Konica Minolta šokovala odchodem z fotobranže - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PMA

Konica Minolta šokovala odchodem z fotobranže

Minolta RIP

20. ledna 2006, 00.00 | Je to zvláštní pocit psát nekrolog společnosti jako je Konica Minolta, nicméně poměry ve fotografickém průmyslu jsou neúprosné. Konica Minolta oznámila, že končí s veškerými aktivitami v oboru foto/video a to v podstatě už koncem března! Co bude s jejími produkty a službami dál?

Pamětníci dob nedávno minulých si jistě vzpomenou na dobrý zvuk značky Minolta na našem předrevolučním trhu. Minolta má v České republice stejně jako v zahraničí dodnes poměrně velmi slušnou uživatelskou základnu, i když její finanční výsledky nebyly již pěknou řádku let nejlepší. Přesto značka Minolta je pro její příznivce věcí často doslova srdečního charakteru, jak už tomu u těch méně masových bývá. Mít a používat Minoltu fotografa odlišuje a něco to o něm vypovídá. Koneckonců Minolta si v historii připsala řadu technologických novinek a třeba v oblasti autofokusu je do dneška jedničkou a její systémy používá třeba i Hasselblad. Prostě Minolta měla, má a už bohužel nebude mít svůj zvuk.

Kde se vzaly problémy?
Nevím, nakolik mám právo hodnotit manažerská rozhodnutí bývalého vedení Minolty, ale je poměrně zřejmé, že tou nejzásadnější chybou bylo zaváhání kolem přechodu na digitální technologii. Minolta měla jako jedna z první velmi slušné DSLR jako byla RD175 a psal se teprve rok 1998. Bohužel pak nepochopitelně na několik let přerušila jejich vývoj a výrobu. Kromě klasických fotoaparátů se soustředila na digitální kompakty a zejména EVF ultrazoomy s technologií AntiShake, které sice slavily úspěchy, ale celou společnost neuživily. Právě vnitřní struktura společnosti a její velké náklady ji dovedly na pokraj krachu v roce 2002.

Jepičí život koncernu Konica Minolta
Vše, co se děje kolem Minolty, je tak nějak překvapivé a náhlé. O problémech Minolty se vědělo dlouho, ale její faktický odkup Konicou přišel jako blesk z čistého nebe. I když to v roce 2003 vypadalo, že sice poměrně malá ale dynamická Konica může svým sloučením s Minoltou získat lepší postavení na trhu a pozvednout obě jména do výšin fotografické slávy, nepodařilo se. Již v okamžiku slučování došlo k rozdělení kancelářského (rozuměj velmi ziskového) businessu KM a fotografického (rozuměj problematického) zaměření do dvou nezávislých společností zastřešených holdingem. Hodně se spekulovalo o tom, jak to dopadne s názvem společnosti, protože Konica Minolta Photo Imaging Group je přeci jen trochu neprakticky dlouhé, ale nikoho tenkrát nenapadlo uvažovat nad životaschopností. KM představila dvě nové DSLR, nabízela dále kompakty a EVF, dokonce pokračovala v klasickém filmovém segmentu a samozřejmě měla zázemí sítě minilabů.
Bohužel svět fota je neúprosný a problémy s jeho přerodem má skoro většina společností. Dle všeho Konica Minolta tyto problémy neustála, a tak se mateřský koncern rozhodl k radikálnímu řezu.

Jak to bude dál?
Jednoduše řečeno Konica Minolta takřka okamžitě končí s veškerými fotografickými aktivitami. Své veškeré aktivity týkající se DSLR, objektivů a AntiShake technologie prodala společnosti Sony, se kterou nedávno oznámila spolupráci v této oblasti. Oficiální prohlášení není zcela konkrétní, ale podle našeho názoru Sony převezme technologii pod svou značku a značka Minolta zmizí z trhu. Vše k 31.3.2006.
Kinofilmové fotoaparáty a digitální kompakty skončí zcela bez náhrady, uživatelé budou smutně vzpomínat a třeba takový Panasonic má zřejmě důvod k oslavám. Servis by mělo opět převzít Sony od 1.4.2006.
V oblasti filmů a fotozpracovatelských služeb nebude konec značky Konica Minolta přeci jen tak rychlý, protože zde existuje řada dodavatelských závazků apod. Výroba filmů a papírů bude postupně dobíhat do konce března 2007 a samotné minilaby končí opět k 31.3.2006. Tiskové zpráva konstatuje, že servis stávajících minilabů převezme Noritsu, ale jakémkoli převzetí technologie či pokračování výroby není ani zmínka.
Konica Minolta prostě a jednoduše v podstatě za dva měsíce zcela ukončí veškeré foto aktivity. Divize kancelářské techniky se celá věc zřejmě vůbec netýká.

Je to tak velké překvapení?
Včerejší oznámení z Japonska šokovalo zřejmě celý fotografický svět a zřejmě ani své vlastní zaměstnance Konica Minolta příliš dopředu neinformovala. O práci přijde přes 3 700 lidí po celém světě a to velmi rychle. Na druhou stranu jde o vyústění dlouhodobých problémů a jako takové se dalo očekávat. Stejně tak jak skončila Agfa, stejně tak jak byl Nikon nucen ukončit prakticky veškerou výrobu kinofilmové techniky s výjimkou F6, a stejně tak jak se i velmi tradiční značky jako je Pentax či Olympus musejí vyrovnat s problémy na trhu, i Konica Minolta měla své zřejmě špatně řešené těžkosti. Rok 2006 bude rokem zlomovým a KM není jediná značka, která zmizí či bude pohlcena jinou. A důvod? Klasická technika umřela rychleji, než si kdokoli dokázal představit, poptávka po digitálních kompaktech radikálně klesá s naplněností trhu, konkurence je příliš ostrá a rozdíly mezi produkty minimální a hráčů na trhu je příliš mnoho. Nezbývá tedy než se smutně rozloučit s tradiční značkou Minolta a očekávat, co bude dál.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Pravopis

Autor: Fialka Muž

Založeno: 20.01.2006, 09:36
Odpovědí: 0

"Kde se vzali problémy?" - no fuj, že se nestydíte! Ať žijou šotci! :-)

Odpovědět na příspěvek

škoda

Autor: thouma Muž

Založeno: 20.01.2006, 10:37
Odpovědí: 7

Jojo, jsem jedním z těch, kdo si k Minoltě (produktům i značce) vypěstoval vřelej vztah, v naší rodině měla tradici... Je mi to líto a mám další důvod proč si koupit poslední vlaštovku stáje, Dynax 5D!

Odpovědět na příspěvek

RE: škoda

Autor: Jajik Muž

Založeno: 20.01.2006, 11:22

To že Minolta končí bych jako důvod ke koupi "poslední vlaštovky", jak píšete neviděl. Spíše naopak. Přestane se vyrábět příslušenství a servisní podpora (asi u Sony) určitě také nebude na takové úrovni, jako kdyby firma neskončila.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: škoda

Autor: DavidFS Muž

Založeno: 20.01.2006, 12:36

Nehnevajte sa, ale to si nemyslim. Sony je obrovsky hrac v elektronicko-spotrebnom svete a do vlaku DSLR nastupi prave podporou KM bajonetov. Takze jednak sa budu vyrabat nove tela pre existujuce objektivy (s pridanim Sony technologickeho know-how) a jednak bude tlacit na vyrobu dalsich skiel (mozno dokonca cez Carl-Zeiss;)
Prirodzene otazne je, nakolko zostane novym modelom Minolta-feeling, ale myslim, ze minimalne zo zaciatku bude vplyv celkom silny - vid Samsung-Pentax. Ked prvy DSLR Samsung = zatial posledny Pentax :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: škoda

Autor: thr Muž

Založeno: 20.01.2006, 12:48

No, jenže toto je pouze vaše představa, pro kterou reálný důkaz není. Jistě se může naplnit, to ano, ale zrovna tak je velmi reálné, že Sony vezme antishake, něco v AF, a použije to v něčem úplně jiném. Nebylo by nic divného ani na změně bajonetu za používanější s cílem oslovit širší okruh zákazníků.
Takže doporučuji s úsudky vyčkat, tato změna může znamenat pro DSLR Minolta jak velký rozvoj (byť již pod jiným názvem), tak naprostý konec bez sebemenšího pokračování. Obě tyto varianty jsou podle mě pravděpodobné tak stejně...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: škoda

Autor: dr. Avalanche Muž

Založeno: 20.01.2006, 14:23

A ja jsem rad, ze fotim Canonnem :-) protoze jsem po Minolte 7D posilhaval, ale trvalo to tak dloooooooouho, ze jsem si koupil EOS 10D a pokracoval ve znacce.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: škoda

Autor: pepe11 Muž

Založeno: 21.01.2006, 22:39

A na tom Canonu je kolik n?:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: škoda

Autor: Frana Muž

Založeno: 25.01.2006, 23:29

Ono panove, pokud si prohlednete velmi pozorne Sony DSC-R1, tak zjistite, ze ma z filosofie KM jiz pomerne dost naimplementovano. Jednoznacne je tady zaznamenatelny prechod od ciste puvodni filosofie Sony. Mozna se mylim,nicmene tento fotak prisel po verejnem oznameni vzajemne spoluprace...Myslim, ze technika AF, mechanickych casti, optiky zustane KM a elektronika a CCD nebo CMOS pujde od Sonyho, ale uvidime. Vzhledem k vyraznemu padu cen se ted 5D a nebo 7D rozhodne v nejakem setu vyplati koupit (pokud nepotrebujete delat zvetseniny nad 20x30). Jinak zprava me take dost sokla,vzhledem k tomu,ze Minoltak jsem uz nekolik dlouhych roku a dodnes povazuji ergonomii Minolt za jednu z nejlepsich (coz je dano asi velikosti mych pracek:-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: škoda

Autor: Vla Muž

Založeno: 30.01.2006, 21:21

No ja jdu do toho:
Dynax 5D + AF 17-35mm/2,8-4,0 + AF 28-75mm f/2,8 za 36.000 CZK. To je neprekonatelne vse super kvalita a stabilizace. Navic Sony nekupuje prazne tovarny Sony kupuje know-how na DSLR vcetne vyrobniho programu optiky - tak jak se pise v prohlaseni. Bude dale provadet i servis takze neni duvod k panice. Prece nebudu kupovat Canon ktery nefunguje nebo Nikon kde bych zaplatil za podobnou sestavu 100.000.

Odpovědět na příspěvek

KM co si vybavím

Autor: Pavel Staněk Muž

Založeno: 20.01.2006, 12:41
Odpovědí: 11

No pod značkou Konica Minolta si vybavím víc věcí. Nejdřív Zetkovou řadu, která má podle mého tragické zpracování - slovo plasťák je ještě moc dobrý. Potom modely jak A2/A200, které jsou opravdu velmi promyšlene a dobře udělané stroje. Zrcadlovku jsme držel jen párkrát a působila na mě kvalitním dojmem a neodiskutovatelnou výhodu v IS čipu. Byla by škoda, kdyby SONY tohle všechno zahodili.

Odpovědět na příspěvek

RE: KM co si vybavím

Autor: mowla Muž

Založeno: 20.01.2006, 16:09

Mam A2 (A200 je udesne ocesana A2 - zrejme z marketingovych duvodu pri nastupu D7) a su spokojeny jak 'zelva'... Ted jen dumam, zda koupit rychle z poslednich zasob D7 nebo ne...
:-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: KM co si vybavím

Autor: Radek Muž

Založeno: 20.01.2006, 16:44

No jasně kup si jí hned zítra, za dva roky jí budeš reklamovat a nebudeš jí reklamovat... :-). Jestli jí chceš za několik let opravovat, tu D7, tak to bude dělat servis někde na koleně. Jistě na pár let to převezmě firma jiná, ale tohle nebude trvat věčně.Já osobně si nekupuju foták na dva roky. Měl jsem rok a půl D70 a ted mám D200, samozřejmě Nikon a spokojenější jak "želva" :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: KM co si vybavím

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 20.01.2006, 19:06

Nevím, kdo vymyslel ten blud o očesané A2. A200 má z A2 pouze objektiv a snímač se stabilizátorem. Když se podíváte na porovnání vlastností, tak co se týká objektivu a snímače, je stejné. Všechno ostatní je ale úplně jiné. A200 je prostě jiný foťák, než A2, určený pro jinou skupinu lidí. Kdysi jsem nad ní uvažoval, mně osobně (tím neříkám, že i vám) by vyhovovala lépe, než přetechnizovaná A2. Nástupcem A2 byla myšlena 5D, ne A200.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: KM co si vybavím

Autor: Radek Muž

Založeno: 21.01.2006, 12:51

Pro jnou skupinu lidí? Musím na to reagovat...., to si teda nemyslím. Podle mně obě dvě patří do segmentu fotoaparátů pro náročnější amatéry.Není v nich podstaný rozdíl. K profi přístrojům mají obě daleko, hodně daleko a k uživatelům co fotí jen na vánoce a na narozeniny, cca 1 fotek ročně, tyhle fotáky taky určené nejsou. Prostě jak píšu, myslím, si, že obě patří do stejného segmentu. Takže psát o jednom nebo druhém, že patří pro jinou skupinu lidí, je kardinální blbost!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: KM co si vybavím

Autor: Radek Muž

Založeno: 21.01.2006, 12:58

cca 15 fotek ročně- oprava

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: KM co si vybavím

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 21.01.2006, 17:20

Na 15 fotek ročně si nikdo nebude kupovat digiťák, poslouží Zenit po dědečkovi...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: KM co si vybavím

Autor: Radek Muž

Založeno: 21.01.2006, 21:46

Tak to by ses divil:-), jsou lidi co fotí jen na vánoce a na narozeniny, fakt! A zenita po dědečkovi by nepoužili. To je skupina lidí, co si koupí digitál UMAX a podobný dreky za tři tisíce v supermarketu a jsou "cool". A proto tihle nebudou kupovat A200, A2. Psal jsem o dvou odlišných skupináých uživatelů.Ti odně nároční si A2, A200 rozhodně nekoupí.A úplní lajci taky ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: KM co si vybavím

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 22.01.2006, 16:05

S tím Umaxem máš pravdu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: KM co si vybavím

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 21.01.2006, 17:24

Nemůžu si pomoct, mně by se A200 líbila i dnes, být trochu rychlejší. A2 bych nechtěl, nestojím o 24 tlačítek a páček, stačí mi jich tak 10 a mám s nimi co dělat. Je to jasné? Patřím do jiné skupiny lidí, než ti, kdo by tzv. "osekanou A2" nechtěli.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: KM co si vybavím

Autor: Frana Muž

Založeno: 31.01.2006, 22:05

A200 je dobry fotoaparat, ktery je naprosto bez problemu v pripade dostatecneho osvetleni (zrejme nekdo muze namitnout, co je dostatecne osvetleni-je to osvetleni, kdy nemusite pouzit blesk a udrzite bezproblemove expozici z ruky, rekneme 1/100, ISO 200:-)), AF funguje OK, expozice rovnez. Problem nastava pri pouziti externiho blesku a v pripade AF ostreni. Tam se proste nekdy fotoaparat nechyti vubec a nebo je neuveritelne pomaly, coz lze u AF castecne vyresit manualnim ostrenim a prednastavenim nejake rozumne vzdalenosti (primarne plati pro vecerni piatiky:-)). Jinak je obraz kvalitni (do ISO 400) a prace s pristrojem fajn. Opet Minoltacka ergonomie sklizi velke uspechy. V porovnani s A2/A1 je to skutecne malinko ustup z profesionality a priklon k rodinnemu foto, resp. kratkemu filmu. V porovnani s ostatnimi znackami a podobne koncipovanymi prostroji CANON, NIKON, PANASONIC 100% ale obstoji. Zalezi pouze na preferencich uzivatele vuci znackam...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: KM co si vybavím

Autor: kobol Muž

Založeno: 23.01.2006, 19:50

porovnání A1/A2/A200 lze najít např. tady
http://www.bgsdistr
ibution.sk/files/files/ko
nica_dimage_a.pdf

Orig
inál jistě i někde na webu km.cz

podstatní rozdíly A2 proti A200
A200 nemá detekci přiložení oka k hledáču (automatické přepnutí displej/EVF)
A200 nemá hi-res EVF
A200 nemá funkce šikovně vyvedené na tlačítka, ale schované v menu

+nějaké drobnosti

Odpovědět na příspěvek

Kdo bude další?

Autor: Jiří Muž

Založeno: 20.01.2006, 12:53
Odpovědí: 4

Můžem uzavírat sázky, který výrobce půjde do kytek teď. Osobně typuju Sigmu, která zůstane jen u objektivů. Také Fuji myslím nemá moc důvodů k radosti. Pentax buď splyne se Samsungem nebo padne také. Dlouhodobě očekávám problémy Nikonu, protože sice zatím má silné technologie ale proti Canonu nebo Sony má mnohem slabší finanční zázemí. Kodak je na tom také myslím dost špatně, jeho jedinou nadějí je asi společný vývoj s dvojkou Panasonic - Olympus. Jsou to všechno jen spekulace, je ale dobře, že "vyvražďování" mezi značkami může stlačit dolů ceny.

Odpovědět na příspěvek

RE: Kdo bude další?

Autor: thr Muž

Založeno: 20.01.2006, 13:18

No, produkce zrcadlovek Sigma už v podstatě mrtvá je. Tam to prostě Sigma jednoho dne vyhlásí za ukončené oficiálně a většina lidí si toho ani nevšimne. Problém by ovšem byl, kdyby začala mít problémy Sigma jako taková i v objektivech...

Odpovědět na příspěvek

RE: Kdo bude další?

Autor: Jarda Muž

Založeno: 20.01.2006, 15:56

Nemyslím si že "vyvražďování" mezi značkami bude tlačit ceny dolů.Právě naopak,pokud by hypoteticky nakonec zůstal pouze jeden nebo dva výrobci nikdo je nedonutí aby snížili ceny.Příčinou problémů většiny výrobcú fototechniky jsou příliš nízké ceny ,neodpovídající výrobním nákladům a konkurenční tlak na stále nové a nové modely digitálních fotoaparátů.Výrobcům se pak nevracejí investice do nových technologií a výsledkem jsou krachující společnosti.Takže pokud se někdo těší na nízké ceny,tak je na velkém omylu!Dražší fotoaparáty,míň novinek a drahé zpracování fotografií - to je budoucnost.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kdo bude další?

Autor: Ondrej Muž

Založeno: 20.01.2006, 16:44

Ja si spis myslim, ze vyvoj bude podobny tomu, co se deje v automobilovem prumyslu - koncerny sdruzujici vice znacek, pouzivajici stejne technologie, vzdy ale trosku jine konfigurace a v jinych "krabickach". S temi vyrobnimi naklady bych si taky nebyl moc jisty - mozna by ses divil, kdybys pracoval v nakupu treba v automobilovem prumyslu, kde je tlak na nizke ceny, bezpecnost, atd.

Odpovědět na příspěvek

RE: Kdo bude další?

Autor: Radek Muž

Založeno: 20.01.2006, 16:39

Asi jsi ve škole do marketingu nechodil nebo v horším případě nevíš co je to marketing, to řešit nebudu:-), ale "vyvraždování" mezi značkami vede pouze k vyšším cenám. Takže máme se na co těšit.Panasonic a Sony díky velkému kapitálu mají z čeho čerpat. Sigma, Ricoh, Fuji, Kodak ... a u méně známých značek se dá očekávat stejný osud jako u KM.

Odpovědět na příspěvek

zly koniec dobrej znacky

Autor: ja Muž

Založeno: 20.01.2006, 15:43
Odpovědí: 0

:((((((((((((((((((((((((
(((((((((((((((((((((((((
((((((((((((((((((((((((

Odpovědět na příspěvek

Ach jo mam tuhle firmu rad

Autor: Fik Muž

Založeno: 20.01.2006, 17:22
Odpovědí: 0

A i prestoze aktualne fotim s Canonem, doam se mi vystridala kupa minolt - od 34 az po A2. Dokonce pritelkyne jeste na dve minolty fotografuje - na nasi F300(absolutne bombasticky pristroj ) a trochu horsi X50, s kterym fotime na mistech, kde se neni radno ukazovat ovesen technikou - s Xkem jsme projeli Mexico:-) Proste tahle firma pro me byla srdecni zalezitost a je mi hrozne lito, ze konci.

Odpovědět na příspěvek

A co Konica klasická?

Autor: Miloš Muž

Založeno: 22.01.2006, 10:42
Odpovědí: 1

A co klasická fotografie a firma Konica. To už si také nebude možné koupit film Konica a pak s ním zajít ke zpracovateli Konica? Mám s nimi nejlepší zkušenosti!

Odpovědět na příspěvek

RE: A co Konica klasická?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 23.01.2006, 07:05

Filmy a papiry se budou vyrabet jeste rok, ale vyroba se bude postupne utlumovat, takze se z trhu urcite jednou vytrati. Minilaby se prestanou vyrabet 31.3.06 a ty stavajici zpracovatele sice budou pokracovat dale, ale uz se servisem Noritsu a je opet otazkou casu, kdy budou nahrazeny novymi stroji jine znacky.

Bohuzel

Odpovědět na příspěvek

km

Autor: dav Muž

Založeno: 22.01.2006, 13:26
Odpovědí: 0

Skutečně konstruktivní argumentace. :)

Odpovědět na příspěvek

A1

Autor: Pavel Muž

Založeno: 22.01.2006, 18:15
Odpovědí: 1

Já jsem si koupil A1 loni v březnu. Už byla 2x v opravě v "autorizovaném" servisu v Prostějově. Zřetelný závoj na snímku vlevo už od iso400, na iso800 se nedá fotit. Prý vlastnost snímače. To že KM končí, beru jako zadostiučninění, protože za takovej zmetek si nic jiného nezaslouží.

Odpovědět na příspěvek

RE: A1

Autor: Vla Muž

Založeno: 30.01.2006, 21:08

To se stava hlavne ze to jde opravit a vu se jak
http://www.konicaminolt
asupport.com/English.impo
rtantnotice_en.0.html
Mu
j kolega ma uz nekolikaty Canon nyni 20D pred tim 300D a spoustu objektivu v cene celkem pres 100.000 a po nekolika reklamacich jde pryc od Canonu...

Odpovědět na příspěvek

Malí kluci

Autor: relais Muž

Založeno: 23.01.2006, 22:09
Odpovědí: 2

Hádáte se tu jako malí kluci. A2 nebo A200 . . .
Nějak vám uniká, že "umřel" další významný výrobce. A kdopak to přebírá jejich výrobní programy? Abychom se nedivili, když si budem muset koupit DSLR právě od Umaxu.
Tom.

Odpovědět na příspěvek

RE: Malí kluci

Autor: FIk Muž

Založeno: 24.01.2006, 09:32

nee, nikdy mi domu neprijde Samsung, Fuji nebo Umax:-) doufam ze kdyz mi umrela KM, tak Canon vydrzi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Malí kluci

Autor: pignon Muž

Založeno: 30.01.2006, 00:00

co mate proti fuji ? fuji dela objektivy o jake se canon snad nikdy ani nepokousel a je to znacka s dlouhou tradici

Odpovědět na příspěvek

Český manuál k A200

Autor: Josef Muž

Založeno: 08.05.2006, 18:56
Odpovědí: 1

Budu moc vděčný, budete-li mi moci zaslat e-mailem český manuál k A200. Díky.

Odpovědět na příspěvek

Re: Český manuál k A200

Autor: dP Muž

Založeno: 17.05.2014, 21:35

Zájem o čeký manuál trvá?
Jestli ano, ozvěre se.
KM A200 je stále skvělý foťák :-)
dP.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: