Nové širokoúhlé objektivy Sigma - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PMA

Nové širokoúhlé objektivy Sigma

15. února 2005, 00.00 | Týden před výstavou PMA 2005 zveřejnila Sigma informace o svých třech přírůstcích v řadě objektivů pro DSLR zrcadlovky. Objektivy 10-22 mm, 18-200 mm a 30 mm nabízí řešení pro přístroje s APS-C senzorem, jehož ořezový faktor znehodnocuje dosavadní širokoúhlé objektivy.

Týden před výstavou PMA 2005 zveřejnila Sigma informace o svých třech přírůstcích v řadě objektivů pro DSLR zrcadlovky. Jedná se o řadu DC, což znamená, že objektivy jsou určeny pro přístroje s max. velikostí snímače APS-C (například Canon 20D, Canon 300D, Nikon D70, Nikon D2H, Nikon D2X, Fuji S3, Pentax *ist DS, Sigma SD10 atd). Pokud je snímač větší, hrozí zejména vinětace v rozích. Výhodou těchto objektivů je však jejich větší kompaktnost. Nové objektivy zaujmou nejvíce příznivce širokoúhlých skel.

Sigma 10-20 mm F4-5.6 EX DC HSM
Do této doby nabízela Sigma zoomovací objektiv s nejkratším počátečním ohniskem, který měl rozsah 12-24 mm. Nyní přebírá pomyslnou štafetu tento nový model, který po nasazení na DSLR s APS-C snímačem bude mít vlivem ořezového (prodlužovacího) faktoru rozsah 15-30 mm (Nikon D70), resp. 16-32 mm (Canon 300D). Takový objektiv se hodí nejvíce pro fotografování krajiny a architektury.
Zkratka EX značí kvalitní povrchovou úpravu těla objektivu, DC již zmíněné určení pro DSLR zrcadlovky s APS-C snímačem a HSM napovídá, že objektiv bude vybaven vysokorychlostním, tichým zaostřovacím mechanismem. Vnitřní systém zaostřování také zaručuje, že se přední člen neotáčí a objektiv při ostření nemění svou délku. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 24cm na celém rozsahu ohniskové vzdálenosti. Poměr zvětšení je max. 1:6,7. Největší clonové číslo je F22 a clona je tvořena 6ti lamelami. Objektiv je složen ze 14 elementů v 10 skupinách a lze na něj použít filtry s průměrem 77 mm. Tubus objektivu má průměr 83,5 mm a na délku má 81 mm. K dostání budou verze s bajonety pro Nikon, Canon a Sigma. Předpokládaný termín dostupnosti je červen 2005.

Sigma 30 mm F1.4 EX DC HSM
Jedním z nejoblíbenějších objektivů s pevným ohniskem pro kinofilmové zrcadlovky byl 50 mm. S příchodem DSLR přístrojů s prodlužovacím faktorem však něco podobného v nabídce chybělo. Po nasazení tohoto nového objektivu na DSLR s APS-C snímačem bude reálná ohnisková vzdálenost 45 mm (Nikon D70), resp. 48 mm (Canon 300D). Obrovskou výhodou tohoto objektivu bude velmi vysoká světelnost F1.4, díky které bude snadnější fotografování ve špatných světelných podmínkách a fotograf bude mít větší prostor pro práci s hloubkou ostrosti (s takto malým clonovým číslem lze dosáhnout velmi malých hloubek ostrosti).
Objektiv bude mít kvalitní provedení odpovídající řadě EX a bude využívat HSM (Hyper-Sonic Motor) zaostřovacího mechanismu. Clona složená z 8 lamel nabídne maximální clonové číslo F16. Objektiv je složen ze 7 elementů v 7 skupinách a průměr filtrů na přední člen je 62 mm. Minimální zaostřovací vzdálenost je 40 cm a faktor zvětšení max. 1:10,4. Tubus objektivu má 76 mm v průměru a 59 mm na délku. K dostání budou verze s bajonetem pro Canon, Nikon a Sigmu. Předpokládaný termín dostupnosti je červen 2005.

Sigma 18-200 mm F3.5-6.3 DC
Pro fotografy, kteří nemají na pokrytí většího rozsahu ohniskových vzdáleností jednotlivými objektivy finance, nebo jen nechtějí na cesty brát několik těžkých objektivů, jsou zde superzoomové objektivy. Díky prodlužovacímu faktoru tento typ objektivů nabízí nejdelší ohnisko odpovídající teleobjektivům, ale problém nastával na nejkratším ohnisku. Nový objektiv od Sigmy tento problém řeší a s prodlužovacím faktorem 1,5x (Nikon D70), resp. 1,6x (Canon 300D) nabízí rozsah ohniskové vzdálenosti 27-300 mm, resp. 29-320 mm.
Provedením se liší od dvou předchozích objektivů, jedná se o jednodušší provedení pro zachování příznivé ceny. Clona složená ze 7 lamel nabídne maximální clonové číslo F22. Objektiv je složen z 15 elementů ve13 skupinách a průměr filtrů na přední člen je 62mm. Minimální zaostřovací vzdálenost je 45 cm po celém rozsahu zoomu a faktor zvětšení max. 1:4,4. Tubus objektivu má 70 mm v průměru a 78mm na délku. K dostání budou verze s bajonetem pro Canon, Nikon, Sigmu a Pentan. Předpokládaný termín dostupnosti je duben 2005.

Shrnutí
Sigma se věnovala při rozšiřování nabídky objektivů zejména na zlepšení v oblasti, kde digitální zrcadlovky s APS-C senzorem citelně strádají. Tou je nabídka širokoúhlých objektivů pro fotografování scenérií, architektury, interiérů apod. Objektiv 10-20 mm nabídne flexibilní práci s krátkým ohniskem, 30mm nabízí vysokou světelnost F1.4, díky které lze lépe pracovat s hloubkou ostrosti a fotografovat při špatných světelných podmínkách a 18-200 mm nabízí kompaktní řešení pro cestování. Všechny tři objektivy jsou kategorie DC, kterou Sigma označuje objektivy určené pro přístroje se snímači velikosti APS-C. Při nasazení na přístroje s větším snímačem, nebo na kinofilmové SLR hrozí horší kvalita obrazu na krajích a zejména citelná vinětce v rozích.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: