PMA live: GX-1S a GX-1L hned dvě zrcadlovky od Samsungu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PMA

PMA live: GX-1S a GX-1L hned dvě zrcadlovky od Samsungu

28. února 2006, 00.00 | Spojenectví Pentaxu a Samsung dozrálo a světo světla spatřily hned dvě digitální zrcadlovka Samsungu. Tento jihokorejský průmyslový gigant se tak může pochlubit svou DSLR, ale konstrukčně se jedná prakticky o přístroje Pentax pod novou značkou.

Spojenectví Pentaxu a Samsungu dozrálo a je na světě první DSLR zrcadlovka Samsung. Tento jihokorejský průmyslový gigant se tak může pochlubit svou vlastní DSLR, ale je opravdu jeho vlastní? Parametry i vzhledem je více než podobný Pentaxu *ist DS2. Podobně je tomu i s druhou DSLR, GX-1L, která byla představena těsně před veletrhem PMA 2006.

Samsung GX-1S
O zachycení světla se bude starat CCD snímač s efektivním rozlišením 6,1 MPix a rozměry 23,5 x 15,7 mm (odpovídá formátu APS), který nabídne možnost fotografování s citlivostí ISO 200, 400, 800, 1 600 a 3 200. Snímky uložíme v maximálním rozlišení až 3 008 x 2 000 bodů ve formátu JPEG, nebo RAW. Na výběr máme z barevných prostorů sRGB a Adobe RGB.

Na bajonet můžeme nasadit objektivy s bajonetem Pentax KAF2, KAF, KA a také Schneider D-XENON Lens. Poslední jmenovaný typ je nová modelová řada od Schneider Kreuznach, který spolupracuje se Samsungem na objektivech i pro jeho digitální kompakty. U objektivů musíme počítat s ořezovým faktorem 1,5x. To znamená, že fyzickou ohniskovou vzdálenost objektivu musíme vynásobit, abychom získali ohnisko objektivu nasazeného na kinofilm, které bude mít stejný úhel záběru. O zaostřování se stará 11bodové pasivní TTL zaostřování, přičemž ostřit můžeme i manuálně nebo v režimu kontinuálního ostření. Přisvícení pro AF je možné pomocí blesku. TTL optický hledáček nabízí zvětšení x0,95 a nastavení dioptrické korekce je samozřejmostí.

Kromě klasických P, A (priorita clony), S (priorita času) a M (manuální nastavení expozice) režimů na fotoaparátu nalezneme i scénické režimy pro fotografování specifických situací. Měření expozice probíhá na 16 zónách. Čas expozice můžeme nastavit od 1/4 000 s do 30 s. Synchronizační čas s bleskem je min. 1/180 s. Sériové snímání bude pracovat rychlostí 2,8 sn./s pro až 8 snímků.

Vyvážení bílé nabídne automatické měření, volbu přednastavených hodnot nebo možnost manuálního měření. Vestavěný blesk má směrné číslo 15,6 a měl by pokrýt úhel obrazu pro ohniskovou vzdálenost 28 mm (ekvivalent kinofilmu). Fotoaparát je díky hot-shoe patici připraven i na externí systémové i manuální blesky.

Snímky si budeme moci prohlížet na 2,5" displeji s rozlišením 210 000 bodů. Pro přenos snímků využijeme USB 2.0, nebo A/V výstup (ve formátu PAL i NTSC). Data se uloží na paměťovou kartu SD. O napájení se postará čtveřice tužkových AA baterií. Rozměry přístroje jsou: 125 x 93 x 66 mm a hmotnost je cca 505 g bez baterií a objektivu.

Samsung GX-1L
Samsung představil na veletrhu PMA 2006 svou druhou DSLR zrcadlovku, GX-1L. Jedná se o modifikaci již oznámené GX-1S, oproti které má jiný typ hledáčku, pouze 5 zaostřovacích bodů AF a menší paměť pro sekvenční snímání. GX-1L zvládne v sérii pouze 5 snímků ve formátu JPEG a 3 ve formátu RAW (rychlostí 2,8 sn./s). Hledáček je namísto hranolového u GX-1S zrcadlový. Zobrazuje 96% snímané scény a má 0,85x zvětšení (50mm, F1.4, zaostřeno na nekonečno). Hmotnost GX-1L (370 g) je oproti GX-1S menší o 35 g.

Shrnutí
Nelze nepřehlédnout, že se jedná o přejmenovaný Pentax *ist DS2. I když nepřináší nic nového, je vidět, že Samsung to s DSLR myslí vážně. GX-1S berme proto jako testovací výrobek, kterým si Samsung vše vyzkouší a doufejme, že příští model bude nabízet více inovací. Do výroby DSLR, respektive příslušenství přizval Samsung i svého partnera přes objektivy, firmu Schneider Kreuznach, která bude vyrábět objektivy řady D-Xenon lens. Dostupný by měl být GX-1S v průběhu února.

::Technické parametry Samsung GX-1S
::Technické parametry Samsung GX-1L

Bližší informace o novinkách představených na veletrhu PMA 2006 a prvních praktických zkušenostech s nimi najdete na http://pma.idif.cz.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: