Nikon D200 - lahůdkami nabitá DSLR zrcadlovka v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PMA

Nikon D200 - lahůdkami nabitá DSLR zrcadlovka v praxi

7. února 2006, 00.00 | Uvedení nástupce poloprofesionální DSLR zrcadlovky D100 oddaloval Nikon možná až příliš dlouho, ale čekání stálo za to. Nejde o žádné vylepšení existujícího modelu, ale o povedenou kombinaci nového snímače s rozlišením cca 10 MPix a solidního těla s povedeným ovládáním z profi D2X, pokud si odmyslíme vertikální grip. Tyto vlastnosti velmi rychle vytvořily seznam čekatelů, protože jak bývá u Nikonu zvykem, prvních vyrobených kusů nebylo mnoho. Jak dopadla D200 v testu?

{Popis a konstrukce}

Uvedení nástupce poloprofesionální DSLR zrcadlovky D100 oddaloval Nikon možná až příliš dlouho, ale čekání stálo za to. Nejde o žádné vylepšení existujícího modelu, ale o povedenou kombinaci nového snímače s rozlišením cca 10 MPix a solidního těla s povedeným ovládáním z profi D2X, pokud si odmyslíme vertikální grip. Tyto vlastnosti velmi rychle vytvořily seznam čekatelů, protože jak bývá u Nikonu zvykem, prvních vyrobených kusů nebylo mnoho. Jak dopadla D200 v testu?

Konstrukce a design
Tělo z hořčíkové slitiny je prakticky stejné jako u D2X, stačí si pouze odmyslet vertikální grip, který D200 nemá. Ne každý cítí potřebu jej využívat, a tak lze říci, že je to u D200 výhoda, která umožňuje ušetřit desítky gramů na hmotnosti. Grip samozřejmě lze dokoupit, ale nenabídne druhý stavový displej, jako u D2X. Konstrukce těla obsahuje prvky izolace, které by měly zlepšit jeho odolnost vůči vlhkosti a prachu. Gumová izolace je nejen okolo tlačítek a voličů, ale také ve dvířkách slotu paměťové karty a prostoru pro baterii. I když je D200 o něco málo vyšší, než D70, tak má citelně kratší grip. I když je grip D200 masivnější, tak lidé s většíma rukama budou cítit, že pro malíček již nezbývá příliš místa. Na druhou stranu oproti D70 je na vnitřní straně gripu mělké vyhloubení pro lepší zafixování prstů. Také tlačítko náhledu hloubky ostrosti ubírá kousek z prostoru, který je mezi gripem a bajonetem objektivu. Změnou oproti D70 je mechanická pojistka blesku, která byla u D70 elektronická. Nyní tedy u D200 uvolníme blesk i při vypnutém fotoaparátu. Rozměry fotoaparátu jsou: 147 x 113 x 74 mm a hmotnost bez příslušenství (bez objektivu, karty a baterie) je cca 830 g. S paměťovou kartou, baterií a popruhem (bez objektivu) je to cca 968 g.

Na horní straně je nalevo od vestavěného blesku kruhový výstupek s třemi tlačítky pro nastavení rozlišení snímků, vyvážení bílé a citlivosti. Pod ním je kruhový volič s pojistkou, kterým nastavíme sériové snímání, samospoušť, či předsklopení zrcátka. Na výstupku optického hledáčku je samozřejmě patice hot-shoe pro systémové blesky Nikon. Napravo od blesku je pak velký stavový displej, který zobrazuje všechny možné informace o nastavení fotoaparátu (více v sekci o ovládání). Horní část gripu je osazena klasicky otočným přepínačem pro zapnutí fotoaparátu, uprostřed kterého je i spoušť. Těsně pod spouští, prakticky již na přední straně přístroje je umístěno multifunkční kolečko. Mezi spouští a stavovým displejem jsou dvě tlačítka pro volbu režimu expozice a korekci automatické expozice.

Levý bok nabízí mnoho možností připojení. Šroubovací plastovou záslepkou je chráněn synchronizační kontakt pro blesky a gumovými krytkami jsou chráněny konektory pro videovýstup, napájení a USB. Pravý bok je využit pro slot paměťové karty, jehož plastová dvířka se otevírají pojistkou umístěnou na zadní straně přístroje.

Jediný konektor umístěný na přední straně poblíž levého boku, kde jsou ostatní konektory, je 10 pinové připojení pro dálkové ovládání, taktéž chráněný šroubovací záslepkou. Pod ním je klasická pojistka pro uvolnění objektivu z bajonetu a přepínač režimů automatického zaostřování. Nalevo od bajonetu je tlačítko pro náhled hloubky ostrosti (horní) a programovatelné tlačítko (dolní). Na dolní straně nalezneme pouze prostor pro baterii (NELZE zde použít baterie EN-EL3 a EN-EL3a z D70 a D100) a kovový závit stativu. Ten je umístěn v ose objektivu a jeho okolí je vybaveno gumovým povrchem, který chrání tělo fotoaparátu od poškrábání od stativu.

Zadní strana využívá stejně jako zbytek těla ovládání z D2X, ale ani uživatelé D70 a D100 se zde neztratí. Nalevo od velkého displeje je řada tlačítek sloužících pro zobrazování snímků, aktivaci menu, apod. Nad displejem je optický SLR hledáček s možností dioptrické korekce a výměny očnice. Nalevo od hledáčku je dvojice tlačítek pro aktivaci bracketingu a mazání snímků. Napravo od hledáčku nalezneme otočný volič oblastí měření expozice a dvě tlačítka pro blokaci expozice a zaostření. V pravém horním rohu je jedno ze dvou multifunkčních koleček sloužící pro nastavení parametrů. Napravo od displeje je křížový osmisměrný ovladač s možností stisknutí do hloubky, kterým se pohybujeme v menu a nastavujeme jím oblast zaostření. Právě volbu zaostřovacího bodu můžeme zablokovat prstencem, který je okolo voliče. Zda-li se bude jednat o jeden bod, oblast nebo volbu necháme na automatice, nastavíme přepínačem umístěným pod křížovým voličem. Posledním ovládacím prvkem na zadní straně je výše zmíněná pojistka dvířek slotu paměťové karty.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Ve fotoaparátu byl použit snímač s efektivním rozlišením 10,2 Mpix a rozměry 23,6 x 15,8 mm (APS-C). Snímky můžeme ukládat v rozlišení 3 872 x 2 592, 2 896 x 1 944 a 1 936 x 1 296 bodů ve formátech JPEG a RAW (samostatně, nebo do obou zároveň, přičemž u JPEG můžeme nastavit různé stupně komprese). Citlivost snímače můžeme nastavit na ISO 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250 a 1600. Dále můžeme použít zvýšení citlivosti na ISO 2000, 2500 a 3200. Snímkům můžeme nastavit stupeň ostrosti, kontrastu, saturace, barevný režim a nahrát vlastní tonální křivku. K dispozici je také černobílý režim.

Bajonet Nikon F Mount podporuje i objektivy DX, které jsou určené pro digitální DSLR zrcadlovky se snímačem o velikosti APS-C. Díky této velikosti snímače také musíme počítat s ořezovým (prodlužovacím) faktorem 1,5x. To znamená, že fyzické ohnisko nasazeného objektivu musíme násobit 1,5x abychom získali ohnisko, se kterým bychom měli stejný úhel záběru na kinofilmovém přístroji (nebo na DSLR se snímačem o velikosti kinofilmového políčka). Optický SLR hledáček je oproti D70 a D100 velký. Samozřejmě umožňuje dioptrickou korekci, výměnu očnice a má zabudovanou matnici se zvýrazněním autofocusových bodů, možností zobrazení pomocné mřížky, nebo upozorněním o fotografování bez paměťové karty a v černobílém režimu. Zvětšení hledáčku je 0,94x a pokrývá cca 95% scény. 11bodové automatické TTL zaostřování Multi-CAM1000 umí pracovat v režimu jednorázového ostření, kontinuálního zaostřování, nebo ho můžeme přepnout na manuální režim. Nechybí ani prediktivní zaostřování, které se v případě potřeby v kontinuálním režimu automaticky aktivuje. Oblast zaostření můžeme nastavit na jeden bod (libovolný ze všech 11) nebo skupinu bodů. Automatika umí i sledovat pohyb objektu a přepínat jednotlivé body. K dispozici je také celoplošné měření s prioritou ostření na nejbližší objekt.

O měření expozice se stará 3D color matrix metering II, které měří celoplošně, celoplošně s důrazem na střed nebo bodově. K tomu využívá speciální 10005 segmentový RGB senzor (stejný jako u D2X). Měření s důrazem na střed dává 75% váhy na 6, 8, 10, nebo 13 mm kruh v hledáčku. Bodové měření pracuje pouze na 3 mm kruhu v hledáčku (cca 2% plochy). Expozici nastavuje automatika nebo uživatel pomocí režimů s prioritou času a clony, nebo pomocí manuálního režimu. Automatiku lze regulovat pomocí kompenzace expozice v rozsahu +-5 EV po 1/3, 1/2, nebo 1 EV krocích. Závěrka pracuje v rozsahu od 1/8 000 s do 30 s. Využít můžeme i režim Bulb. Využít můžeme také vícenásobnou expozici (2 až 10 snímků) nebo funkci Overlay, kdy můžeme překrýt dva RAW snímky, nastavit míru prolnutí a výsledek uložit. Sériové snímání pracuje maximální rychlostí 5 sn./s a buffer by měl tuto rychlost udržet pro až 25 snímků ve formátu JPEG.

Vyvážení bílé barvy nabízí kromě automatického měření také možnost volby přednastavených hodnot s možností korekcí, nastavení číselné hodnoty teploty barev (od 2 500 K do 10 000 K) a samozřejmě také manuální měření s možností uložení až pěti měření. Vestavěný blesk má směrné číslo 12. Nabízí klasické režimy, včetně odpalování externích blesků, simulaci osvětlení (modelační světlo) a stroboskopického režimu. Synchronizace blesku pracuje až do 1/250 s. Pro TTL měření záblesku je nutno použít blesky podporující systém i-TTL. Kromě již existujících SB-800 a SB-600 se do této skupiny nově zařazuje i novinka SB-R200, což je bezdrátově řízený záblesk, který lze seskupovat pomocí speciálních kroužků až do skupin čítající 8 záblesků. Můžeme je používat jako klasické záblesky, nebo jako makro blesky.

Pro ukládání dat se používá paměťová karta Compact Flash typu I nebo II. TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2.5" a rozlišení 230 000 bodů. Videovýstup podporuje formáty PAL i NTSC. Pro přenos dat má přístroj zabudované vysokorychlostní USB 2.0. Pro napájení se používá Li-ion akumulátor EN-EL3e, přičemž je možné dokoupit i battery pack MB-D200 (vertikální grip), nebo externí adaptér pro napájení ze sítě. Akumulátory EN-EL3e se dají použít zpětně v D70 i D100, ale naopak to nefunguje. Majitelé těchto fotoaparátů tedy své staré akumulátory v D200 nevyužijí. Zbývající kapacita baterie se velmi lehce zjistí v menu fotoaparátu, kde se zobrazí s přesností na jednotky procent.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Jak jsme psali v úvodu, konstrukce těla i ovládání bylo převzato z vyššího modelu D2X. Příjemná velká tlačítka se dobře používají, ovládání je intuitivní a nejen zkušený Nikonista rychle nalezne způsob, jak nastavit požadovaný parametr. Na těle jsou tlačítky nastavitelné přesně ty parametry, které potřebujeme. V menu tak strávíme nejvíce času po zakoupení fotoaparátu a pak již jen minimálně. Vzhledem k tomu, že takto pokročilý fotoaparát nabízí v menu několik desítek nejrůznějších nastavení, je zde i novinka. Poslední záložka menu je nazvána Recent settings a ukládá posledních 14 změn, které jsme v menu provedli. Díky tomu nemusíme znovu listovat podzáložkami a hledat parametr, který chceme vrátit zpět, ale stačí tuto změnu nalézt v Recent settings. Přičemž poslední nastavovaný parametr si menu pamatuje automaticky a po stisknutí tlačítka Menu se na něm kurzor sám objeví. To je ale běžné i u konkurence.

Co nám tedy menu nabízí? Vezmeme to postupně. Záložka prohlížení snímků umožňuje mazat snímky, nastavit adresář přehrávání, pouštět slideshow, znepřístupnit snímek pro prohlížení, nastavit tisk, zvolit zobrazitelné informace o snímku (data, histogram, přeexponovaná místa, RGB histogram, použité zaostřovací body), zobrazení pořízeného snímku, rotaci snímků pořízených na výšku a nastavit směr posunu prohlížení po smazání snímku (přesun na předchozí, nebo následující). Záložka fotografování nabízí nastavení adresářů, číslování souborů, parametrů snímků (ostrost, kontrast, barevný režim, saturace, odstín, černobílý režim), barevný prostor, rozlišení a komprese JPEG formátu, kompresi RAW souborů, vyvážení bílé, redukci šumu při dlouhých expozicích, redukci šumu na vysokých citlivostech, citlivost, skládání RAW snímků (overlay), nastavení vícenásobné expozice (od 2 do 10 snímků), intervalové snímání a fotografování s objektivem bez CPU. Třetí záložka Custom setting nabízí zřejmě nejvíce nastavitelných parametrů a proto byla rozdělena do podsložek Autofocus, Metering/Exposure, Timers/AE&AF lock, Shooting/Display, Bracketing/Flash a Controls. Zde můžeem nastavit nejrůznější parametry jako je například podsvícení AF bodů, svázání bodů do skupin, pomocné světlo AF, krokování citlivosti, času a clony (1/3, 1/2, 1 EV), délku samospouště, zhasínání displeje, zobrazení pomocné mřížky, rychlost sériového snímání, typ použitých baterií v battery packu, režim vestavěného blesku, funkci několika tlačítek, fotografování bez karty apod. V záložce Set Up můžeme nastavit jas displeje, formát videovýstupu, jazyk menu, otáčení snímků, mazání seznamu posledních nastavení, USB režim, pořídit referenční snímek pro automatické odstraňování nečistot ze snímku, zobrazit informace o stavu baterie, verzi firmwaru, nebo resetovat nastavení. Ovládání D200 tak lze nastavit do nejrůznějších detailů.

Pomocí tlačítek na těle fotoaparátu můžeme rychle nastavit režim expozice, korekci automatického měření expozice, rozlišení snímků, vyvážení bílé, citlivost, sériové snímání, samospoušť, předsklopení zrcátka, bracketing, režim blesku, oblast měření expozice a zaostřovací body. Většina těchto parametrů nastavíme stisknutím příslušného tlačítka a otáčením multifunkčních koleček, přičemž každé kolečko má jinou úlohu. Například u vyvážení bílé kolečko na zadní straně vybírá režim WB a druhé, na přední straně nastavuje korekci, případně číselnou hodnotu. Stejně tak u rozlišení snímků jedno vybírá ukládaný formát a stupeň komprese a druhé velikost snímku.



 
 
 
 

stavový displej u D200


hledáček D200
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu je jeden z nejvíce sledovaných parametrů. Vzhledem k použití nového snímače bylo mnoho potenciálních zájemců na úroveň šumu u D200 zvědavých. Na rozdíl od D70 a D100 přináší stejně jako D2X možnost použití citlivosti ISO 100, což přináší téměř nulový šum na denních snímcích a zanedbatelné stopy po šumu na nočních snímcích. Na první pohled se zdá, že se D200 se šumem vypořádala velmi dobře, ovšem při druhém pohledu zjistíme, že používá citelnou softwarovou redukci šumu. Tu lze také vypnout, nebo nastavit na různé tři úrovně. I když se na běžných snímcích zdá, že má menší šum na citlivosti ISO 1600 než D70, tak po zmenšení snímku pro web zjistíme, že na snímcích z D200 jsou patrnější stopy po barevném šumu. Vzhledem k rozlišení, je míra šumu odpovídající a je srovnatelná s konkurencí ve stejné kategorii.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé je oproti modelům D70 a D100 lepší. V zářivkovém osvětlení podává lepší výkon a snímky nemají nazelenalý nádech. V žárovkovém osvětlení se však stále dočkáme teplejších odstínů barev. Kromě manuálního měření máme k dispozici také číselné nastavení teploty barev od 2 500 K do 10 000 K. K dispozici je i černobílý režim.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, uprostřed ruční nastavení, vpravo černobílý režim)

Rozlišení 10 MPix přináší větší možnosti při tisku nebo úpravě snímků, ale nesmíme zapomenout, že rozlišení roste s druhou mocninou, a tak pokrok od 6 MPix, resp 8 MPix není tak velký. U Nikonu D70 byla u rozlišení 6 MPix šířka snímku 3 008 bodů a u D200 si polepšíme o 864 bodů na 3 872 bodů, což není nijak radikální, i když psychologická hranice 10 MPix by napovídala více. Takto vysoké rozlišení využijí hlavně fotografové, kteří potřebují často tisknout velmi kvalitní výstupy větší než A4. Pokud ale nebudeme trvat na kvalitě tisku 300 dpi, tak můžeme pohodlně tisknout i kvalitní výstupy větší než A3.


Snímek testovacího terče pro rozlišení

 
 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

 
 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Start fotoaparátu je takřka okamžitý a nijak nemůže ohrozit flexibilitu reportážního fotografa, protože více času vynaložíme na nahmatání přepínače a správného uchopení přístroje. Reportážního fotografa také potěší sekvenční snímání, které pracuje rychlostí až 5 sn./s. Není to samozřejmě taková rychlost, jaké dosahují špičkové reportážní přístroje, ale na druhou stranu Canon 1D Mark II nemá tak vysoké rozlišení a Nikon D2X ve vysokorychlostním režimu ze svých 12 MPix notně ořezává a v plném rozlišení zvládá také 5 sn./s.

Příjemné používání fotoaparátu podporuje velký displej s velkým rozlišením, který je opatřen plastovou krytkou. Tak jako jsme zvyklí i u ostatních DSLR Nikonu. Displej je kvalitní, ovšem na denním světle zobrazuje snímky s o něco teplejšími barvami, než jaké nalezneme při prohlížení na počítači. Zprvu se můžeme mylně domnívat, že jsme nastavili špatně vyvážení bílé, ale jedná se o malou odchylku, na kterou si lze zvyknout.

Pokud se stávající majitelé D70 nebo D100 rozhodnou přejít na D200, tak bohužel nebudou moci použít své staré akumulátory, které do D200 nepasují díky jinému výlisku v baterii. EN-EL3e z D200 však lze úspěšně použít v D70 nebo D100. Velkým pokrokem oproti D100 je u D200 způsob zobrazování zbývající kapacity baterie, jak to umí již D2X. Kapacita se nám v menu zobrazí s přesností na jednotky procent, počítadlo ukáže kolik snímků jsme již od nabití pořídily a ukazatel v dolní části nám zobrazuje celkovou životnost baterie a upozorní nás, kdy se jí máme zbavit a zakoupit novou (to bude potřeba až po měsících, spíše letech).

Oproti D2X nemá D200 vertikální grip a ve srovnání s D100 má navíc tlačítko mezi bajonetem a gripem. Výsledkem je, že mezi gripem a bajonetem je dvojice tlačítek, které budou některým uživatelům překážet. Pro majitele urostlejších rukou není držení fotoaparátu zcela ideální, ale rozhodně se nejedná o větší problém. V ruce každopádně působí velmi solidně a rozhodně se nemusíme bát prohýbání plastových částí, i když ne celý povrch přístroje je kovový.

Slušná základna dokoupitelného příslušenství dělá z D200 poměrně univerzální přístroj. GPS modul zapíše do EXIFu polohu, kde byl snímek pořízen a Wi-Fi adaptér odešle snímek bezdrátově do počítače. Novinkou je řada záblesků SB-R200, které jsou řízeny bezdrátově a lze je seskupovat na speciální kruhový držák, který pojme až 8 záblesků. Takovou skupinu by šlo použít i jako záblesk pro bezstínový portrét na větší vzdálenosti, než jaké dovolují kruhové makro blesky. Možnost použití intervalového snímání, vícenásobné expozice, nebo překrývání snímků jsou dalšími bonusy pro kreativní fotografy.

Mezi další lahůdky patří hledáček, který je nejen vzhledem k posledním DSLR od Nikonu (kromě D2X) nezvykle velký, ale také užitečný. Přímo v zorném poli se nám může zobrazovat upozornění o vybité baterii, nepřítomnosti paměťové karty, nebo aktivaci černobílého režimu. Samozřejmostí je pak již zobrazitelná pomocná mřížka, která hledáček rozdělí na čtvrtiny. Ve stavovém řádku v hledáčku se pak konečně také dočkáme zobrazení nastavené citlivosti.

Závěr
Nikon D200 nezklamal a jedná se o více než povedeného nástupce již poměrně starého přístroje D100. Do velké míry také konkuruje vlajkové lodi Nikonu, modelu D2X, oproti kterému má o něco menší rozlišení, chybí integrovaný vertikální grip, neumožňuje vysokorychlostní snímání 8 sn./s a jistě bychom našli dalších pár detailů. Vzhledem k ceně se ale tyto parametry dají oželet. Ve srovnání s konkurenční značkou Canon zde vlastně příliš konkurence nemá. Canon 20D nenabízí tolik funkcí a Canon 5D má zcela jiný formát snímače, což lze těžko srovnávat.
D200 je vhodným nástrojem jak pro reklamní, tak i reportážní fotografy, kteří potřebují přístroj vytáhnout do terénu. Solidní odolné tělo s prachuvzdornou úpravou něco vydrží a obrazová kvalita je odpovídající kategorii i ceně. Maloobchodní doporučená cena je 52 990 Kč včetně DPH.

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie





Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

šum

Autor: r@do Muž

Založeno: 07.02.2006, 06:41
Odpovědí: 16

ten šum na iso 400 sa mi zdá hrozný, canon je lepší. celkovo sa mi zdá zašumenejší jak ostatná konkurencia.

Odpovědět na příspěvek

RE: šum

Autor: HP Muž

Založeno: 07.02.2006, 10:47

Mně se spíš zdá že jsi hroznej vůl.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: šum

Autor: al Muž

Založeno: 11.02.2006, 11:10

Aaaa.... stastny majitel Nikonu D200. Zajimave ze hodne Nikon useru napada Canon usery za udajnou verbalni agresivitu. Pravda, i kdyz se najde sem tam nejaky agresivni Canonista, v drtive vetsine jsou to vsak na forech majitele Nikonu kteri radikalne protestuji na jakoukoli kritiku te jedine a nejlepsi znacky. Jak vidno ti, kteri koupili Canon, KM, Olympus nebo Pentax jsou hrozni blbci, protoze nekoupili Nikon. Mily HP, nevim proc se rozcilujes. Nikon, jakozto jiz vyhradni vyrobce digitalni techniky osazuje sve poloprofi pristroje cipy cizich firem, coz se mi zda dost podivne. Horsi je to, ze se snazi skryt neduhy techto snimacu softwarovou cestou a to dokonce i u souboru "nef", takze ani ty nejsou skutecne surove a nedotcene.

Odpovědět na příspěvek

RE: šum

Autor: Sodusi Muž

Založeno: 07.02.2006, 19:39

No já si myslím že taky dost šumí,no a řekl bych čistě subjetivně že Nikon s tím šumem má problém.Už u D70 když si vezmu že se stejným čipem si poradila lépe konkurence (Minolta,Pentax).Jo ale Nikon je Nikon,co je platný že má super tělo rychlost a optiku,když obraz pokulhává nejen za Canonem,ale i za konkurencí.Ale Nikonisti prostě budou stát za Nikonem atˇ to stojí co to stojí.Je to stejný jak s autama když mám rád nějakou značku tak je prostě nejlepší,byt to je průměr nechci říct šunka to Nikon neni, ale nic super taky ne.Nejsem Canonista,ale prostě Canon je dnes nejlepší a za ním už je jedno co koupíš.Čekal jsem víc od D200.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: šum

Autor: Wikan Muž

Založeno: 07.02.2006, 22:18

Ty jo.. tam prakticky zadnej sum neni, ale pokulhava za konkurenci :-)) Vtipne. A Nikon nemam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: šum

Autor: Sodusi Muž

Založeno: 07.02.2006, 23:29

Tak se podívej na stejné iso u jakého koli Canonu a porovnej šum.A když porovnáš Nikon D70 s Pentaxem nebo Minoltou tak šum má nejhorší.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: šum

Autor: Wikan Muž

Založeno: 08.02.2006, 13:44

I kdyby byl nejhorsi, tak porad je ho tam dost malo na to, aby stalo za to o nem mluvit. To je jako rict, ze sprinter je pomalej kdyz stovku zabehne za 10 rovnejch.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: šum

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 08.02.2006, 12:00

Ono je to tak, že foťáky pro konzumní spotřebitele (Ni D50, Mi 5D, Ca 350D) mají šum vyžehlený softwarově - na RAW je k nalezení u všech. "Vyšší" třída poskytuje méně zpracovaný obraz, vhodnější k dalším úpravám. A z většiny kompaktů dostanete něco, co už v PC jde nanejvýš zhoršit...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: šum

Autor: nik Muž

Založeno: 08.02.2006, 15:32

No já jsem tedy porovnal tu věž Novoměstské radnice focenou při testu zde na Grafice Konicou Minoltou 5D na ISO 1600 a 3200 s těmito záběry z Nikonu D200 a je to přesně naopak - ten Nikon to má sice bez šumu, ale úplně vymydlené až rozpité - koukněte se na keř vlevo dole na ISO 100 a na ISO 3200 - to už je jen shluk skvrn, zatímco na KM5D je sice šum, ale jsou vidět detaily. Takže tady mne D200 velice zklamala.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: šum

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 08.02.2006, 16:01

Psst, neprozrazujte věčným rivalům, fandům Canonu a Nikonu, že je Minolta lepší. Jedna část z nich vám neuvěří a druhá část se vztekne... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: šum

Autor: PST Muž

Založeno: 08.02.2006, 16:34

Jezisi kriste, "odbornici", kterym vadi vetsi sum na ISO 1600-3200 mi uz zvedaji kufr. Je jasny, ze kdyz fotim na ISO 1600 tak jde o NOUZOVKU, kterou asi nehodlam tisknout na A4-A3!!
Taky bych chtel videt jestli ten chytrak na zacatku vubec fotky tiskne, nebo na ne jen cuci na monitoru. A jestli vubec foti, nebo jen kritizuje vyssi sum...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: šum

Autor: PST Muž

Založeno: 08.02.2006, 16:46

Jezisi kriste, "odbornici", kterym vadi vetsi sum na ISO 1600-3200 mi uz zvedaji kufr. Je jasny, ze kdyz fotim na ISO 1600 tak jde o NOUZOVKU, kterou asi nehodlam tisknout na A4-A3!!
Taky bych chtel videt jestli ten chytrak na zacatku vubec fotky tiskne, nebo na ne jen cuci na monitoru. A jestli vubec foti, nebo jen kritizuje vyssi sum...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: šum

Autor: Sodusi Muž

Založeno: 09.02.2006, 09:32

No tak šum na 1600 nebo na 3200 by mi taky nevadil,ale 800 jsem tu a tam používal i na film a foták za 50 tis že sice trochu ale šumí na 800 to mi vadí,přece jenom to je tělo za pade.Nikon se chvástá velkoformátovim tiskem tak tam bych chtěl vidět ten šum,ale vlastně máš pravdu mě to může bejt jedno já si tisknu A4 a to mi stačí a určitě by stačil i D200.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: šum

Autor: al Muž

Založeno: 11.02.2006, 11:31

Hmm. Tak to jsi asi slepy. Co tohle: http://imaging-resource.c
om/PRODS/D200/FULLRES/Ysn
8487_DSC_0029nef.JPG
160
0 ISO.

A ted to nejhorsi. Ono zalezi JAK fotak sumi. Pokud je sum barevny, ale nezasahuje do jasove slozky, tak je to dobre. Takovy sum lze pomerne dobre odstranit softwarove. Pokud je ovsem sumem poskozena i jasova slozka, znamena to automaticky degradaci vsech detailu. No a to je prave videt u D200. Barevny sum byl odstranen v pristroji softwarove drive nez mohl dorazit k pozorovateli. Na prvni pohled to mozna vypada lepe, presto lowendove zrcadlovky konkurence po sw upravach podaji lepsi vysledky. Precejen bych od spotrebni veci jakou telo Digi zrcadlovky bezesporu je, pri teto cene cekal lepsi vysledky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: šum

Autor: Wikan Muž

Založeno: 11.02.2006, 11:40

Slepy budes asi ty, ja reagoval na to, ze tam je udajne hrozny sum na ISO 400. A ty to dokladas snimkem na ISO 1600... No ale klidne pokracuj.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: šum

Autor: Blb Muž

Založeno: 07.02.2006, 23:15

Canon je sice úplně nejlepší, ale stejně ho nechci ani zadarmo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: šum

Autor: Sodusi Muž

Založeno: 07.02.2006, 23:33

No tak já bych zas tak proti Canonu nebyl,spíš je dost drahej pro mě,ale jestli ho bude někdo dávat zadarmo vezmu ho pro manželku.

Odpovědět na příspěvek

Skládání více RAW snímků

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 07.02.2006, 07:22
Odpovědí: 4

Nezkoušeli jste to skládání více RAW snímků? Je to v praxi použitelné? To je podle mne dost zajímavá vlastnost (jakási kompenzace malého dynamického rozsahu digitálů), ale nikde jsem zatím neviděl praktické ukázky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Skládání více RAW snímků

Autor: Milos Muž

Založeno: 07.02.2006, 09:39

V praxi se to stejne sklada v PC tak, ze jeden raw se vyexportuje na svetla, druhy na stiny, pak se v PS prolnou vrstvy, ale z kazne pulka, takze na fotoaparatu to pro zvyseni dynamickeho rozsahu nejde pouzit. Maximalne jako vice zaberu na jedno policko, jako driv u kinofilmu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Skládání více RAW snímků

Autor: petrfajkos Muž

Založeno: 07.02.2006, 11:54

pocitam ze martin myslel spojeni vice fyzicky ruznych expozic, ne jen prolnuti ruzne upravenych rawu.. taky by me zajimal vysledek..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Skládání více RAW snímků

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 07.02.2006, 13:52

Myslel jsem více snímků spojit do jednoho (pokud to je tak myšleno od Nikonu). Vím, že to mohu udělat v PC, ale proč to dělat 5 minut v PC, když to udělá za 10 vteřin foťák?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Skládání více RAW snímků

Autor: al Muž

Založeno: 11.02.2006, 11:20

Pochybuju ze by prolnuti dvou rawu za ucelem zvyseni dynamickeho rozsahu obrazu trvalo fotaku 10s, kdyz to trva specializovanemu softwaru v PC i minuty.

Odpovědět na příspěvek

Tradice se maji dodrzovat

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 07.02.2006, 08:41
Odpovědí: 0

Ovsem tu vasi, pane Filipi, v podobe hrubych pravopisnych chyb v kazdem clanku, byste mohl alespon nekdy vynechat, co rikate ;-)?

Odpovědět na příspěvek

Dotaz na recenzenta stran bandingu/stripingu

Autor: xxx Muž

Založeno: 07.02.2006, 09:48
Odpovědí: 5

Děkuji za "již standardní velkou recenzi" a ptám se recenzenta na tzv. banding (striping, páskování, pruhování...) u D200.

Tento problém u značného počtu vyrobených kusů je hojně a neustále diskutován ve všech možných diskusních forech po celém světě. A věnují se mu také prakticky všichni recenzenti (až na recenzenta Grafiky/Fotografování) - buďto tím bandingem jejich stroj netrpí nebo se u nich ve větší či menší míře projevil.

Nechce se mi věřit, že o tom problému jako člověk z branže nevíte a ani že by se v rámci celé recenze nenašlo místo ještě na dva tři řádky o tomto fenoménu.
Nebo je to tak, že máte zákaz se o tom byť jen slůvkem zmínit?

Děkuji předem za pokud možno pravdivou odpověď. Pokud nelze pravdivou, tak raději žádnou :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz na recenzenta stran bandingu/stripingu

Autor: petrfajkos Muž

Založeno: 07.02.2006, 11:52

banding je hodne diskutovan u d200 nicmene se mne nezda vyznamne horsi nez u d100/70.. proc tedy to?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dotaz na recenzenta stran bandingu/stripingu

Autor: xxx Muž

Založeno: 07.02.2006, 13:34

Rozumím, ale "normálním" bandingem (vyvolatelným za určitých okolností - silným pušnutím podexpo snímku či interferencí s AF motorkem objektivu) trpí víceméně všechny DSLR, jenže ta jinak skvělá D200 přinesla bohužel něco úplně nového - svislé proužkování (jako manšestráky) a to u některých kusů i při normálních ISO citlivostech a při optimální expozici. Dle mnoha náznaků to vypadá možná i na problematické vyčítání dat z CCD senzoru, kdy liché sloupce jsou (svisle) šiftovány jedním směrem (dejme tomu nahoru) a sudé zase druhým směrem (dejme tomu dolu). Nepříjemné pro lokalizace problému je i to, že tímto defektem netrpí systematicky všechny aparáty, ale jenom některé, a u těch se to ještě projevuje v různé intenzitě.
A výrobce sám se k tomu, pokud je známo, ještě za celou dobu nestihnul vyjádřit. Je možné, že se to projevuje pouze u výrobků z první či druhé serie, ale oficiálně nikdo nic neví a tak se informace a dezinformace mohou stále šířit a způsobovat tak nejistotu i u potenciálních nových zákazníků (o ty jde každému výrobce především). Pokud se řešení zatím stále hledá nebo se dokonce tápe, pak to mlčení je z hlediska prodejnosti asi lepší taktikou než přiznání problému. Naopak ale, pokud jsou příčiny problému již nalezeny a existuje jeho uspokojivé řešení, tak ke škodě výrobce to tento dosud nedal odborné veřejnosti na vědomí. Kde je pravda, ví asi pouze výrobce.
 

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dotaz na recenzenta stran bandingu/stripingu

Autor: petrfajkos Muž

Založeno: 07.02.2006, 16:06

pravda, ted jsem si vzpomel na par ukazkovych fotek s pravidelnymi pruhy.. diky..

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz na recenzenta stran bandingu/stripingu

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 08.02.2006, 11:46

Dobry den,
banding se u nami testovane D200 projevoval VELMI slabe a to pouze v pripade, ze jsme se jej snazili umele vyvolat silnou preexpozici, pricemz pod preexponovanym mistem musel byt velmi tmavy objekt, na kterem se prouzky pri maximalnim zvetseni daly pozorovat. V USA Nikon bezplatne tuto vadu opravuje, na vyjadreni ceskeho Nikonu stale cekame. U naseho kusu se rozhodne nejednalo o duvod k zatraceni tohoto fotoaparatu. Extremni prouzkovani pri spravnych expozicich se u nas nekonalo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dotaz na recenzenta stran bandingu/stripingu

Autor: xxx Muž

Založeno: 09.02.2006, 11:49

Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

vylepšení recenzí

Autor: Honza Muž

Založeno: 07.02.2006, 14:31
Odpovědí: 0

Nešlo by propříště do recenzí přidat i nějaký ty obrázky focený do RAWu? Hlavně pro opravdový posouzení šumu a ne pro posouzení jeho softw. redukce. Protože 1:1 výřezy té radnice či co to je vypadají na vyšších iso naprosto příšerně a snad jdou z foťáku za půl sta dostat lepší výsledky.

Odpovědět na příspěvek

Banding, striping a ostatni neduhy...

Autor: Petr Krestenic Muž

Založeno: 08.02.2006, 00:14
Odpovědí: 0

Mysim ze nejpovedenejsi vysvetleni na vznik tohoto fenomenu je podano zde: http://imaging-resource.c
om/PRODS/D200/D200A.HTM zhruba v polovine clanku pod nazvem : The "Corduroy Effect"
By Dave Etchells. Je to opravdu profesionalni vysvetleni i s dukaznym postupem.

Odpovědět na příspěvek

Šum.

Autor: nik Muž

Založeno: 08.02.2006, 19:06
Odpovědí: 0

Nechci se hádat, na "web.quick.cz/mirorim" jsem vytáhl ty výřezy věže Novoměstské radnice z Nikonu D200 × KM 5D a rád bych věděl, co a proč je lepší ...

Odpovědět na příspěvek

Intervalové snímání

Autor: Jarek Muž

Založeno: 10.02.2006, 17:50
Odpovědí: 0

Možnost použití intervalového snímání, vícenásobné expozice a překrývání snímků... Jaké jsou intervaly? Umí to také Canon? 20D nebo 5D?

Odpovědět na příspěvek

REsum

Autor: Peter Muž

Založeno: 09.04.2006, 19:16
Odpovědí: 1

Je to presne tak ako sa tu pise.Mam D200 asi tyzden a vyskusal som ju myslim velmi podrobne. Sum Nikon sice vyriesil velmi dobre, ale islo to na ukor detailu.Ja by som bol radsej keby tam bol sum,ale aby fotografia mala detail a kresbu.Takato fotografia bez detailu stoji za h...o.Som z toho velmi sklamany.

Odpovědět na příspěvek

RE: Šum

Autor: MATiO Muž

Založeno: 14.08.2006, 12:47

Proč zklamaný - vždyť můžete redukci šumu jednoduše vypnout.

Odpovědět na příspěvek

detailnější recenze

Autor: Pavel Muž

Založeno: 24.04.2006, 08:03
Odpovědí: 0

Hledáte-li detailnější recenzi tohoto fotoaparátu, naleznete ji zde

http://www.dprevie
w.com/reviews/nikond200/

Odpovědět na příspěvek

Dálkové ovládání ML-L3 a D200

Autor: Zajda Muž

Založeno: 03.05.2006, 15:56
Odpovědí: 0

Funguje dálkové ovládání ML-L3 s D200 nebo si člověk musí koupit drátěnou za 4,5 litru, když chce jen mačkat?

Odpovědět na příspěvek

VELKÝ PRŮŠVIH

Autor: Vladimír Muž

Založeno: 17.08.2006, 13:20
Odpovědí: 2

Je srpen 2006. Bohužel ani v této době neexistuje na celosvětovém trhu prakticky žádný kvalitní digitální nominativ, který by stál za koupení. Vysvětlím proč:
1) Nad cca 50 tisíc za tělo je všechno předražené, takže tyto přístroje hned vyřaďmě z úvahy.
2) Do 50ti tisíc připadají v úvahu v podstatě jen dva zajímavé modely:
a) CANON 20D/30D
b) NIKON D200
Bohužel, ani jeden z těchto přístrojů nesplňuje podmínky pro vhodný produkt. Důvody:

CANON 20D/30D sice produkuje špičkový obraz, ale využívá zastaralých technologií, např. zaostřování za zhoršených světelných podmínek je řešeno stroboskopem, což je velmi nekvalitní a problémová metoda obzvláště při fotografování lidí, pro které to bývá nepříjemné, a zvířátek, která tím velmi trpí. Synchronizace blesku je bídná (jen 1/250s). Přístroje mají špatnou ergonomii a těžkopádný úchop.

NIKON D200 má špičkovou ergonomii, vynikající úchop a ohromné portfolio funkcí, avšak zaostává to hlavní: kvalita obrazu. Jelikož výrobce se u přístrojů v této cenové hladině tvrdošíjně drží používání zastaralých símačů CCD, má Nikon značné problémy se šumem. Nevěrohodná je kvalita výrobků, s nimiž jsou již tradičně problémy (vadné série baterií apod.) Po nedávném celosvětovém fiasku s „manšestrákovým proužkováním obrazu“ (bandingem) u přístroje D200 a následné aroganci firmy Nikon k zákazníkům a bezohledné vychcanosti servisu při prokazatelně oprávněných reklamacích ve stylu „závada se neprojevila“ ztratila firma Nikon většinu své bonity u zákazníků. Vzhledem k pochybné kvalitě produktů Nikon a nezodpovědném postoji této firmy je nedůvěra na místě. Proto je dnes rozumné se této značce vyhýbat.

Odpovědět na příspěvek

RE: VELKÝ PRŮŠVIH

Autor: Martin Muž

Založeno: 17.08.2006, 13:34

Neměl bys tolik hulit.

Odpovědět na příspěvek

RE: VELKÝ PRŮŠVIH

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 20.08.2006, 08:03

Ano, mate pravdu. Dnesni svet je zcela nepochopitelny a nelogicky za poloprofesionalni penize nenabizi tu nejspickovejsi profesionalni kvalitu. Marne jsem hledal spickovy sportak do 200.000Kc a nenasel ...

A ted trochu vazneji: Canon EOS 30D ma ve sve velikostni tride jednu z nejlepsich ergonomii a jeho AF bych neoznacil za tragicky, ale za pomerne slusny. I kdyz priznavam, muj EOS 1D Mark IIN ostri lepe.

A co se tyce Nikonu D200 rozhodne nema "znacne problemy se sumem" a neda se povazovat za kvalitativne neverohodny.

U obou fotoaparatu znam desitky spokojenych uzivatelu a celosvetove jsou jich statisice.

Odpovědět na příspěvek

Prosím, poraďte: Hrozí to stále?

Autor: Mach V. Muž

Založeno: 20.08.2006, 15:42
Odpovědí: 1

Dobrý den,
prosím, byl problém s bandingem/stripingem u přístroje D200 už odstraněn, nebo v České republice stále ještě hrozí, že při koupi zákazník narazí na kus z prvních sérií, který bude vadný? Děkuju za odpověď.

Odpovědět na příspěvek

RE: Prosím, poraďte: Hrozí to stále?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 20.08.2006, 19:17

Vzhledem k tomu jak sporadicke byly dodavky D200 do CR, tak se opravdu nemusite bat, ze by nekde v obchode lezel novy kus z prvni serie ....

Odpovědět na příspěvek

Je kvalita obrazu NIKONu D200 srovnatelná?

Autor: Smrdipíčíša Muž

Založeno: 21.08.2006, 14:44
Odpovědí: 0

Dobrý den,
chtěla bych se zkušených fotografů či majitelů zeptat na dvě věci:
1) Umí NIKON D200 poskytovat srovntelnou kvalitu obrazu s CANONem 20D? Mám už rok 20D a kvalitou obrazu jsem nadšena až fascinována, ale nevyhovuje mi stroboskopické ostření v horších světelných podmínkách.
2) Umí NIKON D200 fotografovat rovnou černobíle? Pokud ano, opět se ptám, zda je kvalita srovnatelná s 20D?
Děkuju za odpověď.

Odpovědět na příspěvek

Nikon

Autor: Větrník Muž

Založeno: 30.12.2006, 14:47
Odpovědí: 0

Já se drýžim Nikonu, páč si aspoň připadám jak fotograf. U Canonu si všichni nastavujou plnej automat a maj slušný fotky. U nikonu musí člověk nastavovat, aby dosáhl dobrých výsledků. Nebo aspoň takhle to funguje u pressu. hawk

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: