Žebříček deseti nejlépe hodnocených snímačů fotoaparátů podle testů společnosti DxO Labs - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Svět skrz objektiv

Žebříček deseti nejlépe hodnocených snímačů fotoaparátů podle testů společnosti DxO Labs

5. prosince 2008, 06.00 | Společnost DxO Labs, která se specializuje na nezávislé testování kvality digitálních fotoaparátů, nedávno spustila volně přístupnou doménu „Dxomark.com“, jenž se věnuje zkoumání a porovnávání výkonnosti snímačů digitálních fotoaparátů skrze analýzu jejich RAW souborů. DxO Labs zde prezentuje výsledky testování, které umožňují i vzájemné porovnávání zkoumaných fotoaparátů mezi sebou. Součástí zmiňované stránky je rovněž žebříček fotoaparátů, jejichž snímače si vedly v testu nejlépe. Jak testování dopadlo?

Renomovaná společnost DxO Labs, která se specializuje na nezávislé testování kvality digitálních fotoaparátů, nedávno spustila zajímavou webovou stránku „Dxomark.com“, která se věnuje analyzování a porovnávání výkonnosti snímačů fotoaparátů skrze analýzu jejich RAW souborů Tato stránka je volně přístupná a DxO Labs v ní postupně otestovala, obodovala a sestavila žebříček celkem asi 51 digitálních fotoaparátů. Kvality snímačů byly hodnoceny podle jejich zachytitelné barevné hloubky, dynamického rozsahu a výkonnosti citlivosti ISO při nízkém osvětlení. Na uvedeném webu „Dxomark.com“ jsou přehledně a interaktivně prezentovány dosažené testovací výsledky u rozličných fotoaparátů, které je možné mezi sebou vzájemně porovnávat.

Vznik projektu „Dxomark"com“ sám o sobě ještě nemusí znamenat něco výjimečného, protože podobných testovacích institucí existuje již celá řada (např. DIWA či Dpreview), nicméně podle zástupců společnosti DxO Labs je dané testování snímačů atypické tím, že se v něm jako jediném analyzují surová obrazová data generována přímo ze snímače fotoaparátu (tzn. monochromatická data ještě před RGB interpolací). Podle metodiky „DxOMark“ tak probíhá analyzování výhradně na datech, která jdou přímo ze snímače fotoaparátu (tzn. monochromatická data bez provedené RGB distribuce dle Bayerovy masky). Pro tento účel používá DxO Labs svůj vlastní software, kterým dané RAW soubory dekóduje. Podle DxO Labs umožňuje tento postup získaní reálnější představy o výkonovém potenciálu snímače, než je tomu v případě analyzování RAW souboru s obrazovými daty již překonvertovanými do RGB matice (tak jak je otevírán ve standardních RAW editorech). DxO Labs sice blíže neuvádějí, jak dokáže jejich software v laboratorní praxi získat zmíněný typ dat ze snímače, nicméně použitá metodika testování a uspořádání „Dxomark.com" působí značně erudovaným dojmem.

Na „Dxomark"com“ jsou k dispozici výsledky testování cca 51 fotoaparátů (ke dni 4. 12. 2008), zjištěné výsledky jsou prezentovány v přehledné a interaktivní formě (tj. číselně a pomocí interaktivních grafů). Obsah testovací databáze fotoaparátu je možné různě třídit dle zadaných kritérií (např. značka, rozlišení, formát snímače, výše ceny, datum uvedení na trh aj.).

Výkonnost snímačů byla posuzována ve třech hlavních kvalitativních kategoriích: zachycená barevná hloubka (Color Depth), dynamický rozsah (Dynamic Range) a výkon citlivosti ISO při nízkém osvětlení (Low-light ISO Performance). Propočet číselného hodnocení každé kategorie zohledňuje podle DxO Labs reálné nároky vyplývající z různých oborů fotografické praxe (studio/portrét, krajina, sport/akce) a zároveň vyjadřuje souhrn výsledků laboratorního měření snímače. Byly testovány pouze RAW soubory, a tak v poli analyzovaných fotoaparátů s převahou vévodí digitální zrcadlovky, což je pochopitelné (kompaktních fotoaparátů, co umějí snímat do RAW je stále menšina). Pojďme se nyní podívat na zmíněné výsledky testování snímačů fotoaparátů.

Možnost srovnávání parametrů u vybraných fotoaparátů na stránce doxmark.com

Výsledky DxO Labs testů

Žebříček fotoaparátů s největší barevnou hloubkou snímače (měrná jednotka=bit)

Pořadí fotoaparátů dle výše zobrazitelné barevné hloubky snímače

1. Canon EOS 1Ds Mark III (24)
2. Sony Alpha 900 (23,7)
3. Nikon D700 (23,5)
4. Nikon D3 (23,5)
5. Canon EOS 1Ds Mark II (23,3)
6. Samsung GX 20 (23,2)
7. Canon EOS 5D (22,9)
8. Pentax K20D (22,9)
9. Canon EOS 1D Mark III (22,7)
10. Pentax K10D (22,7)

Celý žebříček zahrnující umístění všech 51 testovaných fotoaparátů a vysvětlující legendu naleznete zde.

Žebříček fotoaparátů s největším dynamickým rozsahem snímače (měrná jednotka=EV)

Pořadí fotoaparátů dle výše maximálního dynamického rozsahu snímače

1. Fujifilm FinePix S5 Pro (13,5)
2. Fujifilm FinePix S3 Pro (13,5)
3. Nikon D90 (12,5)
4. Sony A900 (12,3)
5. Nikon D3 (12,2)
6. Nikon D700 (12,2)
7. Nikon D300 (12)
8. Canon EOS 1Ds Mark III (12)
9. Canon EOS 1D Mark III (11,7)
10. Pentax K10D (11,6)

Celý žebříček zahrnující umístění všech 51 testovaných fotoaparátů a vysvětlující legendu naleznete zde.

Žebříček fotoaparátů s nejvyšší nastavenou citlivostí ISO při současném nízkém výskytu šumu v obraze (měrná jednotka=ISO)

Pořadí fotoaparátů dle poměru maximální citlivosti ISO a nízké hladiny šumu

1. Nikon D700 (2303)
2. Nikon D3 (2290)
3. Canon EOS 1Ds Mark III (1663)
4. Canon EOS 1Ds Mark II (1480)
5. Sony Alpha 900 (1431)
6. Canon EOS 5D (1368)
7. Canon EOS 1D Mark III (1078)
8. Nikon D90 (977)
9. Canon EOS 1D Mark II N (975)

Celý žebříček zahrnující umístění všech 51 testovaných fotoaparátů a vysvětlující legendu naleznete zde.

Žebříček fotoaparátů, které CELKOVĚ dosáhly v testování nejvyššího skóre

Celkové pořadí fotoaparátů dle výsledků v daných třech kategorií

1. Nikon D3 (80,6)
2. Nikon D700 (80,5)
3. Canon EOS 1Ds Mark III (80,3)
4. Sony A900 (78,9)
5. Canon EOS 1Ds Mark II (74)
6. Nikon D90 (72,6)
7. Canon EOS 1D Mark III (71)
8. Canon EOS 5D (70,9)
9. Samsung GX 20 (68,7)
10. Pentax K10D (66,9)

Celý žebříček zahrnující umístění všech 51 testovaných fotoaparátů a vysvětlující legendu naleznete zde.

Závěr:

Pokud obecně zhodnotíme uvedené umístění fotoaparátů (respektive umístění kvalit jejich snímačů) v daných kategoriích hodnocení, tak například v oblasti nejvyššího dynamického rozsahu asi nikoho nepřekvapí prvenství DSLR Fuji S5 Pro. Vysoké umístění fotoaparátu Nikon D90 je, vzhledem ke kategorii přístrojů kterou reprezentuje, velkým překvapením. Nelze si nevšimnout toho, že značka Nikon má v dané Top 10 nejvyššího dynamického rozsahu větší počet umístěných fotoaparátů než rival Canon. V oblasti nejvyšší barevné hloubky snímače prokazuje své kvality vedle první DSLR Canon EOS 1Ds Mark III i například Sony A900, která skončila na druhém místě. Vysoko je rovněž umístěn i Nikon D700, který se dobře umístil rovněž v kategorii DR. Překvapením je lepší umístění DSLR Samsung GX20 před Canon EOS 5D. V kategorii nejvyšší nastavitelné citlivosti ISO/Low-light okupuje první dvě příčky Nikon s DSLR D700 a D3. Na ostatních pozicích výrazně převládají DSLR Canon. V celkovém pořadí se na prvním místě umístil Nikon D3, následován D700 a Canon EOS 1Ds Mark III. „Bramborová medaile“ patří Sony A900. Do celkového Top 10 fotoaparátů se vedle DSLR etalonů firem Canon a Nikon dostaly i DSLR Samsung GX 20 (9. příčka) a Pentax K10D (10. příčka), což je pro kvality jejich snímačů velmi dobrou vizitkou. Do žebříčku testovaných fotoaparátů nebyla zařazena DSLR Sony A700, protože podle zástupců DxO Labs upravuje data ze snímače ještě před utvořením samotného RAW souboru (nevyhovuje použité metodice testování).

Výsledky testování fotoaparátů, které jsou prezentovány společností DxO Labs na webových stránkách „DXOmark.com “, jsou do jisté míry zajímavé. Nicméně je třeba k nim přistupovat s určitou rezervou, protože naměřené výsledky se v mnoha případech výrazně liší od výsledků testování jiných renomovaných subjektů (např. Dpreview či DIWA). Ve hře je především odlišná metodika měření, kterou zvolila při testování snímačů fotoaparátů společnost DxO Labs, a to díky tomu, že se výhradně zaměřila na analýzu a specifické dekódování RAW souborů. Rovněž je možné, že případné rozdíly v měření jsou způsobené druhem použitého softwaru, kterým se data z RAW formátu vytěžovala. Celkově se v daných testech hodnotily pouze kvality snímačů, nikoliv ostatní kvalitativní parametry fotoaparátů (jako například LCD, rychlost autofokusu, frekvence sekvenčního snímání a podobně). Nesmíme také zapomenout vzít v úvahu i důležitý faktor času, neboť je celkově prekérní srovnávat nové modely snímačů fotoaparátů se staršími, protože technologie se stále posouvají dopředu a tak i nové snímače v levnější DSLR mohou leckdy předčit starší senzory u špičkových fotoaparátů.

Tak či onak, pokud jsou případná vyšší naměřená data DxO Labs testů (v porovnání s například DIWA test či měření na DPreview) skutečně validní, tak mohou indikovat fakt, že současné snímače dokáží zachytit výrazně více informací, než které jsme schopni z nich vytěžit s pomocí soudobých RAW editorů. Pokud je omezujícím faktorem u využití těchto informací ze snímačů současná koncepce zpracování obrazových informací pomocí RGB Bayerovy masky, tak by jistě bylo do budoucna žádoucí, aby tento již letitý koncept byl překonán jinou účinnou technologií. Technologií, vedoucí k co největšímu využití informací, které dokáží současné snímače digitálních fotoaparátů zachytit již dnes.

Zdroje: http://www.dxomark.com/

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Sony A900

Autor: Martin Muž

Založeno: 05.12.2008, 06:37
Odpovědí: 4

Překvapuje mě poměrně vysoké hodnocení SONY A900. Co jsem četl v diskuzích u nás (ČR), tak to většina lidí spíše haněla.

Odpovědět na příspěvek

RE: Sony A900

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 05.12.2008, 06:44

Mně nepřekvapuje. Proti Sony hraje hůře zvládnutý algoritmus tvorby JPEG, především odšumování na vyšších citlivostech, v ostatních parametrech nezaostává. A řekl bych, že tohle se taky naučí - bude muset.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Sony A900

Autor: Kamil H. Muž

Založeno: 05.12.2008, 06:50

U A900 bývá kritizován především šum na vyšších citlivostech. Ale A900 je určena především do studia, případně na krajinu, kde se fotí na co nejnižší ISO. A podívejte se, jak dopadne se šumem třeba Mamiya ZD na ISO800 - na to se nedá koukat.

Těšil jsem se na Nikona se stejným snímačem, ale 8 tisíc USD za D3X nedám a obávám se, že ani odlehčená verze vycházející z D700 nebude cenově srovnatelná s A900.

Docela o ní (A900) začínám uvažovat (do studia).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Sony A900

Autor: Radim Muž

Založeno: 06.12.2008, 00:14

Jako majitel Nikona D700 bych mel byt spokojen a po pravde na zaklade zkusenosti opravdu jsem. Radeji jsem koupil levnejsi FF DSLR a k tomu poradna skla 24-70F2.8 a 70-200F2.8, nez se honit za MPx. 12 mega je vic nez dost a radeji je obetuji na ukor mensiho sumu. Presel jsem od Olympuse a svoboda foceni s telakem i za horsich svetelnych podminek na ISO 1600 pri minimalnim sumu je k nezaplaceni. Dle meho mineni je vynikajici tah Nikonu udelat dve rady fotaku, jedny se zamerenim na sum a druhe na vysoke rozliseni ve stejnem tele a se stejnym ovladanim (uz chybi jen vymenitelne snimace...). A tak bych radeji volil D700 nez A700, protoze moznost volby vysokeho ISO je mnohem uzitecnejsi nez ty MPx navic (stabilizace je dobra, ale nefunguje na pohybove rozostreni a tak bud prisvitit, nebo ISO). Samozrejme vse je vec nazoru a kazdy at si vybere, co potrebuje, ale podstatny je fakt, ze je z ceho vybirat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Sony A900

Autor: IO Muž

Založeno: 09.12.2008, 15:56

Po tom, co vysli ukazkove fotky EOS 5D MkII sa mi zda byt sum u D700 a D3 dost vysoky,....ved je prakticky rovnaky ako u 5D, ale na polovicnom mnozstve bodov...este bude zaujimave, aky bude realny rozdiel medzi D3 a D3x......
Velke mnozstvo Mpx sa hodi hlavne ne wildlife a sport, kde mnohy upgradujuci fotografi pridu o crop faktor a 12Mpx im na vytlacitelny vyrez nemusi stacit....aj ked 5D je najma pre AF a fps troska menej vhodny na akciu...A900 sumi riadne, ale za to ma lepsi DR ako ostatny, co je vyhoda v studiu a pri krajinke,..navyse drahe Sony skla su priam famozne svojim obrazom....

Odpovědět na příspěvek

Taky jsem nakouknul

Autor: Vojtech Muž

Založeno: 05.12.2008, 09:41
Odpovědí: 0

Když jsem provedl jednoduché srovnání zrcadlovek Canon nejnižší třídy, tak bylo vidět, že stále je hlavním měřítkem pro hodnocení kvality senzoru počet megapixelů. Fotoaparát, který měl být nejlepší, sice nejlepší byl, ale asi jen o dvě procenta, co neodpovídá praktickým zkušenostem s porovnávanými fotoaparáty, podotýkám, že pochopitelně využívanými na focení do raw. Takže ty výsledky jsou spíš orientační, výsledek se stejně nakonec pozná vždycky až "na papíře", tedy obrazně řečeno.

Odpovědět na příspěvek

SW

Autor: Jirka Muž

Založeno: 05.12.2008, 11:21
Odpovědí: 1

Myslím, že se při tomto druhu hodnocení tak trochu opomněl vliv vlastního sw zpracování raw formátu aparátem. Samozřejmě jako "absolutní" porovnání snímačů to vypovídá mnohé, mnohé by možná bylo objasněno následným rozborem raw formátu po zmiňované RGB interpolaci - tedy na "výstupu" z fotoaparátu. Jestli by pak byl výsledný žebříček stejný, je otázkou ...

Odpovědět na příspěvek

RE: SW

Autor: Kulich Muž

Založeno: 05.12.2008, 17:15

No nevim, podle mne vliv softwaru tam musi mit, vzit treba rozdil v dynamickem rozsahu mezi Pentaxem k20d a Samsungem GX-20, ktere se lisi prave jenom softwarem. Sice pravda je mezi nimi jenom Canon 5d, ale spis to odpovida jenom o tom, ze samsung ma o neco lepsi zpracovani rawu pred jeho ulozenim nez pentax... coz je dano softwarove

Odpovědět na příspěvek

realita

Autor: RastaB Muž

Založeno: 06.12.2008, 23:15
Odpovědí: 0

Je to vsecko moc pekne, ale foceni je podle mne dost komplexni zalezitost, co je mi potom, co by ten ktery snimac byl schopen, kdyby... Prakticky je stejne dulezitejsi to, ktery fotak toho dokaze vic ve spojeni s editorem, ktery pouzivam (LR) bo na ten su zvykly a umoznuje mi rychlou jednoduchou a systematickou praci.
Proto je pro me metodika Dpreview mnohem smerodatnejsi

Navic pochybuju, ze jsou autori schopni odladit jejich softik tak, aby poskytoval odevsech cipu prave ty nejlepsi vysledky, jakych sou schopny...

Odpovědět na příspěvek

dynamic range

Autor: Ganec Muž

Založeno: 10.12.2008, 14:46
Odpovědí: 0

Zaujimave je, ze dynamicky rozsah u kompaktov je napriklad 10.2 (Nikon P6000), pripadne 11 (panasonic LX3) a uz zrkadloviek 11.7 (Canon 1D mark III).
Myslel som si ze bude vacsi rozdiel...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: