Krátce o fotografovaní makra v protisvětle - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Krátce o fotografovaní makra v protisvětle

7. září 2010, 00.00 | V našem článku si povíme několik rad o fotografování makra v protisvětle, pomocí kterého lze pořídit zajímavé snímky.

Když se řekne protisvětlo, tak většině začínajících fotografů „naskáče husí kůže“, protože si vzpomenou na mnohé „zaručené“ rady, podle kterých je fotografování v protisvětle hloupost. Ano, přítomnost světelného zdroje, jehož paprsky dopadají přímo do tělesa nepříliš kvalitního objektivu, má obvykle tragické důsledky v podobě pořízení nepoužitelné fotografie (např. výskyt nehezkých odlesků, nezdařená expozice, ztráta kontrastu a výskyt světelného závoje apod.). Ale to samo o sobě není důvodem se fotografování v protisvětle úplně vyhýbat, neboť s jeho pomocí lze fotografii obohatit o zajímavou světelnou atmosféru. Naopak při respektování několika rad a při použití kvalitnějšího objektivu lze protisvětlo efektivně používat jako nástroje například v makrofotografii. Pojďme si tedy říci několik tipů, které mohou začínajícím fotografům pomoci při fotografování makrofotografie v protisvětle.

Tvůrčí záměr
Uvědomte si ještě před samotným fotografováním, k čemu vlastně chcete protisvětlo použít. V našem případě jsme chtěli, aby protisvětlo zezadu nasvítilo hlavní objekt na fotografii. Díky tomu se například okvětní lístky květiny jako rozzáří a viditelně na nich vynikne struktura jejich povrchu. Další tvůrčí záměr, který můžete využít při fotografování v protisvětle je pořizování siluet obrysově zajímavých objektů. Díky dopadajícímu protisvětlu se totiž skvěle zdůrazní obrysové siluety snímaného objektu (vzniká dojem jakési „aury“ na okrajích fotografovaného předmětu).

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Expozice
Pro účel využívání protisvětla při vytváření vašeho snímku je třeba rozvážně pracovat s měřením expozice. Doporučujeme si na fotoaparátu zvolit bodové měření expozice, (případně středové namísto celoplošného měření), pomocí kterého si změříme primární objekt (máme tím na mysli průhledný objekt zezadu prosvícený protisvětlem) v záběru a exponujeme díky tomu tzv. „na světlo“. Samozřejmě bedlivě sledujeme histogram na displeji fotoaparátu a dle tomu přizpůsobujeme expozici (doporučujeme používat manuální expoziční režim). Pokud snímáte s důrazem na zachycení pouhé siluety hlavního objektu, tak si bodovým měřením expozice změřte osvětlenou část scény, abyste mohli docílit kýženého efektu (nazapoměňte si naměřené hodnoty expozice aretovat buď pomocí držení spouště, či použitím příslušného tlačítka na DSLR, abyste pak mohli v klidu provést finální prokomponování scény). Pro lepší korekci případných přepalů vám doporučujeme snímat do RAW formátu (pokud to váš fotoaparát umožňuje). Pokud nepotřebujete nutně pracovat s malou hloubkou ostrosti, tak je vhodné objektiv fotoaparátu více zaclonit použitím většího clonového čísla (to platí v případě, kdy se zejména potýkáte s přepaly na snímku a váš fotoaparát nedovoluje použít dostatečně krátký expoziční čas; případně můžete použít ND filtr). Nezapomeňte si uvědomit, že fotografování v protisvětle je ideální provozovat ráno nebo večer, kdy je slunce v ideální poloze nad obzorem.

Vnitřek květu rostliny září barvami díky protisvětlu, jež na něj z druhé strany dopadá.; Ilustrační Foto: Daniel Poláček

Vyvarujte se přímému kontaktu s protisvětlem
Při komponování záběru v protisvětle se snažte zakrýt zdroj protisvětla hlavním objektem či jinými objekty na scéně (například stromy, větvemi, listy apod.), aby se váš objektiv nedostal do přímého kontaktu s protisvětlem (riziko vzniku nežádoucích reflexí uvnitř objektivu, pokles kontrastu). Snažte se co nejvíce přiblížit fotografovanému objektu a dejte si pozor, aby za objektem se nevyskytovalo nějaké rušící pozadí, případně se snažte zredukovat rušící pozadí užitím separačního efektu plynoucí z malé hloubky ostrosti. Rovněž vám radíme fotografovat se sluneční clonou připevněnou na objektivu. V nouzi si můžete potřebného zastínění objektivu dosáhnout například dlaní ruky, deštníkem či nějakým časopisem (dejte si ovšem pozor, abyste neměli část clonícího předmětu v záběru objektivu v záběru).

Snažte se při fotografování v protisvětle se vyvarovat přímé přítomnosti světelného zdroje v záběru objektivu například tím, že … ; Ilustrační foto: Daniel Poláček

… že mezi objektiv a zdroj světla zakomponujete hlavní objekt, jenž vrhne potřebný stín na objektiv.; Ilustrační foto: Daniel Poláček

Použití blesku či odrazné plochy
Pokud je váš hlavní objekt na snímku při fotografování v protisvětle výrazně podexponovaný (tj. že se na něm ztrácejí pro vás zajímavé detaily), tak může být záhodné využít další zdroj osvětlení, kterým si přisvětlíte hlavní objekt v záběru. Dobrou pomůckou může být v tomto případě použití odrazné desky (může postačit i list bílého papíru), vestavěného blesku fotoaparátu či externího zábleskového zařízení. Při přisvětlování hlavního objektu si ovšem dejte pozor, abyste na snímku zachovali příslušnou dramatičnost, která právě plyne z fotografování v protisvětle (k tomuto účelu patřičně přizpůsobte výkon blesku, aby jeho svit na snímku nepůsobil dominantně a nepřirozeně).

Ilustrační foto: Daniel Poláček

Závěr:
I když jsme uvedenou problematiku v našem článku jen velmi stručně „naťukli“, tak přesto věříme, že uvedené tipy mohou pomoci začínajícím fotografům pořizovat v protisvětle zajímavé snímky například v oblasti makrofotografie. Přejeme vám příjemnou fotografickou zábavu a nezapomeňte se inspirovat kliknutím na níže uvedené odkazy, kde můžete najít spoustu ukázkových fotografií, plus zde najdete další informace na dané téma.

Další zajímavé zdroje:
Flickr.com
Canstockphoto.com
Myrmecos.wordpress.com
Eastmon.com.au

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Praxe  » Základní postupy  

 » Ostatní  » Odkazy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

sracky

Autor: d Muž

Založeno: 07.09.2010, 09:27
Odpovědí: 20

tie snimky su pekne sracky...

Odpovědět na příspěvek

RE: sracky

Autor: TOM Muž

Založeno: 07.09.2010, 09:32

Hodnotný příspěvek. Ukaž lepší a pak kritizuj nebo se aspoň podepiš ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: sracky

Autor: Pítrs Muž

Založeno: 07.09.2010, 12:24

Oblíbené klišé o tom, že musím být špičkový kuchař, abych mohl kritizovat připálené jídlo...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: sracky

Autor: špičkový kuchař Muž

Založeno: 07.09.2010, 14:13

kvalitní články na netu moc často nejsou, kdo umí ten umí a kdo neumí, ten o tom píše články na webu. Kupte si knihu a podpoříte tím i autora. Někdy je lepší začátečníkům nesdělovat nic, než takové snímky a "sračky" kolem...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: sracky

Autor: Toros Muž

Založeno: 07.09.2010, 14:56

V pravém horním rohu okna prohlížeče je malý čvereček a v něm křížek. Buďte tak laskav a klikněte na něj pokaždé, když budte mít chť napsat podobně debilní příspěvek. Děkuji předem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: sracky

Autor: Pítrs Muž

Založeno: 07.09.2010, 15:48

Já s příspěvkem, na který jsi reagoval, stoprocentně souhlasím. Má obsah, logiku a je pro dobrou věc. Je určitě hodnotnější než ten tvůj.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: sracky

Autor: Toros Muž

Založeno: 07.09.2010, 16:44

Jestli souhlasíš s příspěvkem, jehož jedinám obsajem jsou urážky a sprostá slova, tak pro tebe platí to samé. V pravém horním rohu okna prohlížeče je malý čvereček a v něm křížek. Buď tak laskav a klikni na něj pokaždé, když budeš mít chuť psát bláboly bez jakékoli informační hodnoty. Děkuji předem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: sracky

Autor: Pítrs Muž

Založeno: 07.09.2010, 17:21

V příspěvku, o kterém mluvím, žádnou urážku nevidím. Vidím v něm jen vyjádření názoru, se kterým bezezbytku souhlasím.

A pokud chceš i nadále plevelit diskusi kopírováním úsměvného doporučení, směle do toho :-).

P.S.
Je příznačné, že se pohoršuješ nad sprostým slovem v příspěvku druhých, zatímco sám sprostá slova používáš. Gratuluji k takovému "myšlení" :-))).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: sracky

Autor: Toros Muž

Založeno: 07.09.2010, 17:48

Vidím, že jsi ten čtvereček s křížkem nenašel ...
Fotky jsou označeny jako ilustrační a svůj účel, tj. ilustrování psaného textu, plní a je jasné, že nejsou určeny ani na výstavu ani do fotografické soutěže. Pokud to přesto někdo nechápe a za každou cenu si musí léčit svoje komplexy, pak se názor na výtvarnou kvalitu (u kterou u ilustračních fotografií v žádném případě nejde) dá vyjádřit i slušně. Pokud nepovažuješ slovo "sračka" za urážlivé, tak se zřejmě pohybuješ ve zcela jiné společnosti, jak já.

Samozřejmě, že nikdo nemusí být špičkový kuchař, aby mohl kritizovat připálené jídlo ... ovšem slušný člověk řekne, že je připálené případně přesolené/překořeněn
é/kyselé/plesnivé/hoř
ké/mdlé apod., debil řekne, že je to sračka a zaplevelí diskusi nicneříkajícími bláboly.

P.S.
Žádn
é sprosté slovo jsem nepoužil. Máš-li na mysli označení debilní nebo toho debila, tak to není - na rozdíl od sračka - sprosté slovo ale odborný termín, který se v hovorové řeči běžně používá jako nadávka.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: sracky

Autor: Pítrs Muž

Založeno: 07.09.2010, 18:00

Tímhle slovním fotbalem plytkost svých příspěvků ani svou neschopnost chápat psaný text nespasíš. A to, že slovní spojení "debilní příspěvek" považuješ za prvek slušného vyjadřování obrázek už jen dokresluje.

O výtvarné kvalitě nepadlo ani slovo... Přeji ti příjemný večer při smolení dalších příspěvků z kategorie FAIL. Už bez mé účasti.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: sracky

Autor: Toros Muž

Založeno: 07.09.2010, 19:12

Bez tvojí účasti ... sláva, nejsi tak hloupý jak vypadáš, už jsi našel ten čtvereček s křížkem!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: sracky

Autor: R. Muž

Založeno: 07.09.2010, 20:52

Jeste chvilku a nalakate me na precteni clanku-

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: sracky

Autor: Fergusson Muž

Založeno: 08.09.2010, 01:53

Pítrs, no

Odpovědět na příspěvek

Vážený pan ... Toros

Autor: špičkový kuchař Muž

Založeno: 08.09.2010, 17:16

debilní příspěvek ? tak to jste se asi špatně podíval... pokud chcere reagovat na konrkétní příspěvek, máte kliknout odpovědět přímo na něj a né na libovolný. V tom případě by jste si ušetřil zbytečné ťukání do klávesnice. Teď použiju sprosté slovo - SERE mě jak se postupně degraduje kvalita obsahu článků, a jak Vám podobní je ještě obhajují. Opravdu to může začátečníka zmást a odradit od focení nejen Makra (když nezvládl autor ani jeden slušný snímek, tak to nezvládnu taky...)

Odpovědět na příspěvek

RE: Vážený pan ... Toros

Autor: Toros Muž

Založeno: 08.09.2010, 18:01

Odpovídal jsem přímo na Váš příspěvek. Pokud jsem se nevyjádříl dosti jasně, pak to rozvedu:

kvalitní články na netu moc často nejsou - souhlasím

kdo umí ten umí a kdo neumí, ten o tom píše články na webu - to je blbost (anebo dosti nepovedený pokus o bonmot)

Kupte si knihu a podpoříte tím i autora - to je patrně fakt, nicméně toto sdělení má informační hodnotu limitně se blížící nule a nepřímo z toto vyplývá, že jakákoli kniha je automaticky kvalitní a dobrá ... a to je taky blbost.

Někdy je lepší začátečníkům nesdělovat nic, než takové snímky a "sračky" kolem - tak s tím si dovolím nesouhlasit ... nejhorší je nechat začátečníka plácat v problémech bez pomoci a neříci mu alespoň základní chyby, kterých se dopouští

Nemám dojem, že bych článek nějak zvlášť obhajoval, nicméně jsem toho názoru, že označení "sračka" si nezaslouží. Nenašel jsem v něm vyložené chyby (až na tu trapnou záměnu slov průhledný a průsvitný). Samozřejmě mohl být sepsán lépe a doprovozen ukázkami špičkových makrofotografií ... ale i v tomto případě by pro záčátečníky (kterým je určen) měl informační hodnoutu přibližně stejnou. Pokročilým fotografům parně nic neřekne, tudíž je pro ně zbytečné ho číst natož psát nekonkrétní odsuzující komentáře. Právě takovým jsem si dovolil říci - buď ať napíší konkrétně co je špatně a jak to má bát dobře, anebo ať kliknou na ten čtvereček s křížkem :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vážený pan ... Toros

Autor: AntiToros Muž

Založeno: 08.09.2010, 19:30

Číslování dle odstavců:
3) Tenhle server takový bonmot jedině potvrzuje. Patrně nečteš zdejší články pánů Hájka a Poláčka pravidelně. Pokud bys četl, věděl bys, že se hemží pravopisnými, stylistickými, ale hlavně věcnými chybami.

4) Já sdělení "Kupte si knihu a podpoříte tím i autora" nechápu jako " jakákoli kniha je automaticky kvalitní a dobrá", ale jako "koupí knihy podpořím i jejího autora".

5) Nesouhlasit můžeš. I já si ale myslím, že je lepší neukázat nic než mást.

(Mimochodem, co máš pořád s tím čtverečkem s křížkem? Např. můj prohlížeč žádný čtvereček s křížkem nikde nemá...)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Vážený pan ... Toros

Autor: Toros Muž

Založeno: 08.09.2010, 21:06

Zdejší články nečtu pravidelně, zavítal jsem sem náhodou. Ale i kdybych je systematicky četl, stejně bych se vyjadřoval jen k tomuto konkrétnímu článku. A v tomto článku jsem skutečné věcné chyby (vyjma zmíněného přeřeknutí) nenašel. Postoj "nemám rád pány Poláčka a Hájka, tudíž ke každému jejich článku napíšu, že je sračka" mi připadá poněkud ubohý.

Doposud se jsem se domníval že to, že koupě knihy podpoří i jejího autora, ví každý dospělý svéprávný člověk. Pokud je to pro někoho přínosná informace, svědčí to o jeho úrovni. Jestli ono sdělení není možné chápat jako "jakákoli kniha je automaticky kvalitní a dobrá", tak v podstatě říká: "neshánějte informace zadarmo, kupujte drahé knihy bez ohledu na to, že to taky mohou být pěkné sračky"

Docela by mě zajímalo, v čem je článek matoucí. Každý tady má plnou hubu odsuzujících řečí, ale nic konkrétního ještě z nikoho nevypadlo. To spíš matou ty bláboly o sračkách.

To je opravdu veliká škoda. že tvůj prohlížeč žádný čtvereček s křížkem nikde nemá ... mám dojem, že jsem zabloudil do nějaké podivné sekty, jejíž písmo svaté je, že výše zmínění pánové píšou sračky a stejně jako náboženská dogmata to není nutné zdůvodňovat. A pokud si někdo dovolí mít jiný názor, je třeba ho (symbolicky) upálit :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Vážený pan ... Toros

Autor: Fergusson Muž

Založeno: 08.09.2010, 22:51

Má pravdu předsedo! Má pravdu.
Kvalitní články fuckt na webu moc často nejsou. Naštěstí tu máme diskuze,který sou k prasknutí narvaný vědeckými kapacitami a odborníky na slovo vzatými,jupííí.
Enem mi neni jasný proč ty články teda furt čtou,když je to takovej "bonmot"?!Asi nějakej druh masochismu :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Vážený pan ... Toros

Autor: RUM Muž

Založeno: 09.09.2010, 10:16

To je schvalne... co myslite, co bude mit vic zobrazeni? Clanek, ktery kazdy rad precte a souhlasi s ni, nebo kotroverzni blabol, ktery naplni diskuzi mnozstvim pisalku... ja myslim, ze urcite to druhe. Ikdyz clanek stoji za ... tak jeho sledovanost je diky diskuzi na vysi a ta ostatne prodava reklamu, ze ktere je autor ziv... no a vo to tady deeee

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Vážený pan ... Toros

Autor: Pítrs Muž

Založeno: 09.09.2010, 10:35

Ahaaaa, tak proto Poláčkové a Hájkové dokola sekají hrubky a píší věcné nesmysly...
Postavit obchodní model webu na předstíraném neumětelství, to je coool.

:-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: sracky

Autor: Franta Radomestky Muž

Založeno: 17.09.2010, 15:23

to neni klise, to je spis demagogie, vase :-)
na clanku nevidim nic matouciho a nic pro co by si mel vyslouzit takovy vyraz.

Ano, taky mi casto vadi clanky pana Polacka, kdyz se tvari jako rada, ale je to vice skryta reklama na predrazenost. Tento clanek ale takovy ROZHODNE neni!!! Je urceny pro jistou cilovou skupinu a rekl bych, ze i v mnohem prinosnejsi nez vyraz "sra...a" - takovy vyraz spis napovida o nahradnim obsahu hlavy jeho autora, ktery nosi namisto mozku.

Vy konkretne mate plnou pusu reci o tom co je spatne, ale vasi skvelou fotku nebo dobrou radu radu jsem tu jeste nikdy nevidel. Pokud jste takovy odbornik nestydte se napsat svuj clanek a hodte sem link. Bude to mit konecne nejaky vyznam.

Dokazete tim, ze nejste intelektualne omezeny pouze na kriticke komentare v anonymni diskusi, pane hrdino.

Odpovědět na příspěvek

průhledný objekt těžko

Autor: tydytka Muž

Založeno: 07.09.2010, 10:59
Odpovědí: 1

"máme tím na mysli průhledný objekt..." - nemáte, to vám garantuju. :D Nechte si od nějakého druháka ZŠ vysvětlit rozdíl mezi "průhledný" a "průsvitný". Pokud byste na mysli měli skutečně průhledný objekt, pak máte v záběru Slunce nebo jiný světelný zdroj... a celý článek ztrácí smysl.

Odpovědět na příspěvek

RE: průhledný objekt těžko

Autor: Pítrs Muž

Založeno: 07.09.2010, 15:49

Poláček, no...

Odpovědět na příspěvek

makro?

Autor: klingo Muž

Založeno: 08.09.2010, 20:25
Odpovědí: 0

No,neviem či autor vie čo je to makro.Síce to nikde nieje pevne definované ale ani jedna z "ilustračných"fotografi
í sa makru so zväčšením 1:1 ani zďaleka nepribližuje.A to že aj ilustračné fotky ba mali mať nejakú úroveň by tiež malo byť samozrejmé.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: