Jak lze za pár babek nakoupit fotografie za miliony - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Svět skrz objektiv

Jak lze za pár babek nakoupit fotografie za miliony

30. července 2010, 00.00 | Je to pozoruhodný příběh o sběrateli, kterému se náhodou podařilo za 45 USD zakoupit negativy legendárního fotografa Ansela Adamse, jejichž opravdová hodnota se pohybuje v miliónech dolarů. Více viz náš článek.

Na světě je mnoho vášnivých sběratelů, kteří buďto z profesionálních či ryze amatérských pohnutek vyrážejí do světa hledat zajímavé umělecké artefakty a fotografie. Většinou v „sítích“ těchto sběratelských „lovců“ uvíznou jen „malé ryby“. Existují ale i vzácné výjimky, kdy tomu tak není. Jako v případě kalifornského malíře (pokojů) Ricka Norsigiana, který již léta objíždí různé „bleší trhy", kde kupuje umělecké předměty většinou nevalné hodnoty.

Nedávno se však na tohoto muže usmála dokořán paní „Štěstěna“, protože Norsigian zavítal do jedné garážové burzy, kde jeho pozornost zaujala skupina cirka 65 skleněných negativů od tehdy neznámého autora. Protože negativy obsahovaly pohledné výjevy americké divočiny, tak se je Ricka Norsigian rozhodl zakoupit. Jelikož Rick měl už s nákupy na bleších trzích nemalé zkušenosti, a proto pro něj nebyl žádný problém usmlouvat cenu těchto negativů z původní sumy 70 USD na 45 USD (cca 870 Kč).

Snímek legendárního fotografa Ansela Adamse při práci ; Zdroj: Gawker.com

Rozradostněn touto výhodnou koupí si Rick tyto fotografie odvezl domů, kde se jej při bližším pohledu na negativy začalo zmocňovat narůstající rozrušení, neboť mu jeho instinkt napověděl, že patrně koupil snímky se značnou hodnotou. Nelenil proto a zmiňované negativy raději po čase uložil do banky a jal se s pomocí expertů pátrat po jejich možném autorovi a skutečné umělecké hodnotě.

Ukázka několika snímků, které byly zhotovené z uvedených negativů ; Zdroj: MSNBC.com/AP

Verdikt sezvaných expertů Rickovi ovšem způsobil masivní šok. Podle všech dosud známých indicií se totiž Rickovi podařilo zakoupit fotografie legendárního amerického fotografa Ansela Adamse, který proslul svými fenomenálními snímky americké krajiny. Expertům se totiž po zevrubných a časově zdlouhavých analýzách negativů podařilo prokázat, že by se mělo jednat o část archivu Ansela Adamse, o kterém se odborná veřejnost dosud domnívala, že shořel při požáru Adamsova ateliéru v roce 1937.

Prokázat Adamsovo autorství u nalezených negativů ovšem nebyla vůbec snadná záležitost. Ke slovu se tak musela dostat celá řada odborníků z různých odvětví; počínaje kunsthistoriky umělecké fotografie, erudované znalce Adamsova fotografického díla, grafology a konče například meteorology. Meteorologové například podle rozboru zachycených mraků na fotografií pomohli prokázat, že dané snímky vznikly na stejném místě a ve stejnou dobu, ve které byly pořízeny i některé již známé Adamsovi fotografie.

Další ukázka nalezeného snímku, jeho autorství je experty připisováno Anselu Adamsovi ; Zdroj: Photographyblog.com

Hodnota těchto fotografii tak po prokázání Adamsova autorství vysoce přesahuje oněch 45 USD, které Rick za dané negativy onehdy zaplatil. Mnozí experti se totiž nechali slyšet, že uvedené snímky Adamse by mohly mít cenu až 200 miliónů amerických dolarů (tj. cca 3,85 miliardy Kč), což už je pořádný „ranec“ peněz! Určitě dost velký na to, abychom mohli bez zardění prohlásit, že se Rickovi Norsigianovi na uměleckém trhu podařil obchod století. Samozřejmě celá záležitost ohledně nalezených negativů Ansela Adamse může mít ještě svou dohru, protože pravost těchto snímků například vehementně popírá dosavadní správce Adamsovi fotografické pozůstalosti. Nechme se tedy překvapit, jak se celá tato „kauza“ nakonec vyjasní.

Ricka Norsigian s jedním ze skleněných negativů Ansela Adamse; Zdroj: Valentinsama.blogspot.com

A jaké z uvedeného příběhu plyne ponaučení pro české sběratele fotografií? S nadsázkou můžeme doporučit tyto dvě věci: Nepodceňovat potenciál „blešího“ trhu a neúnavně čekat na „zjevení“ sběratelského štěstí. Třeba někdo za čas narazí na sadu neznámých negativů fotografa Josefa Sudka, jejichž hodnota bude v našich poměrech rovněž impozantní...

Zdroje:
Photographyblog.com, MSNBC.com, Gawker.com a Valentinsama.blogspot.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: