PMA 2007: Kam směřují digitální kompakty - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PMA

PMA 2007: Kam směřují digitální kompakty

Trendy

13. března 2007, 00.00 | Přestože digitální kompaktní fotoaparát již není tak módním a žádaným artiklem jako dřív, stále jde o velice zajímavý tržní segment, ve kterém lze prodat stovky tisíc kusů úspěšného modelu. Čím se letos výrobci snaží oslovit své potenciální zákazníky?

Pokud zajdete do specializované fotografické prodejny s prostým přáním zakoupit digitální fotografický kompakt, bude na vás čekat několik desítek velmi podobných miniaturních krabiček a vašim nesnadným úkolem bude vybrat ten správný model. Smutným faktem jest, že sofistikované verze kompaktů s řadou manuálních funkcí, skvělou optikou a universálností hodnou náročného fotoamatéra v podstatě vymřely. Když se dnes řekne kompaktní fotoaparát, myslí se tím spíš snadno ovladatelný, elegantní a stylový šperk. Pro pokročilé fotografy jsou určeny ultrazoomy nebo DSLR.

Vzhledem k tomu, že většina modelů se snaží o jednoduchost ovládání, rozdíly mezi jednotlivými značkami se redukují zejména na otázku designu. Přesto jak ukázala letošní PMA, je pořád co nabídnout i po stránce technologické, pokud se výrobce chce odlišit od šedého průměru. Vyjmenujme hlavní směry:


Přesvědčit zákazníka je někdy težké

Rozlišení jako argument již nefunguje
Když Sony těsně před PMA představilo svůj první kompakt s rozlišením 12MPix (Sony W200), v každém soudném člověku to muselo hrknout. Snad nezačíná další kolo nesmyslné honby za vyšším rozlišením kompaktů? Naštěstí nezačalo a většina výrobců, včetně Sony, ukázalo zdravý rozum a u některých novinek použilo čipy s rozlišením 6 či 7Mpix, které dávají v mnoha situacích výrazně lepší výsledky než 8 či 10MPix verze snímačů. Zdá se, že zdravý rozum přeci jen zvítězil nad bezduchým marketingem. V každém případě si letos budete moci vybrat kompakt s rozlišením 6, 7, 8, 10 a 12Mpix a je na každém, aby zvážil, co je pro něj ideální.


Ani sofistikované funkce nejsou zárukou velkého zájmu návštěvníků

Na optiku se trochu zapomíná
Ač je to smutné, kvalitní objektiv jako prodejní argument používá jen málokdo. Řada výrobců musela kvůli zmenšování těl fotoaparátů slevit z kvality objektivů a pěkný světelný objektiv se širším ohniskem se hledá jen velmi těžko. Světlou výjimkou budiž například nový Panasonic FX30 s objektivem 28-100mm.
Nicméně do optiky se rozhodně investuje. Letos se vyrojila řada kompaktů s větším než 3x optickým zoomem, která sází víc než na kvalitu na universálnost rozsahu ohnisek. Příklad budiž miniaturní Casio V7 se 7x zapouzdřeným zoom objektivem uvnitř těla vážícího pouhých 149 gramů! Zapouzdřené optiky se obecně stávají u kompaktů poměrně oblíbené, zejména u těch s ambicí na zvýšenou odolnost, prachotěsnost či voděodolnost.
Mimochodem i 5x zoom se dá udělat jako dobrá optika u kompaktu. Vyzkoušejte třeba nový Olympus mju 780.


Čekání na odpověď shůry u Kodaku

Stabilizace jako takřka nutnost
Zatímco předloni a v podstatě i v loňském roce byla stabilizace obrazu u kompaktu atraktivní vlastností, letos se stává takřka samozřejmostí, zejména u dražších modelů. Většina výrobců sází na optickou stabilizaci. U kompaktu je v celku jedno, zda pohybují optikou či čipem. Naopak digitální stabilizace (zvýšení ISO) jako jediné řešení je na ústupu. Nicméně se objevuje čím dál více modelů nabízejících kombinaci obého pro zastavení jak pohybu fotoaparátu, tak i pohybu ve scéně samotné. Jediným úkolem fotografa pak je správně rozlišit, co od svého fotoaparátu požadovat a kdy digitální stabilizaci aktivovat a kdy nikoli. Stabilizaci občas najdeme jak u hodně levných modelů, jako je třeba Canon A570IS, tak samozřejmě i u těch vyšších, jako je třeba Nikon P5000.

Velký displej s dobrou viditelností
Na optický průhledový hledáček u kompaktů můžete v podstatě zapomenout. Ten je nejen takříkajíc „out“, ale zejména nemůže konkurovat obrovským displejům. Dva a půl palce jsou dnes v podstatě minimem a není problém narazit i na 3,5“ displej s rozlišením skoro milión bodů (Sony G1). Navíc většina výrobců pochopila potřebu nasazení opravdu kvalitních displejů s pozorovacím úhlem až 170 stupňů, takže fotografování „přes LCD“ je mnohem snadnější, pohodlnější a přesnější než kdy před tím. Pokud budete pořizovat nový kompakt, zkontrolujte si, zda je displej opravdu velmi dobře čitelný i pod úhlem a odráží minimum odlesků – bude vašim jediným nástrojem při fotografování!


Je libo kov, plast či rovnou dřevo?

Alternativní způsoby ovládání
Když už jsme u displejů nelze nezmínit snahu některých výrobců v čele se Samsungem hledat nové způsoby ovládání. Ať už jde přímo o velké dotykové displeje či nejrůznější multifunkční tlačítka. Je vidět, že konstruktéři tento problém řeší. Není divu, na zadní stěně kompaktů drtivou většinu plochy zabírá velký displej a pro ovládací prvky zbývá stále méně a méně místa. Pokud nemáte drobnou ručku manekýnky, vřele doporučujeme před nákupem kompaktu vyzkoušet, zda jej vůbec dokážete dostatečně pevně a pohodlně držet a drobné ovládací prvky bez problémů používat.

Odolnost
Kompaktní fotoaparát s kovovým pláštěm je dnes zcela běžný. Olympus dokonce na PMA jako alternativu předvedl dřevěný plášť. Nicméně když už kov, tak by měl sloužit nejen pro okrasu, ale i ochranu fotoaparátu. Vlhkotěsnost, vodotěsnost, prachotěsnost a nárazuvzdornost nejsou nereálné požadavky. Dobrým příkladem budiž například Olympus mju 770SW, se kterým se můžete pustit i do lehkého potápění. Zejména mladí, aktivní sportovci odolnost u kompaktu jistě ocení, a to bez nutnosti slevit na ostatních parametrech či zásadně připlácet.


Pokud máte sekáček na led, může být mju vaše

Bezdrátový přenos
Pokud patříte mezi příznivce bezdrátových datových přenosů, tak zřejmě ani rok 2007 pro vás nebude tím zlomovým. Přestože existuje několik málo modelů s podporou WiFi, rozšíření bezdrátových přenosů zatím na svou dobu teprve čeká. Možná, že se situace začne měnit s příchodem protokolu 802.11n, možná ne. V každém případě zatím většina výrobců považuje za praktičtější vyjmout kartu a vložit ji do čtečky nebo použít synchronizační kolébku. Jako světlou výjimku uveďme opět Sony G1.

Interní paměť
Pokud vás nebaví nosit po kapsách paměťové karty, jistě vás zaujme novy Sony G1 se 2GB interní paměti. 2GB jsou zcela unikátní vlastností tohoto modelu, přesto interní paměť v řádu několika desítek MB nabízí i řada dalších kompaktů. Interní paměť většinou slouží buď jako pojistka pro případ zaplnění karty, nebo ji lze používat pro ukládání nejrůznějšího alternativního obsahu. Hodně aktivní je v této oblasti opět Samsung.


I na výšku se dá udělat reklama na širokoúhlý objektiv

Vylepšené zpracování fotografií
Asi nejzajímavější vývoj v poslední době prožívá zpracování fotografií ve fotoaparátu. Od stisknutí spouště do uložení JPEGu se toho i v drobném kompaktu uděje opravdu hodně a díky rychlým procesorům si výrobci mohou dovolit výrazně pomáhat uživatelům s kvalitou fotografií. Vše může začít již detekcí obličeje před samotnou expozicí. Po ní se pak může vaše fotografie dočkat digitálního blesku, optimalizace stínů, odstranění červených očí, složení panoramat, zeštíhlení postavy, vyhlazení tváře nebo zasazení snímku do rámečku. V podstatě všichni výrobci jsou v tomto směru hodně aktivní. Canon používá svůj DiGIC III (viz nové IXUSy 70 a 75), Fuji F40fd sází na detekci obličeje, HP hodně investuje do vylepšení fotografií (viz. HP R837), Nikon má již nejen digitální blesk, ale hodně sází na BSS a například Olympus doplnil projasnění snímku optimalizací stínů.

Kolik ISO si budete přát?
Pokud jsme na začátku radostně konstatovali, že v otázce rozlišení vítězí pravda a láska nad lží a nenávistí, v otázce citlivosti snímačů jednoznačně vítězí tupá matematika nad zdravým rozumem. Když se objevily kompakty s ISO 800, řada odborníků se jen pousmála, protože malé čipy při takovémto zesílení signálu produkují poměrně hodně šumu. Nicméně se softwarovým vyhlazením se dá ještě hovořit o užitečnosti. Pak ale přišlo ISO 1.600, ISO 3.200 a někteří se nestyděli slíbit i ISO 10.000. K tomu již není moc co dodat. Inu ona ta velká čísla tak dobře vypadají na obalu produktu ...


Nikon letos vsadil na komfort svých kompaktů

Doplňkové funkce
Pokud jste si ještě pořád nedokázali vybrat, možná vás osloví některé doplňkové funkce. Zejména Samsung se snaží z digitálního fotoaparátu vytvořit multimediální centrum, takže přehrávání MP3, videa, GPS modul nebo třeba cestovatelský průvodce, to vše dnes můžete u kompaktu najít. Stejně tak fotomobily postupně zvyšují rozlišení svých čipů a zejména zlepšují zpracování snímků, takže pokud od svého fotoaparátu očekáváte více než jen fotografování a záznam videa, pak i zde pro vás může být cesta. Pokud naopak hledáte nový fotografický rozměr, můžete zkusit sice o něco větší, zato v infračerveném spektru plně citlivý model Fujifilm IS-1.


Jen výběr ze sady novinek Samsungu. Korejci to myslí opravdu vážně!

Závěrem
Skeptici tvrdí, že nové modely digitálních kompaktů přinášejí jen horší záznamovou kvalitu a zbytečné funkce. Je pravdou, že v některých případech si miniaturizace či snižování ceny vynutí kvalitativní kompromisy, ale rozumný uživatel si stále může najít dobrý a příjemný kompakt. Navíc se objevila řada specifických modelů řešících velmi atypické požadavky, takže šance že si vyberete přesně takový kompakt, jaký si představujete, se zvyšuje. Jen nečekejte funkce a kvalitu záznamu DSLR v balení do kapsy. Tímto směrem se dnes kompakty opravdu neubírají. Od toho jsou zde ultrazoomy, kterým se budeme věnovat příště.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Díky za článek,

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 13.03.2007, 06:22
Odpovědí: 5

názor znalého potěší. Jeslti se opravdu honba za MPx zastavila, nezbývá už nic jiného, než si přát, aby se hodnoty na trhu vrátily i na rozumné 4 MPx na 1/2,5" čipu a doufat, že ISO "milion a půl" půjde vypnout.

K Sony G1 bych rád podokl, že paměti je k dispozici 1,86 GB (i tak je to super) a že 921 tisíc bodů na LCD je určitě 307 tisíc x 3 základní barvy, tedy stejná marketingová lež, jako o hledáčku Minolty A2. Protože 921 tisíc bodů na LCD nemá žádný rozumný smysl, je daleko za rozlišovací schopností oka.

Odpovědět na příspěvek

RE: Díky za článek,

Autor: relais Muž

Založeno: 13.03.2007, 22:30

Já bych trošičku přidal, 5-6 MPx, spíš k těm pěti, ale jen kvůli nekdy nutným ořezům (horizont z kopce např.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Díky za článek,

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 14.03.2007, 07:08

Jste zřejmě fajnšmekr. Při 4 MPx a fotkách 10x15 je na ořezy cca 45% rezerva. A v pohodě z toho bez ořezu uděláte A4 takovou, že stačí 99% populace. IMHO to stačí na běžné focení víc než dost. Člověk, který má focení jako koníčka, o profesionálu nemluvě, si při dnešních cenách stejně koupí zrcadlovku.

Abyste mi rozumněl - váš názor vám nechci brát. Jen se snažím vyslovit svůj, ony se zas tak moc neliší. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Díky za článek,

Autor: bob222 Muž

Založeno: 14.03.2007, 07:42

Nove kompakty, to je bieda. Kde su casy C 5050, G6 a podobne. Asi sa uz nikdy nevratia. Dufam, ze moj C5050 mi este par rockov vydrzi...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Díky za článek,

Autor: blablabla Muž

Založeno: 14.03.2007, 10:38

tak koukám, že se vám líbí postarší kompakty s poctivou konstrukcí a optikou. To je fajn, ale už jste zapoměli, kolik stáli? Většina těch starých \"dobrých\" strojů stála +-20ooo,- dnes stojí kompakt 5-8ooo takže je jasné, že se ušetřilo nejen na snímačích (které jsou levnější-protože se vyrábí v tunách), ale také na konstrukci. A je trend, že foťák se stává sezóní záležitostí a stylovým doplňkem.

kdo chce kvalitu, ten si koupí zrdcadlovku/středoformá
t atd. Kdo chce mít \"foťák\" vždy u sebe, používá foto-mobil a kompakty(a UltraZoomy) jsou někde uprostřed.

jinak jako hlavní + hodnotím snahu výrobců nabídnout široko-úhlý objektiv.škoda, že sjen 28mm

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Díky za článek,

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 17.03.2007, 09:00

Dnes by byly výrobní náklady poctivých přístrojů značně nižší než před čtyřmi až šesti lety - díky rozmachu digifocení by se vyráběly v podstatně větších sériích. I technologie a automatizace výroby od těch dob pokročila.

Odpovědět na příspěvek

na velikost snimace se zapomina!!!!

Autor: Rejca Muž

Založeno: 13.03.2007, 08:04
Odpovědí: 2

To ze vestina modelu bude 7-8Mpix neni zadna vyhra....

Tech 7-8Mpix je vetsinou na 1/2.5" kde je vetsi hustota pixelu nez na 10Mpix a 1/1.8".

A vetsina lidi si pak mysli, ze hon za Mpix se zastavil - vcetne pana Breziny :D.

Odpovědět na příspěvek

RE: na velikost snimace se zapomina!!!!

Autor: karoll Muž

Založeno: 13.03.2007, 10:36

no ono by si asi museli dat zalezat aj na tej optike, kebyze pouziju vacsi snimac. a to uz sa potom dost tazko zacina na f2.8 pripadne robi ultrazoom.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: na velikost snimace se zapomina!!!!

Autor: Rejca Muž

Založeno: 14.03.2007, 07:06

Není to moc dlouho, co kompakty uměly F1.8 na širokém ohnisku. Nebo konst. světelnost 2.8 v rámci 12x zoomu na snímači 1/1.8".

Dneska je to sci-fi.

Odpovědět na příspěvek

28-ky?

Autor: henrich Muž

Založeno: 14.03.2007, 20:46
Odpovědí: 2

hladam vreckovy stroj so sirokacom (aspon 28-kou), stabilizaciou obrazu a slusnou kvalitou fotiek aspon pri iso400. su moje poziadavky nerealne? pozeral som lumixy, vyssie iso je pruser, canony a ricohy zase maju o poznanie horsiu kresbu objektivu a o malo lepsiu kvalitu "zehlenia". neviete poradit nieco lepsie (tak do 15k, viac za kompakt nedam)? dumal som aj nad ultrazoomami, ale to ultra ide k pre mna zbytocnym dlhym ohniskam a do vrecka sa uz nezmestia...
preco nerobia "sirokacove" kompakty s vacsou svetelnostou i cipom? "telerozsah" pri kvalitnom obraze spravim aj vyrezom, sirokouhly zaber nie...

Odpovědět na příspěvek

RE: 28-ky?

Autor: Jan Březina Muž

Založeno: 15.03.2007, 08:38

Bohuzel pokud pozadujete velmi dobrou kresbu pri ISO400, tak chcete opravdu hodne. Problem je v tom, ze vetsi cip by znamenal vetsi optiku a telo, zaroven vyrazne vyssi vyrobni naklady a uzivatelu, kteri to oceni neni dostatek na to, aby se tomu nejaky vyraobce seriozne venoval.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 28-ky?

Autor: henrich Muž

Založeno: 16.03.2007, 12:37

pri iso400 nepozadujem velmi vysoku kvalitu, staci mi ako-tak pouzitelna. to snad nie je nemozne. viem, ze sumu nezabranime, fyzika nepusti, ale viac nez sum mi vadi rozostrenie vplyvom "zehlenia" sumu, ktore sa neda vypnut ci nastavit kompromisne (a to je len rozhodnutie vyrobcu).
btw, ked sa nasatvi pri vyssom iso mensie rozlisenie, zmensi to sum (ci vplyv jeho odstranovania)?

Odpovědět na příspěvek

to Jan Březina

Autor: Roman Muž

Založeno: 17.03.2007, 14:00
Odpovědí: 4

Při recenzi na SP 510 se tady někdo chytal za hlavu, že je to půl roku starej foťák. Vážně se Vám dosud nepodařilo sehnat SP 550 na recenzi? Nebo se zas počká půl roku, až to bude každýmu fuk?

Odpovědět na příspěvek

RE: to Jan Březina

Autor: Jan Březina Muž

Založeno: 18.03.2007, 16:30

SP-550 jsem mel sice moznost testovat v USA v ramci novinarske akce na PMA. Nicmene pro recenzi cekame na kus od ceskeho zastoupeni, ktery bude z produkcni serie. Take by se nam libilo testovat cokoli a kdykoli, ale pokud HW nemame k dispozici, tak je tezke jej testovat. Krome toho mame k testovani dostatek jine zajimave techniky, ktera zajima jine ctenare, takze nebojte se - nespime na vavrinech

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: to Jan Březina

Autor: Roman Muž

Založeno: 18.03.2007, 20:20

Nerad bych vypadal jako šťoura, ale pokud Olympus hodí do světa takovou bombu a nedá to recenzentům zdá se, že je určitá obava typu: hrome, nešlape to dobře, tak ať toho co nejvíc prodáme, než nás strhaj. Jinak věřím, že máte dostatek jiné zajímavé techniky na tesování, ale tady jsem četl, že něco o průlomu a maximální špičce.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: to Jan Březina

Autor: Jan Březina Muž

Založeno: 19.03.2007, 06:58

Pokud vim, tak SP-550ky jsou v CR sotva prvni kusy. nehledal bych za tim zadnou konspiracni teorii, ale jen standardizovany postup uvnitr nadnarodni spolecnosti

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: to Jan Březina

Autor: Roman Muž

Založeno: 19.03.2007, 10:11

V každém případě Vám děkuju za odpovědi, ač stále hájím názor, že právě ty první kusy a dokonce ještě předprvní kusy, jak jsem viděl u jiných nadnárodních společností, by se měly ze všeho nejdřív objevit v recenzích.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: