Canon PowerShot A510 - light verze legendy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PMA

Canon PowerShot A510 - light verze legendy

Canon A510

24. ledna 2005, 00.00 | Canon představil první ze svých připravovaných novinek pro veletrh PMA. Jde o nástupce i u nás velmi populárního a dobře známého modelu A75. A510 nejen mění číslování, ale kromě dalších novinek shodila 20% váhy a 13% objemu.

Řada PowerShot A je takzvaně low-endová část nabídky Canonu, ale pouze ve smyslu ceny. Byly to právě první Áčka od Canonu, která přinesla mezi nejlevnější kompakty manuální fotografické funkce a stala se tak na velmi dlouhou dobu oblíbenou volbou pro ty zákazníky, kteří si nemohou dovolit utratit za fotoaparát desetitisíce. Nicméně konkurence nespí a tak i Canon zhruba 2x do roka omladí nabídku modelů v této řadě. Letošním prvním příspěvkem bude A510, který by měl mít fyzickou premiéru za necelý měsíc na veletrhu PMA.

Co je nového?
A510 přináší posun číslování, do kterého se Canon u řady A již mírně zamotal. Takže vězte, že nejde o nástupce modelu A400, nýbrž A75ky. Ale tolik spíš k formálním změnám. Technicky vzato se Canon soustředil zejména na rozměry a hmotnost. Přestože tvar fotoaparátu zůstává, je fotoaparát menší a výrazně lehčí. K úspoře jistě pomohl přechod na napájení pouze dvojicí tužkových baterií, nahrazení CF karty menší SD a například i zmenšení objektivu díky použití technologie Gmo. Nicméně i přes zmenšení rozměrů přináší A510 i další technická vylepšení jako například 4x optický zoom, interní blesk spojený se zoomováním objektivu či pro nás příjemnou podporu češtiny.

Konstrukce a design
Tělo na první pohled konstrukčně zachovává vše, na co jsme byli zvyklí od předchozích modelů. Pouze se úchop pro pravou ruku trochu zmenšil, protože jsou v něm umístěny pouze dvě tužkové baterie a všechny tvary se trochu zjemnily. Přesto koncept ovládání, rozložení jednotlivých prvků a součástí je velmi podobné. Nové rozměry jsou 91 x 64 x 38 mm a hmotnost 180 gramů bez baterií.
Po stránce designu působí A510 výrazně modernějším dojmem díky zakulacení některých křivek a celkovému sjednocení designu. Tělo je více kompaktní, tvary více zaoblené a linky uhlazené.

Technické parametry
Fotoaparát je stejně jako předchůdce vybaven 3,2Mpixelovým CCD snímačem, nově s úhlopříčkou 1/2,5", čímž Canon zjevně dává najevo, že u levných fotoaparátů se nehodlá hnát za vyšším rozlišením. Rozsah citlivostí zůstává 50-400 ISO, stejně tak podpora JPEGu. Jak již bylo řečeno, A510 ukládá nově fotografie na karty formátu MMC/SD s tím, že v dodávce by měla být 16 MB verze.
Nový je objektiv se 4x přiblížením a novými Gmo čočkami. Rozšířený rozsah ohnisek 35 - 140 mm při světelnosti F2,6 - 5,5 jistě potěší. Devítibodový AiAf zaostřovací systém s makro režimem od 5cm zůstává a fotoaparátu rozhodně ostudu nedělá.
Po expoziční stránce A510 nabízí celkem 20 expozičních režimů od plného automatu, přes scénické režimy až po plný manuál. I balanci bílé barvy je možné ručně naměřit, takže A510 si uchovává velmi slušnou funkční výbavu pro ty, kteří se opravdu chtějí učit digitálně fotografovat.
Z dalších funkcí nemůžeme opominout videosekvenci s rozlišením 640x480 bodů při 30 snímcích za sekundu, sekvenční snímání s rychlostí 2,3 snímku za sekundu při 12 do série či rozšířenou podporu přímého tisku s protokolem PictBridge. Zcela nový je interní blesk s dosahem až 3,5 metru, který má systémem korekce úhlu záblesku podle nastavení zoomu optiky. Canon navíc spolu s tímto fotoaparátem představil nový slave externí blesk.
LCD displej s úhlopříčkou 1,8" palce zůstává stejně jako USB 1.1. Novinkou je již zmíněné napájení pouze dvojicí tužkových baterií.

Závěr
Nový Canon PowerShot A510 je velmi dobrou reakcí na vývoj trhu a nabídky fotoaparátů v nejnižší cenové kategorii. Zmenšení rozměrů a snížení hmotnosti zákazníci jistě ocení. Stejně tak 4x optický zoom a plná podpora češtiny budou argumenty, na které se může Canon spolehnout, protože nejsou v této třídě obvyklé. Je dobře, že zůstal snímač s rozlišením 3,2 miliónů bodů, který pro začínajícího amatéra, kterému je fotoaparát určen, zcela jistě dostačuje. Jedinou otázkou je, jaké budou praktické obrazové výsledky tohoto fotoaparátu a na tu odpovíme v rámci našeho zpravodajství přímo z PMA. O dostupnosti a ceně zatím Canon celosvětově mlčí.

::Technická specifikace
:: Srovnání A75 vs. A510

Bližší informace o novinkách představených na veletrhu PMA 2005 a prvních praktických zkušenostech s nimi najdete na http://pma.idif.cz.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: