Tip na alternativní krytky pro Canon a Nikon teleobjektivy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Tip na alternativní krytky pro Canon a Nikon teleobjektivy

11. listopadu 2009, 00.00 | Při koupi objektivu logicky obdržíte i jeho přední krytku. Originální krytky od výrobců objektivů jsou sice kvalitní, ale v některých ohledech nemusejí být zárukou co nejpohodlnějšího užití. Máme tím například na mysli užívání krytek na teleobjektivech s nasazenou sluneční clonou. Zde je poměrně obtížné používat standardní krytky, které se upínají pomocí bočních pojistek. Vzniká tedy otázka, zda se na trhu vyskytují jiné alternativní krytky, které vedle kvalitní ochrany objektivu, nabízejí také možnost komfortnějšího způsobu používání.

Při koupi objektivu logicky obdržíte i jeho přední krytku. Originální krytky od výrobců objektivů bývají sice kvalitní, ale v některých ohledech nemusejí být zárukou co nejpohodlnějšího užití. Máme tím například na mysli užívání krytek na teleobjektivech s nasazenou sluneční clonou. Zde je poměrně obtížné používat standardní krytky, které se upínají pomocí bočních pojistek (pokud tedy nedisponujete velmi dlouhými prsty...). Vzniká tedy otázka, zda se na trhu vyskytují jiné alternativní krytky, které vedle kvalitní ochrany objektivu, nabízejí také možnost komfortnějšího způsobu používání.

Krytky značky Don Zack představují zajímavou alternativu ochrany objektivu vedle tradičních krytek, které dodávají k teleobjektivům jejich výrobci Foto: via Donzecklenscap.com

Na internetu jsme na jednu takovou alternativu narazili. Jedná se o výrobce fotopříslušenství, který nese jméno Don Zack. Tento výrobce mimo jiné vyrábí speciální krytky pro vybraná teleskla značky Canon, přičemž v nejbližší době začne také nabízet stejné krytky i pro Nikon teleobjektivy. Seznam teleobjektivů, na které Don Zack vyrábí krytky, uvádíme níže.

Krytky Don Zack pro teleobjektivy značky Canon:

 • 200mm F1.8 (bez IS)
 • 200mm F2.0 (IS)
 • 300mm F2.8 (IS)
 • 400mm F2.8 (IS)
 • 400mm F4 (IS) DO
 • 500mm F4 (IS)
 • 600mm F4 (IS)
 • 800mm F5.6 (IS)

Krytky Don Zack pro teleobjektivy značky Nikon (zatím ve stádiu příprav):

 • 200mm F2.0 VR
 • 300mm F2.8 VR
 • 300mm F2.8 AF-S
 • 400mm F2.8 VR
 • 400mm F2.8 AF-S
 • 500mm F4.0 VR
 • 500mm F4.0 AF-S
 • 600mm F4.0 VR
 • 600mm F4.0 AF-S
 • 200mm - 400mm F4.0 VR

Uvedené krytky se vyrábějí na vybrané Canon a Nikon objektivy v šedé či bílé barvě. Jejich výhodou je mimo jiné i snadné použití na objektivu, dokonce i v případě, že je na něm nasazená sluneční clona Foto: via Donzecklenscap.com

V čem jsou přední krytky značky Don Zack jiné? Hlavní trik spočívá v samotné konstrukci krytky, která využívá odlišný způsob uchycení krytky na přední část teleobjektivu. Dané krytky totiž drží na objektivu díky přilnutí 6 gumových kroužků, nikoliv pomocí pružících pojistek, jak tomu je u většiny standardních krytek. Tyto úchytové kroužky nepřicházejí vůbec do styku s přední čočkou objektivu, takže nehrozí její poškození.

Přilnavé připevnění krytky na teleobjektiv zajišťuje na krytce šestice gumových kroužků Foto: via Wildlifephotography.nl

Don Zackovy krytky mají uprostřed očko pro prst, takže je možné je bez problémů vytahovat i v případě nasazené sluneční clony, která se na teleobjektivu často používá. Uvedené krytky jsou podle výrobce vyrobeny z velmi odolného plastu a jsou poměrně robustní (tloušťka cca 1 cm), což by mělo být zárukou kvalitní ochrany objektivu.

Don Zackovy krytky mají uprostřed úchytové očko, díky kterému je lze snadno z objektivu snímat Foto: via Donzecklenscap.com

Úchytové očko lze přitisknout ke krytce, takže potom zabírá jen velmi malý prostor Foto: via Donzecklenscap.com

Celkově není sporu o tom, že krytky Don Zack působí slibným dojmem. Jejich výhoda spočívá například v situacích, kdy fotograf pracuje v extrémních podmínkách a je proto nutné z preventivních důvodů mít nasazenou krytku co nejčastěji to jen jde (například, když fotografujete v poušti, kde všude okolo poletuje písek a s nasazenou sluneční clonou na objektivu čekáte na vhodný záběr apod.). Díky praktickému úchytu je možné danou krytku rychle nasazovat a snímat z objektivu i v případě použití sluneční clony, kterou nemusíte z teleobjektivu sundávat.

Pohled na spodní část krytky, kde jsou uprostřed umístěny ochranné kroužky Foto: via Wildlifephotography.nl

Určitou nevýhodou Don Zack krytek pro teleobjektivy je ovšem jejich vyšší cena, která může odradit nemálo fotografů, kteří v současné době, díky nepříznivým podmínkám na trhu, obracejí v ruce "každou korunu“. Jednotlivé krytky jsou totiž k mání pouze v internetovém obchodě v USA a každá stojí cca 55 USD (960 Kč). K dané ceně musíme tedy ještě připočítat místní daň (cca 9%), poštovné (cca 13 USD) a DPH, což celkové náklady na pořízení těchto krytek pochopitelně ještě více navyšuje. Na druhou stranu všichni víme, že kvalitní teleobjektivy stojí nemalé peněžní prostředky, což v tomto kontextu trochu ospravedlňuje koupi dražších krytek určených na jejich seriózní ochranu.

Více informací o uvedených Don Zack krytkách teleobjektivů značky Canon a Nikon můžete nalézt na webu výrobce.

Zdroje: Donzecklenscap.com, Wildlifephotography.nl

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: