Ohlédnutí za PROFIDAY akcí aneb fotografovali jsme s fotoaparáty Leica - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Ohlédnutí za PROFIDAY akcí aneb fotografovali jsme s fotoaparáty Leica

20. května 2010, 00.00 | Ve středu 11. května se v Praze konala zajímavá přehlídka „PROFIDAY“ profesionální fototechniky, kterou pořádala společnost FOTOTRADE. Díky ochotě pořadatelů bylo možné si osahat a pořídit několik snímků s přístroji, o které v běžných obchodech s fotoaparáty nemáte šanci zavadit. Klikněte na náš článek a můžete se pro zajímavost podívat na ukázkové snímky, které jsme pořídili například s fotoaparáty Leica S2 (středoformátová DSLR), Leica M9 (dálkoměrný Fullframe fotoaparát) či profi kompakt Leica X1 (APS-C formát snímače).

Kdo si ve středu 12. května 2010 udělal čas a zavítal do Prahy 6 na akci PROFIDAY od společnosti FOTOTRADE, tak rozhodně nelitoval. Jednalo se totiž o zajímavou přehlídku profesionální fotografické techniky, v rámci které bylo možné si například osahat vybrané produkty od společností Leica, Phase One, Hasselblad, Profoto, Arca-Swiss, Giottos, Mitsubishi, Pocketwizard, Sekonic, Tamron, Tiffen. Svůj stánek zde měl i Olympus, kde byla prezentována rodina fotoaparátů PEN Micro Four Thirds, včetně jejich příslušenství (například externí EVF hledáčky).

Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Nebudeme vás zdržovat dalšími informacemi o již konané akci (více informací o akci PROFIDAY můžete naleznout ZDE) a pojďme se raději podívat na něco, co by vás mohl zajímat nyní, když si čtěte náš článek.

Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Máme tím kupříkladu na mysli naše dojmy z vybraných fotoaparátů a "sample" snímky, které jsme s nimi, díky ochotě pořadatelů (patří jim naše poděkování), mohli pořídit venku před budovou, kde se daná akce pořádala. V rukou se nám tak krátce ohřály takové skvosty fotografické techniky jako je například nejnovější fotoaparáty značky Leica S2, M9 a X1.

Kromě fotoaparátů si na Profiday akci mohli návštěvníci prohlédnout také různá zablesková zařízení a softboxy (např. Profoto a ;Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Samozřejmě byly zde i další fotoaparáty, ale na ty již nám bohužel nezbyl čas s nimi pořídit snímek (příště to napravíme).

Musíme se přiznat, že je to zvláštní pocit, když v ruce například v případě středoformátové DSLR Leica S2, držíte aparát v úhrnné hodnotě přes 500 000 Kč (bez DPH). Možná právě proto nás napadlo zkusit s tímto a některými dalšími fotoaparáty pořídit pro zajímavost ukázkový snímek a poskytnout jej vám zde ke stažení v plném rozlišení, abyste si jej v přítmí domova mohli poklidně prohlédnout.

Stánek představující kolekci TIFFEN filtrů a Tamron objektivů;Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Fotokiosek společnosti MITSUBISHI;Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Samozřejmě se nejedná o žádný ostrý test (nefotografovali jsme se stativem, rovněž fotografovaná scéna ani světelné podmínky nebyly zrovna optimální) a proto tyto snímky berte s rezervou pouze jako zajímavost.

Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Leica S2
Bezesporu se jedná o nádherný a mohutný přístroj. Tato středoformátová digitální zrcadlovka, která disponuje snímačem s rozlišením 37,5 Mpix, který je zhruba 1,5x větší než u běžných full-frame zrcadlovek. Magnéziové tělo se zdařilou ergonomií se nám velmi dobře drželo v ruce. Architektura ovládacích prvků je řešena velmi minimalisticky (4 tlačítka bez popisu po stranách 3palcového displeje). Na tak robustním přístroji trochu rozpačitě působí až titěrně malý stavový displej, který se tísní vedle kruhového ovladače na horní straně aparátu. Budiž mu však ke cti fakt, že tento stavový displej (fungující na bázi OLED technologie) je barevný (!), což podstatným způsobem zlepšuje čitelnost na něm zobrazených údajů.

Středoformátová DSLR Leica S2; Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Značně se nám zamlouval již zmiňovaný kruhový volič, pomocí kterého lze rychle nastavovat často používané hodnoty expozičních časů. Dané kolečko disponuje rozdílným chodem, podle kterého uživatel pozná i po tmě, zda nastavuje krátké nebo naopak dlouhé expoziční časy.

Při fotografování vyluzuje závěrka S2 fotoaparátu překrásný „leikovký„ zvuk, jehož zemitá dynamika vás nenechává na pochybách, že fotografujete se středoformátovým aparátem.

Níže se můžete podívat na fotografii (po kliknutí na náhled fotografie se vám zobrazí snímek v původním rozlišení), kterou jsme s daným aparátem pořídili při nasazeném objektivu Leica Summarit 70 mm f2,5.

Při fotografování je nemožné si nevšimnout rychlého chodu autofokusu a rovněž pohled do rozměrného hledáčku je opravdovým zážitkem. O to větší pak máte rozpaky se vrátit ke své standardní zrcadlovce, které vám ihned připomene, v porovnání s Leicou S2, „nuznost reality“ APS-C fotoaparátů.

Ukázkový snímek zhotovený fotoaparátem Leica S2

Expoziční čas: 1/500 s., Clona: F2,5; Citlivost ISO: 160; Ohnisko: 70 mm; formát DNG viz ZDE

Expoziční čas: 1/24 s., Clona: F11; Citlivost ISO: 160; Ohnisko: 70 mm; formát DNG viz ZDE

Leica M9
Jedná se o nejnovější model Leica dálkoměrného fotoaparátu, který „pod kapotou“ skrývá fullframe senzor s rozlišením 18 Mpix. V ruce působí kompaktně, téměř vše na něm je vyrobené z kovu. Ani přítomnost digitálních technologií nedokáže z Leica M9 fotoaparátu odloudit jeho retrostylové kouzlo. Prostě nádhera. Design ovládacích prvků je jednoznačně podřízen strohému funkcionalismu (včetně grafického rozhraní menu, jež postrádá záložky).

Dálkoměrný fotoaparát Leica M9; Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Všechna tlačítka mají příjemné domáčknutí, jako když jedete ve starém výtahu. Na horní straně opět nechybí, kromě spouště vybavené závitem pro připojení její kabelové obdoby, užitečný kruhový ovladač, umožňující rychlou manuální volbu expozičních časů (clona se nastavuje manuálně na objektivu).

Daný aparát M9, stejně jako všechny předchozí modely Leica M fotoaparátů, není vybaven autofokusem, což může pro nezkušeného uživatele přinést zpočátku určité obtíže s přesností zaostření.

Při manuálním ostření se totiž v dálkoměrném hledáčku snažíte srovnat „rozdvojený“ obraz viděný v malém obdélníku uprostřed matnice hledáčku.

Přiznáme se, že se nám i přes patřičné zarovnání obrazu nepodařilo přesně zaostřit na sošku v popředí, kterou můžete vidět na snímku níže (nevědomky jsme zaostřili až na keř nalézající se za jmenovanou soškou). Ale to je naše chyba, chce to prostě více cviku při „leickovském“ způsobu ostření!

Ale fotografování s Leicou M9 je zkrátka hotová paráda. Každé stisknutí spouště potěší vaše sluchové smysly lahodícím zvukem Leica závěrky, které spolu s retrodesignem daného přístroje u vás nabudí patřičnou atmosféru, ve které jasně ucítíte závan „Leica kultu“.

Dodejme, že níže umístěný snímek jsme pořídili s fotoaparátem Leica M9, na kterém byl nasazen objektiv Carl Zeiss Biogon 28 mm f2,8 Z.

Ukázkové snímky zhotovené fotoaparátem Leica M9

Expoziční čas: 1/250 s., Clona: F2,8; Citlivost ISO: 160; Ohnisko: 28 mm; formát DNG viz ZDE

Expoziční čas: 1/24 s., Clona: F11; Citlivost ISO: 160; Ohnisko: 28 mm; formát DNG viz ZDE

Leica X1
Říká se „...co je malé, to je hezké!“, což bezezbytku platí například na elitní Leica kompakt X1. Tento přístroj, jenž je opět zahalený do retrostylového hávu, nabízí kromě objektivu Elmarit 24 mm f2,8 (ekv. kinofilmu je ohnisko cca 35 mm), také APS-C senzor typu CMOS s rozlišením 12,2 Mpix.

Luxusní kompakt Leica X1; Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Aparát akorát padne do dlaně a působí v ní nenápadný dojmem. Zadní strana přístroje připomíná výše uvedený fotoaparát Leica M9, akorát tlačítka mají namísto kruhového tvaru tvar obdélníkový.

Opět si neodpustíme pochválit možnost volit parametry manuální expozice pomocí dvou kruhových ovladačů, které jsou umístěné na horní části aparátu v blízkosti tlačítka spouště (tentokrát je zde možné volit i parametr clony).

Pro lepší držení aparátu je možné na X1 kompakt připevnit adaptér, který nahradí chybějící gripový výstupek. Originálně a hezky se na fotoaparátu vyjímá jeho výklopný blesk, který disponuje kruhovým tvarem. Ke chodu AF ostření nemáme připomínek – jedná se o rychlé a přesné ostření (na danou kategorii Live View kompaktních fotoaparátů vybavených velkým senzorem).

Níže se můžete podívat na ukázku snímku, kterou jsme pořídili s kompaktním fotoaparátem Leica X1.

Ukázkové snímky zhotovené fotoaparátem Leica X1

Expoziční čas: 1/200 s., Clona: F2,8; Citlivost ISO: 100; Ohnisko: 24 mm; formát DNG viz ZDE

Expoziční čas: 1/30 s., Clona: F8; Citlivost ISO: 100; Ohnisko: 24 mm

Poznámka:
Celý článek byl pojat jako zajímavost, tedy se nejedná o regulérní fotografický test uvedených aparátů, který bychom ale rádi v blízké budoucnosti udělali (patřičnou pozornost si také jistě zaslouží Phase One či Hasselblad středoformátové aparáty). Proto prosím omluvte případné technické nedostatky, neboť jsme fotografovali ve spěchu, netestovali jsme vyšší citlivosti ISO a fotografovali jsme bez použití stativu. Děkujeme za pochopení. Děkujeme všem zástupcům společnosti FOTOTRADE za ochotu a zapůjčení uvedené techniky.

Další ilustrační snímky z akce PROFIDAY, která se konala 12. 5. 2010:

K vidění zde byly i nejnovější odpalovací zařízení Pocketwizard Plus 2 či Sekonic flashmetry.;Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Na akci byl k vidění i Prophoto zableskové zařízení typu ringflash (ležící na stole v pozadí snímku) ;Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Stánek společnosti Olympus zde prezentoval své PEN fotoaparáty E-P1, E-P2 a E-PL1 plus jejich příslušenství.;Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Návštěvníci přehlídky vybrané profesionální techniky si mohli brát s sebou domů atraktivní brožury, které se vztahovaly k vystavené fototechnice. ;Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Všichni návštěvnící si mohli vystavenou techniku vyzkoušet přímo na místě.;Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Pohled na stánek společnosti Phase One, jenž zde vystavoval také středoformátový aparát 645DF plus různé objektivy ;Ilustrační snímek pořízený z jarní PROFIDAY akce, kterou pořádala společnost Fototrade.; Foto: Daniel Poláček

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: