Jak vypadá největší teleobjektiv na světě? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Svět skrz objektiv

Jak vypadá největší teleobjektiv na světě?

22. října 2009, 08.00 | V našem článku vám přinášíme pohled na teleobjektiv, který se svou velikostí a výkonem jednoznačně vymyká z průměru. Jedná se o gigantický objektiv Canon 5 200 mm f14, na který je možné použít SLR či DSLR fotoaparát. Jak vlastně takové „supersklo“ vypadá? Více viz náš článek.

Možná se mnozí z vás při pohledu na svůj teleobjektiv někdy zasnili a položili si otázku, jak asi vypadá ten opravdu největší teleobjektiv na světě, který by bylo možné použít na těle (D)SLR fotoaparátu. Proto jsme si řekli, že trochu zapátráme a pokusíme se vám takový teleobjektiv ukázat.

Kultovní výrobce kvalitních objektivů Carl Zeiss vyrábí ultravýkonný teleobjektiv APO Sonnar T* 1 700 mm f4,0, nicméně jeho úctyhodnou výši ohniskové vzdálenosti dokáže „zastínit“ jiné teleobjektivové „monstrum“.

Nejdříve jsme si mysleli, že světový primát v oblasti teleobjetivů drží objektiv Carl Zeiss APO Sonnar T* 1 700 mm f4,0. Jenže poté jsme narazili na mnohem větší „kousek“, který se honosí ještě více šokujícími parametry. Jedná se o cca 42 let starý teleobjektiv, který disponuje úctyhodnou ohniskovou vzdáleností 5 200 mm. Kdo tento gigantický teleobjektiv vyrobil a jak takové super sklo vypadá? Dozvíte se níže!

Největší teleobjektiv na světě, který je určen pro fotografování, je sklo Canon 5 200 mm f14

Monstrózní teleobjektiv Canon 5 200 mm f14
Bezkonkurenčně největším teleobjektivem světa, který byl vyroben pro SLR fotoaparáty, je mamutí sklo Canon 5 200 mm f14. Jedná se o unikátní zařízení, kterého se vyrobily pouze 3 kusy. Tento teleobjektiv sice nepatří k nejmladším (datum výroby 1968), přesto na něj můžete nasadit i současné digitální zrcadlovky Canon. Vzhledem k tomu, že tento „drobeček“ váží cca 100 Kg, budete ale k manipulaci s uvedeným objektivem potřebovat nejméně dva silné asistenty. Vedle mamutích rozměrů teleobjetivu 500mm (šířka) x 600mm(výška) x 1890mm (hloubka), vypadá nasazená zrcadlovka na objektivu jako malá a nevýznamná „součástka“.

Jak můžete sami vidět, teleobjektiv Canon 5 200 mm f14 rozhodně není žádný „drobeček“. Foto: Shenanigans

Obrovská ohnisková vzdálenost 5 200 mm uvedeného teleobjektivu dovoluje fotografovat objekty, které jsou od fotoaparátu vzdáleny až 54km! Ve srovnání se základním objektivem s ohniskovou vzdáleností 50 mm dokáže „teleobr“ zvětšit fotografovaný objekt 100x více. Pokud bychom dané „monstrum“ připojili například na digitální zrcadlovku Canon EOS 450, tak bychom díky ořezovému faktoru 1,6x mohli pracovat s úhlem záběru odpovídající gigantické ohniskové vzdálenosti cca 8 320 mm (!), což už je téměř za hranicemi fotografické fantazie.

Názorná ukázka gigantického zvětšení fotografované scény, kterého je schopen ultravýkonný teleobjektiv Canon 5 200 mm f14 Foto: Outdoorphoto.com

Velmi nízká světelnost f14 tohoto teleobjektivu (pozn.: nízká světelnost uvedeného teleobjektivu je mimo jiné způsobena konstrukcí optické soustavy, která je složena ze dvou zrcadel a 3 čoček) jasně naznačuje, že s ním bude možné fotografovat pouze za příznivých světelných podmínek. Kdybychom si čistě hypoteticky představili, že budeme s tímto teleobjektivem fotografovat z ruky, tak by snímek při doporučeném (tj. 1/hodnota ohniskové vzdálenosti objektivu) expozičním čase cca 0,00019s. dokázal exponovat snad jen nukleární výbuch. Pomocí vestavěných ND filtrů lze korigovat v objektivu světelnost na hodnoty f16, f22 a f32.

Na těle monstrózně velikého objektivu se tělo SLR fotoaparátu vyjímá jako malá „bezvýznamná“ součástka...

Hodnota minimální zaostřovací vzdálenosti objektivu, která činí cca 120 m, je rovněž kuriózní. Znamená to, že např. při fotografování portrétu na takto dlouhou vzdálenost byste museli s fotografovanou osobou domlouvat přes vysílačku či mobilní telefon.

Když si domů „přinesete“ takto „mamutí“ teleobjektiv, tak je jasné, že budete nuceni řešit pověstnou „nerudovskou“ otázku „Kam s ním?“...

Vzhledem k tomu, že uvedeného teleobjektivu byly vyrobeny pouze tři kusy, tak není divu, že je tato fotografická rarita dnes prakticky nesehnatelná. I když ne tak docela, protože zhruba před rokem se uvedený objektiv náhle objevil na aukčním webovém portálu Ebay.com, kde byl údajně prodán neznámému kupci za cenu cca 55 000 USD.

Musíte uznat, že teleobjektiv Canon 5 200 mm f14 disponuje poněkud odlišným designem, než na který jsme zvyklí u standardních Canon objektivů.

Hlavní technická charakteristika teleobjektivu Canon 5 200 mm f14

  • Kompatibilita: Canon SLR a DSLR fotoaparáty
  • Určen pro formát fotografického media: políčko kinofilmu 24x36mm
  • Ohnisková vzdálenost: 5 200 mm
  • Světelnost : f14 (možno snížit pomocí ND filtrů na f16, f22 a f32)
  • Úhel záběru : cca 36 stupňů
  • Minimální zaostřovací vzdálenost: 120 m
  • Provozní teploty: 40 — 15 stupňů Celsia
  • Složení optické soustavy : 2 zrcadla a 3 čočky
  • Způsob ostření : manuální
  • Rozměry : 500mm (šířka) x 600mm(výška) x 1890mm (hloubka)
  • Váha: cca 100 Kg (bez stojanu)

Už sama popisná tabulka na teleobjektivu Canon 5 200 mm f14 dokáže svými údaji vzbudit u většiny fotografů řádný respekt.

Zdroje:
blog.wolffmyren.com
Outdoorphoto.co.za
Forums.vr-zone.com
Soldierllk.multiply.com
Flickr.com
Inquisitr.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: