FOTOfáma: Bude nová DSLR Nikon D300s? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

FOTOfáma: Bude nová DSLR Nikon D300s?

25. června 2009, 00.00 | Na internetu se poslední dobou objevilo několik neoficiálních informací (resp. fám), které předpovídají brzké představení inovované DSLR Nikon D300. Jedná se o vymyšlené fámy nebo bude v tomto případě platit rčení „na každém šprochu pravdy trochu“? Více viz náš článek.

Na internet unikly nezávisle na sobě dvě neoficiální informace, které si svým způsobem vynucují pozornost i v očích hodně skeptických „popíračů fám“. Podle nich to vypadá, že bude možná v dohledné budoucnosti představena inovovaná verze digitální zrcadlovky Nikon D300. Ta by se měla označovat jako Nikon D300s. Jaké jsou zdroje této fámy? První zdroj těchto zvěstí vězí v uniklém screenshotu LCD monitoru, který se měl nakrátko objevit na amerických stránkách Nikon. Krátce po tom, kdy si internetová veřejnost inkriminovaného screenshotu všimla, byl tento obrázek kvapně nahrazen za screenshot LCD displeje DSLR 5000.

Screenshot obrazovky LCD displeje, který údajně patří nové DSLR Nikon D300s
.

Na původním snímku LCD monitoru je v pravém horním rohu uvedeno označení fotoaparátu Nikon D300s. Další indicií poukazující na fakt, že se může jednat o snímek obrazovky nové DSLR D300s je označení SD karty, které si můžeme všimnou vlevo dole. Víme, že stávající model Nikon D300 má pouze slot pro paměťové karty typu Compact Flash. Jistě, může se jednat o podvrh vyvedený ve Photoshopu. Nicméně pokud je pravdou, že se daný screenshot skutečně objevil na stránkách Nikon, tak se pravděpodobnost, že tento snímek není falzifikátem, zvyšuje.

Věrohodnost fámy o možném příchodu nové DLSR Nikon D300s zvyšuje také video, které se objevilo na portálu Flickr.com. Zmíněné video zachycuje obrazovku počítače, na které je možné vidět fotografii nové DSLR D300s. Ta je uvedena na titulní straně z údajně uniklých materiálů Nikon. Samozřejmě je třeba si opět držet odstup, protože v dnešní době není problém něco takového stvořit na počítači v grafickém editoru za pár desítek minut. Ovšem bystrému oku neuniknou některé rozdíly, ve kterých se fotoaparát D300s na fotografii liší od stávajícího modelu Nikon D300. Například můžeme vidět, že tlačítka „Mode“ a kompenzace expozice (obě jsou umístěna vedle spouště fotoaparátu) mají odlišný tvar (trojúhelníkový namísto kruhového) a nejsou tak separátně situovaná, jako tomu je u modelu D300. Drobný rozdíl je rovněž patrný u výčnělku otočného spínače a vypínače fotoaparátu (má hlubší drážku). Další diference jsou pozorovatelné u provedení designu krytky, zakrývající prostor s konektory pro připojení fotoaparátu k PC a dálkovému ovládání (krytka je menší a má kruhový tvar), a vzhledu pogumované části. Fotoaparát ležící vpravo dole (viz výřezy ze snímku níže).

 

 

 
Vpravo jsou výřezy z údajného snímku DSLR D300s a vlevo jsou výřezy z produktové fotografie stávajícího modelu fotoaparátu Nikon D300Foto: Screenshot videa z Flickr.com

Dále unikly také některé informace z technické specifikace k nové DSLR D300s. Podle nich by měla mít údajná zrcadlovka D300s překvapivě stejné rozlišení 12 Mpix, jako u stávajícího modelu D300. Stejný by měl zůstat i rozměr snímače 23,6 x 15,8 mm. Fotoaparát by měl, v duchu současného trendu, umožňovat nahrávání HD videa o rozlišení 1280 x 720 pixelů ve formátu MotionJPEG (podobně jako DSLR D90 a D5000). Maximální doba záznamu videa by mohla být limitována na 5 minut. Je možné, že Nikon u tohoto fotoaparátu implementuje stereo mikrofon a navíc ještě umožní připojení externího mikrofonu (zabudovaný stereo jack konektor s rozměrem 3,5mm), takže by bylo možné s daným fotoaparátem pořizovat kvalitně ozvučená videa.

Screenshot z videa, na kterém je vidět fotografie aparátu s označením Nikon D300s
.

Fotografie stávajícího modelu DSLR Nikon D300
.

Ve fotoaparátu D300s by měl být duální slot pro SD/SDHC a Compact Flash karty, což by byla oproti modelu D300 nezanedbatelná změna. Na internetu se spekuluje o rychlosti sériového snímání 7 sn./s. (s použitím akumulátoru Li-ion EN-EL3e) a to by, v porovnání s rychlostí snímání modelu D300, znamenalo navýšení standardní rychlosti focení o 1 snímek za vteřinu. Podobně, jako u modelu DSLR D5000, by měla být u DSLR D300s dostupná zmodernizovaná verze funkce „Active D-Lighting“ (v nabídce funkce přibudou volby „Auto“ a „Extra high“). Nový fotoaparát D300s by měl být podle neoficiálních informací o cca 15 gramů těžší než model D300 (váha těla aparátu bez baterie a paměťové karty cca 840 g. oproti cca 825 g.).

Screenshot z videa, na kterém je vidět fotografie aparátu s označením Nikon D300s
.

Nakolik jsou výše uvedené fámy pravdivé, či nikoliv, ukáže až čas. Na zahraničním webu se ale objevila informace, že Nikon v létě uspořádá 2 tiskové konference (30. 7. a 4. 8. 2009), takže se nechme překvapit, jaké nové informace tato tisková setkání přinesou.

Zdroje:
Nikonrumors.com
Flickr.com
Ubergizmo.com
1001noisycameras.com
Image-acquire.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

bude D4000?

Autor: Iggy Muž

Založeno: 25.06.2009, 07:10
Odpovědí: 2

to by mě jako amatérského fotografa zajímalo více ;) :)

Odpovědět na příspěvek

RE: bude D4000?

Autor: dropsyy Muž

Založeno: 25.06.2009, 13:35

k čemu D4000 když teď začli prodávat D5000 ? To si počkáš :)) a buhví co to bude.

Jinak, D300s by mohla být zajímavá. teď váhám jestli koupím D90 nebo D300. Kdyby D300s uměla to, co oba výše zmíněné, bylo by to super.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: bude D4000?

Autor: Michal Muž

Založeno: 30.07.2009, 10:29

Taky jsem byl rozhodnutý pro D90, ale teď jsem se nějak zarazil, jestli nejít rovnou do D300. Dokázal by někdo odhadnout, jestli vůbec a kdy půjde D300 s cenou dolů? U D300 mě ale dost odrazuje ta hmotnost.

Odpovědět na příspěvek

skutečně 30. června

Autor: Iggy Muž

Založeno: 25.06.2009, 07:28
Odpovědí: 0

Jinak já jsem našel, že ona tiskovka by měla být 30.7. 2009 a 4.8.2009... (July a ne June)

uvidíme :)

Odpovědět na příspěvek

Rozlišení 12MPx

Autor: iliden Muž

Založeno: 25.06.2009, 22:10
Odpovědí: 1

Pánové a dámy :o) Když se tu mluví "zase jen 12MPx") Kolik si myslíte, že musíte dát za objektiv, aby objektivně :o) zmáknul pixel na smímači o velikosti 6um, nebo dokonce 4,7um? Jakou rozlišovací schopnost má většina objektivů - nežli začnou degradovat hustotu bodů na čipu - tím, že je slušně řečeno slejí? Na žádné stránce na světě neni napsané, pro jakou velikost pixelu je dané sklo limitující. Ale já vím, že objektivy starší 5ti let jsou na hranici 10-16MPx. Tudíž na nových foťácích s čipy na 24MPx, nebo 21MPx jsou těžce nevyužité. Jak si stojí nejnověší skla nevim, ale čipy jsou dnes o trochu napřed. Pokud nevěříte, tak zkuste labolatorní podmínky, konstantní osvětlení a certifikovaný čátový test, přesnou vzdálensot --- pak se můžeme bavit jestli na poloprofi těle je 12MPx málo... MAMIA má rozteč bodu myslím 9um - to jen pro zajimavost.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rozlišení 12MPx

Autor: a4 Muž

Založeno: 26.06.2009, 00:02

Hahá! No pokud by nástupce D300 měl "jen" 12MP, tak budu vývojářům v Nikonu líbat ruce!
Jen ta hmotnost, pokud by se ukázala jako pravdivá, by podle mého byla už trochu průšvih a zajímalo by mě, čím by ji odůvodnili. Nechci tím říct, že bych stál o zrcadlovku rozměrů a váhy většího kompaktu, ale už teď je D300 nejtěžším (a největším) strojem ve své třídě a, ať si kdo chce co chce říká, osobně bych za ideální v tomto ohledu považoval přístroj někde na půl cesty mezi D90 a D300.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: