Trhání rekordů v rozlišení pokračuje aneb podívejte se na 45gigapixelové panoráma Dubaje - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Svět skrz objektiv

Trhání rekordů v rozlišení pokračuje aneb podívejte se na 45gigapixelové panoráma Dubaje

25. května 2010, 00.00 | Fotograf Gerald Donovan pořídil panoramatickou fotografii Dubaje, která disponuje monstrózním rozlišením 45 Gigapixelů. Bezesporu se jedná o rekordní počin, proto neváhejte a podívejte se na tuto fotografii v našem článku.

Žijeme v digitálním věku, kde se díky progresivnímu pokroku překonávají nejrůznější rekordy. Přesně taková situace dnes například panuje v oblasti pořizování panoramatických snímků s obrovským rozlišením, jejichž tvůrci chtějí alespoň na chvíli chuť světového rekordmanství.

Není tomu ani půl roku, kdy jsme vás na našich stránkách informovali o tehdy rekordním snímku Drážďan, který disponoval rozlišením 26 Gigapixelů. Dnes je tento rekord již minulostí, protože ho překonal počin fotografa Geralda Donovana, který si dal tu práci a pořídil 45gigapixelové panoráma Dubaje.

Rekordní panoráma Dubaje s rozlišením 45 Gigapixelů bylo zhotoveno pomocí DSLR Canon EOS 7D, objektivu Canon EF 100-400mm f4,5 – 5,6L a robotické hlavy Gigapan Epic Pro
.

Aby mohl Donovan pořídit fotografii s tak obrovským rozlišením, tak bylo nutné pořídit 4 250 zdrojových snímků v plném rozlišení (18 Mpix; snímky byly pořizovány v Jpeg formátu). Tyto snímky mu celkem zabraly cca 27 GB datového prostoru na jeho paměťové kartě o kapacitě 32 GB. Je jasné, že takovou fotografickou „šichtu“ by jmenovaný fotograf nemohl zvládnout bez potřebných pomůcek, a tak se nelze divit, že Donovan při snímání dílčích snímků používal robotické zařízení GigaPan, o kterém jsme již psali například ZDE. I tak Donovanovi zabral celý proces pořizování zdrojových snímků téměř 3,5 hodiny.

Zde se můžete podívat na video, na kterém fotograf Gerald Donovan v Dubaji přibližuje divákovi zákulisí tvorby největší panoramatické fotografie na světě.
.

Dodejme, že podkladové snímky zmiňovaný fotograf pořizoval digitální zrcadlovkou Canon EOS 7D, na kterém byl nasazen objektiv Canon EF 100-400mm f4,5 – 5,6L (při snímání panorámatu Donovan zazoomoval na koncové ohnisko 400 mm). Výsledný kompilát byl ze zdrojových snímků vytvořen ve speciálním programu.

Přímý odkaz na stránky Gigapan.org, na kterých je publikována panoramatická fotografie Dubaje s rekordním rozlišením 45 Gigapixelů
.

Chcete-li si prohlédnout krásy dubajské metropoli do posledního detailu a zažít přitom podobné emoce jaké prožíval hlavní hrdina ve filmu „Zvětšenina“ od režiséra Antonioneho, tak si uvedenou fotografii prohlédněte na výše uvedeném odkazu. Přejeme vám příjemné „zvětšování“!

Gigantické rozlišení 45 Gigapixelů dovoluje s uvedeným snímkem provádět ….
.

... zajímavé zvětšeniny. Na výřezu je detail osvětlovacího reflektoru, který je umístěn na vrcholku mrakodrapu, jenž jsme na předchozím snímku označili kroužkem.
.

Zdroje: Gigapan.org a Pitapixel.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

těžká dřina fotografa...

Autor: Tuvy Muž

Založeno: 25.05.2010, 13:37
Odpovědí: 0

To měl pán opravdu těžkou a složitou práci, vytvořit tuto panoramatickou fotografii. Vylezl si na mrakodrap, rozložil robota, který to za něj "nacvakal", u toho si dal kafe a cigárko, doma to dal zpracovat programu a šel si zatím pustit film (než to PC překouše) a pak to jen šoupl na net. Mohl si aspoň dát záležet a najít si místo, kde by mu nezavazelo zábradlí.
T.

Odpovědět na příspěvek

smysl

Autor: ts Muž

Založeno: 25.05.2010, 17:21
Odpovědí: 0

jaký má smysl (krom rekordu) dělat 45 GPix fotku oparu?

Odpovědět na příspěvek

Duchové v Dubaji

Autor: Body Muž

Založeno: 25.05.2010, 23:30
Odpovědí: 1

Snažil jsem se na snímku najít nějaké lidi, ale snímek se zdá skoro vylidněný. Jen úplně vlevo, za protínajícími se trubkami zábradlí je vidět jezdecká škola se spoustou duchů.

Odpovědět na příspěvek

RE: Duchové v Dubaji

Autor: Jouda Muž

Založeno: 03.06.2010, 12:13

Ale jo. Lidi tam jsou. Na pravé straně mezi mrakodrapy u bazénu se sluní děvče v bikinách. hned naproti bazénu sedí chlápek v žluté košili.

na stavbě vlevo od toho místa pobíhá docela dost dělníků v modrých přilbách.

chce se to trošku dívat. :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: