Pojďme fotit ohňostroj! A jak na něj? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Pojďme fotit ohňostroj! A jak na něj?

31. prosince 2010, 00.00 | Je tady konec roku a s ním Silvestr a to představuje velkou výzvu pro všechny nadšené fotografy! Avšak fotografování ohňostroje není vůbec jednoduché, neboť představuje kombinaci hned několika fotografických disciplín. K dobrému zvládnutí daného tématu je nezbytně nutné jak potřebné vybavení, tak i znalost správného nastavení fotoaparátu. Jak na to? Čeho se vyvarovat a na co si naopak dávat pozor? Odpovědi na tyto otázky shrnuje následující článek...

Je tady konec roku a s ním Silvestr, který je pro většinu z nás důvodem k bilancování na straně jedné a zároveň bujarých oslav na straně druhé. k tomu již neodmyslytelně patří nejen litry alkoholu ale také hromady pyrotechniky ať již "domácího" (amatérského) charakteru nebo profesionálních, velkolepých ohňostrojů. A právě to představuje velkou výzvu a vynikající příležitostí pro všechny nadšené fotografy, neboť právě snímky ohňostroje jsou působivé a svou atmosférou zcela výjimečné! Nicméně fotografování ohňostroje jako takové není vůbec jednoduché, neboť kombinuje hned několika náročných fotografických disciplín (jedná se částečně o akční, částečně o noční, trochu krajinnou a také reportážní fotografii), samozřejmě dost záleží na tom, jak k tomu přistupujete a co všechno chcete na snímku mít. K dobrému zvládnutí daného tématu je nezbytně nutné jak potřebné vybavení, tak i určitá znalost expozice a z toho plynoucí optimální nastavení fotoaparátu. Odpovědi typu: Jak na ohňostroj?... Čeho se vyvarovat?... A na co si naopak dávat pozor?, naleznete v následujícím článku.Výbava a příprava

Ne nadarmo se říká: "štestí přeje připraveným", protože správná příprava je zde zcela zásadní. V první řaddě si tedy připravme potřebný "vercajk". Ohňostroj lze fotograf jak s DSLR tak i kompaktem. V případě kompaktu je podmínkou manuální režim (nejlépe) nebo alespoň režim priority času (Tv/S). Lze fotografovat i na automatický (programový) režim, ovšem v tom případě bude nevyhnutelná silná kompenzace expozice - do mínusových hodnot. Nezřídkakdy nemusí stačit ani maximální kompenzace (většinou -2EV) neboť noční snímky (tmavé snímky obecně) má automatika fotoaparátu tendenci silně přeexponovávat.
Další nedílnou součástí je dostatečně bytelný a pevný stativ s možností natáčení stativové "hlavy" (stativy s kulovou hlavou zde mají jednoznačně navrh). Mnoho stativů má zespodu hák na zavěšení závaží (postačí např. obyčejná plná plastová lahev nebo fotobrašna), což zvýší stabilitu stativu. Bez tohoto příslušenství nemá vůbec smysl ohňostroj fotit, neboť pracujeme s dlouhými expozičními časy (v řádech sekund). Lze fotografovat i na krátké (v ruce udržitelné časy) v kombinaci s většími citlivostmi (ISO) ale tím zmrazíme pohyb, takže ohňostroj samotný nemá šanci řádně "se vykreslit" (o problému s nárůstajícím digitálním šumem ani nemluvě).
V případě objektivů je lepší volit širokoúhlejší skla - optimálně taková, jejichž počáteční ohnisko se pohybuje okolo 20-30mm. Světelná skla nejsou nutná, stejně budeme používat vyšší clonová čísla (kvůli lepší kresbě i větší hloubce ostrosti).
Nespornou výhodu mají majitelé dálkové spouště (drátová, kabelová nebo ještě lépe bezdrátová). Pokud nic takového nevlastníte, nezoufejte! Vhodnou alternativu představuje samospoušť, popřípadě funkce "předsklopení zrcátka".
Použití stabilizátoru obrazu je spíše na překážku a u starších objektivů může paradoxně vést k lehkému "rozostření" fotografie (stabilizátor se snaží stále plnit svou funkci a stabilizuje i když nemá)! Novější stabilizované objektivy (Canon, Nikon) i těla DSLR (Sony, Pentax) již jsou vybaveny "inteligentní stabilizací", která rozpozná umístění přístroje na stativ (a stabilitátor automaticky deaktivuje).
Fotíte-li veřejný ohňostroj, určitě není nikdy na škodu (je-li to možné), předem si obhlédnout "terén". Samozřejmostí by pak mělo být, dotazit na místo focení s dostatečným předstihem a pečlivě vybrat místo focení. No a na závěr nezapomenout na vlastní pohodlí a dostatečně teple se obléknout.ilustrační foto (Martin Hájek)


Co a jak nastavit?

:: Expoziční režimy - Nejlepší volbou je bezpochyby plně manuální (M) režim, který nepostrádá žádná DSLR ani pokročilý kompakt! U kompaktů s absencí "manuálu", dobře poslouží i možnost manuálního nastavení expozičního času (Tv/S). Není-li ani tato možnost, lze fotografovat i v programovém (P) režimu, ovšem podmínkou musí být jak delší expoziční čas - min. 5s (který nastavuje automatika) tak funkce kompenzace expozice (kde bude třeba hodně kompenzovat do záporných hodnot).

:: Čas - jeho délkou definujeme dobu, po kterou nám bude ohňostroj "kreslit". Při kratších časech (desetiny, zlomky sekundy) nedáme světlu ve scéně dostatečný prostor se "projevit". Naopak při delších časech zaznamenáme větší a působivější "hru světel". Univerzální čas zde neexistuje, nejlepší možností je experimentovat s tím, že se pohybujeme někde v rozmezí cca 2 až 10 s (možno samozřejmě i více). Pozor na přepaly způsobené dlouhými časy a mnohačetnými výbuchy. Lze fotografovat i s otevřenou závěrkou po dobu i několika desítek sekund až minut (režim Bulb) s tím, že objektiv mezi výbuchy zakrýváme. Výsledky jsou pak zvlášť působivé. Ovšem opět velký pozor na přepaly!

:: Clona - používáme vyšší clonová čísla. Jednak je to většinou žádoucí (vzhledem k dlouhým časům), abychom eliminovali přepaly. Druhak je to praktické, neboť při vyšších zaclonění zvyšujeme jak hloubku ostrosti tak zároveň dostaneme z objektivu nejlepší výsledky i co se týče kresby a celkové brilance obrazu. Rozsahy clon doporučujeme v rozmezí F8-16. Zde budou trochu znevýhodněné kompakty, jejichž maximální clona končí v drtivé vetšině na hodnotě F8 (na druhou stranu hloubka ostrosti je u kompaktů již z principu vysoká).

:: ISO - zde platí jednoduché pravidlo a sice: citlivost co nejnižší nám fotoaparát dovolí! Se zvyšujícím se ISO nám stoupá nežádoucí digitální šum a zároveň klesá obrazová kvalita (vlivem softwarové redukce šumu) - neboli čím vyšší ISO, tím více zašuměné a "vyžehlené" snímky (plus silná ztráta detailů).

:: Ostření - vzhledem k tomu že exponujeme převážně v úplné tmě (nebo jen při minimu světla), autofocus (AF) zde zcela selhává. Na bouchající rachejtle navíc stejně nelze přesně a spolehlivě ostřit. Proto je nejlepší přepnout na manuál (MF) a předostřit si ručně! Jednou z možností je ostřit na nekonečno. Ještě lepší je využít tzv. hyperfokální vzdálenosti (viz. tabulka), která nám udává vzdálenost, na kterou musíme při určitém ohnisku a cloně zaostřit, abychom dosáhli co nejvyšší hloubky ostrosti - a tím maximálního proostření snímku. Tak například při ohnisku 28mm a cloně F11 je hyperfokální vzdálenost u digitálních SLR cca 3,5 metru a ostré pak bude vše od cca 1/2 hyperfokální vzdálenosti (tedy od cca 1,75m) až po nekonečno.

:: Ohnisko - na focení ohňostroje je vhodné širokoúhlé ohnisko, protože nelze předem odhadnout, kde přesně se nám petarda po obloze "rozprskne". Další nezanedbatelnou výhodou je fakt, že širokoúhlá ohniska mají již z principu velkou hloubku ostrosti, takže proostření snímků bude vždy na slušné úrovni. Vyšším clonovým číslem hloubku ostrosti ještě více podtrhneme. Lze samozřejmě fotit i na delší ohniska, ale musíme pamatovat na to, že bude vše o to komplikovanější - s rostoucím ohniskem zmenšujeme úhel záběru (musíme mnohem přesněji komponovat) a zároveň nám výrazne klesá právě hloubka ostrosti (a je mnohem těžší správně zaostřit).

:: Vyvážení bílé - vzhledem k tomu, že fotíme v noci, není problém barevnosti až tak akutní, nicméně automatika (AWB) není příliš vhodná. Fotoaparát se při ní jednoduše snaží "odhadnout" teplotu světla a to může vést k tomu, že jednotlivé snímky mohou mít různé barevné posuny (i když rozdíl to nebude nijak zásadní). Nejlepším řešením je nastavit WB na režim "slunce", neboť to je jediná volba, kdy fotoaparát nevyvažuje bílou a fotí to co "vidí" a jak to "vidí". Další alternativou je záznam do RAW formátu. Pak nemusíte WB řešit vůbec, protože jej nastavíte až poté v RAW editoru, jak bude libo.Kompozice

Zde se fantazii a kreativitě meze nekladou. Důležité je jednak to, co vlastně chcete na fotografii mít a pak také samotné místo, z kterého budete snímat. Jde-li vám vyloženě o "hru světel", zaměříte se logicky pouze na samotné výbuchy petard a rachejtlí. Chcete-li, aby vaše snímky byly více vypovídající, není na škodu zakomponovat do scény částečně i krajinu (domy / horizont / most / strom / řeku) nebo lidi (siluety hlav), popřípadě obojí. Fotografie pak jsou rozhodně zajímavější, "plnější", bohatší a pozorovatel u nich vydrží déle, než je celé "přečte". Jen pozor na nežádoucí prvky nebo rušivé elementy ve scéně, jako jsou různé stožáry, lampy atd. (nemluvě o tom, že samotná světla lamp mohou celkový dojem ve scéně dost pokazit).ilustrační foto (Martin Hájek)


Tipy a triky

 • Maximální rozlišení - nemá cenu šetřit místem, tím spíš budete-li poté dělat výřezy (což je více než pravděpodobné).
 • Záznam do RAWu - dobrý jak pro dodatečné nastaveni WB, tak i kvůli větší kvalitě snímku (možnosti úprav barevnosti, ostrosti, komprese JPEGu atd.)
 • Blesk - zde je odpověď jednoznačná - blesk nekompromisně zakázat, protože jeho výkon je zcela nedostačující a v otevřeném prostoru (nebo při fotografování na větší vzdálenosti) se stejně nemá šanci prosadit. Navíc blesk nám "zmrazí" pohyb a to rozhodně nechceme.
 • Automatické měření expozice (Program) - používáme kompenzaci expozice, měření (metering) celoplošné/poměrové (multi-zone, multi-segment, matrix ap).
 • Stativ je nezbytný - dlouhý čas nemáme šanci v ruce udržet.
 • Pozor na baterie - v mrazu prudce (skokově) ztrácejí kapacitu, proto je mějte pokud možno v teple co nejdéle to jde (je-li k dispozici záložní akumulátor, jen dobře).
 • Live View - živý náhled je vynikajícím pomocníkem - umožňuje nám lépe zaostřit i celkově pohodlněji fotografovat (mapovat scénu, nastavovat příslušné parametry atd.)
 • Dálková spoušť - ať již kabelová nebo bezdrátová, případně lze použít i samospoušť nebo funkci předsklopení zrcátka.
 • Citlivost - co nejnižší, ISO 100. Některé DSLR od Nikonu nebo Sony mají nejnižší citlivost ISO 200, ale většinou nechybí režim "Low ISO" (ten nastaví většinou "stovku").
 • Clona - vyšší clonová čísla.
 • Expoziční čas - v řádu sekund, pro lepší efekt lze i delší.
 • Bulb režim - umožní nastavit libovolně dlouhý expoziční čas (teoreticky až "nekonečný").
 • Sériové snímání - možno zapnout.
 • Automatické ostření (AF) - vypnout.
 • Stabilizátor (IS, VR) - vypnout.ilustrační foto (Martin Hájek)


Závěrem

Fotografování ohňostroje není jednoduchou disciplínou a je třeba respektovat určitá pravidla a specifika, které jsme si právě nastínili. Hlavní je příprava, správné nastavení a pak už jde jen o dobré načasování (zkrátka čekat a snažit se vystihnout ten správný okamžik). Hodně zde dělá i samotná technika a kvalita vašeho fotoaparátu, objektivu i příslušenství (stativu), což může do výsledné technické kvality snímku hodně promluvit (v pozitivním ale i negativním slova smyslu). Nezbytné je být také dochvilní, zvolit to správné místo a vyzkoušet příslušné nastavení na několika prvních "záblescích" ohňostroje. Na druhou stranu, snímky (ty povedené pochopitelně) budou vždy dostatečnou odměnou za vaše nervy i prokřehlé (nejen) prsty.
Mezi větší akce (nesilvestrovského rázu) probíhajících v ČR, jmenujme například pravidelný a věhlasný festival ohňostrojů pořádaný v Brně - Ignis Brunensis

Přejeme hodně štěstí s fotografováním ohňostroje a do roku 2011 jen samé Dobré světlo!
Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Praxe  

 » Praxe  » Vzdělání  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Praxe  » Základní postupy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

to nejdůležitější

Autor: mk Muž

Založeno: 31.12.2010, 11:01
Odpovědí: 9

Článek jsem nečetl, takže to tam možná někde je. Dle mého je nejdůležitější dostat do fotky ohňostroje i nějakou místní reálii, lidi, most, věž apod., jinak je to nuda. Z mého pohledu teda splňuje měřítko na slušnou fotku z ohňostroje pouze třetí fotka v článku, zbytek bych rovnou smazal nebo ani nefotil.

Odpovědět na příspěvek

RE: to nejdůležitější

Autor: Jiří Bureš Muž

Založeno: 31.12.2010, 11:56

IMHO záleží především na *účelu fotky*. Jiný obsah bude mít reportážní foto z ohňostroje, jiný fotka do katalogu ohněstrůjce atd.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: to nejdůležitější

Autor: mk Muž

Založeno: 31.12.2010, 12:42

Do katalogu ohněstrůjce ale moc lidí, navštěvujících fotografovani.cz, nefotí, což?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: to nejdůležitější

Autor: Jiří Bureš Muž

Založeno: 31.12.2010, 14:10

Většina lidí taky nefotí tak, jak se to líbí mk, není liž pravda? ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: to nejdůležitější

Autor: AntiMK Muž

Založeno: 31.12.2010, 14:55

Naprostej souhlas. Myslím, že Martin Kozák alias MK je zamindrákovaný človíček, který úlisně kritizuje kde co, ale sám nefotí nijak extra. A tak si své neumětelsví a neúspěch snaží hojit v diskuzních fórech nejen na Fotografovani.cz :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: to nejdůležitější

Autor: Jiří Bureš Muž

Založeno: 31.12.2010, 16:36

Svým posledním příspěvkem jsem chtěl sdělit jen to, že by byla velká nuda, kdyby všichni fotili stejně (dobře), jako Martin. A prvním zase, že obsah fotky by měl odpovídal jejímu účelu.
Nic víc a nic míň.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: to nejdůležitější

Autor: mk Muž

Založeno: 02.01.2011, 14:32

Tak jak jste dopadli? Novoroční ohňostroj nám zrušili, tak jsem dal jen takovou blbost z balkónu :)
http://www.martinkoza
k.com/blog/wp-content/upl
oads/2011/01/rachejtle_ma
le.jpg

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: to nejdůležitější

Autor: Jiří Bureš Muž

Založeno: 02.01.2011, 15:58

Já vyrážím na ohňostroj za půl hodiny. U nás je novoroční ohňostroj až po Novém roce. ;-) Ale teď začalo sněžit, tak to snad do 17. hodiny přestane.
A loni to docela ušlo: http://jdem.cz/kdhg4

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: to nejdůležitější

Autor: mk Muž

Založeno: 02.01.2011, 16:31

Vypni si Long Time NR, ať tě nezdržuje to "zpracování několikasekundových expozic" ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: to nejdůležitější

Autor: Zdenda-foto Muž

Založeno: 04.01.2011, 22:10

Pár ohňostrojů už jsem fotil, docela mě to chytlo. Nejprve kompaktem z ruky (nic moc, ale jako dokumentační to jde), posléze už zrcadlovkou a se stativem.

Nejdůležit
ější je:
- vybrat si místo, hlavně s předstihem
- předostřit si, nejlépe ještě za světla
- něco na zahřátí a něco na zabavení, než ta paráda začne
- clonu tak F8.0, časy dávám 2-4sec podle charakteru

Kdo by měl zájem, může mrknout na http://zdenda-foto.wz.cz/
ohnostroje/index.html .... pod každou fotkou je EXIF, tak můžete studovat :-)

Odpovědět na příspěvek

nechápem

Autor: klingo Muž

Založeno: 01.01.2011, 08:42
Odpovědí: 1

Nieje mi jasné prečo sa všetci navážate do mk?!!Má absolútnu pravdu.Tento server by mal poskytnúť rady začínajúcim fotografom a tomu by mali zodpovedať ukážkové fotografie.Tu sa predsa nezaoberáme technickou fotografiou ale jej umeleckou stránkou.A práve pôsobivé zobrazenie ohňostroja v kontexte s reáliami by malo byť to,o čo sa má fotograf zaujímať.Inak vznikne len dokument zručnosti strelmajstra.

Odpovědět na příspěvek

RE: nechápem

Autor: nino Muž

Založeno: 01.01.2011, 10:09

Přesně tak! Miroslav Tichý a Martin Kozák, fotografové to nejzručnější a k jiným dílům spravedlivě nejkritičtější! Haleluja!

Odpovědět na příspěvek

PF2011

Autor: Jirka Muž

Založeno: 03.01.2011, 09:17
Odpovědí: 0

Všem přeju dobré světlo!

Odpovědět na příspěvek

Jen jsem to zkusil ...

Autor: kubla111 Muž

Založeno: 04.01.2011, 10:43
Odpovědí: 1

Zkusil jsem taky a jen dvě se jakžtakž povedly - tedy jen dle mne. http://www.facebook.com/p
hoto.php?fbid=15022777688
02&set=a.1502263128436.20
60697.1589962847&pid=3100
8276&id=1589962847
http:
//www.facebook.com/photo.
php?fbid=1502277808803&se
t=a.1502263128436.2060697
.1589962847&pid=31008277&
id=1589962847

Odpovědět na příspěvek

RE: Jen jsem to zkusil ...

Autor: Jirka Muž

Založeno: 05.01.2011, 10:38

No, mě se povedla tak jedna ze 40. Při focení ohňostroje si těžko rozmyslíte kompozici. Prostě pálíte jednu za druhou a doufáte, že alespoň jedna vyjde.
Jinak, nejsem facebookista, takže na vaše fotky nevidím. Nemáte účet na Rajčeti?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: