Podívejte se na fotografie, které stojí za to vidět - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Podívejte se na fotografie, které stojí za to vidět

20. listopadu 2009, 00.00 | V duchu rčení „nejen fototechnikou je fotograf živ“ vám přinášíme několik odkazů na výběry fotografií z poslední doby, které podle nás stojí za shlédnutí. Proto neváhejte a nahlédněte do našeho článku.

Když máte někdy pocit, že „zásobárna“ vašich fotografických nápadů je takřka vyčerpána, tak není na škodu si prohlédnout některé výběry zajímavých fotografií. Níže vám přinášíme několik internetových odkazů na fotografické galerie, které nás zaujaly. Přejeme Vám příjemnou a inspirativní podívanou.

Galerie vítězných snímků prestižní soutěže „Veolia Environnement Wildlife Photographer of the Year“
Ve Velké Británii proběhlo na konci minulého měsíce vyhlášení vítězů výše zmíněné fotografické soutěže. Všechny vítězné snímky poskytují skvělou vizuální podívanou. V českých periodikách bohužel tato událost nebyla příliš reflektována, navzdory tomu, že v této prestižní soutěži zabodoval i český fotograf Alexander Pospěch, kterému se dostalo zvláštnímu uznání v kategorii „Animal behaviour: All other animals“. Snímek českého autora byl pořízen v rámci terénního cvičení (účastnilo se jej 19 studentů v rámci kurzu „Tropická ekologie“) Přírodovědecké fakulty Jihočeské Univerzity, který proběhl na Nové Guineae.


Foto: via Nhm.ac.uk

Stern
Podívejte se na výběr cca 76 fotografií, který publikovaly proslulé německé noviny Stern. Jedná se o pestrou směsici prvotřídních fotografií z celého světa, které jsou hodně působivé. Nejvíce se nám líbily snímky č.5, č.6, č. 65, č.68, č.71, jenž podle nás dokáží vaše vizuální cítění příjemně „poškádlit“. Ve zmíněné kolekci se objevila i fotografie Srdjana Suka z agentury DPA, která byla pořízena v ČR. Je na ní zachyceno protestní vylévání mléka, které uskutečnili v říjnu čeští zemědělci (snímek č.64).


Foto: via Stern.de

Výsledky soutěže Landscape Photographer of the Year 2009
Na webu BBC New se objevilo 8 nejlépe hodnocených snímků, které spadají do žánru krajinářské fotografie. Musíme hned zkraje podotknout, že uvedené snímky jsou doslova pastvou pro fotografovy oči.


Foto: via BBC.co.uk

Jak vypadla Berlínská zeď
Před několika dny se událo výročí 20 let od pádu „Berlínské zdi“, která po dlouhá desetiletí rozdělovala Východní a Západní Německo. Americké periodikum „Denver Post“ na svých stránkách uveřejnilo zajímavou kolekci cca 62 fotografií, která ilustruje atmosféru okolo „Berlínské zdi“ od jejího vzniku až po její zhroucení. Z většiny snímků přesvědčivě „sálá“ skličující atmosféra, která plně koresponduje s tehdejší dobou.


Foto: via Denverpost.com

Reuters
Světoznámá agentura před několika dny zveřejnila výběr těch nejlepších snímků, které její fotografové pořídili v říjnu 2009. Celkem se můžete těšit na cca 70 fotografií, u kterých se vám zrychlí tep vašeho srdce. Působivost uvedených snímků dokáže také umocnit psaný komentář, který přibližuje divákovi kontext, v rámci kterého byla daná fotografie pořízena.


Foto: via Reuters.com

Politiken
Dánské on-line periodikum „Politiken“ uveřejnilo velmi zajímavou kolekci 14 snímků ze sportovního prostředí. Z některých fotografií přímo čiší adrenalin a akce, jako tomu je například na snímku č. 4, který zachycuje ve vzduchu letící závodní auto, které bylo odmrštěno po havárii na automobilovém závodu Nascar v USA.


Foto: via Politiken.dk

Boreal Forest Photo Project
Dlouho jsme neviděli tak podařené a vizuálně působivé snímky lesů, které byly pořízeny z letadla skupinou kanadských fotografů za jeden rok. Dané fotografie byly vyhotoveny v rámci dokumentačního projektu „Boreal Forest Photo Project“. Aktéři zmíněného projektu na stejnojmenných webových stránkách celkem představují výběr cca 106 snímků. Všechny snímky zachycují krásu kanadské divočiny, která z leteckých snímků ještě více vyniká. Na jedné fotografi můžeme obdivovat důvtipnost kanadských lesníků, kteří vysázeli stromy do symbolického tvaru srdce.


Boston Globe a fotoreportáž z indické oblasti Rajasthan
Fotoeditoři z přílohy „Big Picture“, která je součástí amerických novin „Boston Globe“, před časem publikovali obrazově poutavou fotoreportáž fotografa Kevina Frayera z agentury AP. Sérii snímků, která je nazvána „Pushkar Mela“, pořídil zmíněný fotograf během pětidenního pobytu v oblasti Rajasthan v Indii. Autor fotografoval ve městě Pushkar, které je zajímavé tím, že se v něm ročně prodá přes 25 000 velbloudů. Kolekce snímků velmi barvitě líčí svébytnost místní kultury a lidí. Soubor celkem 30 snímků rovněž zaujme svou kompoziční vytříbeností (například snímky č.5 a č.24). Je zkrátka vidět, že fotograf Kevin Frayer má „zlaté oko“.


Foto: via Boston.com

New York Times
Slovutné americké periodikum „New York Times“ před časem představilo veřejnosti dokumentární fotografie Todda Heislera. Jeho černobílé fotografie (cyklus jeho snímků nese název „The Boat Dweller“) přinášejí unikátní sondu do života člověka (Patrick Harris), který skoro celý život žije v hausbótu v New Yorku. Uvedená série fotografií je součástí ojedinělého projektu „One in 8 milion“, který zachycuje životy vybraných obyvatel New Yorku. Pokud se vám líbí oblast street fotografie, tak vřele doporučujeme se na níže odkazované stránky podívat, protože zde objevíte stovky zajímavých a inspirativních snímků. Uvedené fotografie jsou prezentovány pomocí flashové prezentace, která je doprovázena audiokomentářem fotografa/ky a přibližuje celkový kontext dané série snímků.


Foto: via Nytimes.com

„Black-And-White America“ očima Roye DeCaravavy
Cyklus „Black-And-White America“ několika vybranými snímky připomíná práci amerického fotografa Roye DeCaravavy, který zemřel před několika týdny ve věku 89 let. Série několika snímků zachycuje běžný život afroameričanů v 50. letech minulého století, tedy v době, kdy ještě díky rasovým předsudkům stál svět „černých“ mimo hledáčky většiny dokumentárních fotografů. Uvedené fotografie (celkem jich je 18) si můžete prohlédnout na stránkách Npr.com. Na daném webu je k dispozici také audiozáznam interview s již nežijícím autorem.


Foto: via Npr.com

Zdroje: Internet

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Nejlepší!

Autor: Scoty Muž

Založeno: 20.11.2009, 12:46
Odpovědí: 0

Takových témat, článků víc. Toto je pro mě hodně velká inspirace!

Odpovědět na příspěvek

Poděkování

Autor: Šmera Vítězslav "Tremp.cz" Muž

Založeno: 29.11.2009, 19:06
Odpovědí: 0

Chtěl bych Vám p.Poláčku upřímně poděkovat za tento článek. Po shlédnutí Vámi inzerovaných fotografii jsem znovu nabyl pocit,že krása fotografie je opravdu vyjímečný zážitek. Ještě jednou velký dík.

Odpovědět na příspěvek

černé pozadí

Autor: merunka Muž

Založeno: 02.01.2010, 16:49
Odpovědí: 1

Ahojka. neví náhodou někdo, jak se u fotek (fotím digitálním obyč foťákem - panasonic) udělá černé pozadí?? Moc se mi to líbí, ale nevím jak na to. Děkuji za radu!!

P.S.radši odpovídejte na email - moc se tu zatím nevyznám=D

Odpovědět na příspěvek

RE: černé pozadí

Autor: Martin Hájek Muž

Založeno: 03.01.2010, 00:25

Zdravim Vas,

chce to fotit na kratke expozicni casy a zaroven pouzit blesk. Ovsem aby snimek za neco stal, je nutne mit naprostou kontrolu nad expozici (jak popredi tak i pozadi), tj.: manualni rezim (napr. priorita casu "Tv/S") a moznost rizeni blesku (kompenzace expozice blesku FEC). Dalsi veci je silne plosne (NEbodove) svetlo - externi blesky (idealne zableskova svetla)...

Podrobnejsi info posilam na mail

S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: