Tipy na několik alternativních stativů - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Svět skrz objektiv

Tipy na několik alternativních stativů

24. června 2009, 00.00 | Když se řekne pojem „Fotografický stativ“, mnohým z vás se může vybavit představa o stativu o různě velkém tripodu s neohebnýma „nohama“. Za poslední dobu se však díky výraznému pokroku v technologiích objevila řada zajímavých alternativ klasického stativu, které mohou fotografovi posloužit v situacích, kdy normální stativ nelze dobře použít. Pojďme si některé z nich přiblížit v našem článku.

Stativ má nejčastěji podobu trojnožky s různě nastavitelnou délkou „noh“, které bývají neohebné. Na vrcholu trojnožky je možné standardizovaným způsobem uchytit fotoaparát, a pořizovat tak ostré snímky i při delších expozičních časech. Za poslední dobu se díky výraznému pokroku v technologiích objevila řada zajímavých alternativ klasického stativu, které mohou fotografovi posloužit v situacích, kdy normální stativ nelze dobře použít. A nutno poznamenat, že tyto alternativy stativu mají mnohdy ke klasickému pojetí stativu značně daleko. Přesto tyto atypické stativy dokáží v mnohých situacích tradiční stativ suplovat, a posloužit tak fotografovi pro pevné uchycení fotoaparátu. Pojďme si některé z těchto alternativních stativů přiblížit v našem článku.

Na focení s „Gorillapodem“
Gorillapod je jedním z relativně nejznámějších představitelů netradičních (mini)stativů, které v různých modifikacích vyrábí společnost Joby Inc. Jedná se o trojnožku se specificky ohebnýma „nohama“, které je možné flexibilně přizpůsobit povrchu podložky. Princip Gorillapodu vynalezl okolo roku 2000 JoeBen Bevirt, toho času student Standfordské univerzity. Nicméně na trhu se tento stativ objevil až od roku 2006.


Mini stativy Joby Gorillapod se vyrábějí pro různě velké fotoaparáty a kamery; Foto: www.joby.com

V čem spočívá jeho koncepce? Stativ á la Gorillapod trochu připomíná „chobotnici“, neboť jeho ohebné „nohy“, tvořené ze speciálních kulových dílů (kloubů), se mohou, podobně jako chapadla chobotnice, obtočit a libovolně (jednotlivé díly lze otáčet v úhlu 360 stupňů) vytvarovat okolo čehokoliv. Tento stativ tak lze připevnit například na různé tyče, skály, kmeny stromů apod. Výrobce ke stativům dodává mimo jiné i přísavky, pomocí kterých je možné nohy tripodu připevnit i na méně adhezní povrchy. Součástí stativů je rychloupínací destička, což je praktické pro rychlé upevnění fotoaparátu. Zařízení typu GorillaPod může tedy zastupovat tradiční stativ v situacích, kdy připevnění tripodu není, například z prostorových důvodů, možné či pohodlné. Navíc tento ohebný tripod má výhodu ve svých skladných rozměrech (vejde se v pohodě do batohu), a tak po něm uživatelé mohou sáhnout i z důvodu toho, že se jim na delších cestách s sebou nechce vláčet těžký a rozměrný stativ.


Konstrukce noh mini stativů Joby Gorillapod je tvořena z jednotlivých kulových dílů. Foto: www.joby.com

Celkem se Gorillapodů vyrábí několik modelů, které se od sebe liší hlavně podle toho, jak těžké fotopřístroje dokážou unést. Jsou to Gorillapody „Go-Go“ (určené například pro fotomobily; nosnost cca 325 gramů), „Original“ (dimenzované pro lehké kompakty; nosnost cca 325 gramů), „SLR“ (konstruované pro lehčí DSLR, které nemají těžké objektivy; nosnost cca 800 gramů), „SLR-Zoom“ (určené pro DSLR s velkými Zoom objektivy; nosnost cca 3 000 gramů) a „Focus“ (unesou například těžké profesionální DSLR s bateriovými gripy; nosnost cca 5 000 gramů). Poslední dva jmenované modely Gorillapodů umožňují připevnění kulové stativové hlavy. Své využití mohou nalézt Gorillapody i jako úchytová zařízení pro připevnění blesků, či zábleskových světel (například modely „SLR“ a „SLR-Zoom“), při fotografování v ateliéru, či exteriéru. Tento typ stativů se může rovněž uplatnit pro tvorbu záběru nízko od země (tzv. „žabí perspektiva“), a tak je možné nerušeně fotografovat různé živočichy (například ptáky). Více informací o stativech Gorillapod můžete nalézt v našem starším článku a na stránkách výrobce.

Hlavní charakteristické rysy stativů Joby Gorillapod

Model „Go-Go“

  • Maximální nosnost: 325 g
  • Velikost: 150 mm x 30 mm x 30 mm
  • Váha: 43 g
  • Cena: cca 30 USD


Joby Gorillapod „Go-Go“; Foto: www.joby.com

Model „Original“

  • Maximální nosnost: 325 g
  • Size: 150 mm x 30 mm x 30 mm
  • Váha: 45,3 g
  • Cena: cca 25 USD


Joby Gorillapod „Original“; Foto: www.joby.com

Model „SLR“

  • Maximální nosnost: 800 g
  • Size: 250 x 50 x 50mm
  • Váha: 165 g
  • Cena: cca 45 USD


Joby Gorillapod „SLR“; Foto: www.joby.com

Model „SLR-Zoom“

  • Maximální nosnost: 3 000 g
  • Size: 250 x 60 x 60mm
  • Váha: 241 g
  • Cena: cca 55 USD


Joby Gorillapod „SLR-Zoom“; Foto: www.joby.com

Model „Focus“

  • Maximální nosnost: 5 000 g
  • Size: 290 x 92 x 92mm
  • Váha: 500 g
  • Cena: cca 110 USD


Joby Gorillapod „Focus“; Foto: www.joby.com

Ilustrační obrázky zachycující stativy Joby Gorillapod v akci

Quick Pod - specialista na fotografování se samospouští
Možná s takovou situací máte zkušenosti i vy: procházíte se kdesi ve dvou a chcete se spolu vyfotografovat. A pak nastává problém, kam položit fotoaparát, či kde, a jak, sehnat náhodného kolemjdoucího, abyste jej požádali o zmáčknutí spouště. V podobné situaci se asi někdy ocitl i jistý pan Wayne Fromm, a tak jednoho dne vynalezl speciální monopod, který je nyní znám pod označením Quick Pod. Jedná se vlastně o výsuvnou tyč, na jejímž konci je stativová destička pro připevnění fotoaparátu, kterou je možné naklonit tak, aby při natažení Quick Podu před sebe bylo možné zhotovit společný autoportrét se samospouští. Quick Pod se vyrábí buď ve verzi pro kompaktní fotoaparáty, anebo je dostupný v modifikaci pro DSLR. Výhodou daného stativu je, že je ho možné, kromě snímání na samospoušť, použít při fotografování také jako klasický monopod (umožňuje také pořizovat atraktivní záběry z nadhledové perspektivy, např. při fotografování v davu lidí). Více informací o Quick Podu je možné dohledat na stránkách výrobce.


Alternativní stativ Quick Pod je užitečný zejména při fotografování se samospouští.; Foto: www.quikpod.com


Délka Quick Podu je variabilní ; Foto: www.quikpod.com


Quick Pod je možné použít také jako klasický monopod ; Foto: www.quikpod.com


Na Quick Pod můžeme připevnit také systémový blesk. ; Foto: www.quikpod.com

Hlavní charakteristické rysy stativů Quick Pod

Model „Quick Pod“

  • Maximální nosnost: cca 453 g
  • Velikost: délka ve složeném stavu cca 190 mm; maximální délka po vysunutí cca 470 mm
  • Váha: 99 g
  • Cena: cca 25 USD


Standardní Quick Pod; Foto: www.quikpod.com

Model „Quick Pod DSLR“

  • Maximální nosnost: cca 3 600 g
  • Velikost: délka ve složeném stavu cca 180 mm; maximální délka po vysunutí cca 1 350 mm
  • Váha: 250 g
  • Cena: cca 50 USD


Quick Pod pro DSLR; Foto:www.quikpod.com

"Monster Pod" se přilepí všude
Opravdu netradičním zástupcem stativu je tzv. Monster Pod. Jedná se o viskoelastickou (tzn. mající vysoce přilnavé a pružné vlastnosti; podobně, jako například asfalt) podložku ve tvaru disku, která je zhotovena z vysoce formovatelného polymeru. Díky těmto vlastnostem je možné Monster Pod připevnit prakticky kdekoliv a na cokoliv (např. na kov, dřevo, plasty, cihly, sklo, dlaždice, smalt, skálu, stromy, stůl, židli, křeslo, okno, strop, zábradlí, hydranty, dopravní značky apod. – celkem podle výrobce cca 1000 různých povrchů).


Monster Pod trochu tvarem připomíná „létající talíř UFO“ a vejde se v pohodě do dlaně; Foto: www.photojojo.com

Zařízení je opatřené šroubem, na který je možné připevnit digitální fotoaparát o váze až 560 g (je tedy určen pro kompaktní fotoaparáty, či například externí blesky). Tlakem prstů je možné Monster Pod vytvarovat tak, aby se úplně přizpůsobil podložce, na kterou má přilnout. Podle výrobce je doba, po kterou dokáže být Monster Pod pevně připojený k danému podkladu, determinována podle druhu konkrétního materiálu (dalšími určujícími faktory přilnutí je teplota vzduchu a váha fotoaparátu), na který Monster Pod připevňujeme. V praxi se tedy Monster Pod dokáže udržet připevněný na zvoleném materiálu po dobu od 60s do 60min, což je pozoruhodné. Po skončení fotografování se připevněný Monster Pod sundavá z podkladu prudkým trhnutím. Údržba Monster Podu je podle výrobce snadnou záležitostí – stačí jeho spodní část občas utřít mokrým hadrem, aby zůstávala čistá. Výhody Monster Podu vyplývají především z jeho malých rozměrů, skladnosti (vejde se do větší kapsy) a hlavně nenápadnosti, se kterou je možné fotoaparát připevňovat prakticky na cokoliv (viz obrázky níže). Více informací o tomto alternativním stativu naleznete například ZDE.


Monster Pod se přenáší v pouzdru, které pomáhá jeho spodní přilnavou část udržovat v čistotě; Foto: www.photojojo.com

Hlavní charakteristické rysy stativu Monster Pod

  • Maximální nosnost: cca 560 g
  • Rozměry: 114 mm x 44,4 mm
  • Váha: 170 g
  • Cena: cca 30 USD


Monster Pod je možné připevnit prakticky na cokoliv.; Foto: www.photojojo.com


Nezanedbatelnou výhodou Monster Podu je jeho nenápadnost v terénu.; Foto:www.photojojo.com


Hlavní „kouzlo“ přilnavosti Monster Podu tkví ve speciálním tvarovatelném polymeru (umístěn na jeho spodní části), který se vyznačuje vysokou viskoelasticitou.; Foto:www.photojojo.com


Na Monster Pod nemusíme připevňovat vždy jen fotoaparát...; Foto:www.qhphotography.com

Šikovné stativy T´-Pod, Optera 230 a Optera 460 od výrobce Trek-Tech
Zajímavé a netypické stativy vyrábí firma Trek-Tech. První jmenovaný stativ, T´- Pod, patří již svým vzhledem do kategorie tzv. stolních mini stativů. Skládá se ze dvou dílů, které se k sobě spojují magnety. Tvoří ho jako u monopodu výsuvná tyč, přičemž na dolním konci se přichycuje rozevíratelná trojnožka, kterou je možné úplně roztáhnout až k zemi. Tento stativ dokáže unést i DSLR a je ideální pomůckou při snímání za slabého osvětlení či pro fotografování nízko položených objektů. Zajímavý je fakt, že tento mini stativ již má zabudovanou kulovou hlavu, takže umožňuje komfortní ovládání. Výhodou daného stativu jsou skladné rozměry, nízká váha, snadné nastavení, a schopnost nést zátěž až 4 000 g. Jeho eventuální nevýhodou mohou být podle některých recenzí na internetu drobné vůle mezi magneticky spojenými díly.


Mini stativ T-Pod ; Foto:www.trek-tech.com


Součástí balení mini stativu T-Pod je i pouzdro.; Foto:www.trek-tech.com


Mini stativ T-Pod je ideální pomůckou pro fotografování nízko položených objektů či jako pomůcka při snímání v podmínkách slabého světla; Foto:www.trek-tech.com

Další dva mini stativy od Trek-Techu, s označením Optera 230 a Optera 460, přicházejí s jinou konstrukční koncepcí než výše zmíněný T´- Pod. Podobně jako tripod mají tři nohy, které jsou ale tvořeny z tvarovatelných polymerů, pokrytých voděvzdorným neoprénem. Díky tomu je možné je, podobně jako u Gorillapodu, plně přizpůsobit okolo použité podložky, o kterou se při snímání fotograf opírá. Vytvarované nohy stativu jsou mezi sebou spojeny šňůrkou, která fixuje jejich pozici. Na stativ je možné, podobně jako v případě T´Podu, připevňovat DSLR. Model Optera 460 se od modelu Optera 230 liší tím, že má jednu ze tří noh delší než ostatní, a tak je určen i pro DSLR s nasazenými teleobjektivy (delší noha se používá jako podpěra těžkého teleobjektivu s ohniskovou vzdáleností max. 400 mm). Tyto dva stativy jsou ideální například při fotografování z auta, kdy je možné nohy stativu vytvarovat okolo dveří a zrcátka. Takže pokud pojedete například fotografovat safari z auta, tak tyto stativy řady Optera mohou být v tomto případě ideální stabilizační pomůckou pro tvorbu ostrých snímků.

Více informací o stativech T´- Pod, Optera 230 a Optera 460 můžete nalézt na stránkách výrobce.


Stativy řady Optera jsou tvořeny speciálníma nohama z tvarovatelného polyesteru, který je pokryt voděodolným neoprénem (na obr. je model Optera 230) Foto: www.trek-tech.com


Model Optera 230 – pohled zespodu Foto: www.trek-tech.com


Alternativní stativy Optera jsou dimenzované pro používání DSLR. Foto: www.trek-tech.com


Model stativu Optera 460 disponuje prodlouženou nohou pro podepření teleobjektivu na DSLR. Foto: www.trek-tech.com


Model stativu Optera 460 v akci. Foto: www.warehouseexpress.com


Ideálním prostředím pro použití stativů Optera je automobil (na obr. je model stativu Optera 460). Foto: www.warehouseexpress.com

Hlavní charakteristické rysy stativů Trek-Tech
Model „T´- Pod“

  • Maximální nosnost: cca 4082 g
  • Rozměry: délka ve složeném stavu cca 89 mm x 38 mm x 216 mm ; maximální délka po vysunutí cca 343 mm
  • Váha: 907 g
  • Cena: cca 60 USD

Model „Optera 230“

  • Maximální nosnost: cca 5 000 g
  • Velikost: maximální výška cca 230 mm (další rozměry neuvedeny)
  • Váha: 400 g
  • Cena: cca 40 USD

Model „Optera 460“

  • Maximální nosnost: cca 5 000 g
  • Velikost: maximální výška cca 460 mm (další rozměry neuvedeny)
  • Váha: 500 g
  • Cena: cca 50 USD

Mini stativ s robustním zjevem: PROMASTER SystemPro Clamper Tripod
Tento zástupce mini stativů upoutá pozornost již na první pohled svým netradičním vzezřením, díky kterému bývá mnohými prezentován jako „švýcarský nůž mezi stativy“. V jeho konstrukci vévodí robustní „klepeta“. Tato „klepeta“ jsou různě polohově nastavitelná a pomocí nich je možné upevnit stativ na širokou škálu různých předmětů (například tyče, hrany, větve, koule, tenké, či ploché, povrchy apod.). Zároveň lze tuto pomůcku používat jako typický stolní stativ. Celá konstrukce Clamper tripodu je vyrobena podle výrobce z kvalitní oceli, přičemž jeho úchytné plochy jsou chráněny gumovou pryží, aby nedošlo k poškrabání uchycovaného předmětu. Stativ disponuje vestavěnou kulovou hlavou (průměr ¼ palce) s uchycovací destičkou. Na tomto mini tripodu je možné používat i digitální zrcadlovky. Kompaktní rozměry tohoto mini stativu jej umožňují přenášet bez problémů ve fotografické brašně či batohu. Určitou nevýhodou může být u daného stativu jeho vyšší cena, cca 70 USD, za kterou se mini stativ SystemPro Clamper prodává. Více informací o tomto mini tripodu můžete najít na webu výrobce (údaje o rozměrech stativu a jeho maximální nosnosti výrobce bohužel neudává).


PROMASTER SystemPro Clamper TripodFoto: www..promaster.com

Manfrotto Modo Pocket: „Motýlek“ mezi mini stativy
A ten nejmenší stativ si uvedeme nakonec. Stativ Modo Pocket, který vyrábí tradiční výrobce Manfrotto, je jen o málo větší než standardní destička od stativu. Není divu, že je tento stativ všeobecně považován za vůbec nejmenší stativ na světě. Tento mini (spíše „pidi“) stativ nemá žádné klasické „nohy“, nýbrž je to vlastně jen stativová destička, která se opírá o dvoje rozevřená „křídla“ opatřená pružinou. Vzhledově tedy tento stativ silně připomíná jakéhosi „motýla“ či „pastičku na myši“. V konstrukci tohoto stativu je několik malých kloubů, které umožní rozličné nastavení sklonu fotoaparátu, a tak je možné mini stativ přizpůsobit vlastnostem povrchu, na němž je položen. Pro lepší stabilizaci fotoaparátu je mini stativ vybaven čtyřmi pogumovanými součástkami. Nicméně svému účelu, jakožto nouzový stolní mini stativ, může tento „motýlek“ bez problémů dostát. Jeho hlavní výhodou jsou velmi malé rozměry, díky kterým je možné ho pohodlně přenášet v kapse, či jako přívěsek u klíčů. Tento mini stativ je určen pouze pro kompaktní fotoaparáty. Více informací o mini stativu Modo Pocket naleznete na stránkách výrobce.


Jeden z nejmenších stativů na světě je zařízení, které vyrábí společnost Manfrotto pod názvem Modo Pocket; Foto: www.manfrotto.com

Manfrotto Modo Pocket

  • Maximální nosnost: cca 500 g
  • Rozměry: 35 x 63 x 5 mm
  • Váha: 500 g
  • Cena: cca 20 USD

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

tip za par šušňů

Autor: RUM Muž

Založeno: 24.06.2009, 12:43
Odpovědí: 1

Zajimave obludarium... :)

Muj tip... pripevnit stativovy zavit na vrsek od petky. Pak lze vyrobit ministativ z kazde odhozene petky, kterou naplnite piskem, nebo vodou.

Odpovědět na příspěvek

RE: tip za par šušňů

Autor: Miloš Muž

Založeno: 25.06.2009, 22:03

toj je dobré. Ale když nyní misto Petek, používám camelbag, je to nepoužitelné :-(

Odpovědět na příspěvek

JEN TO NENECHAT DOMA

Autor: FOTOLÍN MATLÁK jr. Muž

Založeno: 24.06.2009, 13:43
Odpovědí: 0

A to je ten problém. Vzpomeňte si, kolikrát jste s sebou neměli foťák, když BYLO CO FOTIT. A tahle udělátka? Článek je hezky komplexní a přináší nové info o věcech, které pod Řípem až tak dobře neznáme. Gorilka je sexy dizajn, to jo. Ale sázím prošoupaný zuby svý prababičky, že až by se vám něco takovýho hodilo mít v brašně či kapse - tak to bude hezky odpočívat doma. Navíc je tu dnes vysoká citlivost čipů plus stabilizace obrazu. Plus šikovně vopřenej nebo podloženej foťák a máte fotku i bez gorily.

Odpovědět na příspěvek

ešte chýba domorobo klasika

Autor: bob222 Muž

Založeno: 24.06.2009, 21:45
Odpovědí: 0

retiazka + stativovy šroubik na konci a potom pristúpiť a napnúť... ;-))))))

Odpovědět na příspěvek

ruský stativ

Autor: Podhola Muž

Založeno: 25.06.2009, 20:37
Odpovědí: 0

Já jsem si kdysi přivezl stativ z Ruska, který je od výše uvedených zcela jiný, nahoře má závit na kulovém kloubu (lze otáčet dokola a naklánět), dole je svěrka a navíc jakýsi masivní vrut, takže lze stativ našroubovat třeba do stromu.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: