Nové objektivy na PMA - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PMA

Nové objektivy na PMA

25. února 2005, 00.00 | Kromě Sigmy, o jejíchž novinkách jsme již psali, na PMA ohlásili i ostatní výrobci několik nových objektivů. Těšit se můžeme na makroobjektiv Canon 60 mm určený pro DSLR, kompaktní teleobjektiv Pentax 50-200 mm a několik nových objektivů pro zrcadlovky standardu 4/3.

Nedávno jsme informovali o nových objektivech v nabídce společnosti Sigma a nyní se podíváme na později anoncované objektivy od ostatních výrobců, které si odbyly svou premiéru na PMA. Jedná se o kompaktní zoomovací teleobjektiv pro DSLR od Pentaxu, čtyři skla pro zrcadlovky systému 4/3 (Olympus E-1 a E-300) a makroobjektiv Canon s pevným ohniskem.

Canon EF-S 60 mm F2.8 Macro USM
Nový objektiv od Canonu je určený speciálně pro DSLR s EF-S bajonetem a snímačem velikosti APS-C (Canon 20D, 300D, 350D). Liší se hlavně velikostí průměrem kruhu světla dopadajícího na senzor (u kinofilmových SLR nebo u full-size DSLR se při použití tohoto objektivu na krajích snímků může vyskytovat silná vinětace) a zadní člen je blíže snímači. Aby nedošlo k nehodám, je zadní strana vybavena gumovým kroužkem, který by měl zamezit poškození při pokusu o nasazení objektivu na nekompatibilní zrcadlovky.
Po nasazení na DSLR s APS-C snímačem dostaneme ohniskovou vzdálenost 96 mm (ekvivalent kinofilmu). Objektiv je vybaven rychlým a tichým USM zaostřovacím mechanismem, u kterého je možné manuálně doostřovat pohybem kroužku bez nutnosti přepínání režimu. Soustava čoček je složena ze 12 elementů v 8 skupinách. Clona má 7 lamel a můžeme dosáhnout maximálního clonového čísla F32. Minimální zaostřovací vzdálenost je 20 cm, díky čemuž můžeme dosáhnout poměru zvětšení 1:1. Pro větší zvětšení je možné použít mezikroužky Canon EF 12 II a EF 25 II. Objektiv posílá do fotoaparátu údaje o vzdálenosti zaostření, kterou využívá systém blesků E-TTL II. (Canon 20D a 350D). Na přední člen lze nasadit filtry s průměrem 52 mm. Konstrukce objektivu má průměr 73 mm, délku 69,8 mm a hmotnost 335 g.

smc PENTAX DA 50 mm-200 mm F4-5.6 ED
Tento objektiv je již pátý od Pentaxu určený speciálně pro DSLR Pentax s APS-C senzorem, což jsou nyní modely *istD a *istDS. Rozsah ohniskové vzdálenosti 50-200 mm se na nich díky ořezovému faktoru projeví tak, že rozsah ohniska ekvivalentní pro kinofilm bude 76,5-306 mm. Objektiv je složen z 11 elementů v 10 skupinách a obsahuje jeden ED a dva sférické členy. Mechanismus zaostřování dovoluje manuální doostřování otočením ostřícího kroužku. Zcela zde chybí kroužek nastavení clony. Konstrukce objektivu má velmi kompaktní rozměry. Délka 78,5 mm a průměr 66,5 mm spolu s hmotností 260 g jsou dobré hodnoty pro ty, kteří chtějí objektiv pro cestování. Na objektiv lze použít filtry s průměrem 52 mm.

Olympus Zuiko Digital ED 14-35 mm F2.0
Rozsah ohniskové vzdálenosti ekvivalentní kinofilmu je u standardu 4/3 dvojnásobný oproti fyzické ohniskové vzdálenosti objektivů. Tento objektiv tedy nabízí rozsah od 28 mm do 70 mm a hlavní výhodou je vysoká světelnost F2.0 po celém rozsahu zoomu. Konstrukce je odolná vůči prachu a vodě. Tento objektiv má dobré předpoklady pro to, aby se stal "základním" sklem výbavy.

Olympus Zuiko Digital ED 35-100 mm F2.0
Oproti tomu tento objektiv se svým rozsahem ohniskové vzdálenosti 70-200 mm (ekvivalent kinofilmu) zasahuje do třídy teleobjektivů. Navíc má opět stejně jako výše zmíněný model konstantní světelnost F2.0 po celém rozsahu zoomu a je taktéž odolný vůči prachu a vodě.

Olympus Zuiko Digital ED 90-250 mm F2.8
Posledním nováčkem v řade objektivů pro DSLR standardu 4/3 je zoomovací teleobjektiv nabízející rozsah ohniska od 180 mm do 500 mm (ekv. kinofilmu) s pevnou světelností po celém rozsahu. Opět disponuje konstrukcí odolnou vůči prachu a vodě.

Olympus Zuiko Digital ED 7-14 mm F4.0
Tento objektiv byl ohlášen již na Photokině 2004, ale v té době o něm nebylo příliš informací. Nabízí širokoúhlé fotografování díky rozsahu 14-28 mm (ekv. kinofilmu), což je v současné době zřejmě nejširší zoomovací objektiv pro DSLR. Aby byly zachovány kompaktní rozměry je světelnost pouze F4.0. Objektiv je složen z 18 členů ve 12 skupinách a konstrukce je odolná vůči prachu a vodě.

Shrnutí
Canon nabídl příjemnou pomůcku pro makro a portrétní fotografii, která je plně přizpůsobena digitálním zrcadlovkám Canon se snímačem APS-C. Pentax nabídl velmi kompaktní teleobjektiv pro méně náročné fotografy a Olympus rozšířil svou nabídku objektivů pro standard 4/3 o tři nové objektivy pokrývající ohniskovou vzdálenost od 28 mm do 500 mm (ekv. kinofilmu) s výbornou světelností. Nabídka objektivů pro 4/3 je již relativně bohatá a většinou se jedná o profesionální řešení s vysokou světelností, odolnou mechanickou konstrukcí a přitom zachovávající kompaktní rozměry. Čtvrtým objektivem představeným na PMA byl již na Photokině anoncovaný 7-14 mm, který bude dostupný v březnu.

Bližší informace o novinkách představených na veletrhu PMA 2005 a prvních praktických zkušenostech s nimi najdete na http://pma.idif.cz.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: