Fotografie zatmění Slunce proslavila brněnské vědce - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Fotografie zatmění Slunce proslavila brněnské vědce

15. června 2009, 00.00 | Prestižní vědecký časopis Nature minulý týden na své titulní straně otiskl unikátní fotografii brněnských vědců, která zachycuje sluneční korónu při zatmění Slunce. Českým výzkumníkům, a zároveň fotografům, se tak ve vědeckém světě dostalo významné pocty. Více viz náš článek.

Nestává se každý den, aby obálku prestižního vědeckého časopisu NATURE, který vychází nepřetržitě už 140 let, zdobila fotografie českých tvůrců. Týmu osmi vědeckých pracovníků z Vysokého učení technického v Brně, pod vedením matematika a fotografa Miloslava Druckmüllera, se to podařilo.

Obálku prestižního vědeckého časopisu NATURE ozdobil snímek českých vědců zachycující sluneční koronu

Jedná se o fotografii, která zatím nejdokonaleji zachycuje sluneční korónu (je to záře, která vzniká přímo kolem zastíněného kotouče Slunce) ve viditelné části spektra. Tato fotografie byla vědci pořízena v průběhu loňského zatmění Slunce v Mongolsku. Výsledný snímek sluneční koróny byl zkompletován z celkem 200 dílčích fotografií (respektive 23 obrázků, jenž byly z těchto 200 snímků vytvořeny) pomocí použití speciálního softwaru, který si vědci sami pro tento účel vytvořili. Tento software využívá při své práci unikátní matematické algoritmy, které podle jeho tvůrců zatím nikdo jiný na světě nemá k dispozici. Vytvoření finální fotografie byl výpočetně nesmírně náročný proces, neboť i velmi výkonnému počítači jeho zpracování trvalo několik hodin.


Slavný snímek „Total Solar Eclipse 2008“ Foto: Tým pod vedením Miloslava Druckmüllera z VUT

V průběhu tohoto procesu byl z fotografie odstraněn vysoký jas slunečního povrchu a zároveň došlo ke zdůraznění velmi jemné struktury koronárních útvarů, které jsou vzdálenější od Slunce. Vznikl tak vizuálně velmi ojedinělý obraz, k jehož hodnotě se matematik a fotograf v jedné osobě Miloslav Druckmüller vyjadřuje ve smyslu, že jeho unikátnost spočívá nikoliv v kvalitě záběru fotografie, nýbrž v preciznosti zpracování.


Foto: Miloslav Druckmüller

Samotný proces fotografování musel být dokonale připraven a synchronizován, neboť jev úplného zatmění Slunce trval pouhé dvě minuty. Fotografovalo se na speciální otočné plošině, kterou si museli výzkumníci sami v mongolské polopoušti sestavit. Na fotoaparátech (patrně značky Canon) se používaly mohutné teleobjektivy, které byly vybaveny speciálními filtry.


Snímek kompletního týmu, který pod vedením Miloslava Druckmüllera, fotografoval zatmění slunce v Mongolsku Foto: Miloslav Druckmüller

Uvedená fotografie sluneční koróny poslouží mimo jiné jako důležitý podklad pro astrofyziky, kteří se zabývají studiem složité struktury plazmatu modelované silným magnetickým polem Slunce. V konečném výsledku tak může tento unikátní materiál brněnských výzkumníku posloužit jako možný hybatel pro eventuální změnu dosud platných fyzikálních teorií.

Zdroje:
Zam.fme.vutbr.cz
Nature.com
Tyden.cz
Ceskenoviny.cz
Brnensky.denik.cz

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: