Inspirujte se fish-eye fotografiemi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Svět skrz objektiv

Inspirujte se fish-eye fotografiemi

2. června 2011, 00.00 | Dnes vám přinášíme speciální vydání našeho fotohledáčku: celý je věnován fotografiím pořízeným skrze objektivy typu „rybí oko“. Odkazy na desítky inspirativních snímků vám napomohou při hledání vhodných objektů pro fotografování s uvedeným typem objektivu. Neváhejte a objevte uvnitř našeho článku půvaby fish-eye fotografií.

V dnešním speciálním vydání inspirativních snímků jsme se zaměřili na poměrně úzkou oblast: fish-eye fotografii. Jedná se o snímky, které byly pořízeny extrémně širokoúhlým typem objektivu, pro který se vžilo označení „rybí oko“. První exempláře tohoto typu skla se původně používaly v meteorologii, kde sloužily k monitorování oblačnosti na obloze. Sériová výroba těchto objektivů se rozjela v 60. letech 20. století.

Jedná se o speciální typ objektivu poskytující velmi široký zorný úhel (obvykle okolo 180 stupňů, v některých případech až 220 stupňů), jehož ohniskové vzdálenosti se standardně pohybují v rozmezí 6–16 mm (ekv. 35 mm). Na rozdíl od běžných objektivů poskytují tato skla díky své unikátní konstrukci ojedinělé podání perspektivy.

Objektivů typu rybí oko existuje několik druhů. Některé z nich poskytují ve všech směrech pozorovací úhel 180 stupňů (výsledkem je kruhový obraz, protože tato skla nevyplní celý fullframe formát snímače). Tento druh objektivu se označuje jako cirkulární (kruhový). Vyrábějí se i fish-eye objektivy, jež dokáží pokrýt celé políčko senzoru či kinofilmu, takže obraz na fotografii nemá kruhové okraje (jedná se o tzv. Fullframe fish-eye objektivy). Jmenovaný typ fish-eye skla nám ovšem nedává ve výsledku k dispozici tak velký zorný úhel, jako tomu je v případě kruhových objektivů typu rybí oko (nabízí pouze diagonální úhel pohledu 180 stupňů; horizontální a vertikální zorný úhel nemá tak vysoký).

Další benefitem těchto objektivů je jejich extrémně velká hloubka ostrosti, takže přesnosti zaostření nemusíte věnovat až tak velkou pozornost (řada těchto objektivů ani není vybavena autofokusem). Protože tento článek má za účel vám pouze zprostředkovat zdroje inspirativních snímků pořízených fish-eye objektivy, odkážeme vás ohledně přesné definice a popisu uvedené kategorie objektivů na jiné specializované články, kde naleznete všechny potřebné informace (viz konec článku).

<

Fish-eye objektiv AF 16 mm f2,8 D od Nikonu

Unikátní vlastnosti fish-eye objektivů přímo vyzývají k experimentování. Silné sférické zkreslení modifikuje zažité vnímání perspektivy a díky tomu vznikají fotografie se silným expresivním nábojem. Jak si ukážeme níže, je možné se skly typu rybí oko vyfotografovat jak zábavně karikující portréty lidí a zvířat, tak i fantaskně vypadající fotografie krajiny. Tento objektiv rovněž posiluje dynamiku scény, proto se nezřídka využívá i v oblasti fotografování sportu.

<

Ilustrační snímek fish-eye objektivu Canon EF 15 mm f/2.8

Ačkoliv se zdá, že možností využití fish-eye objektivů je spousta, je třeba vzít na vědomí jeden metaforicky znějící příměr: s používáním fish-eye objektivů je to jako s kořením při ochucování pokrmu – je nutné je používat pouze v adekvátním množství a ve vhodné situaci. V opačném případě bude použití fish-eye objektivu působit kontraproduktivně – divák se při pohledu na dlouhou sérii fish-eye fotografií bude nudit a začne tázavě dumat nad vaším tvůrčím záměrem.

Pojďme si nyní na vybraných příkladech ukázat několik obvyklých situací, kde se vyplatí „vylovit“ fish-eye objektiv z fotografické brašny.

Objektiv typu „rybí oko“ je ideální pro zdůraznění pocitu zahuštěného prostoru. Na této fotografii je působivě prezentována atmosféra velkoměsta. Soudkovité zkreslení použitého objektivu zde efektně ohýbá jinak zřejmě rovnou silnici v dolní části snímku. Extrémně širokoúhlé ohnisko rovněž znásobuje dojem výšky.

U fish-eye fotografií hraje důležitou roli aspekt umístění linie horizontu při komponování scény. Obvykle máme na výběr ze tří možností: střed, horní polovina snímku či jeho dolní část. Protože středová oblast fotografie je jako jediná nejméně deformována sférickým zkreslením, bude horizont umístěný do středu na fotografii fungovat jako určitá rovina, která bude v očích diváka „stabilizovat“ celou fotografii. Někdy se tímto způsobem fotografují například záběry krajiny.

Umístění horizontu do horní poloviny fotografie vytvoří zakřivení prostoru evokující kulatý tvar naší planety. Na tomto snímku je uvedený efekt dobře patrný - navíc zde dochází také ke zdůraznění prostoru, jenž obklopuje hlavní objekt na fotografii (ležící chlapec v trávě).

Pokud na fotografii dáme linii horizontu do její dolní poloviny, vytvoříme tím pocit, že se divák nachází na dně jakéhosi „údolí“. Tato fotografie je podle nás skvělým příkladem uvedeného způsobu komponování záběru.

Působivých záběrů můžeme dosáhnout, když s fish-eye objektivem fotografujeme prostor ležící nad naší hlavou. Často se tato kompozice používá například v lese, ve městě, kde se nám vertikálně postavené objekty začnou sbíhat (opět to zdůrazní dojem výšky) do určitého místa, či v případech, kdy objekty ležící na okraji záběru šikovně orámují volný prostor (většinou nebe) ležící uprostřed.

Fish-eye sklo lze také s úspěchem využít při fotografování některých typů architektury a interiérů. Nejlepších výsledků docílíte v případě, kdy fotografujete architekturu, která sama o sobě výraznou měrou využívá kruhových či jinak zakřivených linií. Zde má užití fish-eye objektivu přímo synergický účinek.

Podobně jako u ostatních širokoúhlých objektivů, také u fish-eye skel dochází k silnému zdůraznění objektu, jenž se nalézá nejblíže k objektivu. Tento jev můžeme využít ve svůj prospěch, protože kromě zdůraznění prostorovosti scény můžeme kýženým směrem upnout divákovu pozornost.

Také při fotografování sportu se fish-eye objektivy nemusejí ztratit. V některých případech účinným způsobem podtrhnou dynamiku pohybu. Nezřídka se tato skla používají například při fotografování skateboardingu, zimních sportů, cyklistiky, atletiky a v dalších sportovních odvětvích.

Poslední oblastí fish-eye fotografie, na kterou vás chceme upozornit, je vytváření úsměvných portrétů lidí či zvířat. Vtipně zveličený obličej či postava člověka stojícího blízko fish-eye objektivu může jak pobavit, tak i vyvolat určité emoce (například deprese, poblouznění, pocit osamění, hněvu apod.). S uvedeným sklem ale nemusíme fotografovat jen lidi. Zajímavých záběrů můžeme dosáhnout i při snímání zvířat (viz například tyto snímky: 1, 2, 3, 4).

A na závěr vám přinášíme to, co vás patrně přimělo k přečtení našeho článku. Máme tím na mysli odkazy (viz níže) na výběry těch nejzajímavější fotografií, které byly pořízeny s pomocí objektivů typu fish-eye. Přejeme vám hodně štěstí při experimentování s „rybím okem“ a doufáme, že vám náš článek přinesl kýženou míru inspirace.



Odkazy na zajímavé fotografie pořízené fish-eye objektivem:


Foto via Google.cz



Foto via Flickr.com



Foto via Modny73.com


Foto via Fiveprime.org




Foto via Ibeatyou.com



Foto via Artfans.info


Foto via Photopoly.net


Foto via Garcya.us





Další zajímavé zdroje informací o Fish-eye objektivech:

Wikipedia.org
Digital-photography-school.com
Digital-photography-school.com(2)
Ehow.com Earthboundlight.com
Edwinsetiawan.wordpress.com
Helium.com
Brighthub.com
Gdargaud.net
Linkdelight.com
Basic-photography-tips.com
En.mimi.hu
Bobatkins.com
Heureka.cz (přehled cen fish-eye objektivů prodávaných v ČR)
Nicovandijk.net

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: