Sony pracuje na vývoji snímače pro foto-mobily s úctyhodným rozlišením 12,2 Mpix - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Sony pracuje na vývoji snímače pro foto-mobily s úctyhodným rozlišením 12,2 Mpix

19. listopadu 2008, 00.00 | Společnost Sony oznámila, že pracuje na vývoji miniaturního modulu, který bude obsahovat 1/2.5" CMOS snímač o rozlišení 12,2 Mpix a objektiv s autofokusem. Uvedený objektiv bude mít ohniskovou vzdálenost 28 mm (ekv. kinofilmu) při světelnosti f2,8. Systém autofokusu bude pohánět piezo-elektrický pohon.

Společnost Sony oznámila, že pracuje na vývoji miniaturního modulu, který bude obsahovat 1/2.5" CMOS snímač o rozlišení 12,2 Mpix a objektiv s autofokusem. Uvedený objektiv bude mít ohniskovou vzdálenost 28 mm (ekv. kinofilmu) při světelnosti f2,8. Systém autofokusu bude pohánět piezo-elektrický pohon.

Daný CMOS snímač s rozlišením 12,2 Mpix je zatím uváděn pod označením „IMX060PQ“. Sony při jeho vývoji využila technologii Exmor, kterou používá například u snímačů do svých DSLR řady Alpha či u snímačů do vybraných videokamer Sony. Výše rozlišení i rozměry jeho úhlopříčky 1/2.5" dávají tušit, že by daný fotomobil mohl kvalitativně „změřit“ své síly i s některými low-endovými kompaktními fotoaparáty. Ohnisková vzdálenost objektivu bude 28 mm (ekv. kinofilmu) fotomobilu, což propůjčuje možnost širšího obrazového záběru. Optická soustava objektivu je tvořena čtyřmi plastovými čočkami, které jsou řazené ve čtyřech skupinách. Fotomodul bude schopný produkovat snímky o velikosti 4 040 × 3 032 pixelů.

Velikost jednotlivých fotodiod snímač činí 1,4 µm, což je zhruba poloviční velikost, než bývá obvyklá u standardních kompaktních fotoaparátů. Malá velikost fotodiody ovšem na sebe váže problém nižší fyzické citlivosti na světlo (malá buňka zachytí méně světla), který vede k větší hladině šumu ve výstupním obrazovém signálu. Proto se výrobce pokusil tento handicap minimalizovat tak, že při konstrukci snímače použil speciální měděné spoje a specifickou strukturu rozmístění pixelů, aby dosáhl optimálního poměru vyšší citlivosti fotodiod při příznivém měřítku obrazového signálu a šumu (S/N). Obrazový signál z daného CMOS snímače bude zpracovávat sloupcově paralelní A/D převodník, který mimo jiné bude přispívat k větší efektivitě potlačování šumu v obraze. Pozornost jistě zasluhuje i ohlášená rychlost sériového snímání, která u daného fotomobilu bude dosahovat frekvence až 10 sn./s. Jak už bylo výše zmíněno, bude tento zatím blíže nespecifikovaný fotomobil vybaven i systémem aufokusu, využívajícího piezo-elektrický pohon ostřící čočky (pohyb krystalu vlivem elektrickém náboje).

Modul, který jako celek zahrnuje popisovaný Exmor 12,2Mpix. snímač a 28mm objektiv nese označení „IU060F“. Vedle tohoto modulu pro fotomobily Sony rovněž oznámilo, že se bude vyrábět i modul s označením "IU046F", který bude zahrnovat Exmor CMOS snímač („IMX046PQ“) o rozlišení 8,11 Mpix. (produkce snímků o velikosti 3 288 × 2 468pixelů), s úhlopříčkou snímače dlouhou 1/3.2" a objektivem s ohniskovou vzdáleností 32 mm (ekv. kinofilmu). Tento fotomodul bude schopen sériového snímaní s rychlostí až 15 sn./s. Poslední novinkou v uvedené řadě je fotomodul s CMOS snímačem Exmor 5,15 Mpix.(IMX045PQ) s délkou úhlopříčky 1/4". Ten bude pořizovat snímky o maximální velikosti 2 616 × 1 968 pixelů.

Nahoře (zleva doprava): Fotomodul "IU060F" a "IU046F" Dole (zleva doprava): CMOS snímače "Exmor" "IMX060PQ", "IMX046PQ" a "IMX045PQ"

Ve všech třech případech se bude jednat podle výrobce o zatím nejmenší a nejtenčí (listopad 2008) sériově vyráběné fotomoduly ve své třídě na trhu, určené pro mobilní telefony. Informaci, na jakých konkrétních typech mobilních telefonů se tyto moduly objeví výrobce zatím neuvedl. Na trhu by měly uvedené fotomoduly objevit okolo března roku 2009 za cenu 2 500 jenů (varianta 12,25 Mpix), 1 500 jenů (varianta 8,11 Mpix) a 1 000 jenů (varianta 5,15 Mpix).

Ukázka snímku, který byl pořízený 1/2.5“ CMOS snímačem "IMX060PQ", s rozlišením 12,25 Mpix (převzato ze stánek výrobce Sony)

Zdroj: Tiskové materiály společnosti Sony

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Novinky  » Trendy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: