Panasonic představil nový M.F.T. fotoaparát Lumix GF2 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Panasonic představil nový M.F.T. fotoaparát Lumix GF2

10. listopadu 2010, 02.00 | Panasonic na sklonku minulého týdne představil nástupce M.F.T. fotoaparátu GF1. Novinka nese označení GF2 a přináší několik vylepšení (například menší rozměry těla, možnost nahrávat FullHD video, dotykový displej).

Novinku Panasonic Lumix GF2 můžeme v současné době označit za nejmenší fotoaparát s možností výměny objektivů. Oproti svému předchůdci, Micro Four Thirds fotoaparátu Lumix GF1, nabízí nový přístroj výrazně zmenšené rozměry (cca o 19 %; 112,8 x 67,8 x 32,8 mm versus rozměry 119 x 71 x 36,3 mm modelu fotoaparátu GF1) a váhu (cca o 7 %; 265 g. versus 285 g). Jedná se tedy o snadno přenosný přístroj, jenž vzhledově připomíná větší kompakty. Daný aparát je určen jak pro náročnější fotografy (úplná nabídka expozičních režimů P/A/S/M), tak i pro uživatele, kteří dosud fotografovali pouze na kompaktní „snap shot“ fotoaparáty (početná skupina přednastavených režimů pro fotografování v různých situacích). Přístroj je kompatibilní s objektivy, které jsou určeny pro platformu Micro Four Thirds fotoaparátů (například objektivy řady Lumix G od Panasonicu či M.F.T. skla značky Olympus; při použití příslušných adaptérů lze použít i objektivy jiných výrobců).

Nový M.F.T. fotoaparát Panasonic Lumix GF2

Rozlišení Live MOS snímače zůstalo u nového aparátu na stejné úrovni jako u předešlého modelu GF1 (tedy 12,1 Mpix). Příjemnou změnou je 3-palcový LCD displej s rozlišením 460 000 pixelů, který lze nyní ovládat dotykem. Při ovládání fotoaparátu ve tmě se rovněž bude hodit dispozice fotoaparátu v podobě podsvícených tlačítek (celkově však tlačítek na fotoaparátu ubylo – může za to dotykový displej a přepracované menu umožňující snazší ovládání přístroje).

Nový aparát svého předchůdce předčí i v oblasti parametrů týkajících se nahrávání videa, neboť umožňuje pořizovat videonahrávky ve FullHD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů (model GF1 dovoloval nahrávat video pouze v HD rozlišení 1280 x 720 pixelů). Dodejme, že video lze ukládat v AVCHD formátu.

Fotoaparát Panasonic Lumix GF2 s nasazeným pancake objektivem Lumix G 14 mm f2,5

Cena nového fotoaparátu Panasonic Lumix GF2 a setového objektivu Lumix G 14 – 42 mm by neměla přesáhnout hranici 600 GBP. V kombinaci s pancake objektivem 14 mm bude GF2 fotoaparát stát okolo 630 GBP. Double set zahrnující přístroj GF2 a výše zmíněnou dvojici M.F.T. objektivů přijde uživatele na cca 730 GBP. Daný aparát se na trhu objeví v lednu roku 2011. Více informací o novém fotoaparátu Panasonic Lumix GF2 najdete na stránkách výrobce.

4/3 Micro Four Thirds fotoaparát Panasonic Lumix GF2 – hlavní charakteristika:

 • Nejmenší fotoaparát s dispozicí výměny objektivů (listopad 2011); úplná nabídka P/A/S/M expozičních režimů; zabudovaný blesk se směrným číslem 6 (při citlivosti 100 ISO); dotykový displej; přepracované rozhraní menu; detekce tváří; funkce AF tracking; konektor pro připojení externího EVF hledáčku; HDMI rozhraní; zabudovaný stereo mikrofon; expoziční bracketing v rozsahu +/-3 EV; patice pro použití externího blesku; ultrasonický filtr pro čištění senzoru; široká nabídka scénických režimů; možnost nastavit poměry stran snímku 4:3, 3:2, 16:9, 1:1. Na trh se bude přístroj dodávat ve stříbrném, černém, bílém, červeném a růžovém provedení
 • .
 • Rozlišení: 12,1 Mpix (efektivně)
 • Typ snímače: Live MOS (4/3 Micro Four Thirds senzor s crop faktorem 2x)
 • Typ bajonetu: 4/3 Micro Four Thirds
 • Mechanická stabilizace: NE
 • Citlivost ISO: 100 – 6 400 ISO
 • Autofokus: 23 ostřících zón
 • Měření expozice: 144 segmentů
 • Rychlost sériového snímání: 3,2 sn./s
 • Rozsah časů závěrky: 60 – 1/ 4 000 s. (plus režim Bulb)
 • LCD displej: 3-palcový dotykový s rozlišením cca 460 000 obrazových bodů
 • Video: 1 920 x 1 080 pixelů při rychlosti záznamu cca 30 sn./s (daná rychlost záznamu videa se týká výstupu ze senzoru fotoaparátu; video je ukládáno ve formátech AVCHD a Motion Jpeg)
 • Typ podporovaných paměťových karet: SD/SDHC/SDXC
 • Rozměry: 112,8 x 67,8 x 32,8 mm
 • Váha: cca 265 g (pouze tělo).
 • Napájení: Li-Ion akumulátor o kapacitě 1,010 mAh (výdrž na pořízení cca 320 snímků s pancake objektivem Lumix G 14 mm)

Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE.

Zdroje: Photographyblog.com, Imaging-resource.com a Panasonic.net

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Pěkné

Autor: Lukas Muž

Založeno: 10.11.2010, 12:02
Odpovědí: 0

Pěkný fotoaparát a koukám, že má i příjemné rozměry. Ale už jsem pořídil PEN E-PL1 a tady není nic, proč bych měnil...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: