Pár okamžiků s novým 3D objektivem Panasonic Lumix G 12,5 mm f12 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Svět skrz objektiv

Pár okamžiků s novým 3D objektivem Panasonic Lumix G 12,5 mm f12

1. října 2010, 00.00 | Jak jsme vás již informovali, tak Panasonic na Photokině představil neobvyklý 3D objektiv Lumix G 12,5 mm f12. Protože jsme na tento objektiv narazili na Panasonic stánku, tak jsme si jej mohli na pár okamžiků osahat a vyzkoušet. Více viz náš článek.

Není pochyb, že 3D technologie je poslední dobou silně v kurzu. Vytváření trojrozměrné iluze reality si klestí cestu nejen do oblasti videa, ale i do říše fotografie. Vedle Fujifilmu se do daného segmentu trhu dere i Panasonic, který na Photokině představil nový 3D objektiv , jenž je určený pro M.F.T. fotoaparáty.

Oficiální produktové fotografie 3D objektivu Lumix G 12,5 mm f12

Dané 3D sklo nese označení Lumix G 12,5 mm f12, přičemž jsme vás o něm již informovali v našem předchozím článku . Takže si jen ve zkratce připomeňme, že se jedná o zařízení obsahující dvě optické soustavy (tedy dva objektivy v jednom tubusu), z nichž každá osvětluje zhruba polovinu 4/3 M.F.T. snímače ve fotoaparátu. Obrazový procesor fotoaparátu pak zdvojený obraz pomocí speciálních algoritmů spojí v jednu fotografii, která při použití 3D brýlí (či speciálního displeje jako u fotoaparátu Fujifilm FinePix W3) se jeví jako iluze trojrozměrného prostoru. Tato technologie tak kopíruje princip lidského vnímání reality pomocí páru očí.

Objektiv Panasonic Lumix G 12,5 mm f12 – hlavní charakteristika:

  • Speciální 3D objektiv obsahující dvojici samostatných optických soustav, díky, kterým promítá na plochu snímače fotoaparátu stereoskopický obraz. Pomocí digitální technologie je posléze vytvářen snímek, který dává uživatelovi iluzi trojrozměrné reality (při použití speciálních brýlí či zvláštního displeje)
  • Ohnisková vzdálenost: 12,5 mm (ekv. 35 mm 4/3 M.F.T. fotoaparátů je ohnisko cca 25 mm)
  • Světelnost: f12
  • Stereo rozteč: 10 mm
  • Maximální clonové číslo: Neuvedeno
  • Složení optické soustavy: 2 optické soustavy 4 čočky, jež jsou řazeny ve 3 skupinách
  • Úhel záběru: 37° 1’
  • Minimální ostřicí vzdálenost: 0,6 m
  • Optická stabilizace: NE
  • Koeficient zvětšení: 0,02× (při ekv. 35mm 0,1x)
  • Počet lamel clony: Neuvedeno
  • Autofokus: Ano
  • Průměr filtrového závitu: Neuveden
  • Rozměry: cca 57 mm × 20,5 mm
  • Váha: cca 45 g

Ale nebudeme odbíhat od tématu, kterým jsme vám chtěli v několika řádcích zprostředkovat naše osobní dojmy, jež jsme načerpali, když jsme se s tímto 3D objektivem krátce setkali na Photokině.

Snímek 3D objektivu a fotoaparát GH2, který jsme pořídili na letošní Photokině

Rozměrově se jeví 3d objektiv Lumix G 12,5 mm f12 jako klasický „palačinkový“ objektiv. Na přední straně objektivu můžeme vidět společné sklo, které zakrývá dva mini objektivy, které mají svůj vlastní clonový mechanismus. Na zadní straně objektivu rovněž nalezneme dvojici otvorů, kterými je na senzor fotoaparátu promítán stereoskopický obraz.

Po nasazení 3D objektivu na fotoaparát se na LCD displeji zobrazí zdánlivě normálně vypadající obraz. Je to důsledek toho, že fotoaparát již zpracovává (respektive spojuje) zdvojený obraz, který je projektován 3D objektivem na snímač, a tudíž Live View zobrazení na displeji se jeví jako velmi podobně, jako u běžných digitálních fotoaparátů. Při bližším ohledání jsme si ale všimli, že obraz na LCD displeji je mírně rozostřený. Potěšilo nás, že objektiv dává ekvivalent (po přepočtu na měřítko kinofilmu) příjemně širokoúhlého ohniska 25 mm, takže se nám toho vešlo do záběru docela hodně.

Rozhodli jsme se posléze s daným 3D objektivem (nasazeným na těle fotoaparátu Lumix GH2 ) pořídit pár zkušebních snímků. Podmínky však pro fotografování s 3D objektivem na Panasonic stánku nebyly rozhodně jednoduché. Fotoaparát s nasazeným 3D sklem byl totiž připoutaný dosti krátkým ocelovým lankem a navíc byl zkušební pult stánku poměrně špatně osvětlen. První komplikaci „ať vezme čert“, ale ta druhá, v podobě špatného osvětlení, má podle nás fatální vliv na úspěšnost daného 3D objektivu v praxi. Díky jeho velmi nízké světelnosti f12 je tento objektiv takřka zralý na použití stativu či na práci s vysokou citlivostí ISO (pokud se jej tedy rozhodnete použít v horších světelných podmínkách). V opačném případě pak s tímto objektivem většinou pořídíte pohybově rozmáznutou fotografii. Proto se omlouváme, že níže publikovaný zkušební snímek má špatnou obrazovou kvalitu. Přesto jej jako první „3D ochutnávku“ daného objektivu začleňujeme do našeho článku.

3D fotografie, která byla zkušebně pořízena ve FullHD rozlišení na Photokině pomocí nového objektivu Lumix G 12,5 mm f12, nasazeném na těle fotoaparátu Lumix GH2 (Expoziční čas: 1/15s; F12; ISO 1 600)

Po stisknutí spouště (objektiv navzdory své nízké světelnosti ostřil vcelku rychle) se vám na displeji fotoaparátu objeví snímek, na kterém jsou hrany objektů uvnitř obrazu barevně zdvojeny (s trochou nadsázky to vypadá jako extrémní chromatická aberace). To je ovšem normální jev, neboť pro získání trojrozměrné iluze se musíte na daný snímek zobrazený na LCD monitoru dívat přes speciální 3D brýle. Ty jsme ovšem neměli po ruce, takže jsme si 3D zážitek nemohli „užít“. Vy ovšem, pokud u sebe máte ony zmiňované 3D „okuláry“, můžete danou 3D iluzi vyzkoušet.

Pro ty z vás, kteří se chtějí o novém 3D objektivu Panasonic dozvědět více informací, doporučujeme shlédnout výše uvedené video, které natočil server Whatdigitalcamera.com

Závěr:

Podle nás představuje nový 3D objektiv Lumix G 12,5 mm f12 možný začátek revoluce, která možná jednou změní dosavadní náhled na fotografii, jež reprodukuje realitu pouze dvojrozměrně. Daný objektiv dává jasný příklad, že 3D fotografie se nemusí snímat pouze s pomocí speciálního fotoaparátu, ale že lze 3D snímky zhotovovat i pomocí současných fotoaparátů dovolující výměnu objektivů.

Není pochyb, že Panasonic má dnes velmi dobře našlápnuto se stát technologickým lídrem v oblasti 3D fotografie a videa. Věříme, že pokud se budoucnu vyřeší problém s nízkou světelností 3D objektivů (a jejich optickou kvalitou), tak je docela možné, že jednou se mohou stát 3D objektivy naprosto normální součástí výbavy většiny fotografů. Zvláště v případě, kdy se budou používat takové technologie, které dovolí sledovat iluzi 3D prostoru na pořízených fotografií i bez pomocí speciálních brýlí. Uvidíme tedy, co nám budoucnost nakonec v oblasti digitální fotografie „naservíruje“.

Zdroje: Youtube.com a Whatdigitalcamera.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Novinky  » Reportáže  

 » Novinky  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

3D a tisk?

Autor: joy Muž

Založeno: 01.10.2010, 10:54
Odpovědí: 6

To je pěkný, ale na papír to v 3D převést nepůjde. Takže k čemu to je, když člověk bude potřebovat techniku na to, aby se na to podíval?

Odpovědět na příspěvek

RE: 3D a tisk?

Autor: Next Apache Muž

Založeno: 01.10.2010, 20:29

Už jsi slyšel o 3D tiskárně? Je to hloupý název pro stereolitografii. A dá se tak "vyrobit" (např. laserem iniciovanou polymerací v roztoku pryskyřice) 3D těleso podle 3D modelu v digitální formě. teoreticky by jsi si mohl z 3D fotky vyrobit doma např. kopii prsaté blondýny. Akorát by to bylo trochu drahé. Za ty prachy si seženeš 3 živé.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 3D a tisk?

Autor: joy Muž

Založeno: 05.10.2010, 08:24

Super, tak sis odpověděl sám, je to tak drahý, že je to stejně k ničemu.

Odpovědět na příspěvek

RE: 3D a tisk?

Autor: pepe Muž

Založeno: 02.10.2010, 10:56

Přesně tak, na co se točí filmy, když člověk pak potřebuje techniku, aby se na to podíval.

Odpovědět na příspěvek

směr je jasný

Autor: Next Apache Muž

Založeno: 03.10.2010, 19:42

Časem budou plebejcúm vyměněny hlavy za takové, které budou programované a řízené rúznými Bárty a nebudeme mít žádný vlastní názor a budeme všechno mít 3D. Kolik to máme tělesných otvorú?

Odpovědět na příspěvek

RE: směr je jasný

Autor: Martin Muž

Založeno: 04.10.2010, 06:07

myslím, že sis spletl diskuzi, takové voloviny si běž psát na Novinky.cz

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: směr je jasný

Autor: Next Apache Muž

Založeno: 05.10.2010, 20:54

Mýlíš se, nesplet.
Ale ty si asi myslíš, že tady múžeš někoho buzerovat, asi si si spletl net se školou, nebo si to chyt doma od staré.

Odpovědět na příspěvek

kde je 3D?

Autor: mk Muž

Založeno: 01.10.2010, 11:35
Odpovědí: 5

Nějak se mi to celé nezdá. Jaké brýle jsou potřeba pro jeho zobrazení? Na klasické zeleno/červené to nevypadá. Umí foťák uložit jednotlivé obrazy (levý/pravý) jako samostatné snímky, respektive jako dvojsnímek, dva obrazy vedle sebe?
Taky mi připadá zvláštní, že všechny objekty na ploše mají skoro stejnou "paralaxu" (posun), sloupy v pozadí stejně jako hlava v popředí, takže si endovedu představit, kde se tam vezme ten 3D dojem (nebo bude velice minimální).

Odpovědět na příspěvek

RE: kde je 3D?

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 01.10.2010, 12:05

Dobrý den,
daný 3D efekt by měl být viditelný při použití 3D brýlí s aktivní synchronizací (viz. např. http://www.panasonic.cz/h
tml/cs_CZ/V%C3%BDrobky/TY
-EW3D10/overview/5545396/
index.html ). Zda umí fotoaparát ukládat jednotlivé "dvojsnímky" jsme neměli čas na Photokině vyzkoušet.

S pozdravem
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: kde je 3D?

Autor: mk Muž

Založeno: 01.10.2010, 12:18

Takže obrázky jsou ukládány ve speciálním formátu a lze je prohlížet jen na 3D TV s brýlemi? Klasické zeleno-červené 3D, zobrazitelné kdekoli i vytisknutelné to neumí? To by byla docela škoda

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: kde je 3D?

Autor: ferren Muž

Založeno: 01.10.2010, 12:25

kdyz mas stereo dvojsnimek,je mozne jej dal pouzivat pri libovolne technologii. od primitivnich anaglyphu po aktivni bryle.to je ta nejmene podstatna cast,nejdulezitejsi mit kvalitni par.
jinak osobne,tyhle ty low level 3d bez moznosti stelovat stereoskopickou bazi a sbihavost se moc pouzit nedaji,kolik lidi navic umi retus stereo paru...ja jo,ale kdo dalsi?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: kde je 3D?

Autor: PM Muž

Založeno: 01.10.2010, 14:42

Já :o)
Ale pokud to jen trochu jde, tak se tomu vyhýbám.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: kde je 3D?

Autor: ferren Muž

Založeno: 01.10.2010, 22:28

ocula?

Odpovědět na příspěvek

dotaz na redakci

Autor: mk Muž

Založeno: 01.10.2010, 11:43
Odpovědí: 3

Mimochodem, poslední cca týden se mi stává, že nedokážu přidat příspěvek k článku. Pod článkem chybí rámeček s diskusí a tlačítko "Přidat příspěvek k článku" a ani odkaz z hlavní stránky "Přidat názor" nikam nevede.
Příspěvek umím přidat až tehdy, pokud už v diskusi nějaký příspěvek je. Stává se to i někomu dalšímu?

Odpovědět na příspěvek

RE: dotaz na redakci

Autor: bob222 Muž

Založeno: 01.10.2010, 11:56

Súhlas, permanentne mi to blbne rovnako...
P.S. Inak pobavilo ma u 3D objektívu požiadavka na sveteľnosť.
Efekt 3D chce čo najväčšiu HO, s minimálnou HO dosiahnuť 3D efekt...., mno neviem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: dotaz na redakci

Autor: kaiman Muž

Založeno: 01.10.2010, 12:46

To nás zkoušej :-)
Já už je na to dvakrát upozorňoval v příšpěvku, kde to šlo :-)
A nic.

Odpovědět na příspěvek

RE: dotaz na redakci

Autor: PM Muž

Založeno: 01.10.2010, 14:39

Já jsem taky chtěl zamachrovat a napsat první příspěvek, ale nebylo mi dopřáno. Asi smí diskuzi začínat jen prověření čtenáři, a ne kdejaký všeználek :o)
Jinak mi v článku chybí informace o stereoskopické bázi (rozteč objektivů) a o formátu snímků. Jinde na netu jsem se dočetl, že používá formát MPO, což je formát, se kterým přišlo Fuji ve svém stereofoťáku. To by bylo dobré, protože ten je zpracovatelný ve StereoPhoto Makeru, a tím by byla zajištěna možnost použití všech existujících zobrazovacích metod.
A co rozlišení? Je jasné, že pro každý snímek používá polovinu čipu, možná i méně, aby se obrazy nepřekrývaly. Ořezem na 16:9 se zahodí ještě spousta pixelů. Tak doufám, že umožní ukládat i celý obraz.

Odpovědět na příspěvek

Hodně odpovědí

Autor: Cože kdeže Muž

Založeno: 01.10.2010, 15:48
Odpovědí: 0

je na webu kolegy :-)

http://www.podzemi
.net/fotografovani-v-podz
emi/a3d-fotografie/

Odpovědět na příspěvek

Safra, to sou mi "novoty"

Autor: Next Apache Muž

Založeno: 01.10.2010, 20:24
Odpovědí: 2

A ešče ten anaglyf. Je to víc jak 50 let, co jsem byl s rodiči poprvé v Moravském krasu a plavali jsme na pramici po Punkvě. Na konci prohlídky mi rodiče koupili takovou knížečku, trochu většího formátu, jako je pohlednice a k ní papírové brýle s barevnými fólemi. I obrázky v té knížečce byly anaglyfické. Čím to kdo fotil, netuším, ale bylo to perfektní. Takže zatím ten pokrok není tak závratný...

Odpovědět na příspěvek

RE: Safra, to sou mi

Autor: ferren Muž

Založeno: 04.10.2010, 10:46

nechci vam do toho kecat,kdyz jste se tak hezky zasnil,ale soucasna "vlna" 3d je prave o tom,ze zacinaji byt dostupne technologie aktivni,barvy nemrsici...kvuli anaglyphum to neni.anaglyph zustane asi nejakou dobu jako preview nastroj,kdyz s 3d pracujeme,ale uz asi nikdy nebude cilem...takze tam je ten pokrok

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Safra, to sou mi

Autor: Next Apache Muž

Založeno: 05.10.2010, 20:52

Mírně jsem ironizoval. Vlastně dost.
Pokrok je jasný. Co bude za rok, nikdo neví.
Nedávno jsem se díval do starých knížek, které jsem četl jako chlapec. Mladý technik se to jmenovalo. Už jsme měli létat ve vesmíru jedna radost a pěstovat si za letu zeleninu a mít plantáže na Marsu...Nějak se nám neto...

Odpovědět na příspěvek

autofocus

Autor: Martin Muž

Založeno: 02.10.2010, 07:58
Odpovědí: 0

A není to fix-focus? Při této světelnosti a ohnisku je hyperfokální vzdálenost 0,65 m, takže na co zaostřovat?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Přesně tak, na co se točí filmy, když člověk pak potřebuje techniku, aby se na to podíval.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: