Ohlédnutí za historií aneb jak vypadal první „digitál“ na světě - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Ohlédnutí za historií aneb jak vypadal první „digitál“ na světě

7. dubna 2009, 00.00 | Dnes, když nám se nám v rukou pohupuje nejrůznější foto náčiní, včetně „piďi“ digitálních kompaktů co nejdou s rozlišením pod 10 Mpix, si už mnozí z nás stěží představí, jak vlastně vypadal „praotec“ všech digitálů. Byl jím digitální fotoaparát s „extrémně vysokým“ rozlišením 0,01 Mpix, který před 34 lety sestrojil vývojový inženýr Kodaku Steven Sasson. Pojďte se spolu s námi podívat na toto digitální monstrum.

Byli jste někdy naštvaní na svého digitální fotografického „miláčka“? Bolel vás někdy krk po dlouhém vláčení ne zrovna lehoučké DSLR či už jste někdy spílali na adresu svého digitálu, že se vám třeba horko těžko vejde do kapsy od džínů? Pokud ano, tak nezoufejte, protože když se podíváte na fotografii prvního digitálního fotoaparátu na světě, tak zjistíte, že v minulosti bylo podstatně hůře.

Jedním z „praotců“ dnešních digitálních aparátů byl fotoaparát, který v roce 1975 sestrojil Steven Sasson, inženýr čerstvě zaměstnaný ve firmě Kodak. Od svých nadřízených dostal tehdy Sasson za úkol najít způsob fotografické reprodukce reality nezaložený na použití tradičních filmových materiálů.

Steven nelenil a zanedlouho díky své výzkumnické kreativitě sestrojil první prototyp digitálního fotoaparátu s pracovním označením „Vintage 1975“, který se opíral o jednotku CCD zařízení („Charge Coupled Device“ , jakéhosi předchůdce dnešních CCD digitálních snímačů. Tento fotoaparát ani v náznaku z vnějšího pohledu nepřipomínal soudobé digitály, spíše se jevil jako jakýsi „toustovač“ napojený na podobně nevlídně (z dnešního úhlu pohledu) vyhlížející počítač Motorola s ADC převodníkem.

Snímač zařízení měl miniaturní rozlišení 0,01 Mpix (10 000 pixelů) a zachycoval digitálně obraz pouze v černobílé škále. Přístroj byl schopen snímat rychlostí 1 snímku za 23 sekund, a tak nebylo třeba nikam moc pospíchat. Jako objektiv bylo použito „sklo“ z 8mm filmové kamery Kodak. Fotografie se ukládaly na kazetu, ne nepodobnou běžným audiokazetám které se používaly v dané době. Pořízené snímky byly zobrazovány skrze standardní televizor (Sony). Váha fotoaparátu byla cca 3,6 kg a napájení bylo obstaráváno 16 Nikl-Cadmiovými bateriemi.

Jestliže z perspektivy dneška se nám tento 34 let starý první prototyp digitálního fotoaparátu jeví jako „děsivé monstrum“, tak by bylo zajímavé si představit, jak asi budou vypadat digitální fotoaparáty například v roce 2043. Budou naše současné digitální fotoaparáty vyluzovat na tvářích příštích generací podobný úsměv či zděšení?

Tak takto vypadal první prototyp digitální fotoaparátu od Stevena Sassona, vývojáře společnosti Eastman Kodak

Jako záznamové medium se u daného přístroje používala kazeta. Černobílé fotografie se zobrazovaly skrze počítač na obyčejném televizoru

Zdroj: Stevesasson.pluggedin.kodak.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: