. Vše samozřejmě s leštěnými doplňky v barvě kovu.

Technické parametry
I přes svůj minimální objem nabízí L1 technickou specifikaci srovnatelnou s řadou fotoaparátů střední třídy. CCD snímač s úhlopříčkou 1/2,7" má efektivní rozlišení 4,1 mil. bodů a nabízí tradiční rozsah citlivostí 100 až 400ISO. Snímky v JPEGu s podporou EXIF 2.2 či video v MPEGu se ukládají na MS DUO nebo MS DUO PRO paměťové karty a do počítače se přenášejí prostřednictvím USB 2.0.
Miniaturní výsuvný objektiv nese honosné jméno Carl Zeiss Vario Tessar a nabízí běžný 3x optický zoom. Při rozsahu ohnisek 32 - 96 mm pracuje s ne příliš oslnivou světelností F2.8 - 5.1, která však rozhodně neurazí. Ani 5 bodový autofokus s přisvícením či makro od 12 cm nesvědčí o nějakém zásadním kompromisu.
Přestože je Sony L1 automatem i po expoziční stránce nabízí dost nástrojů pro ovlivnění výsledku. O zpracování obrazu se stará Real Image Procesor používaný ve vyšším modelech, kromě klasické automatiky nabízí fotoaparát i 7 scénických režimů, tři systémy potlačování šumu, volbu mezi 49 segmentovým a bodovým měřením a dokonce i živý histogram. V sekvenčním režimu zaznamenává rychlostí 1,1 snímku za sekundu maximálně 4 snímky v plném rozlišení a video záznam nabízí maximálně 640 x 480 bodů při rychlosti 30 snímků za sekundu.
Jak jsme již zmínili, fotoaparát je vybaven 1,5" LCD, který plně nahrazuje optický hledáček. Je trochu škoda, že má rozlišení pouze 78.000 bodů, ale zase se může pochlubit hybridním systémem potlačování odlesků.

Hodnocení
Pokud hledáte fotoaparát do kapsy či na krk, který vám nebude překážet, který bude dobře vypadat a navíc bude umět zaznamenat rozumně kvalitní fotografii, je čas zbystřit. Zatím jsme neměli možnost L1čku testovat v praxi, ale pokud je objektiv hoden značky Zeiss, což se dá předpokládat, mohla by být kvalita fotografií poměrně slušná. Ovládání a funkční výbava jsou ve srovnání s řadou U výrazně bohatší a to vše při zachování tvaru a rozměrů, které jsou praxí ověřené a prostě geniální. Vzhledem k tomu, že cena by se mohla pohybovat kolem 10.000Kč (v USA je stanovena oficiálně na 329USD) můžeme se těšit na říjen, kdy by mohl tento fotoaparát přijít na trh. Rozhodně vám přineseme bližší informace a první praktické zkušenosti z veletrhu photokina 2004.

:: Technické parametry Sony DSC-L1
:: Srování miniaturních FX77 vs. L1 vs. T1

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: