Podívejte se na nejmenší LCD monitor na světě s úhlopříčkou 0,27 palce - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Podívejte se na nejmenší LCD monitor na světě s úhlopříčkou 0,27 palce

1. července 2009, 00.00 | Nedávno proběhla médii nadějná zpráva pro všechny, kteří u převážné většiny kompaktních fotoaparátů postrádají optický, či elektronický, hledáček. Společnost KOPIN totiž představila speciální LCD s miniaturními rozměry 0,24 palce, který by při úctyhodném rozlišení 600 x 480 pixelů mohl být v blízké budoucnosti používán jako elektronický hledáček u high-end kompaktů, či například Micro Four Thirds fotoaparátů. Více viz náš článek.

Nedávno proběhla médii nadějná zpráva pro všechny, kteří u převážné většiny kompaktních fotoaparátů postrádají optický, či elektronický, hledáček. Společnost KOPIN totiž představila speciální LCD s miniaturními rozměry 0,27 palce (cca 6,85 mm). Tento LCD displej disponuje poměrně vysokým rozlišením 600 x 480 pixelů, ačkoliv jeho fyzická velikost je menší než malá poštovní známka. Tento mikrodisplej byl zhotoven pomocí technologie „CyberDisplay“, kterou má výrobce patentovanou.

Je pozoruhodné, že se vývojářům u Kopin LCD displeje podařilo zachovat spektrum všech 3 barevných kanálů RGB, a tak jeho rozlišení 600 x 480 pixelů můžeme považovat za nativní. Výzkumníkům výrobce se tak podařil husarský kousek, neboť se jim podařilo zmenšit plochu, na které se nachází všechny 3 obrazové body, na pouhých 2,9 x 8,7 µm. V dohledné budoucnosti hodlá společnost KOPIN vyvinout mikrodisplej se stejnými rozměry, který by měl rozlišení až 2048 x 2048 pixelů.

Vedle již zmíněného mikromonitoru, by měly světlo světa spatřit také další malé displeje mající délku úhlopříčky 0,34 palce (8,63 mm; rozlišení 800 x 600 pixelů), 0,44 palce (11,18 mm; rozlišení 1024 x 768 pixelů) a 0,56 palce (14,23 mm; rozlišení 1280 x 1024 pixelů). Pro zajímavost si uveďme, že elektronický hledáček hybridního fotoaparátu Panasonic Lumix G1 má délku úhlopříčky cca 0,69 palce.

K čemu může být takový mikrodisplej dobrý? Zmíněné miniaturní displeje mohou být v blízké budoucnosti používány jako elektronické hledáčky například u high-end kompaktů, či hybridních fotoaparátů s výměnnými objektivy (například aparáty založené na platformě 4/3 Micro Four Thirds). Tyto miniaturní elektronické hledáčky by pak dávaly uživateli možnost náhledu na kompozici fotografované scény i při zoomování objektivu, což monofokální externí hledáčky neumožňují (nemluvě o dispozici živého náhledu na změnu nastavení expozičních parametrů). Pro výrobce fotoaparátů by se takto malé LCD hledáčky mohly stát atraktivním artiklem také kvůli tomu, že by jejich miniaturní velikosti kladly jen minimální nároky na změnu kompaktního designu fotoaparátů.

Nejmenší LCD displej na světě od společnosti KOPIN má délku úhlopříčky 0,27 palce
.

Zdroje:
Imaging-resource.com
Engadget.com
Techshout.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: